r Wees voorzichtig tijdens feesten Met kaarsen, oliebollen en vuurwerk VUURWERK alleen op Oudejaarsnacht Aanvragen bouw vergunning Scholenbouw in Woudhoek-Noord Sluiting gemeentelijke diensten met Kerstmis en Nieuwjaar Woningen in Proveniershuis 74.874 inwoners Openbare comissie- vergaderingen Bespreking van inspraak verordening "1 De kerstboom Brandende kaarsen Oliebollen bakken Vuurwerk afsteken HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 63 WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 gemeente informatie Publicatie van de Gemeente Schiedam Wekelijks verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Emmastraat 1 - tel. 26.05.00 De feestweek met Kerstmis en Nieuwjaar staat voor de deur! De tijd van de kerst boom en de brandende kaarsjes, het bak ken van oliebollen en het afsteken van vuurwerk. Dit zijn gezellige zaken die een prettige sfeer geven en de feestvreugde zullen verhogen. Maar het zijn helaas ook bezigheden waarbij de gevaren om de hoek komen kijken, vooral brand. Weest dus voorzichtig op deze feestelijke dagen en neem daarom maatregelen opdat de feest week niet uitloopt in misère! Het Veiligheidsinstituut heeft een folder uitgegeven met een lange lijst vol goede raadgevingen, waarvan we de volgende overnemen. Koop een boom die niet te groot is voor uw kamer en zet hem niet te dicht bij gordijnen of andere brandbare spullen. Zorg ervoor dat de boom goed stevig staat en niet makkelijk omvergelopen kan worden. In dien U de boom in een speciale met water gevulde kerstboomstandaard plaatst, droogt hij minder snel uit en het brandge vaar is wat minder. Echte kaarsjes in de boom moet u constant in de gaten houden. Elektrische kaarsjes zijn misschien minder sfeervol, maar ook minder gevaarlijk. Maar dan moet u de bedrading van de elektrische kerstoomverlichting toch wel goed contro leren op beschadigingen. En gebruik een gaaf en goed passend verlengsnoer, dat zo wordt neergelegd dat niemand erover kan struikelen. Doe de verlichting uit als u gaat slapen of het huis verlaat. Zet kaarsen in een stevige houder op een vlakke ondergrond. Gebruik geen kaarsen houders van plastic of andere makkelijk brandbare materialen. Houd brandende kaarsen zover mogelijk weg van gordijnen en andere makkelijk brandbare dingen als papieren versieringen. Laat kaarsen in kerststukjes niet te ver opbranden. Zet de kaarsen ook niet te dicht bij een warmte bron, zoals op de schoorsteenmantel boven de kachel: de kaarsen worden dan week en buigen om. Vooral: laat kleine kinderen nooit alleen met brandende kaarsen! Ook niet voor „e- ven". Bij het bakken van oliebollen loopt u de kans op „vlam in de pan". Leg daarom bin nen handbereik een deksel klaar, die goed op de pan past. Slaat de vlam in de pan, loop dan niet weg, maar schuif het klaarge legde deksel op de pan. Draai vervolgens het gas of de kookplaat uit en leg een uitge wrongen vochtige dweil op het deksel, zodat dit vaster op het deksel drukt. Probeer nooit de brandende olie met water te blus sen; dat is levengevaarlijk. Laat de pan een kwartier met rust, beweeg hem niet en licht ook het deksel niet op. Doe niet teveel olie in de pan; de olie gaat bruisen wanneer het beslag erin gebracht wordt en als de pan te vol is stroomt deze over. Loop niet weg bij de pan zonder het gas of.elektra uit te zetten; bij te lang ver hitten gaat de olie branden. Koop het vuurwerk bij de officiële detail handel, herkenbaar aan het biljet „Verkoop vuurwerk; Roken en open vuur verboden". Verkoop door anderen is verboden! Let erop dat het vuurwerk voorzien is van een wettelijk verplichte duidelijke ge bruiksaanwijzing in de Nederlandse taal. Lees die gebruiksaanwijzing rustig en volg die op. Bewaar vuurwerk bij voorkeur in een metalen trommel of bus op een veilige droge plaats. Zoek de plek waar u het vuur werk