Foto 's nabestellen Boek van de maand: „Ik probeer mijn pen Metkerst tussen de wv apiesin de Beekse Bergen IK PRO MIJN PEN.. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 65 WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 Een foto gezien in dit blad die u best zou willen hebben? Voor 7,50 kan die foto de uwe wor den. Tenminste, als het gaat om plaatwerk van onze eigen foto- redaktie, wat in 9 van de tien gevallen opgaat. Voor het nabe stellen van die foto's op formaat 18X24 knipt u de bewuste foto uit dit blad, noteert naam en datum van het blad waarin de foto verscheen en zendt .uw be stelling (uiteraard voorzien van uw eigen naam en adres) naar de FOTODIENST RANDSTAD EDITIES, Koommarkt 34, te Delft. Voor uw en ons gemak ontvangen wij hierbij gaarne een betaalcheque of giro-betaalkaart, volledig ingevuld en van uw handtekening voorzien. Telefonische verzoeken voor na bestellingen kunnen niet in be handeling worden genomen, ter wijl de op deze manier verkre gen foto's niet voor publikatie mogen worden gebruikt. Na ont vangst van de foto (en uw kran teknipsel) kunt u (als u geen cheque heeft bijgesloten) het ver schuldigde bedrag, 7,50 per afdruk dus, gireren op nr. 2395347, t.n.v. Randstad Foto dienst, Delft. „Ik probeer mijn pen - Atlas van de Nederlandse letterkunde" is een com plete geïllustreerde geschiedenis van onze literatuur, met unieke afbeeldin gen en boeiendeach- tergrondverhalen. Het gaat hier om een belangwekkende uitgave: voor het eerst sinds tientallen jaren verschijnt er en dan nog wel als Boek van de Maand een geïllu streerd overzicht van de Nederlandse literatuur, dat toegankelijk is voor een groot publiek. De opzet en uitgave van „Ik probeer mijn pen" kent een vrij lange voorge schiedenis. Het verschijnen van dit Boek van de Maand valt samen met het 25-jarig bestaan van het Neder lands Letterkundig Museum in Den Haag. Dit museum werd indertijd op gezet na een zeer succesvolle literaire tentoonstelling in het Haags Gemeen temuseum. De naar aanleiding van de ze tentoonstelling verschenen boeken „Dp Nederlandse letterkunde in hon derd schrijvers" en „Honderd schrij vers van onze eeuw" (onder redactie van o.a. Jacques den Haan en Garmt f Stuiveling) werden tot 1966 regelmatig herdrukt; hierna moesten zij als ver ouderd worden beschouwd. Onmiddellijk daarna ontstond het plan voor een hele nieuwe uitgave, met een nieuwe opzet. Dit voornemen is thans met „Ik probeer mijn pen* ge realiseerd. En zo ontstond dus een tot op het laatste moment geactualiseerd overzicht van de Nederlandse litera tuur, met ca. 1.000 schrijvers en plm. 900 illustraties. De albeeldingen zijn afkomstig uit musea over heel Europa. terwijl voor de nieuwe periode (waarop het accent in dit boek ligt) het Letter kundig Museum een schat aan (vaak zeer interessant en waardevol) illustra tiemateriaal heeft geleverd. Juist di< materiaal, dat veelal ook afkomstig was uit het persoonlijk bezit van schrij vers, maakt deze „Atlas van de Neder landse letterkunde" tot een boeiend* reis door onze literatuur. Uit dit boek komt de literatuur naai voren als een springlevende aangele genheid en ziet de lezer, schrijvers zoals zij werkelijk zijn; van Heynric van Veldeken tct Neeltje Maria Min, van Vondel tot Claus, van Multatuli tot Maarten 't Hart. Deze „Atlas van de Nederlandse letterkunde" bevat alle reerst een beknopte, maar gedegen ge schiedenis van de Nederlandse letter kunde. Een overzicht van de ontwikke ling van onze literatuur, van het alle reerste begin tot het moment van ver schijnen van deze uitgave. Hierdoor krijgt de lezer een inzicht in alle stro mingen en de belangrijkste vertegen woordigers ervan. Daarnaast vertelt het beeldmateriaal dit verhaal op nieuw, maar nu met het accent op het menselijke aspect: de literatuur in de praktijk. Schrijvers, periodes, stromin gen en stijlen gaan meer dan door eni ge andere benadering pas echt leven als zij worden geïllustreerd met voor beelden uit de praktijk en beelden uit hun „gewone", dagelijkse leven: por tretten en foto's van schrijvers, histori sche afbeeldingen van hun huizen, voorbeelden van hun correspondentie spon met collega's of uitgevers (vaak ver lucht met zeer vermakelijke spotpren ten en tekeningen), handschriften, in teressante correctieproeven, of tele grammen, affiches, kattebelletjes, kladjes, persoonlijke documenten, kortom: de gewone, wat meer alle daagse kant van de literatuur. Een ani merend en geanimeerd beeldverhaal door de eeuwen heen, in ca. 900 afbeel dingen, met wetenswaardige en vaak erg verhelderende bijschriften. Hierin vindt men bijvoorbeeld ook een selectie van acht eeuwen boekillustraties: schitterende miniaturen, gravures, pentekeningen of. litho's, een stukje cultuurgeschiedenis op zich. VERDELING Ongeveer 1/3 gedeelte van de tekst is gewijd aan de periode tot 1880: de re sterende ruimte is gereserveerd voor de periode van 1880 tot heden, waarbij de allernieuwste periode (vanaf 1940) de meeste aandacht krijgt. De tijd na 1940 is bovendien onderverdeeld in de geschiedenis van proza, poëzie en essay. De verhouding tekst en illustra ties, zowel door het hele boek heen als (bij benadering) per pagina is eveneens 1/3 gedeelte tekst en 2/3 gedeelte illu straties. REDACTIE EN ILLUSTRATIE RE SEARCH Fernand Lodewick (vanaf de vroegste periode tot 1940); auteur van o.a. „Li teraire kunst", literatuur-geschiedenis voor het middelbaar onderwijs. Wam de Moor (periode 1940 tot heden); literatuurcriticus van het weekblad De Tijd en literatuurdidacti cus aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen. Kees Nieuwenhuijzen (vormgeving en illustratieresearch); o.a. vormgever van de fotoboeken van Uitgeverij Van Gennep en schrijversprentenboeken van het Letterkundig Museum. J. Bernlef (fotobijschriften); dichter. Technische gegevens „Ik probeer mijn pen": Oplage, 78.500 exemplaren. Hier zegt G. K. van het Reve: „Voor dit ogenblik heb ik mQn hele leven geleefd, majesteit". Links op de voorgrond Mischa de Vreede. Aktieperiode, 6 december 1979 t/m 5 januari 1980. Prijs t/m 5 januari 29,50, na 5 janua ri 49,50. Uitgever: Bert Bakker/Contact, Am sterdam. Formaat 24,5x31,5 cm. Aantal pagina's: 272. Druk: De Lange/Van Leer, Deventer. Bindwerk: Callenbach, Nijkerk. In het safaripark Beekse Bergen (tossen Tilburg en Hilvarenbeek) warden gedurende de kerstvakantie diverse aktiviteiten georganiseerd. Het „apies kjjken" hoort er ook weer b(j. En nou maar hopen dat deze warmbloedige mensenvrien den het niet besterven van de kon. Hier warmen ze zich kennelijk aan een kerstvuortje...

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 65