De goeie buien van down Pepijn GEBIT STUK? Interessant drieluik in Stedelijk Museum J. VERINGMEIER Expogé gaat door S^oSeUi^ervantÜSiS. de Reparatie klaar terwijl u wacht ve™i*;rsïan 06 wulem lroost kaleniter'hh- HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 10 - WOENSDAG 2 JANUARI 1980 SCHIEDAM Voor de overstap naar het nieuwe jaar richtte het StedelQke Museum 'n Interessant drieluik in, waard om door iedere geboren Schie dammer gezien te warden. Dit temeer omdat in dit driehiik een expositie is ingebouwd van prenten die Schiedam in beeld brengen die in de loop des- eeuwen vervaardigd werden. Het is een bijdrage van de Historische Ver. Schie dam, bevattende gravures, litho's e.a. met als onderwerp: de stedelijke his to- rie. Deze optica werden gemaakt in de 18e eeuw en in het begin van de 19e eeuw van markante gebouwen welke nu nog bestaan of waarvan de resten nu nog zijn terug te vinden in het stadsbeeld. Verder zijn er originele prenten en cliché's, maar ook affiches met betrek king op de donkere jaren toen de dran kindustrie Schiedam nog beheerste en bekendheid gaf over de ganse wereld. Hieraan herinnert ook de litho, ge maakt door Willem Troost (1812- 1899); een panorama van Schiedam dat toen nog door mocht gaan als een „molenstad", uniek in Nederland. Ne derland. AFFICHES gen bij de Vlaardinger Poort. Veel la ter werd het een hotel-restaurant met als laatste eigenaar: Bijersbergen, die er een stalhouderij aan toevoegde. Toepasselijk voor dit moment zijn de gec al li grafeerde Nieuwjaars- Heil en Zegenwensen, eens uitgebracht door de plaatselijke Lantaarnopsteker en To renwachter uit het verre verleden. KERAMIEK IS IN Het is van de organisatoren een goede gedachte geweest werkstukken van vier Franse keramisten aan de tentoonstel ling toe te voegen. Keramiek is de laat ste jaren sterk naar voren gekomen, als kunstuiting, maar tevens gericht op huishoudelijk gebruik. De jeugd begint al vroeg met het boetseren en het bak ken van eigen werkstukjes, een uiting van creativiteit die steeds sterker naar voren komt. Ook ouderen zien hierin vaak een bezigheid om de uurtjes te vullen. Ook de nieuwe generatie helt meer en meer over naar het gebruik van kera miek in het dagelijkse leven. Het por- seleine koffie- en theekopje wordt meer en meer vervangen door de ouderwetse aardewerk mokken; geglazuurd dan wel puur gebakken. De potterieën rij zen overal uit de grond met producten voor huishoudelijk gebruik en louter voor de sier. Bezienswaardig zijn bovendien de lit ho's voorstellende het bezoek van Ko ning Willem II aan Schiedam en zijn ontvangst op het raadhuis (31 juli 1846) en de praal van een op 1 april 1872 gehouden gecostumeerde op tocht, gezien vanaf de Grote Markt. Bij herhaling is hier terug te vinden wat eens „Huis te Riviere" was, In volle glorie in de 16e eeuw en wat er in de 2e helft van de 19e eeuw nog van over was. De bezoeker van deze tentoonstelling wordt nog eens het bestaan van de stearine kaarsenfabriek „Apollo" in herinnering gebracht, gelegen aan de Voorhaven nabij de sluizen. Het is een cliché-afdruk daterend uit de jaren 1880/81. Daarnaast een litho uit 1837 van de werf „De Nijverheid"; de voor loper van de plaatselijke scheepsbouw. Bij de affiches valt op die in de tweede helft van de 19e eeuw werd uitgebracht door het logement „De Visserij", gele- HEDEN BIJ VERLEDEN De expositie van de vier Franse kera misten: Louise en Michel Gardelle; Brigitte Pênicaud en Claude Verlan is ingericht in de kelder van het museum. Naast typisch gebruiks-aardewerk, als kommen, borden en schalen, vervaar digd het viertal tevens decoratief kera miek waarbij vooral de gebezigde met hodiek van het glazuren sterk naar vo ren komt. Het zijn werkstukken fraai van vormgeving ondergebracht in vitri nes. Het kan toeval z(jn dan wel opzet om de werkstukken van deze keramisten in de kelder te plaatsen, vlak bij de vi trines met aardewerk en scherven die werden verkregen bij opgravingen in Schiedam zelf. Ze zfln afkomstig uit de 14e, 15e en 16e eeuw. Ook toen reeds kende men de methodiek van het gla zuren en het verduurzame van potten en schalen voor huishoudelijk gebruik. ABRAHAM FRANS GIPS Het tentoonstellings-drieluik is aange vuld met werken van schilders en teke naars, waaronder de in 1861 in Schie dam geboren Abraham Frans Gips. De collectie van deze veelzijdige kuns tenaar is eigen bezit. Het is een over zicht van Gips verschillende en vaak zeer uiteenlopende werkterreinen, zoals ontwerpen voor kunstnijverheid en de grafische kunsten. Als architekt ontwierp hij plannen voor gebouwen en interieuren en de bijbehorende meube len. Als schilder en aquarellist valt Gips op bij de manier van het schilderen van landschappen en stadsgezichten. En niet minder opvallend is zijn wijze van portretteren. VOLKER RITTERS Van de Duitse kunstenaar Volker Rit- ters worden tekeningen en grafieken geëxposeerd. Uit diens werken spreekt een grote liefde voor