lil fNFORMA"nE EN U EN DE INSPRAAK Jan Gudde 25 keer St. Nico/aas VOORBEELD TER ILLUSTRATIE Verwerking reakties Lid 2 SCHIEDAM Voor de 25e maal werd Jan Gudde dit jaar gehuld in de vermomming van Schiedams Sint Nicolaas. De tijd dat hij dat omzichtig moest doen vanwege zijn kinderen is allang voor bij. Een beetje benauwd heeft Jan het deze keer echter toch weer gehad toen bleek dat de NOS belangstelling had voor Schiedam. Maar de omroep week gelukkig uit naar Rotterdam. Jan Gudde: „Als de NOS toch de uitzending verzorgd had had dat ingehou den dat ik er wel naast stond dit jaar. En dat had ik toch wel jammer gevonden. Nu heb ik die 25 keer precies volgemaakt". HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 17 - VRIJDAG 30 NOVEMBER 1979 aanwezige belangenorganisaties of andere terzake kundige groeperin gen tenminste één vertegenwoordi ger komt Het stellen van nadere re gels door burgemeester en wethou ders zou bijvoorbeeld kunnen be staan in het onder bepaalde voor waarden beschikbaar stellen van ambtelijke hulp. Deze hulp zou bijvoorbeeld kunnen bestaan uit het onafhankelijk lei den van de werkgroepbesprekingen of het notuleren ervan. Bovendien kan hij/zij de werkgroep (en) assis teren bij het opstellen van brieven, nota's etc. Het bepaalde in het tweede lid is opgenomen om te bezien of er de mocratisch te werk is gegaan en om te voorkomen dat er goede - van de minderheid afkomstige ideeën - verloren zouden kunnen gaan. Artikel 7 lid 2 De hier belegde avond is de eerste eigenlijke overlegmogelijkheid tus sen gemeentebestuur en bevolking. Diskussie in de sfeer van onderhan delen is nu mogelijk, echter met ui- zondering van eerder genoemde randvoorwaarden. Artikel 8 Het door burgemeester en wethou ders aangepaste voorstel wordt ver volgens besproken in de diverse bij het onderwerp betrokken commis sies. Hiermee worden niet bedoeld de eerdergenoemde raadscommis sies, maar de andere adviescom- imissies waarin ook niet-raadsleden :zitting hebben, zoals bijvoorbeeld de Museumcommissie, de Advies commissie voor de volkstuinen, de Commissie vo'or de gemeen schappelijke openbare bibliotheek etc. Indien er tevens op het terrein van het aan de orde zijnde voorstel an dere instanties werkzaam zijn wor den deze ook gehoord, zoals bij voorbeeld de Stichting Raad voor Bejaardenwerk, de Stichting Maat schappelijk Werk, de Stichting De Schiedamse Gemeenschap etc. Het betreffende voorstel en de achterliggende stukken - dit zijn dus de schriftelijk ingediende com mentaren, besprekingsnotulen en de adviezen van bovengenoemde commissies en instellingen - wor den nu ter behandeling doorgezon den naar de betrokken raadscom missies. 'Tijdens de behandeling in deze commissie(s) krijgen de insprekers opnieuw de gelegenheid hun stand punt toe te lichten, waarna er ad vies aan burgemeester en wethou ders wordt uitgebracht. Artikel 9 De lijst met beslispunten dient als „checklist" om te zien hoe de ver schillende partijen, inclusief de ad viserende commissies en dergelijke, zich met betrekking tot de diverse onderdelen van een plan opstellen. Verder zijn de onderdelen van een plan, de eventueel verschillende standpunten, alsmede de voorge stelde maatregelen per onderdeel aangegeven. In de besluitvormingsfase kan deze lijst een goede leidraad bieden bij de besprekingen terzake in college en gemeenteraad. Artikel 11 en 12 Tot nu toe is er vanuit gegaan dat de bevolking kan reageren op een beleidsvoornemen van het gemeen tebestuur. Het is echter niet denk beeldig dat er bij de bevolking of een deel ervan over bepaalde zaken ideeën leven die onbekend zijn bij het gemeentebestuur en die niet an ders aan de orde kunnen worden gesteld dan door een initiatief va nuit de bevolking. Artikel 11 maakt zo'n initiatief mo gelijk. Het