gaat afsteken met zorg uit; denk daar bij aan het brandgevaar. Zorg dat alle ra men en deuren gesloten zijn, als het vuur werk begint. Gebruik voor het afsteken geen lucifers maar een gloeiende sigaret of sigaar. Ga zo dra de lont brandt een paar stappen achter uit. Probeer een „weigeraar" niet opnieuw aan te steken. Zet vuurpijlen in een met zand gevulde fles, of beter nog: in een fles die half in de grond staat. Het gaat erom dat de fles recht-op staat en niet om kan vallen. Vuurwerk in de hand afsteken is heel gevaarlijk. Met ontstoken vuurwerk gooien is nog gevaarlijker! Ga niet met vuurwerk experimenteren en maak geen bundels ter verhoging van het effect; dat is levensgevaarlijk. Bij het zelf maken van vuurwerk zijn al veel ongelukken gebeurd. Geef liever geen vuurwerk in handen van kinderen. Wees kritisch bij de beslissing of uw kinderen oud en wijs (dus voorzichtig!) genoeg zijn om mee te doen aan het afsteken van vuur werk. Geefze in ieder geval goede instruc ties en blijf toezicht houden! Wij wijzen u er nogmaals op dat in de pe riode van zaterdag 22 december 1979 tot en met dinsdag 1 januari 1980 een groot aan tal gemeentelijke diensten gesloten zal zijn. Dit in verband met de viering van Kerstmis en Nieuwjaar en, voor wat de tussenliggende dagen betreft, mede uit een oogpunt van energiebesparing. Dit geldt voor de gemeente-secretarie, de dienst Ge meentewerken en de Accountantsdienst in het Stadskantoor en verder ook de Techni sche Bedrijven, de Gemeentelijke Sociale Dienst, het Gemeentélijke Woningbeheer en de G.G. en G.D. Voor zover bij deze instellingen weekeind- diensten of wachtdiensten bestaan, zullen deze tijdens de sluitihgsdagen functione ren als normaal gedurende de weekeinden. De volgende diensten en instellingen heb ben een van het bovenstaande afwijkende sluitingsregeling en zullen in genoemde pe riode een aantal dagen open blijven. Het Gemeente-Archief zal normaal geopend zijn op donderdag 27 en vrijdag 28 decem ber. De openbare Bibliotheek blijft als nor maal geopend op donderdag 27, vrijdag 28 en zaterdag 29 december. Het bureau Burgelijke Stand van de secre tarieafdeling Burgerzaken, gebouw Over- schiesestraat 2 op de le etage 2e kamer, zal uitsluitend voor het doen van aangifte van geboorte en overlijden geopend zijn op maandag 24 december van 9.00-12.00 uur; op donderdag 27 december van 10.00-12.00 uur; op vrijdag 28 december van 9.00-12.00 uur en op maandag 31 december van 9.00- 12.00 uur. De bureaus Bevolking en Mili taire Zaken blijven die dagen gesloten. Het Alg. Handelsentrepöt is geopend op 27 en 28 december. De Havendienst is alleen gesloten op de feestdagen 25 en 26 december en 1 januari en verder normaal geopend. Het Stedelijk Museum is alleen gesloten op eerste Kerst dag 25 december en Nieuwjaarsdag 1 ja nuari. Op tweede Kerstdag is het museum geopend als op zondag van 12.30-17.00 uur en op oudejaarsdag 31 december van 10.00- 16.00 uur. Op de andere dagen is het mu seum normaal geopend van 10.00-17.00 uur. Het Openbaar Slachthuis zal alleen geo pend zijn op 27 en 28 december. Op de slui tingsdagen kunnen de veehouders voor het hebben van kadavers bellen op het nummer 269180, waarna ze ingelicht of verwezen worden. De V.R.O.M.-dienst is gesloten op dinsdag 25, woensdag 26, maandag 31 december en dinsdag 1 januari; op deze dagen wordt geen huis- en bedrijfs-vuil opgehaald. Op maandag 24 december wordt op de normale wijze huisvuil opgehaald. De verdere vuil nisophaaldiensten worden als volgt ver schoven: van dinsdag 25 december naar vrijdag 28 december; van woensdag 26 de cember (alleen Kethel!) naar donderdag 27 december; donderdag 27 december is een normale ophaaldag; van maandag 31 de cember naar donderdag 3 januari 1980 en dinsdag 1 1 januari naar vrijdag 4 januari. Grof huisvuil zal in de week van 24 tot