„Kunst is het zout in de pap" „Publiek moet nauwer bij museum worden betrokken" De Jong bezoekt SG „Nieuweiant" ZAKEN- VIZIER SWA heeft groot aanbod cursussen voor werklozen Carnaval GJVW Disco Landvreugd Hi-fi centre voor auto's Onze krant mikt vandaag op: opruiming in onze surfshop ALLE werkdagen geopend. HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 32 VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 SCHIEDAM De betrokkenheid van de Schiedammer met het Stedelijk Museum moet vergroot worden. Dat is mogelijk als er sprake is van een goed gestroomlijnd beleid en wanneer op korte termijn een aantal zaken in en om het museum gewijzigd worden. Zo moet er bijvoorbeeld een „o- pen depot" in het museum komen, een studieruimte worden ingericht waar de collektie kunstliteratuur ter inzage ligt en dienen er audio-vi- suele hulpmiddelen (video-apparatuur e.d.) aangeschaft worden. Op de langere termijn zou het Museum ook de wijken in moeten en daar exposities organiseren. Deze aanbevelingen staan in de discussienota „Kunst is het Zout in de Pap" die door de museumstaf werd geschreven en die onlangs werd gepubliceerd. _De landelijke discussie over het museumbeleid gaat ook in Schie dam niet ongemerkt voorbij. In Schiedam is het museumbeleid in de loop der jaren herhaaldelijk in discussie geweest. Daarbij ging het vooral om de vraag welke weg het museum de komende jaren moest volgen en welke plaats het in de ei gen stad, de regio en het land moest innemen. BEWUSTWORDING De discussienota stelt voorop dat het Stedelijk Museum een sociale, stimulerende en vormende funktie moet hebben die er op gericht is de bewustwording van mensen op gang te brengen. Niet voor niets kreeg de nota het motto mee: „De mens heeft beelden nodig om de werkelijkheid te kunnen begrij pen". De nota zegt verder dat „uitlatin gen dat men voor kunst niets voelt dooddoeners zijn en niet te accep teren". Door een goed beleid kan men de bezoekers volgens de nota wel degelijk gevoel voor kunst bij brengen. Een dergelijk beleid kan bij voorbeeld bestaan uit verschil lende projecten als samenwerken met scholen, rondleidingen, filma vonden en kleine tentoonstellingen die gemakkelijk toegankelijk zijn. Ook is het volgens de nota nodig dat er, naast de al bestaande ban den die men met het onderwijs heeft, ook projekten voor andere groepen georganiseerd worden zoals VOS-cursisten, bejaarden en dergelijke. Door het houden van le zingen kan men het publiek ook be ter betrekken bij het in het museum tentoongestelde. Een andere moge lijkheid is het samenstellen van (vi deo) programma's die de samen hang aantonen tussen de verza melde stromingen (in het Stedelijk Museum voornamelijk moderne kunst). Deze programma's zouden zo gemaakt moeten zijn dat ze ge makkelijk kunnen worden uitge leend. COMMENTAAR Verdere suggesties betreffen de bi bliotheek, die meer dan nu het ge val is, toegankelijk gemaakt moet worden, het inrichten van een in formatiehal met een goede platte grond van het museum waar tevens catalogi, kaarten en dia's van de ei gen collectie verkocht kunnen wor den. Nodig is ook dat er een goede bewegwijzering in het museum komt. Als het „Museumnieuws" wat meer leven ingeblazen werd zou daaruit een goede informatie krant te maken zijn, aldus de nota. De schrijvers van „Kunst is het Zout in de Pap" gaan er van uit dat het museum geen verzamelplaats is van dode voorwerpen, maar dat het museum mededelingen doet en commentaar levert op dingen van alledag. Het museumbezoek moet een hulpmiddel zijn bij het vinden van samenhangen en verhoudingen in de wereld. „Het is de taak van vooral de edu catieve dienst om het museum te populariseren. Er zijn vele ingan gen om de bezoekers te bereiken en te boeien,met de Keukenhof", zegt de nota. SCHIEDAM Op dinsdagmiddag 5 februari zal de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen, drs. K. de Jong Ozn, vergezeld door de inspecteur en enkele ambtena ren, een werkbezoek brengen aan de scholengemeenschap Nieuwe iant (LEAO, LTS en MAVO) te Schiedam. De staatssecretaris wil zich laten in formeren over de onderwijskun dige ontwikkelingen op Nieuweiant en zal daarnaast ook een bezoek brengen aan de brugklassen. Scholengemeenschap Nieuweiant bestaat uit drie schoolsoorten: LEAO, L.T.S. en MAVO. Leerlin