Directeur Jonge jan van LTS in Viaardingen: 'Ook meisjes horen in de techniek thuis' I - Frisse lucht in schietbaan nodig W Praatgroep voor gescheidenen Mijn, Meim Minder inwoners m HERWAARDERING EMANCIPATIE Wat is een gespreksgroep gescheiden mensen? Waarom een groep? Hoe werkt een groep? Voor wie is deze groep? Mensen die interesse hebben voor de gespreksgroep nodi gen wij uit om kontakt op te nemen met: VERLOOP DOORSTUDEREN OPEN DAG VAKANTIE VOUWCARAVAN GOEDK^PÜ HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 35 VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 r- M m '.'V'?1 ~'V. i VLAARDINGEN Vlak bij de Maas, even over de spoorwegovergang, ligt, een tikje geisoleerd, een Lagere Technische School. De L.T.S. aan dé Deltaweg telt 600 leerlingen. Dat is een verheugend aantal en dat vindt direkteur A. Jongejan ook. Toch is hij niet helemaal tevreden. Hij is nl. van mening dat in de toekomst veel meer meisjes de leslokalen moeten gaan bevolken. Het idee dat een meisje persé naar een huishoudschool of een Mavo zou moeten na het basis-onderwijs is zijns inziens een te éénzij dige gedachte. Meisjes horen ook thuis in de techniek, is zijn uitspraak. Er worden over „emancipatie" wel vele kreten geslaakt, maar zolang niet alle banen, ook technische, open staan voor jongens èn meisjes doen we de meisjes tekort. Dat is in het kort waarover wij met de heer Jongejan gesproken heb ben tijdens een ontmoeting in het kantoor van deze „manager" aan de Deltaweg. De woorden van de heer Jongejan komen niet voort uit Er zijn méér meisjes werkloos dan jongens, meisjes zijn bovendien langer werkloos dan jongens. Be schikken deze meisjes nu over een L.T S. opleiding, dan zouden er ook voor hen meer nogelijkheden open staan. De vraag naar technisch ge schoolden bij leger, politie, scheeps werven enzovoorts, is gezien de ad vertenties, groot. Dit zal zo wel doorgaan want de techniek staat niét stil. De automatisering, die enerzijds veel mensen op een zijs poor rangeert, vraagt anderzijds voor vervaardigen van apparatuur vakkundig personeel. Zelfs bedrijven die oö de een of an dere reden moeten sluiten, houden tot 't laatst de vaklieden vast. De vervangbaren, de ongeschoolden, gaan er het eerst uit en vinden moeilijk weer nieuw werk. Over de ongeschoolden en anderen die zwaar en soms vuil, gevaarlijk werk doen, wil de heer Jongejan overigens ook nog wel een woordje kwijt. Het zou een trieste zaak zijn, zo zegt hij, als er geen cleaners, rei nigingsmensen meer te vinden zou den zijn. Het wordt hoog tijd dat we deze mensen meer op waarde gaan eigenbelang, om maar zoveel moge lijk leerlingen naar zijn school te trekken. Hij gunt alle L.T.S. een meer gemengde leerlingenaanbod. Zijn hartekreet komt voort uit echte belangstelling voor de leerlin- g(e), zijn visie op de emancipatie en zijn kijk op de technische ontwik kelingen. Om maar bij het laatste te begin- Een van de weinige meisjesleerlin gen die de L.T.8. momenteel heeft. Als het aan de heer Jongejan ligt verandert dit patroon in de nabije toekomst: ook voor meisjes zijn er veel mogelijkheden met een L.T.S.- opleiding. nen: in de industrie is een grote be hoefte aan vaklieden. De jongens die van de l.t.s. komen met een di ploma, gaan, „als zoete broodjes over de toonbank" zoals de heer Jongejan het smakelijk uitdrukt. Met andere woorden: zij komen ge makkelijk aan de slag. Er zijn wel veel meisjes werkzaam in de fabrie ken, maar dat zijn op een enkele uitzondering, na allemaal omge- schoolden. Met voor die meisjes als nare feiten: eentonig werk, zwakke rechtspositie. schatten, zeker ook financieel. Wat dat betreft zijn er landen (Rusland en Amerika) waar men de man in de overall minstens even goed be taalt als een gestudeerde werkne mer. Emancipatie is prima, vindt de heer Jongejan, maar volgens hem ga die nog niet ver genoeg Enerzijds zien we dat wel jongens de verzorgende beroepen ingaan, maar omgekeerd Geachte Redactie, Afgelopen woensdag-avond hebben wij een (succesvolle) informatie avond gehouden over echtschei ding. Omdat we ons kunnen voorstellen dat er een aantal mensen in Schie dam zijn die geen tijd hadden om naar de avond te komen, of dat niet durfden, zouden we het erg op prijs stellen als U in Uw krant aandacht zou willen besteden aan de-Praat groepen voor gescheiden mensen die wij half februari hopen te star ten. Dit is een groep van ongeveer 10 mannen en vrouwen die bij elkaar komen om te praten. Waar je in de groep over praat hangt af van je ei gen behoefte en inzet. Dit