ZAKELIJK ÖESPR0KEH Paasfestivai Ahoy 80 TNO pakt naamsmisbruik thans krachtiger aan Religie: biologisch bepaald? GEBIT STUK? DISCO NIEUWS Holland International ziet omzet 79 met 15pret stijgen J. VERINGMEIER Illegaal zenden Gat in bus SAUNA ZONNEBANK lor£l.I>«dv Klassiek Populair DR. M. JEUKEN Reparatie klaar terwijl u wacht HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 34 WOENSDAG 20 FEBRUARI 1980 Ook dit jaar zal het op zaterdag, 5 april en de beide Paasdagen (6 en 7 april) weer een gezellige drukte worden in het Ahoy-complex. Ken den wij van vorige jaren tijdens de Paasdagen nog de bekende „Pasar Dalam", dit jaar is het een volwaar dig Paasfestival met voor „elk wat wils" zoals: natuurlijk de „Pasar Dalam" in de Maashal, met zijn Oosterse Modes hows, artiesten-programma op het grote toneel en de vele gezellige eet- stands met hun specifieke en graag gegeten gerechten, vooralsnog een groot aantal stands met kunstnij verheid uit vele verre landen en een grootse „Batik-Gallery" met exclu sieve doeken tegen betaalbare prij zen. Een kleine, maar gezellige Paasker- mis completeert dit geheel. In de Schiehal zijn wederom de bekende- en weer nieuwe Oud-Hollandse Paaspellen voor de kinderen. Een grote groep leidsters en leiders zorgt voor een goede begeleiding van de kinderen die aan dit typi sche en gezellige kindervermaak deelnemen. De deelname is gratis voor kinde ren twaalf jaar, terwijl de Paashaas voor hen op vertoon van het entree bewijs nog een verrassing in petto heeft. Ook in deze hal vinden we dan nog een aantal speciale kermis attracties voor de kinderen, met draaimolen enz. Ter gelegenheid van het „Country- en Western"— programma in het Sportpaleis (andere organisatie), zal er ook een echte „Horse Shoe Saloon" met country- en western- muziek zijn, een royale dansvloer biedt dan nog de mogelijkheid op deze muziek te dansen. CARIBISCH DANSFEEST In de IJsselhal wordt in een werke lijk uniek Caribisch decor voor de eerste maal een dansfeest georgani seerd, waar men op muziek van een bekend LatijnsAmerikaans o kest kon dansen. In het decor zijn vele gezellige bars opgenomen, waar typisch Caribi sche longdrinks verkrijgbaar zullen zijn. Al met al een uniek en specta culair evenement, waar u zelf deel van uit kunt maken, een soort car naval van Rio in Rotterdam. Het Paasfestival-Ahoy is geopend: zaterdag 5 april, 12.00-24.00 uur. Zondag 6 april, 10.00-19.00 uur. Maandag 7 april, 10.00-19.00 uur. Entreeprijs volwassenen 6,per persoon, kinderen en 65-plussers 3,— per persoon. Organisatie: buro „K" BV, Thurledeweg 71, Rot terdam, telefoon 375935. De Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk onderzoek TNO gaat het misbruik van haar naam krachtiger aanpakken Hiertoe is besloten gezien de toemememde mate waarin goederen ten onrechte worden aangeprezen met gebruikmaking van de naam TNO. Vermelding ten behoeve van reclame-doeleinden van de naam TNO kan alleen maar plaatsvinden indien een onderzoekopdracht door TNO is uitgevoerd en vervolgens door TNO schriftelijk toestemming voor naamsgebruik is gegeven. Thans is een campagne gestart om overtreding van deze toch zo duidelijke regel tegen te gaan. Een der meest voorkomende gevallen van naamsmisbruik is de ver melding bij een produkt: „TNO gekeurd", ook indien het onderzoek negatieve resultaten heeft opgeleverd. Zelfs in gevallen waarin hele maal geen opdracht tot onderzoek aan TNO is gegeven, komt het nog voor dat in advertenties zonder meer wordt beweerd dat TNO het be treffende artikel met goed gevolg heeft gekeurd. In deze en andre gevallen zal streng worden opgetreden, indien nood zakelijk via gerechtelijke stappen en/of publikatie in de pers. Holland International in Rijswijk, de grootste reisorganisatie van Ne derland, ziet terug op een gunstig 1979, waarbij een omzet werd be haald van 817 miljoen, een stij ging van 15% ten opzichte van 1978. Het aantal medewerkers aan het eind van het jaar was 1.279 tegen 1.247 vorig jaar. De omzet van de Divisie Tourope- rating is gegroeid met 19%, van de Divisie Reisbureaus Nederland (113 eigen reisbureaus) met Inkomend Toerisme had een omzet die gelijk was aan die van 1978. De trend in de boekingen voor va kanties in 1980 is bekend: een duidelijk waarneembare verschui ving in het boekingspatroon, waar bij opvalt dat de Nederlander ge neigd is op een later tijdstip te boe ken dan voorheen het geval was. Voorts ziet men bij de boekingen voor de vliegvakanties een zekere aarzeling, die zich overigens weer laat vertalen in een hoger percen tage van de vakanties met de an dere vervoermiddelen: de eigen au to, touringcar en de trein. Alge meen is de tendens om in vergelij king met voorgaande jaren wat dichter bij huis te blijven. Overigens maakt ook de economi sche situatie in Nederland een prognose voor de gang van zaken op het gebied van vakanties in 1980 uiterst moeilijk. Edward O. Wilson Volgens de Amerikaanse anthropo- loog A. Wallace heeft de mensheid sinds haar bestaan ongeveer 100.040 verschillende „religies" voortgebracht. Onder „religie" verstaat hij dan niet alleen het ge loof aan bovennatuurlijke wezens, maar ook totaal verschillende „we reldse religies", zoals het Commu nisme en extreme vormen van Na tionalisme. Sommige natuurweten schappers, die sterk in de evolutie geloven, redeneren nua ls volgt: re ligie is een produkt van de mense lijke geest, of liever: van de herse nen. De hersenen bestaan uit cellen, die geregeerd worden door het erfelijk materiaal, de genen. Religie is dus biologisch bepaald, en in de evolu tie ontstaan. Religieuze gedafhten zijn voor deze onderzoekers een bij- produkt van de hersenen; het gaat volgens hen om het gedrag dat de gelovigen vertonen. Dit is in grote lijnen de gedachten- gang die de nieuwe evolutieaanhan gers bij uitstek zij noemen zich sociobiologen volgen. Volgens Wilson, Wilson, de voorganger van de sociobiologen, is de religie één van de produkten van de hersenen van de mens. Door de religie zijn de gelovigen in hun gedrag een her kenbare groep, en zijn zij bereid zich voor die groep op te offeren. Op de lange duur komt dit gedrag de hele groep ten goede, want het gaat in de evolutie uiteindelijk om de beste overlevingskansen. Kijk maar naar de kruistochten en de talloze andere „heiige oorlogen", zegt Wilson. Ook hiervoor geldt: al leen de best aangepaste overleeft. Wilson haalt de conclusies van de socioloog ivlax Weber aan, dat het in de primitieve religies vooral gaat om puur wereldse belangen: een lang en gezond leven, weinig na tuurrampen en het winnen van de oorlog. De natuurwetenschappen, die al zo veel verschijnsleen hebben ver klaard, zouden nu dus ook de reli gie zelf hebben verklaard. De theo logie kan daarom als wetenschap maar beter ophouden te bestaan, zegt Wilson. In plaats van op de re ligies te vertrouwen, zouden we vol gens hem onze neiging tot geloven beter op de wetenschap kunnen richten. Maar moet er wel gekozen worden tussen God of Ayatollah Wilson? De Leidse hoogleraar dr. M. Jeuken is bioloog en theoloog. Zijn kijk op Wilson is de volgende: „Ik sta als bioloog niet afwijkend tegenover zijn ideeën. Wilson zelf is ook kriti sch, maar mijns inziens niet kriti sch genoeg". De natuurwetenchappen geven mo gelijkheden tot ingrijpen in de na tuur. Maar deze wetenschappen kunnen niet zeggen of de verande ringen ten goede of ten kwade zijn. Daar kan de ethiek wel iets over zeggen. De godsdienst gaat volgens prof. Jeuken nog verder: zij kan verlossing geven of een antwoord bieden op de vraag naar de zin van het leven, dankzij de Openbaring. Wanneer Wilson die zin alleen maar ziet in voortplantingssucces en ver lossing in bepaalde stofwisselings processen, dan is dat een alzijdig heid", zegt prof. Jeuken. Je kunt ontkenen dat er meer be staat dan je kunt waarnemen. Maar dat is een keuze. Die keuze hangt af van je visie op de mens. Weten schappelijk valt daar niets tegen in te brengen, want die keuze gaat bo ven de wetenschap uit. „Misschien heeft Wilson gelijk dat het verschijnsel religie materieel bepaald is en onderhevig is aan evolutie-mechanismen. Maar dat zegt niets over zijn beleving van de godsdienst. