Verknal het nieuwe laar niet! Laat december een feestmaand blijven Vuurwerk: spelen met vuur? Kerstboom Brandende kaarsen Bakken van oliebollen I Knallend gaan we binnen kort de tachtiger jaren in. Een jaarwisseling zonder vuurwerk is voor velen het zelfde als een oudjaar zon der oliebollen, een kerst feest zonder boom of een pasen zonder eieren. Het vuurwerk is nauwelijks meer weg te denken tijdens de jaarwisseling. Vorig jaar werd voor een bedrag van ruim twee gulden per per soon verknald in Neder land. Het ziet er voor dit jaar niet veel anders uit. Een oud vermaak Ho« gevaarlijk? Veilig afsteken Kinderen Wettelijke bepalingen DECEMBER Kaarslicht, kerstboom, oudjaar, oliebollen, vuurwerk. De decembermaand staat in het teken van feestelijke gebeurte nissen. Vooral in de laatste week van het jaar. Maar het is die dagen ook oppassen geblazen. Er liggen nogal wat gevaren op de loer waardoor het december- feest verstoord kan worden. Een aantal handige tips helpen om de laatste maand van het jaar veilig en aangenaam te laten ver lopen. December kan dan een echte feestmaand blijven Koop een boom die niet te groot is voor uw kamer. Zet hem niet te dicht bij gordijnen of andere makkelijk brandbare spul len. Zorg ervoor dat de boom goed stevig staat, zodat hij niet mak- kf*]iik nm\/p>r erbinnen kart wnrrlon \A7ilt n h&t haal trailirr slaan kei ijk omver gelopen kan worden. Wilt u het heel veilig doen draai dan een schroefoog in het plafond en maak de boom daar aan vast. Birid daartoe een stuk binddraad aan de stam, op onge veer een vierde van de boomhoogte, onder de top. Bevestig ver volgens het andere eind aan het schroefoog. Omvallen is dan niet mogelijk. Indien u de boom in een speciale met water gevulde kers tboomstandaard plaatst droogt hij minder snel uit. Daardoor wordt het brandgevaar wat kleiner, bovendien heeft u minder last van naalduitval. Regelmatig water bijvullen is natuurlijk wel vereist. Echte kaarsje in de boom moet u constant in de gaten houden. Eén moment van onoplettendheid kan uw boom in een fakkel veranderen. Elektrische kaarsjes zijn dan misschien minder sfeervol, ze geven u wel een rustiger gevoel. Hoewel... Controleer de bedrading van de elektrische kerstboomverlich ting op beschadigingen. Probeer de installatie eerst uit door de lampjes voor het ophangen een half uur te laten branden. Oók als er voorgaande jaren helemaal geen problemen waren. Ge bruik een gaaf en goedjoassend verlengsnoer en leg dat zo neer dan niemand erover struikelen kan. Doe de verlichting uit als u gaat slapen of het huis verlaat. Zet kaarsen in een stevige houder op een vlakke ondergrond. Gebruik geen kaarsenhouders die gemaakt zijn van plastic of van andere makkelijk brandbare materialen. Houd brandende kaarsen zover mogelijk weg van gordijnen en van andere makkelijk brandbare dingen, zoals papieren versie ringen. Zorg vooral ook dat ze buiten het bereik blijven van kleine kinderen en huisdieren. Laat kaarsen in kerststukjes niet te ver opbranden. Plaats kerststukjes zo dat u ze steeds kunt zien. Zet ze niet in de buurt van een warmtebron, bijvoorbeeld op de schoorsteenmantel bo ven de kachel. De kaarsen kunnen dan week worden en ombui gen. Laat kleine kinderen nooit alleen met brandende kaarsen. Ook niet voor een paar minuutjes! Bij het oliebollen bakken loopt u kans op „vlam in de pan". Leg daarom binnen handbereik een deksel klaar die goed op de pan past. Slaat de vlam in de pan loop dan niet weg, maar schuif het klaargelegde deksel op de pan. Draai vervolgens het gas of de kookplaat uit. Leg een uitgewrongen vochtige dweil op het dek sel, zodat dit vaster op de pan drukt. Probeer nooit de branden de olie met water te blussen, dat is levensgevaarlijk. Laat de pan een kwartier met rust, beweeg hem niet en licht ook het deksel niet op. De elektrische kookplaat blijft lang heet. Het afkoelen van de olie zal daarbij dus wat langer duren dan bij koken op gas. Blijf bij de pan totdat hij voldoende is afgekoeld. Reinig dan de buitenkant van de pan grondig, maak hem vooral goed vetvrij. Daarna kunt u verder gaan met bakken. Probeer tijdens het bakken het morsen van vet zoveel moge lijk te voorkomen. Zorg dat de buitenkant van de pan vetvrij blijft. boe niet teveel olie in de pan. De olie gaat bruisen wanneer het beslag erin gebracht wordt. Een te volle pan