Winteronderhoud beplantingen Afd. Plantsoenen verplant en rooit bomen Verordening op de woning- en kamerverhuurbureaus Openbare commissie vergaderingen Structuurschema Burgerluchtvaart terreinen Herinrichting Dirk van Wassenaarstraat e.o. Bevolking in 1979 Aanvragen bouwvergunning HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 12 - WOENSDAG 6 FEBRUAR11980 informatie Publicatie van de Gemeente Schiedam Wekelijks verscniinend in Het Nieuwe Stadsblad Verzorging. Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Emmastraat 1 - tel. 26.05.00 De hoofdafdeling Plantsoenen van de dienst Gemeentewerken is druk in de weer met het winteronderhoudswerk aan de be plantingen in de stad. Zolang de vorst in de grond zit of verwacht mag worden kan er niet geplant worden, maar de mannen van de Plantsoenendienst zijn momenteel wel bezig met het snoeien, het uitdunnen en het rooien in de parken en plantsoenen en in de beplantingen langs 4e straten. Daarvoor heeft de dienst een heel schema opgesteld, waar we het volgende aan ontle nen. Een deel van de werkzaamheden is reeds uitgevoerd, de rest zal nog deze win ter ter hand worden genomen. Voor het publiek is het meest spectaculair het rooien en vooral het verplaatsen van bo men langs de straten en in de plantsoenen. De plantsoenendienst is zeer zuinig op de stadsbomen en wanneer ze gerooid moeten worden, staan ze in het werkschema stuk voor stuk en als het ware „bij naam en toe naam" vermeld. In alle gevallen zullen in de nabijheid van de gerooide boom nieuwe bo men worden geplant. Naast het Stadskantoor aan de Huis te Ri- viereweg is reeds een ca. 50 jaar oude kas tanje gerooid. De boom verkeerde in een slechte staat en werd met beugels gesteund, gelet op het drukke verkeer vlak langs de boom was handhaving'hiet langer verant woord. In de achtertuin Nieuwstraat 26 staat een pa. 85 jaar oude iep, die ernstig door een zwam is aangetast. Er is niets meer aan te doen, zodat de boom snel wordt gerooid. Ten noorden van het Hoofdplein en ten westen van de Rijnstraat staat een ca. 35 jaar jonge kastanje op het geprojecteerde tracé van de dijk. en kan om die reden niet gehandhaafd blijven. Verplaatsing is niet mogelijk, omdat dit schade zou veroorza ken, aan het ernaast staande rioolgemaal. Rooien dus, helaas. Aangezien het straatbomen bestand in Schiedam regelmatig wordt verjongd, wor den in de Nassaulaan tien oude bomen ver vangen. Dat gebeurt ook met tien esdoorns aan de Mgr. Nolenslaan, deze bomen heb ben ernstig te lijden gehad van de terrei nophogingen in de omgeving, waardoor veelvuldig taksterfte optrad. Daarnaast zullen een flink aantal bomen worden verplant. In verband met een even tuele reconstructie krijgen 23 populieren aan de De Brauwweg een andere plaats in het industriegebied. 35 Platanen die thans in een dubbele rij langs de 's -Gravenland- seweg in het industriegebied staan worden verplant in een enkele rij; ze komen verder van de hoofdrijbaan te staan, zodat de kro nen minder schade krijgen van het (hoge) vrachtverkeer. In het kader van de reconstructie van het oostelijke deel van Nieuwland worden 29 lindebomen (die de terreinophoging slecht verdragen) langs de Burg. van Haarenlaan omhoog gebracht. Bij de reconstructie en terreinophoging in het oostelijk deel van Groenoord-Midden wordt een plataan die te dicht op een voorgevel staat, verplaatst naar het midden van het Bernard Zweers- plein. Enige slecht gegroeide lijsterbessen worden van de Lekstraat overgebracht naar de Nieuwe Maasstraat, waarvoor in de plaats dan, na het aanbrengen van goede grond, jonge bomen komen. Dertig grote populieren, die elders zijn aan gekocht, worden nog dit plantseizoen in Schiedam geplant. Daar voor komen in aanmerking het Marconiplantsoen, de om geving van het winkelcentrum Hof van