T api jttips W Nieten-schieter Als met een nieuwe auto... Banden vlakschuurmachine in één Nieuw op Karwei '80 SKIL SAND CAT REDAKTIE P G den Broeder Telefoon 01820-19742 n Een nieuw tapijt is net zo iets als een nieuwe auto. Je bent, vooral in het begin, als de dood, dat er wat mee gebeurt. En net als die auto vraagt de aanschaf van tapijt eerst de nodige overweging, wil het geen miskoop worden. Voor welk gebruik is uw tapyt bestemd? AD een maar voor af en toe, of zyn er kinderen, hond of kat; faktoren waar u rekening mee moet houden? Dat heeft namelijk ook al les met het onderhoud en slijtage te maken en u be grijpt dat reeds bij de planning vooraf al uitge gaan kan worden van een bekend gezegde: voorko men is beter dan genezen. Kinderen (groot en klein) en huisdieren bepalen in belangrijke mate de slijta ge van uw tapijt en zijn de grootste vuil- en vlekken- makers. Meestal zijn het dan wel „ongelukjes" (ook van u),maar toch is daar echt al bij de aanschaf r k ning mee te houden. Zo zal een tegeltapijt en daarin zijn momenteel erg mooie en op het oog naad loze mogelijkheden nooit voor een „drama' zorgen, omdat een tegel eenvoudig opgenomen en gereinig kan worden en, als de ramp onherstelbaar mocht zijn, verwisseld met een exemplaar wat niet in het oog ligt. Een paar extra tegels zijn ook nooit weg. LUS8ENTAPDT Een lusaentapyt ziet er prachtig uit Soms Is dit type minder geschikt wan neer u een hond of kat be zit, die ervan houdt het ta pijt als krabpaal te gebrui ken. Voor normaal gebruik h de poolveran kering meer dan toereikend, maar er zijn grenzen. En nu toch het lussentapijt ter sprake is, pakken we gelijk het katoentapijt wat altijd een lussenpool heeft. Zeer dekoratie? en in mooie kleuren, ijzersterk en vrij goed lichtecht, heeft katoen weinig veerkracht van zichzelf en een pool- weefcel van katoen loopt dus snel plat. Op zich helemaal niet erg, u moet alleen weten of u dit ook niet erg zult vinden als het straks in de kamer ligt. Regelmatig en diago naal stofzuigen en opbor stelen maakt het weer als nieuw. SYNTHETISCH tapijt Een synthetisch tapijt, in de algemene benaming .met „nylon" aangeduid, wat niet juist is, omdat dit de merknaam van een ve zel is, heeffenkele plus- en minpunten, maar dat geldt voor welk tapijt ook. Het grote misverstand dat synthetisch tapijt snel vuil wordt, heeft alleen betrek king op de goedkope, stati sche kwaliteiten. Veel synthetisch materiaal is enorm statisch. Een kam en grammofoonplaat zijn duidelijke voorbeelden en nylon kleding kan ook zo lekker knetteren als dit uitgetrokken wordt. Deze statische oplading onder vindt men soms op een on aangename manier ook bij synthetisch tapijt (deur knop, verwarming, open haard) en dit heeft veel mensen ertoe gebracht om ander tapijt te nemen. Dit statisch effekt is dan ook de reden van het snel vuil worden, hetwerkt als een soort magneet. De betere synthetische ta pijtkwaliteiten zijn meestal anti-statisch gemaakt, zo dat ze niet alleen geen schokeffect meer bezorgen, maar daardoor ook vuilaf- stotend zijn. Door de voch tigheidsgraad van de ka mer goed in het oog te houden een relatief vochtgehalte van minstens 50% is wel gewenst en deze desnoods te regule ren, heeft men niet alleen een verder hulpmiddel om het tapijt optimaal te be nutten (ook wol) maar dit heeft tevens een gunstig ef- fekt op uw eigen welgevoe- len. WOLTAPDT Een goede kwaliteit wol-ta- ijt pluist in het begin. Dat omt omdat er veel kleine losse wolhaartjes tussen het weefsel aanwezig zijn. We moeten een woltapijt eerst „inlopen" en daar wordt mee bedoeld dat, door het belopen, de wol in elkaar haakt. Dit komt omdat aan wol- haren hele kleine schubjes zitten, net zoiets als klitte- band. De allerkleinste haartjes echter zullen geen houvast vinden en dus lo slaten, waardoor de pluizen" ontstaan. Vergeleken met de totale hoeveeUieid wol die in een joed wollen tapijt verwerkt s, is de hoeveelheid die verloren gaat door pluizen te verwaarlozen. Dit doet »een enkele afbreuk aan de kwaliteit of gebruikseigen