het Hollandse landschap, waarmee hij een veelzijdig en gevarieerd beeld wist te scheppen met veel aandacht voor landelijkheid en rustiek. Een bijna lirische schoonheid spreekt uit het grafische werk, etsen en litho's van de in 1921 te Pbking geboren kunstenaar Zao-Wou-Ki. Zijn stijl houdt het midden tussen het impres- sionistme en het fauvisme. Hij han teerde de kubistische vormen van Ce zanne met diens kleurverschuivingen van groene en blauwe weerkaatsingen. Na 1953 stapte Zao-Wou-Ki af van een figuratief werken. Hij schilderde toen en tekende berglandschappen, zee- en stadsgezichten op speelse en poëtische wijze, waarbij de omtrekken met fijne lijntjes in zachte kleurnuances worden neergezet. Zijn werkstukken komen over ah zijn de van een oogstrelende schoonheid, waaraan de kunstenaar geen titel ver leende. De tentoonstelling b t/m 21 januari gratb te bezichtigen. AU'W-'k-. Arbnïrfïïr™ V"n V<Traden een 01 "gevoeligheid voor de Ne- SCHIEDAM Hoe komt een clown toch altijd aan zo'n goede bui? Sommigen hebben van zich zelf altijd een zonnig humeur maar anderen moeten hun glim lach kopen in een winkel. Hoe kar dat? Vraag dat maar aan Clown Pepijn, die zaterdag 5 januari 's middags in de Teerstoof aan de Nieuwstraat optreedt. Een klein beetje kunnen we natuur lijk wel verklappen. Clown Pepijn is, wanneer hij bij de kinderen ver schijnt, helemaal weg, in een soort droomtoestand zou je kunnen zeg gen. Dat komt omdat Pepijn altijd maar droomt dat hij ooit eens een echte circus-clown zal worden. Pepijn weet echter niet hoe hij dat moet aanpakken. Gelukkig helpen de kinderen hem een beetje in de goede richting. Als echte circus clown moet je natuurlijk altijd een goeie bui hebben. In de buurt schijnt een soort „buienboetiek" te zijn waar men allerlei soorten buien verkoopt: regenbuien, hoest buien, lachbuien en ga zo maar door. In die boetiek hebben ze ook buien die je niet kunt zien en ook i niet kunt horen: slechte buien, j goeie buien en uitgesproken rot- I buien. Hoe clown Pepijn aan zo'n goeie bui komt kunnen de kinderen zien tijdeiia uc vooisieiiing in De Teer stoof, waar clown Pepijn samen met Heksentrui en een heleboel zonderlinge figuren optreedt. Het wordt een heel spannende en heel gezellige middag, zo gezellig dat de kinderen zelf ongetwijfeld ook in een goeie bui zullen raken! De voorstelling is voor kinderen vanaf vier jaar en de toegang is drie gulden. Reserveren kan bij de VVV (telefoon 266000) of bij hel zoldertheater De Teerstooi (269454). De voorstelling begint om half drie. Dagelijks van 9-17 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131, telefoon 010-261417. Men schrijft ons: „Geachte redaktie, De koek van 1979 is bijna op. Voor de afdeling Schiedam is het een rustig jaar geweest. Helaas hebben we af scheid moeten nemen van ons onverge telijk lid Piet Rook en van mevrouw A. M. L Jonker-Roelants. Het jaar is dus bijna om. We hervatten ook ik 1980 onze taak bij het helpen zoeken naar een oplossing van sociale gevallen op allerlei gebied. Gelukkig vaak met veel succes. Gaarne willen wij dit belangrijke en zegenrijke werk blij ven voortzetten in de geest van Nies v.d. Kort. Daarom één verzoek: stort uw contributie op giro 38.52.50 t.n.v. A. C. Pons te Maassluis. Voor 1980 is de minimum) contributie voor Expogé- leden 15,en voor het Voormalig Verzet 20,per jaar. Vriendelijk verzoeken wij u dit bedrag vrijwillig te verhogen om ons bestuur in staat te stellen, naast het normale verenigings werk met zijn vele sociale problemen tot een goede oplossing te brengen. Ve len steunden ons al in dit werk, dat zich helaas door zoekte en ouderdom steeds uitbreidt. Dankzij uw extra bij dragen kunnen wij evenals voorgaande jaren dit werk voortzetten. Aan de le zers van „Aantreden" verzoeken wij evenals voorgaande jaren een extra bij drage voor de gestegen kosten van ons mooie blad over te maken op bijgeslo ten accept-girokaart. Het bedrag kunt u zelf invullen en overmaken. Half maart hopen wij onze jaarverga dering te houden. Zondag 4 mei 1980 onze dodenherdenking in Schiedam met een extra herdenkingsdienst in de Grote Kerk, waarbij o.a. het woord zal voeren dokter Hans Hers. Muzikale omlijsting: verschillende jongerenko ren. De viering van 35 jaar bevrijding her- denken we tijden een internationaal congres, dat in Eindhoven op 5, 6 en 7 juni a.s. zal tforden georganiseerd. Eveneens wordt de jeugd hierbij inge schakeld. Opgave voor dit congres vóór 21 januari a.s. bij de secretaris van de afdeling, Aart Aardoom. Onze vriendenkring wordt heiaas met het jaar kleiner. Laten wij die er nog zijn méér voor elkaar gaan betekenen. Laten we de eenheid die er was in de donkerste jaren vaóthouden. Wij wen sen u van harte een heel voorspoedig en vooral gezond 1980. Bestuur Voormalig Verzet Nederland en Vereniging Expogé, secretaris A. Aardoom, W. H. Vliegenstraat 18, Schiedam, tel. 704621.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 10