Baggerdeskundigen ambtelijk bijeen verdeling voortaan doormiddel vanpunten systeem Mineralen-beurs in Lijnbaanhal „Geen dure hobby, maar je moet wel vrije tijd hebben" Woonruimte Agenda van de Stadsgehoorzaal Randstadeditjes, wekelijks in 700.000brievenbussen HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 57 WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 VLAARDINGEN Het ziet er sterk naar alt dat de Nederlandse overheids diensten, die beiast zfln met het onderhoud van havens en vaarwegen, hun krach ten gaan bandelen op het pant van informatie en marktstrategie. Het Delta Hotel in Vlaardingen was twee dagen trefpunt van deskundigen uit het hele land die, hoe verschillend hun positie ook mag zijn, toch allemaal met hetzelfde probleem te maken hebben: zij moeten baggeropdrachten verstrekken. Het staat wel vast dat de aannemers wereld een vrij hechte en tamelijk ge sloten gemeenschap vormt. Daartege nover was het optreden van (semi) overheidslichamen zoals bijvoorbeeld de direkties van Rijkswaterstaat, de gemeentelijke zeehavens Rotterdam en Amsterdam, de havenschappen, rede lijk individualistisch en verbrokkeld. Al enige jaren bestond de indruk, dat de aannemers zich bij hun prijsvor ming niet meer lieten leiden door ge zonde concurrentieverhoudingen en dat dus allerlei baggerkarweien duur der waren dan strikt nodig was. Dat gaf bij de overheidsdiensten weer aanleiding tot de vrees, dat het kosten bewustzijn bij de aannemers ook in an der verband zou teruglopen: waar de gulden gemakkelijk wordt verdiend vermindert vermoedelijk de technische inventiviteit die tot produktieverhogin- gen leidt. Voor de overheidsdiensten reden om ook het eigen wetenschappe lijk onderzoek te stimuleren. Al deze geluiden waren gisteren en vandaag te beluisteren in het Delta Hotel. Een breed samengestelde werkgroep van funktionarissen van rijksinstellingen, gemeentelijke diensten en havenschap pen presenteerden er een rapport, waarin de vorming van een kollektief van opdrachtgevers werd aanbevolen, zodanig toegerust dat het een stevig te genwicht vormt op de markt. Doelstel ling is: het beheersen van de uitgaven voor baggerwerk. Het kollektief moet openstaan voor alle opdrachtgevers uit de sfeer van overheid en semi-overheid (ook voor de waterschappen); meedoen verplicht tot het leveren van alle feitelijke gegevens, ervaringen en randinformatie. De voordelen voor de individuele deelne mer zijn naar mening van de werk groep: een versterking van zijn markt positie, besparingen op onderzoekwerk en organisatiekosten. Door via het koliektiet kennis te nemen van de aanbestedings- en onderhande lingsresultaten van kollega's staat de individuele opdrachtgever veel beter geïnformeerd tegenover de uitvoerders. Het kollektief kent de technische on derzoeken, die door de diverse over heidsinstanties zijn of worden uitge voerd en de resultaten daarvan. Doublures in wetenschappelijk speur werk kunnen worden voorkomen, inte ressante uitkomsten zijn voor iedereen sneller beschikbaar. Door gebruik te maken van centraal beschikbaar feitenmateriaal kan de deelnemer op zijn apparaat besparen. De werkgroep adviseert tenslotte een bestuur te vormen en een coördinatie team, dat zowel het bestuur als de le den helpt en dat in feite als voordeur en brievenbus van het kollektief fu- geert. Het coördinatieteam wordt bij gestaan door een bureau, dat onder meer tot taak krijgt een centraal infor matiesysteem (databank) op te zetten, dat op een eenvoudige en directe ma nier door de leden vertrouwelijk ge raadpleegd kan worden. Al deze ontwikkelingen de voorstel len werden door de vergadering in be ginsel