Het Nieuwe Burgers contra de Staat Maandag voortzetting van proces Indonesië-korvetten De lange adem van de voorlichting Drie bestuursleden van toneelsectie SG leggen functie neer HU ton huldigt direkteur ERTAN AUTO HUDSON BELLEN T.V. DEFEKT? RADIO ABA I Optiek „ARGUS" KONTAKTLENZEN ygg-a üüyi: jLJ spuiten ©010-268220 BEERS AUTO HUREN Voor alle soorten n*-n UITDEUKEN 32e JAARGANG - OPLAGE 37.600 VRIJDAG 4 JANUARI 1980 Stadsblad OP WOENSDAG EN VRIJDAG HUIS-AAN-HUIS IN: SCHIEDAM, KETHEL EN ROTTERDAM (WIJK OUD MATHENESSE) Kantoor: Broersvest 125 - Postbus 257 - 3100 AG Schiedam - Telefoon 010-732877 Het Nieuwe Stadsblad, Groot Vlaardingen, De Maaskoerier, Westland Post, Delftse Post en Groot Rijswijk vormen groep Delfland Oplage 175.500 Randstad-Edities verschijnen in het grootste deel van Zuid Holland. 25 Edities. Wekelijkse oplage 811.800 Autobedrijf voor betrouwbare Bovag occasions met 3 mnd garantie Deventerstraal 1" Tel 731144 Koopavond geopend SCHIEDAM Op maandag 7 januari vindt in het Paleis van Justitie aan de Juliana van Stolberglaan in Den Haag een proces plaats tegen de Staat der Nederlanden. Voor de rechtbank verschijnen niet minder dan 17 ei sers. Inzet van het proces: de exportvergunning die Nederland heeft ver leend aan het scheepswerfconcern Rijn-Schelde-Verolme en elektronica fabrikant Philips voor de uitvoer van drie korvetten (oorlogsschepen) naar Indonesië. De zeventien eisers, onder wie de Demokratische Republiek Oost-Ti- mor, het „Fretilin" (een onafhanke lijkheidsbeweging op Oost-Timor), de Stichting Informatie Indonesië, alsmede nog een groot aantal an dere organisaties en particulieren, stellen zich op het standpunt dat het verlenen van deze exportvergun ning in strijd is met de uitgangspun ten van de regering zoals die zijn geformuleerd in de nota „Ontwape ning en veiligheid" van 1975. MENSENRECHTEN In die nota staat onder andere dat wapenleveranties zullen worden beoordeeld op hun „politieke gevoe ligheid" en dat „overwegingen van vredesbeleid" voorrang hebben bo ven strikt commerciële belangen. Ook de nota „De rechten van de mens in het buitenlands beleid" is volgens de eisers strijdig met het verlenen van een exportvergunning. Een citaat: „Leveranties van wa pens naar landen waar de mensen rechten worden geschonden, wor den door de regering zorgvuldig beoordeeld, met name waar gevaar bestaat voor ëebruik van wapens voor onderdrukking van de plaatse lijke bevolking. Daarnaast vindt toetsing plaats of het ontvan gende land betrokken is bij een ge- Schiedam Zowel binnen als bui ten de muren van het stadskantoor is de laatste maanden veel gespro ken over het gemeentelijk voor lichtingsapparaat, het direkt aan de gemeente gekoppelde instituut dat de burgers inlicht over het be leid van de plaatselijke overheid. Momenteel wordt de afdeling voor lichting door één ambtenaar ge rund, en naar de mening van velen is dat voor een stad als Schiedam te weinig. Ook de gemeenteraad heeft zich uitgesproken voor aan stelling van een tweede voorlich ter. In de Concept Beleidsnota Voorlich ting, die bestemd is voor de leden van de Commissie Algemene en Burgerza ken (ABZ) worden de gedachten over de functie van deze gemeentelijke dienst nog eens op een rijtje gezet. Volgens de conceptnota krijgt de be hoefte aan informatie in Schiedam nog een extra dimensie door problemen als de teruglopende werkgelegenheid en het afnemende bevolkingscijfer. Een degelijke aanpak van de voorlichting wordt dan ook niet alleen gewenst, maar zelfs noodzakelijk genoemd. Een goed en doeltreffend voorlich- Tel. 010-267469 Groenelaan 33, Schiedam SCHIEDAM Drie bestuursleden van de sectie toneel van de Schie- damse Gemeenschap, het overkoe pelende orgaan voor het culturele Wij helpen direkt!!! Specialisten op CAI-gebied Telefoon 260778-733961 of 01899-15874 GROENELAAN 95 Verkoop - Inruil - Reparatie ook voor uw verlichting leven in Schiedam, hebben tijdens de laatst gehouden vergadering hun bestuursfunctie neergelegd. De drie leden, te weten bestuurslid J. Gudde, bestuurslid T. Hemminga en de voorzitter van de sectie toneel (en oud-burgemeester van Schie dam) H. Roelfsema. De reden waarom de drie bestuur sleden zijn opgestapt is nog niet be kend. Gudde en Hemminga wilden voorlopig nog geen commentaar ge ven, terwijl de heer Roelfsema niet voor commentaar bereikbaar was. Ook SG-voorzitter Pillard kon geen commentaar leveren omdat hij nog op vakantie was. wapend conflict". Deze regels wer den in 1979 geschreven. Als de regering zich zou houden aan deze uitgangspunten is volgens de eisers levering van de oorlogssche pen uitgesloten, want, zeggen zij, „het Indonesische regime onder drukt de eigen bevolking, schendt de mensenrechten en voert een agressie-oorlog op Oost-Timor". OORLOG De levering van de korvetten heeft rechtstreeks te maken met deze oor log op Oost-Timor. Na de omwente ling in Portugal in april 1974 wer den. op Oost-Timor, waar het