kan zijn: je hartluchten bij de anderen, die min of meer in de zelfde situatie verkeren, ervaringen die je hebt als gescheiden man of vrouw, uitwisselen over b.v. opvoe ding, relaties enz. Het blijkt dat het makkelijker pra ten is met mensen in de zelfde stiuatie,. Het praten met en luiste ren naar anderen geeft een saam horigheids-gevoel, het maakt je sterker. „Gedeelde smart is halve smart". In een groep leer je van een ander, je hoort hoe hij of zij moeilijkheden aanpakt. Ook leren anderen van jou. Je gaat weer ervaren dat je ie mand bent en erbij hoort. Wat er in de groep gebeurt is af hankelijk van de wensen en de in breng van de leden. Je bt dus me de,en/ verantwoordelijk voor wat de groep je kan opleveren. De groep heeft twee begeleiders die de gorz groep helpen om hun doel te bereiken. Zij zijn geen problee moplossers; oplossingen voor moei lijkheden moeten van de leden zelf komen. Voor een ieder die gescheiden is van z'n partner of het besluit tot scheiden genomen heeft, waardoor hij/zij alleen is te komen te staan, en met anderen wil praten over de moeilijkheden die daardoor ont staan zijn. Veel voorkomende moeilijkheden zijn: jezelf geisoleerd voelen/verla ten voelen/alleen nog maar voor de kinderen leven/je blijft boosheid en verwijten voelen over je ex-partner- het gevoel nooit meer gelukkig te worden etc. Mevr. N. den Heder DC DeWoud- hoek, telefoon 709555 of Dhr. R. J. Idzerda Stichting Maat schappelijk Werk Schiedam, tele foon 731033 SCHIEDAM- 362 inwoners minder, dat is de balans die de afdeling be volking van Schiedam kon trekken over het jaar 1979. Stond op 31 de cember 1978 het inwonerscijfer nog op 75.257, op 31 december 1979 was dat gedaald tot 74.895. De bevolkingsstatistiek wijst uit dat er in Schiedem in het afgelopen jaar 741 personen geboren werden (385 jongetjes en 356 meisjes) en dat er 711 Schiedammers overleden (387 mannen en 324 vrouwen). Daarmee komt het geboorte - over schot op 30 personen. De balans van vestiging en vertrek geeft een saldo te zien op de laatste post. 3168 mensen verlieten Schie dam, terwijl zich 2776 personen in de stad vestigden. Met name dit laatste verschil - 392 mensen - ver oorzaakte het dalende inwonerscij fer van Schiedam over het vorige jaar. CARNAVAL IN WOUDHOEK SCHIEDAM Op zaterdagavond 16 februari organiseert de Loop-Inn in de speciaal daarvoor ingerichte zaal van het Dienstencentrum Woudhoek aan het Heijermansplein in de Heijermansflat een daverend carnavalsfeest. De toegang voor dit carnavalsfeest is gratis. Monimum leeftijd: 18 jaar. De medewerkers van de Loop-Inn hopen zo veel mogelijk bezoekers in carnavals kostuum met „alaafs" te kunnen begroeten. Aanvang acht uur. zijn meisjes in technische beroepen nog een uitzondering. Er is een aar zelende doorbraak in de goede rich ting, zo telt de L.T.S de laatste ja ren ook steeds enkele meisjes onder de leerlingen, maar waarom zo wei nig Het is een bewezen zaak dat de aanleg van jongens en meisjes het zelfde is. De verdeling zoals die bij ons nog steeds gebruikelijk is: een jongen speelt met autootjes en een meisje met poppen, is historisch ge groeid, maar is geen natuurlijk on derscheid. Die rol zou de heer Jongejan nu eindelijk wel eens willen doorbre ken. TUSSEN WAL EN SCHIP En hier komt ook zijn belangstel ling voor het kind een woordje meespreken. Zoveel meisjes, zegt hij, kunnen zich niet gelukkig voe len in het werk dat eij doen. Vaak is het eentonig, geestdodend, zonder vooruitzichten. Het is een gegeven dat ouders voor hun kinderen het beste willen dat maar mogekijken- lijk is. Vaak ze daarbij meer naar zwaarte van de opleiding, en de in druk die hiermee gemaakt wordt op familie en buren dan naar de aanleg van het kind. Daardoor ko men vele kinderen jaarlijks tussen wal en schip terecht. En zonder nu iets ten nadele van een huishoudschool of een Mavo te willen zeggen, vindt de heer Jonge jan dat toch lang niet voor ieder kind dat niet zo'n studiebol is, de meest geschikte opleiding. Ze zijn algemeen vormend, wat inhoudt dat na het behalen van het diploma, men nog niet bekwaamd is in een beroep. Op de L.T.S. daarentegen is een kind na vier jaar zover dat hij- /zij met open armen voor het be drijfsleven ontvangen wordt. Dat betekent niet dat de L.T.S.er daarna voor zijn leven uitgestu deerd is, maar daarover straks meer. Hoe is dan gedurende die vier jaar durende opleiding aan de L.T.S. het verloop? vragen wij de heer Jonge jan. Wel, zegt de heer Jongejan, om te beginnen kennen ook wij he brugjaar. Dat dient