Groot en klein, hand in hand KH>e Groot en klein staan (of in dien u dit later leest stonden) hand in hand op een bedrijfs wagen RAI. Bedrijfswagen is dan ook een veelomvattend begrip en zelfs zou men een personenauto een bedrijfswa gen kunnen noemen, maar voor de bedrijfswagens RAI wordt deze vorm echt buiten beschouwing gelaten. Ginaf 8x8 MAN 8x8 Mitsubishi truck DAF Turbo trekker Terberg 8x8 Fiat Bedford Magirus kipper Fiat trekker Citroën Daf Ginaf Magirus brandweer Ford 7tml6februari Combinatie van Scannia floor Loo do Ruitor G.M. Hino Leyland MAN-VW /Mazda Mercedes Benz Mercedes Benz is al een oude naam op bedrijfswagen gebied. AGAM brengt de bedrijfswagens afgeleid van de personenwagens dus de combi's, ambulances, de terreinwagens, Mehaco brengt de bestelwagens en vrachtwagens o.a. het Bremer en Dusseldorfer pro gram, het Worther program (mid delzwaar en zwaar) en het Mann- heimer programma o.a. de touring cars. Mitsubishi Pegaso Peugeot Renault MAN en VW naast elkaar Scania Vabis Een serie van Volvo Terberg Toyota Grotere besteltypen Fiat Volvo Renault 16,5 ton Pegaso truck Mercedes truck v&tiSp. Maar zodra het maar even de schijn van bestelwagen krijgt hoort de auto wel op de bedrijfs wagen RAI thuis, dus station wagens en/of bestelwagens af geleid van personenwagens be horen wel tot de bedrijfswa gens. Zo zijn er dus typische personen wagen merken of althans merken die hier te lande geen grote be drijfswagen, zelfs geen grote be stelwagen brengen, die wel acte de presence geven op de bedrijfswa gen RAI. Te denken valt aan Maz da met alleen de stationwagens of pick-ups, Datsun met stationwa gens, Talbot met de bekende 1100, de Avenger (Sunbeam) en de Ma- tra Rancho, eigenlijk is alléén de bestel 1100 in de diverse uitvoerin gen met o.a. verhoogde daken een echte bedrijfsauto. Daf motoren en diverse uiterlijke Daf trekjes. De Ginaf lijkt dan ook veel op de Daf. Men brengt wel bijzondere typen, zoals de 8x8. Datsun Datsun brengt hoofdzakelijk be stelwagenuitvoeringen van de per- sonenmodellen, zoals de Sunny traveller en de primeur de Cherry bestel- en stationwagen. Fiat is bekend van personenwa gens, maar ook van bestel- en vrachtwagens. In de zeer lichte klassen brengt men de Fiat Fiori- no, de Fiat Campagnola (terrein wagen met 2 liter benzine en 2,5 liter dieselmotor), de Fiat 238 (be stelbus) en de 242, de 1,5 en 1,8 ton, ook weer met benzine en die selmotor, en de Fiat 900 T (kleine bestelbus). Daarna heeft men in de vrachtwagensector indelingen in licht klasse o.a. de Daily en de Z, middenklasse o.a. de 159 F 17 en F 20 en de zware klasse o.a. de 220 F 35 en de 260 F 26 en F 35. Een to- Daarnaast zijn er merken die hoofdzakelijk personenauto's heb ben, maar toch ook wel bestelau to's en zelfs bestelwagens van for se afmeting, zoals VW met zijn Transporter en zijn LT diesel, Ci troen met naast de Acadiana, de GS en CX bestelauto's de H 1600 en de C 35 bestel, Toyota met de Hi-Ace en Lite Ace, maar ook de lichte truck de Dyna. En tenslotte zijn er dan de echte vrachtauto's. Een kort overzicht geeft de vol gende merken. Citroen is in hoofdzaak gespeciali seerd op personenauto's, maar er zijn ook besteluitvoeringen van de Eend, de Acadiana, de GS, de CX en de Mehari. Typische bestelau to's zijn de bekende golfplaatachti ge H 1600 en de nieuwe C 35. Nederlands meest bekendste vrachtautomerk is toch wel Daf en dan ook in volle glorie aanwezig op de bedrijfwagen RAI. Daf maakt vele soorten bedrijfswagens en daarnaast zijn ook de bussen belangrijk. Speciale aandacht is er voor de economie, samengebracht o.a. in de turbo-diesel. Ginaf noemen wij maar even naast Daf, het is echter een eigen i carrosseriebedrijf in Nederland, maar zij maken gebruik van de Hino truck taaiprogramma van 3.070 tot 25.500 kg. Tevens is de 15 Ter aanwezig, een vrachtauto uit 1913. Ook Ford is aanwezig op de RAI Ook weer met diverse stationwa- RA TENTOONSTELLING gens/bestelwagens van de perso- nenmodellen, maar natuurlijk ook de bekende Transit en diverse trucks. Onder G.M.