gen die na het basisonderwijs de school gaan bezoeken komen niet in afzonderlijke brugklassen. In één brugklas zitten dus zowel leer lingen met een advies voor LEAO, als LTS, als MAVO. Het voordeel daarvan is dat in dat jaar nog nagegaan kan worden welke schoolsoort het meest voor dat kind geschikt is. Is dit na één jaar nog niet helemaal duidelijk, dan kan er zelfs nog een tweede brugjaar volgen. Hierna volgt dan de definitieve beslissing. In derge lijke gecombineerde brugklassen kan er niet op gewone wijze klassi kaal lesgegeven worden. Door de verschillen tussen de leerlingen zal er op verschillend niveau lesgege ven moeten worden. Voor de vak ken Nederlands, Engels, wiskunde, biologie, geschiedenis en aardrijks kunde is er door de leerkrachten zelf leerstof ontwikkeld waarmee dat mogelijk is. Deze leerstof wordt niet alleen op Nieuweiant toegepast maar ook op andere gelijksoortige scholen. Naast de ontwikkeling van leerstof voor de brugklassen is men ook be gonnen met de produktie ervan voor andere leerjaren en is men reeds vergevorderd met de School- werk-plan-ontwikkeling, zaken waarmee men een landelijke be kendheid heeft verworven. Over een aantal jaren moet het ook mogelijk zijn om naast de diplo ma's LEAO, LTS of MAVO ook gó- combineerde diploma's te behalen. Leerlingen moeten dan examen kunnen doen in bijvoorbeeld enkele LEAO- en LTS- vakken of enkele MAVO- en LTS- vakken. Om een brug te slaan tussen kunst en publiek wil men ook de beteke nis van het museumwerk voor de wijken versterken. Ideaalbeeld is exposities inrichten buiten het Stedelijk Museum in bijvoorbeeld het Wijkcentrum Noord als dat klaar is. „Maar dat heeft een aan tal lastige konsekwenties", zegt men op het Museum er meteen bij, „want je krijgt dan natuurlijk te maken met kwesties als bewaking en beveiliging van de tentoonge stelde kunstwerken". AANKOOP De nota maakt overigens geen mel ding van een wijziging in het aan koopbeleid, dat tot nu toe gericht is op het verwerven van moderne kunst en voorwerpen die betrek king hebben op de plaatselijke ge schiedenis. Verantwoording van dit aankoop beleid wil men afleggen in de nieuwe informatiehal, waar de nieuwe aankoop getoond kan wor den, vergezeld met informatie over de kunstenaar en de stroming waartoe het aangekochte werk be hoort. In verband met een landelijk aankoopbeleid bestaat de mogelijk heid tot uitwisseling van stukken en andere musea, maar in de praktijk blijkt dit vaak moeilijk te realise ren. Het Stedelijk Museum gaat in principe met een dergelijke moge lijkheid accoord. Voorlopig doet de nota een aantal voorstellen voor wijzigingen binnen het museum. Zo wil men, zonder dat dit veel geld hoeft te kosten, in de educatieve zaal een provisorisch depot voor de schilderijencollectie bouwen. Dit zou een „open depot" moeten worden waar alle belang rijke schilderijen van de vloer tot aan het plafond hangen en waartoe publiek vrije toegang heeft. Op de langere termijn moet er in het Stedelijk Museum een goed in gericht schilderijendepot gebouwd worden met verrijdbare stellingen en moeten er betere voorzieningen komen voor het bewaren van de verzameling plastiek en keramiek. Ook overweegt men de aanleg van een gesloten tv-circuit om de expo sities beter te kunnen bewaken. No dig is ook dat de temperatuur en vochtigheidsgraad in de zalen beter regelbaar wordt gemaakt en dat er wordt vastgesteld welke voorwer pen uit de collectie het eerste voor restauratie in aanmerking komen. De nota besluit met de suggestie een zo breed mogelijk samenge stelde studie-commissie in het le ven te roepen die als opdracht moet krijgen een beleidsplan voor het Museum op te stellen. t/m 7 februari a.s. div. surfplanken, occasions, vanaf 695.. nieuwe surfplanken nog voor de oude goedkope prij zen plus een verrassing toe! Surt-accessoires, surfpakken met kortingen tot 30% SCHIEDAM Op vrijdag 8 fe bruari organiseert het GJVW, De Stichting Gespecialiseerd Jeugd en Volwassenenwerk, een groot carna valsfeest in de grote zaal van „I- rene" aan de Nieuwe Haven. Aan dit carnavalsfeest zullen meewer ken „De Rietzeilers", de „Boerenka- pel O.B.K." en de „Dansmariekes". Het feest begint om kwart voor acht. SCHIEDAM De Stichting Wijk belangen Groenoord organiseert elke twee weken een discomiddag voor de jeugd