Wat trekken we aan of laten we uit, Anno'80 Randstad i Sporten elegance in het modebeeld VOORUITZIEN NAAR DE JAREN fP Metalen maanvormige omhulsels. Ruimte-achtige toestanden. Super minirokjes als bloemblaad jes en daarboven niets. Topless dus. Zo tekenen Franse ontwerpers ons de mode anno '80 voor. Best aardig om naar te kijken, het laat ste misschien soms in tweeërlei opzicht, maar wie ziet zichzelf straks zo lopen? Ze kunnen ons via vooraan staande modebladen nu wel zo fu turistisch gaan aankleden, liever gezegd: uitkleden, maar zo bont en bloot zien mensen uit het mo devak het toch niet zitten nu we aan de vooravond staan van wat opvallende jaredz jaren dreigen te worden. „Nee, alle mogelijke sporten gaan de mode beheersen, voor zover je dat dan kunt voorspellen", stelt een woordvoerder van een van Nederlands grootste mode-confec tiezaken de heer Jos Ots. „De vrije tijd gaat zo'n rol spelen dat je, zelfs al doe je niet aan sport, je toch kleding draagt op sport geënt". „Nee" zegt ook Cargelli, mode ontwerper in Rotterdam en leraar Vrije Academie in Den Haag (straks als die school er in de Maasstad is ook daar). „De Neder landse vrouw zal zich zeker niet aan de meestal mannelijke ont werpers onderwerpen. Haar rechten en verworvenheden zal ze beslist in de jaren tachtig niet prijs geven, ook niet als het om kleding gaat". Waarna hij voor ons schetst wat we mis schien incidenteel wel kunnen verwachten. „Leuk dat futuristische, maar de praktijk zal anders uitwijzen", zo meent de heer Ots. „Natuurlijk, grappen blijven gaan en komen, uitschieters houd je, maar de trend gaat zich rich ten op die sport. Het verschil tussen actieve en passieve sport is zo scherp niet meer, nivelleert hij: „door kortere werktijden, het afhaken vóóf de bekende 65 jaar en andere oorzaken voor meer vrije tijd, gaan we de zo ontstane uren voor een deel opvullen met sport. De kleding zal er naar zijn. En dan bedoel ik geen „vrije tijds kleren" zoals men dat in de jaren zeventig interpreteerde, dat hele gemakkelijk, nonchalante slobbe rige nee, kleding die aangeeft, dat je ergens bij hoort. Er komen meer groepjes, clubs en dan laat je zien dat je deel uit maakt van zo'n club. En ook al ga er niet bij horen, dan zit toch die sport-trend er in". Cargelli weer: „we zullen kriti scher worden, het mag mooier al lemaal. We gaan wat zelfbewuster zoeken naar zekerheid en harmo nie als we denken aan stoffen, kleuren en combinaties. Natuur lijk, de spijkerbroek blijft, dis- cokleding is voorlopig ook niet weg te branden, maar toch zullen Mode-80 zal ongetwijfeld ook iets van dit beeld, al dan niet in glanzend nylon verpakt uitstralen. we wat afstappen van wat ik ge programmeerde mode noem", meent Cargelli. Jos Ots illustreert de hang naar wat we met „betere kleding" om schrijven met de interesse, die er Op weg naar de mode van de jaren tachtig. Moeilijk in te schatten hoe dat beeld er precies uit zal zien, maar niets zo Veranderlijk als dat mode beeld en zo blijft het ook... weer voor stijldansen is ontstaan bij de jeugd. „Op die dansscholen verschijn je nu al in een goed pak, in die bla zer, dat wordt zelfs als eis gesteld. Het hoort er gewoon bij. Het is slechts één voorbeeld van wat zich', dacht ik, doorzet. Het goede kostuum, het mooie mantelpak, kleding waaraan velen nu nog het kaartje hangen, het is er al, maar in belijning van nu, doch zal nog sterk aan interesse winnen. Daar bij spelen natuurlijke materialen een belangrijke rol. Jongeren willen pure wol, katoen, flanel en al zullen we nooit syn thetische materialen in de mode meer gaan missen, men zal veel bewuster ook op de stoffen gaan letten", is zijn mening. Cargelli deelt die, al kijkt die meer met haute couture ogen naar de mode. maar tenslotte wordt (voor een deel) door die haute couture de „draag"-mode geboren, vorm gegeven door goede stylisten, die zorgen voor een acceptabel modebeeld. „De kinderen", vroegen we ten slotte nog even aan de heer Ots. „Ook voor hen en dat uiteraard weer generaliserend gezegd geldt hetzelfde. Kwaliteit gaat preveleren boven kwantiteit. Lie ver een paar goeie dingen, dan een kast vol zo-maar-watjes, is de trend van de ouders, dus die zul len dan ook voor hun kinderen gaan toepassen. De leeftijd die er op volgt, is ook wat kritischer. Bovendien weet men steeds jonger heel goed wat men wel en wat men niet wil aan trekken. En dat uiteraard juist in die sektor de sport, dus dat daarop geënte kleding het mijns inziens gaat worden, ligt voor de hand". Mode in de jaren tachtig: wie het allemaal van tevoren zou kunnen voorspellen, was in één klap schat rijk. Maar trends laten zich wel aanvoelen. Die gevoelens vindt u dan hierboven vertolkt, en daar naast nog geschetst en gefotogra feerd. Waarbij die foto duidelijk is afgestemd op de allereerste mode van het allerteerste voorjaar in de jaren tachtig. Metalen maan vormige omhulsels- Zowel van ont werperszijde èn verkoopkant is men het over één ding eens: spij kerbroek en discomode zullen, in welke' vorm dan ook, zeker nog lang blijven bestaan. Maar wilder wordt het niet,want: „Kenmerkten de zeventiger jaren zich door grote vrijheid als het om kleding ging. het mag, het moet zelfs allemaal eleganter de komende jaren. We worden kriti scher, slikken niet alles voor zoete koek, zijn geen aanhangers van autoritaire mode. maar gaan proberen ook zelf harmonie te brengen als we denken aan stof fen. kleuren, combinaties". Dat mag dan wel een mooi kredo zijn. maar waar komt dat in de prak tijk op neer. Kortom, wat trekken we aan of wat laten we uit dc ko mende .jaren. Modeblik vooruit: voor Rand stad Edities geschetst door Car gelli, Rotterdam mode-ontwer per en leraar Vrije Academie. Suggesties voor de jaren tachtig met visie op wat de vrouw van nu „morgen" gaat aantrekken.

Het Nieuwe Stadsblad | 1979 | | pagina 17