aanvaard en zullen nu aan be sturen en directie ter goedkeuring wor den voorgelegd zijn voortgevloeid uit het feit dat twee grote opdrachtge vers van onderhoudswerken, te weten de Gemeente Rotterdam en Rijkswa terstaat, in 1974 besloten kennis en er varing met betrekking tot de aanslib bing in het Rotterdamse havengebied te gaan uitwisselen. Grote havenuit breidingen met extra-diepe bekkens gaven een spectaculaire groei van het onderhoudsbaggerwerk te zien. Er wa ren langzamerhand zo grote bedragen mee gemoeid, dat de Gemeente Rot terdam en Rijkswaterstaat tot een ge zamenlijk onderzoekproject besloten onder de naam: „Minimalisering Kos ten Onderhoudsbaggerwerk". Onder die paraplu zijn tal van werkgroepen bezig met interessante deelonderzoe ken, waarin in menig geval geheel nieuwe en originale ideeën ten grond slag liggen. 'tets daarvan was te zien op een druk bezochte ,,MKO-Kontaktdag", die gis teren in het Delta Hotel werd g hou den. In een werkwinkel werden alle MKO-projecten aan de hand van de monstratiemodellen, dia's en videover toningen toegelicht. Mevrouw ir. M. Veltman, voorzitter van het coördina tieteam MKO, gaf een algemeen over zicht van het werk, dat in de diverse onderzoekgroepen wordt gedaan en de vorderingen die zij maken. Vanzelfsprekend getroost men zich de ze inspanningen om een verlaging van de kostprijs per gebaggerde kubieke meter slib te bereiken, maar zij zouden de opdrachtgevers niet werkelijk hel pen als zij die financiële voordelen niet via een uitgekiende, strategische bena dering van de markt zouden kunnen afdwingen. Daarom is er in MKO-ver- band ook een marketinggroep ge vormd, die verleden jaar sprekende re sultaten heeft geboekt door de pp meenschap letterlijk vele miljoenen te besparen. Een kijkje in deze (tamelijk vertrouwelijke) keuken gaf ir. W. H. A. van Oostrum van Rijkswaterstaat. Woensdag 19 december, Stadsgehoor zaal 20.00 uur: Kerstuitvoering gez. koren mej. Mulder. Donderdag 20 december, Stadsge hoorzaal 20.15 uur: „De Wissel wachters" toneelspel met Paul Steen bergen, Bernhard Droog en Peter Bol huis. Vrijdag 21 december, Harmoniezaal 19.30 uur: Kerstavond Comité Auto- Boottochten. Vrijdag 28 december, Stadsgehoor zaal, 14.00 uur: „De film van Ome Willem", jeugdvoorstelling. "uiluimig VLAARDINGEN Zaterdag werd in de Lijnbaan hal aan de Baanstraat de 7e internationale hobbybeurs van mi neralen en edelstenen gehouden. Aan de beurs namen verzamelaars uit heel Europa deel. Behalve een groot aantal verzamelaars uit Nederland waren er ook Duitse, Belgische en Armeense standhouders. De beurs, bestaande uit ruim tweehon derd meter stands met mineralen, fos sielen, schelpen, koralen en edelstenen, trok een groot aantal bezoekers. Deze zevende internationale hobby- beurs voor mineralen-verzamelaars was georganiseerd door het echtpaar De Haan-Verkuil uit Hoogvliet, onder allllllllllllllllll de mineralisten beter bekend als de Ea. Veraan. Naast het organiseren van beurzen h udt dit echtpaar zich ook bezig met het uitgeven van vindplaat senboekjes voor heel Europa en met het samenstellen van beursagenda's. De firma Veraan is één van de vijf Ne derlandse organisaties die ieder een aantal van de in totaal 30.000 Neder landse verzamelaars van mineralen, fossielen en dergelijke onder hun „hoede" hebben. IIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIT> Volgens Oene de Haan zijn het vooral mensen van middelbare leeftijd die mi neralen verzamelen. Als verklaring daarvoor zegt hij dat men voor deze hobby veel vrije tijd nodig heeft en veel mensen beschikken daar pas over als zij gepensioneerd zijn. Velen raken door deze hobby gefascineerd