Geweer aan de schouder... „Maar ik zou geen vogeltje kunnen doodschieten hoor!" Orgelconcert in Passage Theater GELD NODIG? mmm AGRESSIEF? NEE GEEN MISBRUIK ANDERE RUIMTE Bai f - 1 opruiming in onze surfshop SCHIEDAM Woensdag 6 februari: de Schietvereniging Schiedam bestaat 20 jaar. In de oefenruimte in De Koren beurs op de Hoek van de Lange Haven en de Dam, waar de vereniging 's woensdagsavonds traint, blijven de geweren even aan de voet. Het jubileum wordt op bescheiden wijze gevierd met een prijsuitreiking van de al eerder deze maand verschoten lustrumwedstrijd en een consumptie voor rekening van de vereniging. Piet Drenth en Gerrit Rosman, de beide oprichters van de vereniging, worden in het zonnetje gezet. Even staat men stil bij die 5e februari 1960, toen tijdens een vergadering in De Amstelbron bleek dat er voldoende animo was voor het stichten van een schietvereniging in Schiedam. HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 31 VRIJDAG 8 FEBRUARI 1980 De nu 86-jarige heer Rosman: „Het begon allemaal toen de viering van Koninginnedag wisselde van augus tus naar april. Ik zat in het comité' dat de feestelijkheden organiseerde en zag me geplaatst voor het pro bleem dat we van de zomer naar het voorjaar moesten. Dat bete kende: meer aktiviteiten binnen." Die omstandigheid leidde er toe in dat op 30 april 1959 in Schiedam de eerste schietwedstrijden werden ge houden, georganiseerd door de voormalige Oranjevereniging. Kampioen, van Schiedam werd toen J. C. J. van Geloven, de huidige se cretaris van de schietvereniging. De hoogbejaarde, maar nog zeer vi tale heer Rosman wil in De Koren beurs een enkele keer nog wel eens het geweer schouderen. Ook is hij nog regelmatig te vinden op de schietbaan in Kralingen waar hij met militair materiaal schiet, het wat „grovere geschut". grijk, de aanslag van het wapen - dat is de manier waarop je je wa pen vasthoudt-, je ademhaling, het richten en het narichten. Al die on derdelen moeten in een fractie van een seconde samenvallen wil je een goed resultaat halen". „Waarom per sé schieten? Ik weet het niet. Misschien om dezelfde re den waarom een ander voetbalt en weer een ander bowlt. Ook bij schieten komt je conditie om de hoek kijken. Ga maar na: bij een wedstrijd heb je veertig schoten plus tien oefenschoten. Dat bete kent vijftig keer je geweer spannen en laden, richten. Ga je staan tril len dan zijn je resultaten uiteraard niet best." Op de Schiedamse schietvereniging wordt uitsluitend met buksen ge schoten. De geweren -luchtdruk- hebben een kaliber van 4,5 mm („We hebben het een tijdje met 5,5 mm geprobeerd maar binnen een "*v Secretaris V an Geloven: „Schieten zal wel altijd gebukt gaan onder het vooroordeel dat het een geweldadige sport is". „Buitenstaanders kijken daar soms vreemd tegenaan. Het gaat ten slotte om vuurwapens. Maar ze kunnen zich niet voorstellen wat het betekent om je hele lichaam in te spannen om dat doel te raken. Het begint al met de ademhaling. Als je aanlegt houd je de adem in. Je concentreert je. Agressief? Nee, het gaat er enkel om je doel te ra ken. Ik zou nog geen vogeltje kun nen doodschieten hoor." Secretaris Van Geloven, commer cieel medewerker op een kantoor (44( zegt het zelfde „Die opvatting is typerend voor het merendeel van de sportschieters. We schiet n op kaarten. Voor de sportieve schutter geldt: Heb eerbied voor al wat leeft. Ik hou ook niet van ja gen' dat is bepaald niet mijn favo riete sport." „De luchtbuksen waar wij mee schieten vallen nog niet onder de vuurwapenwet, al is de justitie wel wetten aan het voorbereiden die in die richting gaan. Buitenstaanders zeggen inderdaad vaak dat schieten met gewelddadigheid te maken heeft. Dat is een vooroordeel waar onder de schietsport helaas wel al tijd gebukt zal gaan." UITDAGING „Schieten is een uitdaging ten op zichte van jezelf. Het is een hoogst individuele sport. Je grootste tegen stander ben je zelf. Jij bent degene die schiet, en jij bent ook degene die het resultaat bepaalt. Er komt een hoop concentratie bij kijken ja, en techniek. Je houding is belan- jaar schoten we een kogelvanger aan flarden") en wegen in de regel even onder de 5 kilo, het maximaal toegestane gewicht voor deze klas se. Zo'n geweer kost tussen de dui zend