Spaland en het oostelijk deel van Groen oord-Midden. Voor de omwonenden is het prettig om te weten dat snoeiwerkzaamheden, met zo no dig het dunnen van de kroon en het in de gewenste vorm snoeien zullen worden uit- t gevoerd bij 8 populieren aan de Buys Bal lotsingel westzijde en op het Van 't Hoff- plein, bij 6 populieren aan de Geert Rein- dersstraat en 22 populieren aan de Molen singel. Ook krijgen een beurt de 2 treurwil gen aan de Stadhouderslaan, 4 treurwilgen op de algemene begraafplaats en 5 wilgen aan het Aleidaplein, 82 populieren aan de Westfrankelandsestraat en Mesdaglaan, 38 populieren aan de Kappeyne van de Cop- pellolaan en de Van de Palmlaan, 42 popu lieren en iepen in de omgeving van de Van Hogendorpstraat en 15 populieren aan de Troels tralaan. Op de ligweiden van Bad Groenoord wor den 6 essen pyramidaal teruggesnoeid. In de parken en plantsoenen wordt de be planting, waar nodig, gedund. Speciale aandacht krijgt het verwijdere» van de veldiep die nogal eens wordt gebruikt als struikbeplanting. Deze soort blijkt erg ge voelig voor de iepziekte die momenteel in heel Europa voorkomt. De veldiep is een potentiële besmettingsbron voor de ziekte en het is dus zaak om deze veldiepen tijdig te dunnen of te verwijderen. Op de secretarie afdeling Openbare Werken opi de 5e etage van het Stadskantoor en bij de hoofdvestiging en filialen van de Open bare Bibliotheek ligt voor belangstellenden ter inzage het Structuurschema Burger luchtvaartterreinen deel a beleidsvoorne men van het ministerie van Verkeer en Wa- .terstaat. Dit Structuurschema bevat de grondslagen voor het langetermijn beleid op het gebied van luchtvervoer en -verkeer en beschrijft in het bijzonder de ruimtelijke neerslag daarvan. De beleidsuitspraken in het stuk, geven de voorlopige standpunten van de re gering weer. Voor Schiedam is dit Struc tuurschema van belang, omdat een deel vari de gemeente valt binnen de indicatieve zo nes met een geluidbelasting van meer dan 35 Ke. Vaststelling van deze indicatieve zo nes is een belangrijke stap voor de zonering rond de burgerluchtvaartterreinen zoals voorgeschreven in de Luchtvaartwet. Op dit Structuurschema is de procedure van de planologische kernbeslissing (PKB) van toepassing die inspraak advies en be stuurlijk overleg omvat. Voor belangstellenden bestaat er gelegen heid in een werkgroep mee te praten en/of een discussiebijeenkomst bij te wonen over het Structuurschema. Inlichtingen hierover kunnen worden ingewonnen bij de heer A. Heijmen van de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening Zuid-Holland te Den Haag, telefoon 070-999138 toestel 228 of 070- 997770. De bewoners van de Bilderdijkstraat, de Da Costastraat, de Dirk van Wassenaar straat en een deel van de Westfranke landsestraat hebben het definitieve ont werp voor de her-inrichting van hun stra ten ontvangen. Dit ontwerp is tot stand ge komen na verwerking van de reacties van de bewoners op het eerste voorstel. Het ligt in de bedoeling om begin maart a.s. met de uitvoering te beginnen, in aansluiting op de werkzaamheden in de Jan van Avennes- traat. Per 15 januari 1980 is in werking getreden de nieuwe gemeentelijke „Verordening op de woning- en kamerverhuurbureaus". In deze verordening is de bepaling opgeno men dat voor het bemiddelen bij het ver krijgen van woonruimte tegen vergoeding, een vergunning van burgemeester en wet houders vereist is. De bedoeling is name lijk dat de gemeente een greep gaat krijgen op de malafide woning- en kamerverhuur bureaus. Uiteraard is er geeft bezwaar tegen, dat een bureau tegen redelijke ver goeding bemiddeling verleent bij het vin den van passende woonruimte. Doch dit moet dan wel geschieden volgens de regels die door de gemeente zijn gesteld in de bedoelde verordening. Het verbod om zonder