stroomt dan over. Loop niet weg bij de pan zonder het gas of elektra uit te zet ten. Bij te lang verhitten gaat de olie branden. Alleen een fri tuurpan met thermostaat is daartegen beveiligd. Houd kleine kinderen buiten de keuken als u aan het oliebol len bakken bent. Ze leiden uw aandacht af, bovendien kunnen ze getroffen worden door oliespatten. Vuurwerk bestaal al heel lang. Duizend jaar geleden werd het in China al gebruikt bij speciale fees telijke gelegenheden. Ook bij ritu ele gebruiken vond het destijds toepassing. Voor het opluisteren van feesten gebruikten de Chine zen lichtgevend vuurwerk. Voor het verjagen van geesten werd knalvuurwerk ingezet. In Europa introduceerden de Portugezen het vuurwerk. Aanvankelijk bestond Eén van de Uitvoeringsbesluiten bevat een lijst van soorten vuur werk die aan het publiek verkocht mogen worden. Óp deze lijst zijn tevens gegevens vermeld over de toegestane lading. Bovendien voorziet de Wet Gevaarlijke Stof fen in een vergunningenstelsel voor de detailhandel in vuurwerk. De winkels met zo'n vergunning zijn te herkennen aan een biljet met de tekst: „Verkoop Vuurwerk, Roken en Open Vuur Verboden". De vergunning moet worden afge geven door burgemeester en wet houders van de betreffende ge meente. Daardoor kunnen per ge meente de voorschriften enigszins verschillen. In het algemeen komt het er op neer dat de verkoop van vuurwerk slechts is toegestaan ge durende enkele dagen vóór de jaarwisseling aan personen boven 18 jaar (soms 14 of 16 jaar). Dat het afsteken alleen op de ou dejaarsavond en -nacht mag plaatsvinden, valt eveneens onder de verordeningen van alle ge meenten. Explosies op verkeerde plaatsen of momenten kunnen veel narigheid veroorzaken. Dat geldt ook voor vuurwerk. De kans op een ongeluk hoeft ech ter helemaal niet zo groot te zijn. Als men zich bij het afsteken maar strikt aan de gebruiksaanwijzing houdt en de nodige voorzorgs maatregelen neemt. Vuurwerk is alleen gevaarlijk als je niet weet hoe je ermee om moet gaan. Toch worden er ieder jaar omstreeks de jaarwisseling ongeveer twintig mensen tengevolge van ongevallen met vuurwerk in het ziekenhuis opgenomen. Daaruit blijkt dat nog lang niet iedereen de gevaren van vuurwerk kent en weet hoe het gehanteerd moet worden. De helft van de opgenomen slacht offers wordt behandeld voor oog verwondingen. Brand- en scheur- wonden, vooral aan de ledematen, komen op de tweede plaats. Voornamelijk jonge mensen wor den getroffen door een ongeval met vuurwerk. Meer dan zestig procent van de eerder genoemde ziekenhuisopnamen betreffen kin deren en jongeren tussen vijf en negentien jaar. Het merendeel daarvan behoort tot de leeftijds groep tien- tot vijftienjarigen. Oog- en handverwondingen zijn meestal het gevolg van het op de verkeerde manier afsteken van vuurwerk. Het in de hand aanste ken en daarna weggooien is een van de gevaarlijkste vormen van vuurwerkpret. Je weet immers nooit hoelang het duurt voor het vuurwerk ontploft. Ook het opnieuw aansteken van weigeraars (lont opgebrand, niet afgegaan) is enorm riskant. De lont is bij de eerste ontsteking vaak al zover opgebrand dat bij het opnieuw ontsteken de zaak meteen explodeert. Gelgenheid om een veilige afstand te nemen is er dus niet bij. Vuurwerk dat zichzelf wegschiet, zoals vuurpijlen, levert extra gevaar op bij ondeskundig gebruik. Door een afwijking van de geplande koers kunnen toe schouwers die te dichtbij staan ge troffen worden. Neerkomend vuurwerk levert brandgevaar op. Vooral rieten daken en open op slagplaatsen van brandbaar mate riaal zijn kwetsbaar. Knallend vuurwerk kan gehoorbeschadiging veroorzaken. Uit diverse onder zoeken is gebleken dat er nogal wat vuurwerk op de markt is dat de gevaargrens voor gehoorbe schadiging (160 decibel) over schrijdt. Het is aan te bevelen om niet veel knallers achter elkaar af te steken. Huisdieren kunnen beslist niet te gen knallen en moeten op oude- jaarsdavond dan ook binnen ge houden worden. Experimenten met vuurwerk is zonder meer le vensgevaarlijk. Vooral het zelf fa briceren van vuurwerk is een ui terst riskante zaak. Meestal eindigt zoiets met een ontijdige explosie. Vuurwerk maken moet aan ex perts worden overgelaten. Veilig afsteken van vuurwerk houdt in dat de juiste voorzorgs maatregelen getroffen worden. Ook het kiezen van de juiste plaats