feit dat een en ander in eerste instantie wordt beoordeeld door de daarvoor in aanmerking komende raadscommissie(s) vloeit voort uit de funktie die deze advie sinstanties in de gemeentelijke or ganisatie hebben. Zo wordt door de personele samenstelling - raadsle den - van deze commissies de ge meenteraad in een vroeg stadium bij de beleidsvoorbereiding betrok ken; en wat ook belangrijk is, vaak hebben de in zo'n commissie zitting hebbende raadsleden kontakten met burgers en instellingen die in die sektor werkzaam zijn (bijv. de Commissie voor Vorming en Re- kreatie met het club- en buurthuis werk.) Het college van burgemeester en wethouders heeft de funktie de ad viezen van deze commissies af te wegen om zodoende een samenhan gend en goed afgestemd beleids voorstel aan de gemeenteraad te kunnen voorleggen. Onafhankelijke begeleiding en beroep Zowel uit de binnengekomen schriftelijke reakties als uit hetgeen op de informatieve bijeenkomst in maart jl. naar voren is gebracht, blijkt dat men het over twee zaken eens is: er dient in de verordening aan de insprekers een beroepsrecht te worden toegekend en het is wenselijk het inspraakproces door (een) onafhankelijk.desn) te doen begeleiden. Dat er desondanks met zoveel woorden geen bepalingen dienaan gaande in dit concept zijn opgeno men betekent niet dat burgemees ter en wethouders deze wensen niet onderschrijven. Met betrekking tot een beroepsmo- gelijkheid wacht het college echter graag de reakties van het veld af om te bezien hoe e.e.a. konkreet verwoord kan worden. De onafhankelijke begeleiding is in die zin geregeld dat burgemeester en wethouders de bevoegdheid krij gen om aan die groepen die dat wensen een stukje begeleiding te geven, (zie artikel 6) Voorts worden ook op dit punt de komende reakties met belangstel ling tegemoet gezien. Artikel 13 en 14 Belangrijke beslissingen waarbij raadsadvies noodzakelijk is. Artikel 15 Opgenomen om te voorkomen dat de "vertegenwoordigers" onder de insprekers op eigen titel het overleg gaan voeren. Niet alleen rechten, maar ook plichten. Artikel 16 Een verslag verschaft de-nodige duidelijkheid en kan zodoende mis verstanden voorkomen. Daarnaast zullen de diverse verslagen bij de besluitvorming en een eventueel be roep een grote rol spelen. Artikel 17 De insprekers kunnen nu zien wat er met hun voorstellen is gebeurd. v Ter verduidelijking van de in de conceptverordening voorgestelde procedure treft U hieronder een voorbeeld aan van hoe een en an der in de praktijk zou kunnen ver lopen. Als uitgangspunt voor het beleid van het college van burgemeester en wethouders van Schiedam dient het werkprogramma voor de pe riode 1978-1982. Hierin is onder meer vastgesteld dat er gestreefd zal worden om in alle Schiedamse wijken een centrum te realiseren dat voor verschillende doeleinden geschikt moet zijn. Dit voornemen op zich vormt nog geen beleidsvoornemen in de zin van de concept-verordening. Dat is pas het geval wanneer b en w aan hetgeen in het werkprogramma ge steld is, uitvoering geven, ofwel; wanneer het dagelijks bestuur van de gemeente kenbaar maakt dat het wenselijk is in een bepaalde wijk een wijkcentrum te bouwen ^be leidsvoornemen). Dit b en w- besluit is openbaar en wordt als zodanig door middel van publikatie aan de Schiedamse be volking meegedeeld. Tevens wordt bekend gemaakt waar nadere in formatie over het plan te krijgen is. Dit infopakket bevat behalve de noodzakelijke achtergrondinforma tie ook de gestelde randvoorwaar den en een tijdschema. Randvoorwaarden zouden kunnen zijn: - van het centrum moet' in prin cipe gebruik kunnen worden ge maakt door elke inn de wijk aan- wezige/operende instelling, orga nisatie e.d.; - de ligging van het centrum in de wijk en - een financiële bovengrens Nadat