in de recreatieboer derij „Landvreugd". De presentatie is in handen van de Ohio-disco- show die met hun professionele ap paratuur alle platen van de top-40 ten gehore brengen. De aanvang is om twee uur en de middag eindigt omstreeks half vijf. De volgende disco-middag is op zondag 10 februari. SCHIEDAM Onze samenleving kan het momenteel niet voor el kaar krijgen iedereen passend werk te bezorgen, en het aantal mensen dat niet aan het arbeids proces deelneemt wordt groter. In Schiedam wordt de beroepsbe volking geschat op 29.829 mensen (cijfer van 1 januari 1978), en ruim 4600 hiervan hebben een uitkering krachtens de WW, WWV, RWW, WAO en AWW. 4600 mensen onder vinden dus aan den lijve wat het wil zeggen zonder werk te zitten. De gemeente Schiedam, die zich van deze situatie bewust is, pro beert op allerlei manieren de werk gelegenheid te verbeteren. Eén en ander kan echter niet van vandaag op morgen worden geregeld. Daarom wordt er ook ruime aan dacht besteed aan sociaal-culturele aktiviteiten voor mensen zonder werk. Onder het motto „Schiedam werk loos maar toch aktief' (SWA) kun nen mensen zonder werk aan een groot aantal van deze aktiviteiten (vaak kosteloos) deelnemen. De SWA brengt regelmatig een pro grammaboekje uit waarin alle mo gelijkheden, compleet met voor waarden, eventuele kosten, duur en dergelijke zijn vermeld. Meedoen aan een dezer aktiviteiten is uiteraard niet verplicht. Wel ver- SCHIEDAM Bijna vijftien jaar geleden vestigde de heer E. S. War- naar aan de Gustoweg 55 zijn Ed dy's Autoshop B. V. met als basis de verkoop van automaterialen, sport- en luxe accessoires enz. Hieraan is nu toegevoegd het Auto Hifi Centre, een aparte afdeling met showroom, tevens verkoop ruimte. Gepousseerd worden hier digitiale auto-instrumenten, de meest doeltreffende auto beveili ging en auto communicatie-appa- ratuur. Wat betreft de collecties is dit hifi centre Nederlands grootst gesor teerde autoradio speciaalzaak met keuze uit meer dan 150 apparatu- ren. Hiervan zijn er zo'n 50 te be luisteren in een hiervoor inge richte geluidsbox. Voor de automo bilisten is het thans mogelijk van hun wagen een rijdende concert zaal te maken voor het beluisteren van alle soorten muziek. De aan het bedrijf verbonden Jan Dirk van Ginneke is gespecialiseerd in de customizing auto verfraaiing, een rage die vanuit Amerika ook naar ons land is overgewaaid. wacht men echter dat indien men besluit om met een cursus te star ten ook zal proberen deze tot een goed einde te brengen. Deelname is dus wel vrijwillig, maar niet geheel vrijblijvend. In het nieuwe, zesde SWA-boekje (programma 1980, nr. 1) worden de mogelijkheden nog eens op een rijtje gezet. Die mogelijkheden zijn eigenlijk legio en deelnemers kun nen er voor terecht bij een groot aantal Schiedamse instellingen en organisaties, zoals de Schiedamse Gemeenschap, de Stichting Huis houdelijke Voorlichting, het Insti tuut Pont, „De Trechter", het Inter kerkelijk Diakonaal Kontakt, Club huiswerk Schiedan» Zuid, enzo voorts. Een greep uit het aanbod: zelf kle ding maken, koken voor beginners, schoonheidsverzorging, yoga, repa raties in huis, typen, steno, tekenen en schilderen, stofferen, hout be werken, metaaldraaien, orgelspe len, gymnastiek en ga zo maar door. Het programma bevat ook een groot aantal adressen voor mensen zonder werk die hier of daar eens een praatje willen maken, koffie willen drinken of zo maar eens zin hebben om te „buurten". Zo is er bijvoorbeeld „Het Ontmoetingscen trum" aan de Overschiesestraat 44 waar men in kontakt kan komen met anderen om een kaartje te leg gen of een praatje te maken. In dat zelfde ontmoetingscentrum is ook regelmatig soos-avond. Speciale aandacht wordt in het boekje gegeven aan het vrijwilli gerswerk, een begrip dat gebonden is aan een aantal spelregels en voorwaarden. Kortom, het programma boekje van Schiedam werkloos maar toch aktief staat vol nuttige informatie voor alle mensen zonder werk, on geacht of ze nu een uitkering genie ten van de WW, de WWV, de RWW, de WAO of de AAW. Het boekje plus alle gewenste in formatie is te verkrijgen bij „De Trechter", Broersvest 107, telefoon 265255. Het Ontmoetingscentrum is gevestigd ^an de Overschiese straat 44, telefoon 263569.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 32