vergunning bemiddeling te verle nen is niet van toepassing op de woning bouwverenigingen alsmede op makelaars in onroerende goederen, die lid zijn van de Nederlandse Bond van Makelaars in On roerende Goederen. De achtergrond is, dat het in de praktijk voorkomt dat personen die een geschikte woning of kamer zoeken, in aanraking ko men met bemiddelingsbureaus die wel hoge inschrijfgelden vragen, doch nalaten enige tegenprestatie te verrichten. Of ze doen toe zeggingen, die ze onmogelijk kunnen nako men. Burgemeester en wethouders vinden het wenselijk om deze verwerpelijke activi teiten te voorkomen en tegen te gaan. Van daar dat in de verordening de woning- en kamerverhuurbureaus gebonden worden aan een vergunning, die pas verleend wordt nadat aan bepaalde voorschriften is vol daan. Een bureau mag eerst aanspraak maken op een beloning, als de woonruimte (en de eventueel nodige woonruimtevergunning) is verkregen. Het inschrijfgeld mag maximaal 15,exclusief BTW bedragen. De vergoe ding voor de bemiddeling mag niet hoger zijn dan de helft van het bedrag van de maandelijkse huurprijs, waarbij een mini mumbedrag van 100,— mag worden ge vraagd. Aan de woningzoekende moet een gewaarmerkt afschrift van de met het bu reau gesloten overeenkomst worden ver strekt. Het is uiteraard de bedoeling dat het woonruimte zoekende publiek uitsluitend bemiddeling inroept van de erkende bu- reaus-met-vergunning. Deze zijn herken baar aan (een afschrift van) de vergunning, die duidelijk zichtbaar in een voor het pu k-Mek toegankelijk vertrek van het bureau dient te worden opgehangen. In het plan is er van uitgegaan, dat voor de zg. „H-cluster" rondom het plein Dirk van Wassenaar straat de verkeersmaatregel „woonerf" wordt ingesteld, wat voor de Westfrankelandsestraat niet zal gebeuren. Op dit woonerf is parkeren alleen toege staan op de daarvoor bestemde plaatsen. Als aanvullende maatregel worden paaltjes, poefs, plantenbakken, enz. geplaatst om parkeren te voorkomen op plaatsen waar dit niet gewenst wordt. De voorgestelde schuttingen op het plein zijn, op verzoek van bewoners, in hetdefinitieve plan ver vallen. In de straten zullen verschillende bomen worden geplant en plantenbakken ge plaatst. Enkele bewoners hebben al aange boden om voor de bakken te zorgen. Ook gevelplantvakjes zijn mogelijk, maar de be woners moeten de planten zelf kopen, aan brengen en onderhouden. Gedurende het jaar 1979 is de totale bevol king van Schiedam met 362 inwoners te ruggelopen; van 75.257 per 31 december 1978 tot 74.895 inwoners per 31 december 1979. Het aantal mannnen liep met 164 te rug tot 36.940 en het aantal vrouwen met 198 tot 37.955 per 31 december 1979. Zo blijkt uit jaaroverzicht van de bevolkings statistiek. In het jaar 1979 was er een geboorte-over schot van 30. Er werden 741 kinderen gebo ren, 385 jongens en 356 meisjes, maar er overleden 711 personen, 387 mannen en 324 vrouwen. De daling van het inwoner-tal is te wijten aan het negatieve vestigingsoverschot van 392 personen. In 1979 kwam 2.776 personen (1.518 mannen en 1.258 vrouwen) zich in Schiedam vestigen, doch er vertrokken 3,.168 personen (1.680 mannen en 1.488 vrou wen) uit de stad. In de maand december 1979 werden 54 kin deren geboren, 27 jongens en 27 meisjes en er overleden 60 personen, 40 mannen en 20 vrouwen. In die maand waren er 199 nieuwe vestigingen, 93 mannen en 106 vrou wen, doch er vertrokken ook weer 228 per sonen uit de stad, 118 mannen en 110 vrou wen. Van de openbare commissie-vergaderingen liggen de agenda's en de bijbehorende toe lichtende stukken voor belangstellenden ter inzage bij het bureau Voorlichting in het Stadskantoor. De Raadscommissie voor Volksgezondheid houdt de openbare vergadering op woens dag 6 februari om 20.00 uur in het Stadhuis (voorm. B en W-kamer) aan