het infopakket openbaar ge maakt is, wordt er door de ge meente een open avond gehouden. Nu krijgt ieder Schiedammer de ge legenheid vragen te stellen of be paalde wensen kenbaar te maken, ten einde zich te ori enteren. Tevens krijgt de gemeente een eer ste indruk van de te verwachten reakties. Diskussiëren in de zin van onder handelen is in dit stadium nog niet mogelijk. In verband met een zo doelmatig mogelijke aanpak van hët te voeren overleg kunnen b en w degenen, die op deze eerste avond aanwezig zijn en die in de vervolgprocedure wen sen mee te draaien verzoeken werk groepen te vormen. Van deze informatieve bijeenkomst wordt door de gemeente een ver slag gemaakt dat aan alle inspre kers wordt toegezonden. Mede op basis van de op deze avond ontvangen reakties werken b en w nu een plan uit voor de bouw van het wijkcentrum. Dit plan wordt toegezonden aan de inmid dels bekende insprekers en aan een ieder die te kennen geeft alsnog aan het te voeren overleg te willen deel nemen. Eerst nu begint de eigen lijke overlegfase. Het betreffende plan - m.u.v. de randvoorwaarden - staat nu ter dis kussie. Over zaken zoals indeling, inrichting, gebruik, beheer enz. kunnen de insprekers met het ge meentebestuur (i.e. het college) van gedachten wisselen. Vervolgens worden de insprekers in de gelegenheid gesteld dat wat zij naar voren hebben gebracht op papier te zetten en aan b en w toe te zenden, zodat het college een en an der nog eens goed kan bezien. Mochten er toch nog vragen of on duidelijkheden m.b.t. een door één of meer insprekers ingediend com mentaar blijven bestaan, dan is er de mogelijkheid dat er een nader gesprek komt tussen die insprekers en het dagelijks bestuur van de ge meente ten einde de nodige duide lijkheid te scheppen. Nu is het weer de beurt aan de ge meente om de ingekomen reakties - voor zover ze ten minste binnen de aangegeven randvoorwaarden blij ven - in een nader voorstel te ver werken. Dit voorstel wordt voorge legd aan alle bij de bouw van het wijkcentrum betrokken gemeente lijke commissies en aan alle betrok ken instanties, instellingen enz. Tijdens de bespreking van het voorste] in de betreffende raads commissies (bijv. de commissie voor Vorming en Rekreatie en die voor de Ruimtelijke Ordening) krij gen de insprekers die hun commen- taren schriftelijk hebben ingediend, de gelegenheid hun standpunten, wensen, suggesties e.d. toe te lich ten. Burgemeester en wethouders be zien vervolgens welke suggesties zij wel en niet in hun raadsvoorstel zullen verwerken. Tegelijk met het nu definitieve voorstel wordt de ge meenteraad een zgn. beslispunten- lijst voorgelegd. In deze lijst staan de verschillende planonderdelen aangegeven, als ook de eventueel afwijkende stand punten en de(voorgestelde) maatre gelen per onderdeel, zodat de raad een globaal overzicht heeft van de diverse tijdens de inspraakproce dure naar voren gebrachte stand punten en opvattingen. Jan Gudde zoals de meeste Schiedammers hem kennen: als Sint Nicolaas De Jan Gudde die nu aan het woord is ziet er aanmerkelijk jon ger uit dan de stokoude Sint Nico laas van zaterdag 24 november. „De kunst van Ser van Eijk", lacht Jan. „Een grimeur van klasse. Wat dat Sint Nicolaas spelen betreft: ik sta al een slordige veertig jaar op de to neelplanken, daarom spéél ik die rol ook helemaal!" We hebben je met z'n allen weieens aangevallen dat je meer politiek bedreef op het bordes van het stad huis dan een praatje te houden met de kinderen. Die waren toch uit sluitend voor jóu gekomen en je liet ze daar figuurlijk in hun hemd staan. Hoe kwam dat op je over? Dan geef Jan Gudde loyaal toe dat we gelijk hadden. Dat hij daar echt over nagedacht heeft. En is dat vooral zaterdag niet tot uiting geko men? Al een paar jaar rijdt hij niet meer op zijn schimmel. Is Jan bang ge worden? Dat blijkt echt niet het ge val. Hij denkt dat die knol te duur geworden is. Hij voelt zich toch wel veiliger in die open calèche. En hij komt ieder jaar toch weer onder de bekoring van het enthousiasme van de kinderen langs de havens. En we hebben van die mooie havens met geveltjes. De NOS had niet voor niets belangstelling voor Schiedam! Of volgend jaar die boot afgehou den kan worden? Dan blijkt dat als dat doorgaat zij een éigen St. Nico laas meebrengen, verduidelijkt Jan. „Ik wacht maar af'. Jan, getrouwd met Til Ripperda, eens heel erg bekend door haar de clamaties, vertelt dat zijn kinde ren, een zoon en een dochter van Anderen hoorden dat hun vader elk jaar de St. Nicolaas van Schiedam was. Dat vonden ze helemaal niet leuk, vertelt Jan. „Ik had het hun zelf moeten vertellen". „Nu staat altijd ergens langs de havens Til naar me te kijken en dan wuif ik heel extra naar haar. Want eigen lijk ben ik toch onherkenbaar. Maar toen de kinderen nog zo klein waren, is ze nooit naar het stad huis gekomen want ze was bang dat ze mijn stém zouden herken nen". ALLEMAAL IN *T NIEUW Zaterdag zagen Sint en Pieter er schitterend uit in hun nieuwe „kos tuums", die de huurkleding uit Rot terdam vervingen. Daar heeft Jan Gudde zich toch wel extra feestelijk door gevoeld. Maar één keer per jaar is de ver momming Jan, vind je dat eigen lijk niet j Immer? Hij heeft er een gulle lach voor. Zegt: „Toen de heer Smits als direc teur van „Huize Frankenland" ge pensioneerd werd, ben ik in die ver momming hartje zomer bij hem ge weest. En getranspireerd dat ik toen heb. Dat hou je niet voor mogelijk! Maar het was wel leuk. Verder ben ik ook nog St. Nicolaas volgende week in het bejaardente huis „Steffana" in Delft. En dan is het afgelopen". PAN ERWTENSOEP SLNicolaasinkomst in een andere volgorde. Hoe is dat bij Jan Gudde overgekomen? „Die tocht over de Hoogstraat was ontzettend leuk", bekent Jan. „En vergeet niet dat ik een uitstekend stel Pieten heb. Er is er één bij die over drie jaar ook „in het zilver" zit". „Het is toch wel een kleurrijke stoet, dacht ik zo. En al die caprio len die ze erbij maken. Het was wel jammer dat de eindrit voor het eerst niet in Thurlede was. De ba zar was daar kennelijk nog op afge stemd". Jan Gudde vervolgt: „Maar aan de andere kant waren er twee voorstellingen in een uitverkocht Passage Theater. Dat was voor het eerst, maar beslist voor herhaling vatbaar. Ook daar had ik een zeer persoonlijk kontakt met de kinde ren in de zaal en als je dan ziet hoe ze allemaal naar je kijken, dat doet je toch wel wat. Heel vroeger toen Beijersbergen nog bestond, was er altijd een lek kere pan erwtensoep, waar je hele maal van opknapte. Want we heb ben ook menige koude intocht ge had", herinnert Jan zich. „Toen de kinderen me tegemoet vaarden, was het helemaal écht, al die stemmen over het water. Bij het 30-jarig bestaan van de S.G. heb ik van wethouder Posthoorn de zilve ren legpenning van de stad gehad. Die beschouw ik ook maar als dank voor het 25 jaar St.Nicolaas zijn". GEBOREN TONEELSPELER Jan Gudde was nog op de lagere school toen hij een gedicht moest zeggen in een bomvolle R.K.Volks- bond (die later werd omgedoopt in Arcade op de Lange Haven). „Toen is het allemaal begonnen", zegt Jan Gudde. „En nu sta ik nog geregeld op de planken. Toneelspe len is mijn grootste hobby. Dat laat ik niet meet los". Jaren is hij lid geweest van de toneelvereni ging „Brederode", die nu ter ziele is. „Nu repeteer ik tweemaal in de week met een vaste kern. Ik zou het voor geen geld willen missen. De tournee van de „Lage Landen" in Elsloo beleef ik net als toen bij „Brederode". Ik kom nog steeds tijd tekort".

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 17