als zij in het buitenland, bijvoorbeeld op een camping, met verzamelaars in kontakt komen, aldus de Haan. Zelf ontdekte de Haan deze bijzondere hobby toen hij in 1953 in Turkije in kontakt kwam met een ingenieur van het Marshall- hulpplan die stenen verzamelde. Mineralen verzamelen is volgens De Haan niet persé een dure hobby. Wie één van zijn vindplaatsenboekjes koopt (prijs drie gulden vijftig) kan zelf op zoek gaan en gratis fraaie exemplaren verzamelen. Wel duur zijn de boeken die op deze vorm van vrijetijdsbeste ding betrekking hebben, want door het betrekkelijk geringe aantal verzame laars in ons land is de oplage van die vakliteratuur klein en bijgevolg tame lijk kostbaar. „Behalve de Elsevier-gidsen zijn er dan ook weinig Nederlandse boeken over mineralen", zegtde Haan, die derhalve verwijzen moet naar de buitenaf buitenlands-talige literatuur in voor namelijk Duits en Engels, die veelvul dig door het half-miljoem mineralen verzamelaars in Europa ter hand wor den genomen. Op zaterdag 19 januari organiseert de fa. Veraan opnieuw een mineralen- beurs in Vlaardingen, wederom in de Lijnbaanhal. Ook dan zal de toegang gratis zijn. De openingstijden zijn ge lijk aan die van afgelopen zaterdag: van tien tot vjjf uur. SCHIEDAM Hoe meer punten, hoe meer kans op een woning. Dat is de essentie van het nieuwe Woonruimtereglement dat de ge meenteraad maandagavond goed keurde. Dit woonruimtereglement is gebaseerd op een puntenstelsel. Iedere ingeschrevene krijgt een aantal punten toegekend dat regel recht verband houdt met zijn maatschappelijke status, het aan tal kamers dat hij/zij thans be woont, het aantal kinderen, het aantal kilometers dat men dage lijks moet afleggen tussen woning en werk, enzovoort. De bedoeling van dit puntenstelsel is, een zo eer lijk mogelijke woonruimte verde ling in Schiedam tot stand te bren gen. Dit puntensysteem kent ook de be grippen sociale en medische indica tie. Een medische indicatie wordt beoordeeld door de GG en GD, ter wijl de sociale indicatie tot stand komt middels een kontaktpersoon van de gemeentelijke sociale dienst. Over met name de sociale indicatie hadden enkele gemeenteraadsleden zo hun bedenkingen, en overeenge komen werd de sociale indicatie al na een half jaar nogmaals te bekij ken, zodat men kan beoordelen of deze procedure de juiste is of dat men naar andere mogelijkheden moet zoeken. Een motie van de PvdA om spoed te zetten achter de invoering van het nieuwe woonruimtereglement werd aangenomen. Minder ge makkelijk had wethouder Riet Ta verne (volkshuisvesting) het met het voorstel de 6000 kaarten van woningzoekenden door middel van een geautomatiseerd systeem te verwerken. De wethouder voelde er voolopig meer voor, de omschakeling van het oude systeem naar het nieuwe te laten verrichten door drie TAB- bers, door het arbeidsbureau uitge zonden werknemers die in aanmer king komen voor een tijdelijke ar beidsplaats. Riet Taverne deelde niet de mening van de PvdA-er van Kleef dat op die manier de privacy van de ingeschrevenen in gevaar zou komen. Zij maakte de raad er op attent dat de al bestaande kaar ten eveneens zijn samengesteld door TAB-bers. De wethouder zei echter ook voor stander te zijn van automatisering, ook al gezien de snellere verwerk ing die dit zou opleveren, en be loofde de automatiseringscommis sie om adviezen te vragen. Het PPR-raadsiid Noordegraaf verzocht tenslotte om bij de invoe ring van het puntensysteem extra aandacht te schenken aan de gas tarbeiders die zich vanwege een krappe behuizing in veel gevallen niet met hun gezin kunnen hereni gen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 57