en met 28 december niet worden opgehaald. Het VAM vuiloverlaadstation aan de Paral lelweg is voor het aanbrengen van grof huisvuil geopend op maandag 24 december, zaterdag 29 december en maandag 31 de cember. De markt op liet Bachplein zal, na overleg met de marktkooplieden, vervallen op dinsdag 25 december en 1 januari. Wie vuurwerk wil afsteken, moet toch wel in aanmerking nemen dat veel mensen echt hinder hebben van het vuurwerk. Deze overlast is des groter wanneer het vuur werk vóór Oudejaarsnacht wordt afgesto ken. Ook voor dieren, vooral voor honden is vuurwerk een kwelling, ze worden er angstig en schrikachtig van. Bovendien is vuurwerk gevaarlijk. Elk jaar opnieuw ra ken veel mensen verwond door het onvoor zichtig afsteken van vuurwerk, terwijl er nogal eens schade wordt aangericht. Wees daarom voorzichtig en geef liever geen vuurwerk in handen van kinderen. De gemeente Schiedam heeft, om de hinder en het eventueel aanrichten van schade zo veel mogelijk te beperken, in de Alg. Poli- tie-verordening een aantal regels vastge steld. Het afsteken van vuurwerk is alléén toege staan op de Oudejaarsnacht, vanaf 31 de cember 23.00 uur tot 1 januari 1.30 uur 's morgens. Ook in deze periode is het verboden op of aan de weg of op een voor het publiek toe gankelijke plaats vuurwerk af te steken, indien de mogelijkheid bestaat dat dit ge vaar, schade, hinder van ernstige aard of overlast kan aanrichten. Buiten deze periode op Oudejaarsnacht is het verboden om vuurwerk ook maar bij zich te hebben. De verkoop van vuurwerk is gebonden aan een vergunning van B en W en mag slechts gebeuren in de periode van 27 december tot en met 31 december. Eerder verkopen is niet toegestaan. In deze periode is het wel toegestaan om vuurwerk bij zich te heb ben, doch alleen om het na aankoop naar huis te brengen. Alleen aan personen van 16 jaar en ouder mag vuurwerk worden verkocht. Deze leef tijdsgrens geldt niet voor het lichte vuur werk als wonderkaarsen, kamervuurwerk, pyrotechnische lucifers en klappertjes. Daarnaast adviseert het gemeentebestuur een ieder, om zoveel mogelijk ramen en deuren aan de straatzijde, vooral die Welke toegang geven tot kelderruimten, trappen huizen en lifthallen, zoveel mogelijk geslo ten te houden. Dit om te voorkomen dat men uit baldadigheid vuurwerk naar bin nen gooit, met alle kwalijke gevolgen daar van. De gemeenteraad heeft besloten om het Proveniershuis, dat reeds lang toe is aan algehele opknapbeurt, te restaureren en de in de zijvleugels aanwezige oude wonink jes te verbouwen tot 25 wooneenheden voor één en twee-persoonshuishoudens. Aangezien het Proveniershuis opgenomen is in de Monumentenlijst, is van het minis terie van C.B.M. een subsidie te verwach ten. De raad heeft voor de verbouwing een krediet van 1.850.000,- beschikbaar ge steld, hetgeen neerkomt op 74.000,— per wooneenheid, exklusief de grondkosten. De suggestie van de Historische Vereniging om in het Proveniershuis één woning in de authentieke staat te handhaven, is door de gemeente overgenomen en het ziet ernaar uit dat hiervoor een passende oplossing mogelijk is. Ook het z.g. „achterhuis" in het Proveniers huis zal gerestaureerd worden. Hiervoor is een bedrag van 450.000,— nodig, maar ook in dit geval zal het ministerie van C.R.M. een bijdrage in de kosten leveren. Over igens zal de gemeente slechts het casco van het achterhuis verbeteren. De inwendige bouwwerkzaamheden komen voor rekening van de aspirant-huurder, die daarin een ho- reca-bedrijf wil vestigen. Tenslotte is ook nog een bedrag van 175.000,beschik baar gesteld voor het herstel van de dam- wand aan de zijde van de Schie. De gemeente Schiedam telde per 31 okto ber j.l. in totaal 74.874 inwoners en wel 37.945 vrouwen en 36.929 mannen. Dit is 65 inwoners minder dan per 30 september j.l. en 383 minder dan per 1 januari van dit jaar. In de maand oktober zijn in Schiedam 67 kinderen geboren, 38 jongens en 29 meisjes. Er overleden 62 personen. 