voor het afsteken is zeer belang rijk. Goede kwaliteit van het te ontsteken vuurwerk is eveneens essentieel. De aankoop kan daar om het beste geschieden bij de of ficieel aangewezen winkels. Men doet er goed aan de verplicht bijgesloten Nederlandse gebruik saanwijzing ruimschoots van tevo ren rustig door te lezen, 's Avonds in het donker lukt dat uiteraard niet zo best Vuurwerk moet „kruitdroog" zijn. Vochtigheid geeft namelijk een grote kans op weigeraars. Een uit stekende bewaarplaats voor vuur werk is een metalen trommel of bus op een veilige droge plek, zo mogelijk niet in huis. Bewaren dicht bij een warmtebron brengt brandgevaar met zich mee. Het is zaak om de plek waar het vuur werk wordt afgestoken met zorg uit te zoeken. Dit in verband met het reeds genoemde brandgevaar bij neerkomend vuurwerk. Ramen en deuren moeten gesloten zijn als het vuurwerk begint, zodat er niets naar binnen kan vliegen. Het van tevoren bepalen van een plek waar de toeschouwers veilig kunnen staan is zeer aanbevelens waardig. De afstand tussen de toekijkers en de plaats waar het vuurwerk ont stoken wordt dient minimaal zes meter te zijn. Aan te raden is om bij het afsteken van en het kijken naar vuurwerk een hoofddeksel te dragen. Dat geeft bescherming tegen naar be neden komende stukken. Wanneer men vuurwerk dat onverwacht van richting verandert op zich af ziet komen, kan men het beste de ogen met de handen bedekken. Vuurpijlen kunnen veilig afgesto ken worden door ze te plaatsen in een fles die zo is ingegraven dat de hals boven de grond uitsteekt. Is de grond bevroren dan kan de fles met zand worden gevuld. Het gaat erom dat de fles rechtop staat en niet kan omvallen. Het aansteken van vuurwerk mag alleen gebeuren met iets dat gloeit en niet vlamt, zoals een brandende sigaar of sigaret. Een vlam doet de lont te snel opbranden waardoor de tijd om een veilige afstand te nemen te kort kan zijn. Blijft men vlak bij het vuurwerk staan dan is de kans groter om geraakt te wor den door rondvliegende stukken. Ter vergroting van het effect wordt vuurwerk nogal eens ge bundeld afgestoken. Dat is zeer ge vaarlijk. Elk stuk apart ontsteken is de beste methode. De stukken die men niet meteen af wil steken moeten in de geslo ten trommel of bus blijven. Dus niet alvast een paar stukken in de jas- of broekzak stoppen. Dat is le vensgevaarlijk want door de li chaamswarmte kunnen ze tot ex plosie komen. Om te voorkomen dat afgestoken vuurwerk in de voorraadtrommel of -bus komt moet de deksel steeds dicht gedaan worden. De wet schrijft niet zonder reden voor dat vuurwerk alleen ver kocht mag worden aan kinderen boven een bepaalde leeftijd. Veel ouders vragen zich af of ze het afsteken van vuurwerk aan hun kinderen kunnen toevertrou wen. Het is onmogelijk daarin een algemeen advies te geven. Ouders kunnen zelf het beste be palen of hun kinderen voorzichtig en handig genoeg zijn om met vuurwerk om te gaan. Ze moeten daarbij wel kritisch te werk gaan; het is tenslotte een hele verant woording. Wanneer besloten is de kinderen mee te laten doen, mag vooral niet vergeten worden ze goed te instru eren. Bovendien blijft voortdurend toezicht door de ouders noodzake lijk. Uiteraard dienen die ouders zelf te weten hoe ze veilig met vuurwerk moeten omgaan! er alleen vuurwerk dat door speci ale vaklieden moest worden afge stoken. Pas in de 19e eeuw kwam het zogenaamde klein vuurwerk op de markt. De prijs daarvan was echter nog zo hoog dat alleen de „gegoede" burgers zich ermee kon den vermaken. Na de Eerste Wereldoorlog raakte het klein vuurwerk meer ingebur gerd. Het op grote schaal afsteken van vuurwerk rond de jaarwisse ling werd eerst na de tweede we reldoorlog algemeen. Vuurwerk valt evenals andere ex plosieve stoffen onder de Wet Ge vaarlijke stoffen 1963. Deze wet geeft doormiddel van Uitvoeringsbesluiten een aantal voorschriften betreffende uitvoe ring, distributie en gebruik van vuurwerk. Zo worden er regels ge steld met betrekking tot de samen stelling van de lading en de huls. De verpakking van vuurwerk en verplichte opschriften op zowel het vuurwerk als de verpakking, zijn eveneens aan stringente bepa lingen onderworpen. Verder moet vuurwerk altijd voor zien zijn van een in de Nederland se taal gestelde gebruiksaanwij zing.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 54