en de twaalfhonderd gulden en het lijkt slechts in de verte op (de veel goedkopere) „kwajongen sluchtbuks". Het wordt niet geladen door de loop te „knikken" maar door een span ner aan de zijkant naar achteren te halen. Het geweer is van Duitse ma kelij (Feinwerkbau, model 300) en staat bij de meeste leden thuis; mits niet al te opvallend vervoerd en ui teraard ongeladen mogen ze het van de vereniging naar huis en vice versa transporteren. „Zeker, een schot er mee kan dodelijk zijn als je tenminste je doel raakt," zegt Van Geloven met tegenzin. Hij heeft niet het voornemen er ooit op die ma nier gebruik van te maken. „Misbruik vaneen wapen is bij ons in de vereniging nooit voorgeko men. Ik zei al dat er een hoop zelf beheersing bij deze vorm van sport komt kijken. Nee, het is bepaald niet zo dat je kunt zeggen dat een bepaald karakter past bij de schietsport. In onze vereniging heb ben we vogels van diverse pluima- ge" „Elitair is het schieten niet meer. Vroeger wel. De laatste tientallen jaren is dat veranderd. Je vindt bij ons mensen van allerlei slag: kan toormedewerkers, loodgieters, tim merlui, noem maar op. Een eigen wapen hebben is bovendien niet eens noodzakelijk, de vereniging heeft enkele wapens om uit te le nen". „Er bestaat ook een redelijk grote belangstelling voor. Onze vereni ging kent momenteel een leden stop. We zijn in de loop der jaren uit ons jasje gegroeid en we zouden best meer leden willen hebben. SCHIEDAM Zondagmorgen 17 februari organiseert de Neder landse Orgel Federatie haar maan delijks theater orgelconcert in het Passage theater. Dit concert zal verzorgd worden door twee jonge Nederlandse organisten: Hans Not- trot en Leon Kuijpers. Aanvang van het concert half elf. Zaal open tien uur. Prijzen der plaatsen voor niet leden 5,Voor leden op ver toon van uw lidmaatschapkaart, 65 plussers, C.J.P. houders en kinde ren t/m 12 jaar 3,—. Kaarten zijn vanaf 9 februari dagelijks verkrijg baar aan de kassa van het theater en bij P. Foncke, v. Ruysdaellaan 35a. Op zondagmorgen 17 februari vanaf half tien aan de kassa. Oprichters Rosman en Drenth (eerste en tweede van onder). Secretaris Van Geloven in het midden van de foto, de man die „links" schiet. maar dan zouden we over een an dere ruimte moeten beschikken. In de Korenbeurs kunnen we maar een keer per week terecht. Dat is ook de reden waarom we nog steeds geen jeugdafdeling hebben opgericht, hoewel zoiets toch nodig is op den duur: de jeugd heeft de toekomst. Zodra we een andere ruimte hebben gaat de leeftijds grens ook weer omlaag van acht tien naar zestien jaar." „Door dat ruimtegebrek zitten we met de handicap dat we nauwelijks kunnen oefenen. De woensdaga vonden in De Korenbeurs gebrui ken we voor wedstrijdschieten. Sommige leden oefenen thuis, ze hebben dan zo goed en zo kwaad als het ging een eigen oefenbaantje gemaakt.-Je hebt er bij die de bal kondeur openzetten en ook alle deuren in huis en zo met hun rug te gen de balkonleuning op een schijf schieten in de voorkamer of de slaapkamer. Maar meestal komen ze op die manier niet aan de tien meter, wat de voorgeschreven wed strijd-afstand is." „We hebben ook verschillende vrouwelijke leden gehad. Je zou zeggen: schieten is sinds de oud heid per definitie voor mannen. Maar we hebben vrouwlijke leden gehad die het qua prestaties ge makkelijk tegen zeer goede manne lijke schutters konden opnemen." Slechts één telefoontje is voldoende 010-264477 Broersvesl Schiedam na 6 uur 268708 financieringen en persoonlijke leningen. SCHIEDAMSE NOTITIE Op dinsdag 13 februari organiseert „De Kreek" weer een bingo-avond in wijkcentrum „De Bever" aan de Van Beverenstraat 40. Op deze bingo-avond is iedereen boven de zestien jaar van harte welkom. De eerste ronde wordt om half negen afgeroepen; de zaal gaat om acht uur open. sSïsfe»»; iflt de begintijd van de schietvereniging Schiedam, met in het midden (witte trui) vrouwelijk schutter Mona van der Linden-Couveé, echtgenote van de man rechts (met snor) Cor van der Linden. div. surfplanken, occasions, vanaf 695.- nieuwe surfplanken nog voor de oude goedkope prij zen plus een verrassing toe! Surf-accessoires, surfpakken met kortingen tot 30% ALLE werkdagen geopend.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 31