om uit te ma ken of het kind op de goede school zit. In dat eerste jaar wordt de voor geschreven lessentabel gevolgd in Nederlands, Engels, Aardrijkskun de, Geschiedenis, Wiskunde, Teke nen, Lichamelijke Opvoeding en 8 uur per week-handvaardigheid. Dat laatste is er op gericht de creativi teit te ontplooien met behulp van alle mogelijke materialen: klei, hout, metaal, verf enzovoorts. Niet alleen de resultaten tellen, ook het hanteren van het gereedschap is erg belangrijk. Jong geleerd, oud gedaan gaat nog steeds op. Bij het begin van het tweede jaar is er ge middeld een 5% van de kinderen dat (zonder verlies van een jaar) overgaat naar een andere school bijvoorbeeld: Grafische School, L.E.A.O., land- en tuinbouwschool. In het tweede jaar krijgen de kinde ren dezelfde vakken; de praktische vakken begrip van werktuigen, tim meren, metaalbewerken, en elek trotechniek, komen wat meer op de voorgrond. Aan het eind van dit tweede jaar wordt de vakrichting waarin het kind verder wil gaan be paald. Zij kunnen bijvoorbeeld kie zen: metaaltechniek, timmeren au totechniek... De heer A. Jongejan, direkteur van de L.T.S. aan de Deltaweg. De ideeën die hij voorstaat met betrekking tot „zijn" school, heeft hij in zijn gezin helemaal doorgevoerd. Zijn twee zoons en twee dochters zijn opgevoed vanuit de gedachte dat afgeba kende terreinen voor mannen en vrouwen achterhaald zijn. Meisjes kunnen even goed thuis zijn in de techniek en jongens in het huishouden, als ander som. Zijn nu volwassen kinde ren zijn zodoende van alle markten thuis. De heer Jonge jan, die gedurende 15 jaar di rekteur is van de L.T.S., komt oorspronkelijk uit het bedrijf sleven. Als leraar op enkele andere scholen heeft hij zich voorbe reid op zijn huidige funktie, die naar zijn zeggen overeenkomt met die van een manager van een technisch bedrijf. In de gekozen richting wordt het kind dan verder bekwaamd. Wij hebben de jongens in de „praktijk- vleugel" van het gebouw met veel interesse bezig gezien aan de werk banken. bij auto-onderdelen en ver fijnde apparatuur. Ais zij van school komen, kunnen ze direkt een werkkring kiezen. Dat wil niet zeg gen dat ze dan uitgestudeerd zijn. Bij hun werkgever komen ze in het zogeheten leerlingenstelsel. Daarbij verplicht de baas zich, de werkne mer tot 18 jaar, een dag per week vrij af te geven om naar school te gaan. Ook moet hij zijn jeugdige werknemer een goede vakopleiing geven, wat inhoudt dat het geva rieerd werk möet zijn. Onder geen beding mag zo'n jongen maandenlang vier dagen per week hetzelfde werk doen. Tegelijkertijd verplichten de ouders van de jon gens zich er op toe te zien dat de jongen inderdaad die dag gebruikt voor school gaan. Ook kunnen gediplomeerde L.T.S.- ers hun studie voortzetten aan de M.T.S. Om kort te gaan: er zijn mo gelijkheden genoeg. En als het aan de heer Jongejan ligt, zijn die mo gelijkheden er voor jongens èn meisjes in gelijke mate. En voor wie de school, de lesloka len en de accomodatie na dit ver haal wel eens met eigen ogen wil zien: ook dat is mogelijk! Vrijdag morgen dus, staan de deuren van de L.T.S. aan de Deltaweg wijd open voor onderwijzers, ouders van toekomstige leerlingen en belang- c+ollonHpn' houden met een Kiest U maar uit een JAMET, FREETIME, FERRINO,SETTLER, TAGO of WALKER. Tevens winterberging en restanten inklapbare caravans en toercaravans1 Iedere koper ontvangt in de maand januari een verrassing tuj SCHIEDAM De schietopleiding in de schietbioscoop van de Schie- damse politie is voorlopig stopgezet omdat de baan niet voldoet aan de criteria die door de Rijksgebouwen dienst zijn opgesteld. Een door twee functionarissen van de arbeidsins pectie ingesteld onderzoek wees uit dat de Schiedamse schietbioscoop niet aan deze richtlijnen voldeed. Het onderzoek betrof met name het patroon van de luchtstromingen en de luchtsnelheden in de schietbaan. Volgens de richtlijnen van het mi nisterie moet er sprake zijn van een goede doorstroming van de lucht die wordt verzorgd door een afzui ginstallatie. Ontbreekt een derge lijke voorziening dan loopt de ge zondheid van de schietinstructeur gevaar doordat er een te hoog lood- gehalte in het bloed komt. De schietinstructie voor de Schie damse politie is kort voor de jaar wisseling gestaakt en zal pas hervat worden als de luchtcirculatie in de schietbioscoop voldoet aan de voor schriften. De kosten voor het aan brengen van de benodigde installa tie bedragen ongeveer dertigdui zend gulden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 35