schappen. Het heeft geen enkele zin om die pluizen te laten lig gen, ze lopen toch niet meer vast, maar wel door het hele huis. Daarom is, in het begin al leen luchtig stofzuigen met een glad en klein mond stuk (dus zonder borstel). Inlopend vuil en zeker nd zijn doodsvijanden van het tapijt, omdat zij onzichtbaarde pool van onderaf vernielen. Van daar dan ook, dat stofzui gen vanaf het begin een absolute noodzaak is, hoe wel, zoals al gezegd, wel met verstand. Een kleine zuigmond heeft meer effekt dan die hele grote, en bij een poolweef- sel verdient het aanbeve ling om schuin over de poolrichting te zuigen. Het zuigvermogen is wel be langrijk en nogmaals uw' beleid ook. Ju kunt nu wel met aDe ge weld die losse draad willen opzuigen, maar uw tapijt neemt dat niet in dank af. SHADING Nu de belangstelHng groeit voor tapQt met een door gesneden pool, hoor je zo nu en dan weer praten over shading. Dit kan vooral voorkomen by effen moquette,. De pool van het tapyt valt na korte tijd naar verschillen de richtingenbm waardoor schijnba r kleurverschil ontstaat Men noemt dit shading. Niemand weet wat de oor zaak Is van dit verschijnsel. Shading valt buiten de ga rantie, maar het Is ahjjd raadzaam om een klacht in te dienen fa(j de fabrikant. VUIL EN VLEKKEN Vuil gewerden en gevlekt tapijt kan men goed schoonmaken met een zo genaamde diepreiniger. Dit kunt u goed toever trouwen aan een specialist, oor. bestaat de moge lijkheid dit zelf te doen. Een totale beurt is dan wel aan te raden want het ver schil is zeer goed te zien. De diepreiniger is tegen woordig op vele plaatsen te huur, iaat u zich evenwel daarbij terdege voorlich ten. Het is sinds kort mogelijk reeds liggend tapijt een zo geheten scotchgard-behan- deling bij nieuw tapijt toe gepast. Het scotch-gard procédé geeft het tapijt een be schermlaag, waardoor het veel minder snel vuil wordt. Men moet op onge veer 3,50 per uur reke nen. Bekijk ook eens waarom het tapijt vuil wordt en in de meeste gevaUen is de werkelijke oorzaak vuil schoeisel of beter gezegd: de inloop". Nou en daar kunt u zelf veel aan doen: ;oede deurmatten en (vui- e) schoenen uit. Let u ook eens even op de onderkant van uw meubelen. Daar kunnen van die me talen glijnagels onder zit ten en die geven dan van die mooie roestplekken in het tapijt die er nooit meer uitgaan. Vlekken, je ontkomt er niet aan, kun nen kleine rampen veroor zaken. Het is onmogelijk om in dit kort bestek een komplete vlekkengids te geven. Via uw detaillist kunt u hier over reeds één en ander te weten komen, in de boek handel zijn boekjes met praktische tips te verkrij gen Maar dan is het ook ver standig om enkele vlek- kenmiddelen in huis te hebben; alcohol en tetra, om maar eens enkele te noemen. Dat deze veilig weggeborgen moeten zijn, weet zelfs een kind! Em onherstelbaar tapijt gedeelte we denken aan een brandgat of huhdle- renvlekken is meestal nog wel te repareren met een overgebleven restant- Maar daar moet u dan ei genlijk al by voorbaat re kening mee houden en dat kan vrjj eenvoudig door van het restant een of meerdere kleedjes te (laten) maken, die als deurkleed- jes mee gebruikt kunnen warden. Zodat by onver hoopte pech geen kleurof poolhoogteverschll te zien I is. Veel, erg veel, hangt af van de manier waarop het ta pijt gelegd is en helaas wordt hier soms weinig aandacht aan besteed. Een I goed tapyt, door de vak man gelegd, is de allereer ste stap naar een lange le vensduur en optimaal ge noegen. I Dat uzelf hier ook nog veel aan kunt doen is nu wel duidelijk. Tot nu toe werden voor machinaal schuurwerk vaak twee verschilende machines gebruikt: een bandschua chine voor het grove werk en een vlak schuurmachine voor de fij ne nabewerking. Daar in veel gevallen beide bewerkingen nodig zyn, heeft Skil nu een schuur- machine ontwikkeld waar mee zowel de grove als de fijne bewerking snel en ef ficiënt gedaan kunnen warden. Sand Cat is de merknaam van deze handige schuur- machine Skil 593U, die dus in feite een combinatie is van een bandschuurma- chine