Oude Portugese bestuur gehandhaafd bleef, drie politieke bewegingen op gericht. Eén daarvan was het al eer der genoemde „Fretilin", dat op 28 november 1975 de onafhankelijk heid van Oost-Timor uitriep. Een maand later vond een invasie va nuit Indonesië op Oost-Timor plaats, een aktie die door de Veilig heidsraad van de VN werd veroor deeld. Sindsdien wordt melding ge maakt van honger op het eiland, dat door de Indonesische marine wordt geblokkeerd. Na het verlenen van een uitvoer vergunning voor de drie door Indo nesië bestelde korvetten (te bou wen door RSV, terwijl Hollands Signaal in Hengelo voor de mo derne radar en vuurleidingssyste men zorgt, totale kosten 500 mil- tingsbeleid wordt voorts „een kwestie van lange adem" genoemd. Welke middelen de gemeente in dit beleid kan aanwenden is een vraag die afhankelijk wordt gesteld van de over te brengen boodschap, de tijdsduur en de groepen tot wie het gemeentebestuur zich wil richten. Niet alle voorlichting hoeft volgens de nota via een bureau voorlichting te ge schieden. Nuttig en doeltreffend kan ook zijn dat de voorlichting gebeurt vanuit een bepaalde gemeentedienst of -bedrijf. Voorlichting over energiebe sparing zou bijvoorbeeld kunnen plaatsvinden vanuit de openbare nuts bedrijven. „In de steeds meer veranderende sa menleving zal het voor een gemeente bestuur noodzakelijk zijn, een zo aktief mogelijk voorlichtingsbeleid te voeren", aldus de nota. Er wordt op ge wezen dat op het gebied van de in spraak daartoe al de nodige stappen zijn ondernomen, omdat de voorberei dingen voor een inspraakverordening al in een vergevorderd stadium verker- In ieder geval wordt de voorlichting niet als een afonzderlijk beleid gezien. Omdat voorlichting in veel gevallen onderdeel kan gaan warden voor het beleid, zal het huidige bureau voor lichting een zwaardere taak toebedeeld krijgen. Dit bureau zal dus moeten worden uit gebreid, maar zelfs als een tweede man wordt aangesteld zal nog geen wezen lijke verandering in het voorlichting spakket te verwachten zijn. Nader beraad over de te nemen stap pen is daarom gewenst, besluit de nota. Oranjestraat 19-21 Koopcentrum Schiedam „Koningshoek" Tel 266431 Maassluis Tel. 01899-19039 LidANVC joen gulden) ontstaat in Nederland, en niet in de laatste plaats in Schiedam, verzet tegen de houding van de Nederlandse regering. PROCES Op 21 augustus 1979 vindt in de ar- rondissements-rechtbank te Den Haag de eerste ronde van een pro ces plaats dat door 17 eisers is aan gespannen tegen de Staat der Ne derlanden. Eis: intrekking van de exportvergunning. Tijdens deze eerste ronde van de rechtszitting, die qua vorm het midden houdt tus sen een normaal proces en een kort geding, komt alleen de Staat der Nederlanden aan het woord. Punten uit de conclusie van het ant woord: de Nederlandse staat ont kent het bestaan van de Demokrati sche Republiek Oost-Timor, omdat noch Nederland, noch het overgrote deel van andere staten die repu bliek heeft erkend. De Staat komt met nog meer juridische argumen ten: het „Fretilin", één van de ei sers, kan niet beschouwd worden als rechtspersoon, en daar geen van de overige eisers zelf schade kan ondervinden van het feit dat de kor vetten tot de Indonesische marine zullen behoren, wordt de dagvaar ding door de Staat als nietig be schouwd. vervolg op pagina 3 De heer en mevrouw Lavue op de Grote Markt, waar zaterdagmorgen de jubile rende direkteur door het personeel werd gehuldigd. Muzikale medewerking werd verleend door een drumband en majorettekorps uit Lomburdijen. SCHIEDAM Tussen de feestdagen door had het personeel van Hilton Meubelen B.V. nog even tijd voor een privé-feest. Op zaterdag 29 december werd in en om de aan de Grote Markt gevestigde meubelzaak het heuglijke feit gevierd dat de heer S. Lavue 25 jaar direkteur was van deze bekende Schiedamse onderneming. Hilton meubelen bestaat inmiddels ook alweer zo'n 40 jaar, een vermel denswaardig feit dat ook te lezen viel op het huidebord dat de majorettes van een korps uit Rotterdam-Zuid (Lom- bardijen) met zich meevoerden. Voor zijn 25-jarig direkteurschap kreeg de heer S. Lavue van het perso neel een kristallen drinkservies aange boden. Zijn vrouw, die in de hulde deelde, werd verrast met een boeket bloemen. Ter afsluiting, van het feest vond 's avonds een drukbezochte receptie plaats. Bij deze gelegenheid kreeg de neer S. Lavue door de vakbond van meubileringsbedrijven de gouden ver sierselen, in meubelmakerskringen be kend onder de naam „Het gouden eikenblad", opgespeld. Talloze relaties van de firma maakten van de gele genheid gebruik de jubilerende direk teur en diens bedrijf van harte te felici teren. is veel voordeliger bi| Buitenhavenweg 160 Telefoon 261046 gespecialiseerd in vis- vlees-en grill-gerechten geopend: di. t/m vr. v a. 17.00uur za. en zo. v.a. 16.00 uur appelmarkt 2a Schiedam la carte restaurant

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 1