36 mannen en 26 vrouwen. Een geboorte-overschot dus van 5. Wat de migratie betreft zijn er in oktober 280 personen, 152 mannen en 128 vrouwen, zich in Schiedam komen vestigen. Doch er vertrokken 350 Schiedammers. 192 mannen en 158 vrouwen, uit onze stad. Een vertrek van 70 personen. Van de openbare commissievergaderingen liggen de agenda's en de bijbehorende toe lichtende stukken voor belangstellenden ter inzage bij het bureau Voorlichting in het Stadskantoor. De commissie voor Algemene en Bestuur lijke Zaken houdt de openbare vergadering op donderdag 20 december om 20.00 uur in het Stadhuis aan de Grote Markt. Aan de orde komen onder meer de komende Veror dening op de verblijfsgebouwen. Aan het begin is er het vragenhalfuurtje voor de toehoorders. De Welstandscommissie komt bijeen op vrijdagmiddag 21 december in de rechter nis van de recreatiezaal van het Stadskan toor, waarvan het openbare gedeelte om streeks 15.30 uur zal beginnen. Op donderdag 3 januari 1980 heeft in het Stadhuis aan de Grote Markt, aanvang 20.00 uur een openbare bespreking plaats van het voorlopige concept voor een ge meentelijke Inspraakverordening, dat door Burgemeester en Wethouders is opgesteld. In maart van dit jaar is reeds een open in spraakavond gehouden, waarbij een ieder in de gelegenheid was om met wethouder H.' W. Posthoorn van gedachten te wisselen over een op te stellen algemene Inspraakve rordening. Er is toen onder meer afgespro ken dat de gemeente de aangedragen suggesties, standpunten, enzovoort zou be studeren en voor zover mogelijk verwerken in een conceptInspraakverordening, die dan weer voor een ieder bespreekbaar zou moeten zijn. Dit laatste nu zal gebeuren tij dens de bijeenkomst op 3 januari a.s. Wie over dit onderwerp meer informatie wenst of iets wil mededelen, kan zich wen den tot de heer A. Reijnhout in het Stads kantoor, telefoon 260500 toestel 191. Bij de dienst Gemeentewerken zijn de on derstaande aanvragen voor een bouwver gunning binnengekomen. De aanvragen zijn nog in behandeling; er zijn nog geen beslissingen over genomen. Belanghebben den kunnen nadere informatie krijgen bij het Bouw - en Woningtoezicht in het Stads kantoor, elke morgen van 8.30 tot 10.00 uur bij de heer M. van der Loo, telefoon 260500 toestel 188. - Ir. H. G. de Block voor de Tuinlaan tegenover nummer 120: plaatsen van een rioolgemaal; W. C. C. McKenzie voor het pand Weide 4: achtergevel wijzigen; Sportver. D. H. S. voor sportcomplex Schiedamseweg: sportcomplex uitbrei den met kleedkamers; M. J. Breuls voor pand Oever 9: woning verbouwen en vergroten tot woning met praktijkruimte; W. J. Schotte voor pand Vlaardingerdijk 145 b: voormalige winkel verbouwen tot horecabedrijf. De gemeenteraad van Schiedam heeft er in november mee ingestemd dat in de in aan bouw zijnde wijk WoudhoekNoord een groot gezamenlijk complex van scholen voor kleuter- en lager onderwijs zal worden gebouwd, ten behoeve van zowel het prote stant-christelijk, het rooms-katholiek, als het openbaar onderwijs. De opzet is dat in de eindfase het complex uiteindelijk 25 a 30 leslokalen zal omvatten, verder een aantal nevenruimten en ook twee gymnastiekloka len, gebouwd als sportzaal. Maar gezien de voortgang in de woning bouw in Woudhoek-Noord en het te ver wachten aanbod van leerlingen is het stre ven bij de aanvang van het schooljaar 1981- 1982 als eerste fase dertien lokalen c.a. af gebouwd zullen zijn. Tussen de gemeente en de betrokken schoolbesturen (de St. Wil- librordusstichting en de Ver. voor Christe lijk Volksonderwijs) zijn afspraken ge maakt over de onderlinge uitwisselbaarheid van de lokalen. ~-r*- - »V a j

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 63