-General Motors voe gen we maar even alle modellen van dit bedrijf tesamen zoals alle Opeis, de Vauxhall, de Bedfords bestel en trucks en de Amerikaan se tak, hoofdzakelijk de Chevrolet met de Suburban, de Blazer en de Beauville, forse besteluitvoeringen dus. Hino is een nieuw geïmporteerde vrachtauto uit Japan, waarvan vroeger (jaren 60) ook personenau to's op de markt waren. Rotterdam Trucks BV is de importeur van de Hino trucks. Er zijn 3 types de LA 5871 cc met 140 PK, de LB 6211 cc 155 PK en de KB 9838 cc met 190 PK. Leyland brengt bestel- en vracht wagens op de RAI, alsmede ook de terreinwagens de Land- en Range Rover. Nieuw is de snelle Land Rover met de V8 motor. Verder is er de bestelbus de Sherpa v.a. f 15.670 en diverse trucks, waar van zeer bijzonder de uit 1897 da terende Leyland Stoomtruck. Magirus Deutz Magirus is een zeer bekend vrach- twagenmerk. Men brengt wagens in de kleine klasse met 260, 300 en 360 cm wielbasis, de middenklasse van 6,6 t/m 13 ton, de middelzwa re klasse, de 16 tonners met 168 PK of 192 PK motoren en de zwa re wegtransporters met 256 en 320 PK motoren. Extra aandacht vra gen dan nog de specifieke Magirus kippers. MAN en VW gaan qua bedrijfswa gens samen, zo loopt men dus van klein naar groot. o.a. de kleine dichte Golf bestel, de Passat, de transporter, de LT, de MAN be stel- en vrachtwagens met ook de 8x8, dus 4 assen waarvan alle wie len worden aangedreven. Mazda brengt op de RAI hoofdza kelijk station- en bestelwagen ver sies van de personenwagens o.a. de 323, de Legato enz. Mitsubishi brengt naast de station cars/bestelwagens en piek ups af geleid van de Galant, ook een nieuw busje de L 300 met 1597 cc motor van 48 kW, goed voor 130 km/u en natuurlijk de bekende Canter truck. Pegaso is een Spaanse vrachtwa gen. Het merk wordt geïmporteerd door Rotterdam Motors. Het zijn hoofdzakelijk zware combinaties en bussen, wel allen met eigen mo toren. Peugeot brengt diverse besteluit voeringen gebaseerd op de beken de 504. Er zijn er met benzinemo toren resp. 1618 en 1796 cc en met dieselmotoren resp. 1948 en 2112 cc. Verder zijn er de getrouwe J9 's, politie oproerwagens enz. Renault is weer een merk dat naast personenwagens, lichte be stelwagens heeft, maar ook zware vrachtwagens. Klein en groot gaan weer hand in hand bij Renault, de zware vrachtwagens hadden vroe ger de naam Saviem. Wie wat merken echte vrachtwa gens vraagt krijgt 9 van de 10 keer ook Scania Vabis te horen. Het zijn van huis uit ook echte vrachtwa gen specialisten, al maakt men ook personenwagens, maar dan onder het merk Saab. Van Scania zijn de series 81, 11 en 141 te zien en na tuurlijk ook de vierassers 8x8. Talbot Talbot is ook op de bedrijfswagen RAI, zij brengen echter alléén de bekende bestelwagens gebaseerd op de 1100, de Avenger en de Ma- tra Rancho. Terberg is eigenlijk een carrosse riebouwer, een Nederlandse uit Benschop. Zij gebruiken hoofdza kelijk Volvo's, maar zijn zo speci fiek dat zij onder eigen naam uit komen o.a. met de 8x4 en 8x8. Toyota brengt geen grote of zware vrachtwagens maar toch hebben zij een nieuwtje de lichte trpek de Dyna. Verder is er de Hi-Ace en een nieuwe lichtere versie de Lite Ace Op gebied van terreinwagens is er de Landcruiser en de Hi-Lux Stationwagens zijn er van de Co rolla, de Carina en de Crown We besluiten de opsomming met Volvo, ook een personenwagen en vrachtwagenspecialist Men brengt de F 610, de F 614, de F 7, F 10, F 12 en de autobus de Volvo B 10 M.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 19