voor het snel verwij deren van overtollig mate riaal, verf, lak en roest en een vlakschuurmachine voor het verkrijgen van een prachtige gladde afwerk- ring. Sand Cat is bedoeld voor vaklieden, die een compac te lichte machine weten te waarderen en voor particu lieren die graag met pro fessioneel gereedschap werken. De nieuwe machine is ui terst gemakkelijk te bedie nen en bij langdurig wer ken boven het hoofd zal het lichte gewicht wel erg op prijs worden gesteld. Door de compacte vormge ving kan men tot in kleine hoekjes komen, waar tot nu toe vaak met de hand moest worden geschuurd. Trillingen ervaart men nauwelijks, zodat zeer nauwkeurig kan worden gewerkt om een mooie, gladde afwerking te ver krijgen. De schuurband kan met behulp van een spanklem in een handom draai worden verwisseld De knop aan de voorkant kan worden verwijderd bij werk in lastige hoekjes. De machine loopt op kogella gers en is dubbel geïsoleerd volge.s de Europese veilig heidsvoorschriften. Tot de stand aard-uitru sting behoren vijf schuur - baden. De accessoires om vatten een ruime keuze aan schuurbanden van korrel 30 tot 220 voor de bewer king van hout, metaal, kunststoffen, samengestel de materialen, board, enz. De toepassingsmogelijkhe den zijn dan ook talrijk: het verwijderen van verf, lak, roest, plamuur, on effenheden, het pas maken van deur- en raamkozij nen, het afwerken van vloeren en wanden, allerlei schuurwerk bij de installa tie van keukens, badka mers, renovatiewerk, enz, enz. Er is ook een stofafzuig- hulpstuk, dat eenvoudig op de stofzuiger wordt aange sloten. Vooral bij werk binnenshuis is stofvrij schuren een uitkomst. Om het werk vhn de doe-het-zel- ver, maar ook van de vakman, aan zienlijk te verlichten bij alle moge lijke knutsel-, stoffeer- en timmer- karweitjes is er nu een nieuwe .nieten-schieter" (handtacker) ver krijgbaar die, omdat hij elektrisch bediend wordt, veel sneller, lich ter, gemakkelijker en nauwkeuri ger werkt dan enig vergelijkbaar produkt dat op de markt is. Dat gebruiksgemak is inderdaad frappant: in tegenstelling tot de ge wone tackers, waarvoor altijd nog een flinke handkracht nodig was, schiet men met het nieuwe elektri sche apparaat door een lichte druk op een knopje de nietjes er zó uit. Daarmee is een snelheid te berei ken van twintig stuks per minuut. Dat is met hamer en spijkers zelfs door de meest ervaren timmerman niet te evenaren. Bovendien heb je met zo'n nieten- schieter ook nog je andere hand vrij om het te bevestigen materiaal op z'n plaats te houden. Met de nieuwe elektrische tacker kunnen breeddraadkrammen wor den verwerkt van 6, 8, 10, 12 en 14 millimeter pootlengte. Het apparaat is geschikt voor allerhande klussen, van lichte werkjes als het vastzet ten van wandbekleding, kastpapier, omlijstingen, rolgordijnen en stof fering tot zwaardere produkten als isolatiematerialen, vilt- en teerpa- pier, triplex en zelfs h rhout, vinyl, plafondtegels, gaas en board. De elektrische nieten-schieter is uitge voerd met een solide huis van slag- vaste kunststof. De dubbele isolatie en een veilig heidspal voorkomen ongelukken en het apparaat beVat een ingebouwde nieten-wipper om ongewenste nie ten te verwijderen. Verkrijgbaar met Nederlandstalige gebruiksaanwijzing voor 165, (incl. BTW) in de gerenommeerde ijzerwaren-, gereedschap- en doe- het-zelf-winkels en hobby-afdelin gen van warenhuizen. De „Swingline Electric", zoals deze elektrische tracker heet, wordt door importeur Konijnenburg B.V. specialist op het gebied van hech- tapparatuur, voor het eerst als no viteit getoond op de Vakbeurs Kar wei '80 (21 t/m 27 januari 1980, Jaar beurs Utrecht, Bernardhal, stand nummer 7000). Het is er één in het totale pro gramma „Swingline handtackers" dat verschillende uitvoeringen be slaat van de lichtste tacker, ge schikt voor zes en acht smaldraad- nietjes, tot de zware uitvoeringen voor het gebruik van breeddraad krammen tot 14 mm. Alle uitvoerin gen zijn op de Kaï^eibe^irs te^jjen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 22