de Grote Markt. Aan de orde komen o.m. de volgende pun ten: opleidingskosten gemeente-arts; het Tuberova bevolkingsonderzoek in 1980 en het centraal kruisgebouw. Aan het begin van de vergadering is er het vragenhalf- uurtje voor het publiek. De Raadscommissie voor Vorming en Re creatie komt in het openbaar bijéén op don derdag 7 februari om 20.00 uur in het Stad huis aan de Grote Markt. Aan de orde ko men o.m. het jaarverslag 1978/1979 van de Stichting Onderwijsbegeleidingsdienst Nieuwe Waterweg-Noord en een aantal voorstellen aan de raad: het verlenen van medewerking overeenkomstig art 72 van de Lageronderwijswet, vaststelling van het be drag per leerling in de exploitatiekosten voor GLO in 1980, yoor buitengewoon on derwijs aan MLK voor 1980, voor buitenge woon onderwijs L.O.M. voor 1980, het getal lesuren vakonderwijs van het buitenge woon onderwijs voor 1980, de exploitatie vergoeding voor bijzonder kleuteronder wijs over 1975 en de notitie „Basisonder wijs: beleid en begeleiding". Bij de behan deling van de agendapunten hebben de toe hoorders spreekrecht. De Welstandscommissie komt bijeen op vrijdagmiddag 8 februari in de rechter-nis van de recreatiezaal van het Stadskantoor, waarvan het openbare gedeelte begint om streeks 15.30 uur. De Adviescommissie Kindercentra komt in het openbaar bijeen op vrijdagmiddag 8 fe bruari om 13.30 uur in de vergaderkamer op de 11e etage van het Stadskantoor. Aan de orde komen o.m. de evaluatie van de werkzaamheden.van de commissie in het jaar 1979 en ook het sociaal-cultureelplan, een voorstel tot instelling van een werk groep kinderopvang. De Commissie voor Financiën en Economi sche Zaken komt bijeen op dinsdag 12 fe bruari in het Stadhuis (voorm. B en W-ka mer) aan de Grote Markt, waarvan het openbare gedeelte begint om 20.00 uur. Be handeld zal worden de agenda voor de ge meenteraadsvergadering van maandag 18 februari voor wat betreft de financiële as pecten van de voorstellen, alsmede even tuele punten betrekking hebbend op de O.N.S. en het Alg. Handelsentrep öt. De commissie voor de Ruimtelijke Orde ning houdt de openbare vergadering op woensdag 13 februari om 20.00 uur in het Stadhuis aan de Grote Markt. Aan de orde komen o.m. de lijst van bouwzaken; een subsidie van 1.800,— voor 1980 voor het Co mité Anti-Bulder baan; een kredietaanvraag van 126.500,— voor het aanbrengen van voorzieningen aan het Edisonplein en Fa- brieplein; het aanvragen en aanvaarden van een rijksbijdrage van 415.257,— voor de verbetering woonorrjgeving Slachthuis- buurt; de inventarisatie Beschermd Stads gezicht en de verbetering van het openbaar gebied Singel en omgeving. Aan het begin en einde van de vergadering is er het vra- genkwartier voor de toehoorders. Bij de dienst Gemeentewerken zijn de on derstaande aanvragen voor een bouwver gunning binnengekomen. De aanvragen zijn nog in behandeling; er zijn nog geen beslissingen over genomen. Belanghebben den kunnen nadere informatie krijgen bij het Bouw- en Woningtoezicht in het Stads kantoor, elke morgen van 8.30 tot 10.00 uur bij de heer M. van der Loo, telefoon 260500, toestel 188. - H. J. Post voor Walvisstraat 1/hoek Vis markt 9: verdieping op pand plaatsen; raamkozijnen vervangen; twee wonin gen verbouwen tot één woning plus kan toor. - M. den Boer voor Hoogstraat 3: gedeelte lijk in - en uitwendig verbouwen van winkelpand. - D. W. Poot voor Groeneweg 30: waren huis vervangen. - - Janssen's Damesmode voor Hoogstraat 157: entree van winkelpui vernieuwen. - Aannemingsbedrijf Schuylens B.V. voor Abel Tasmanstraat: bedrijfshallen oprichten. - N. Jansen voor Ploegstraat 4: woning in- en uitwendig verbouwen en vergroten. - H. L. Verkerk voor Amalia van Solms- straat 11a: woning inwendig verbouwen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 12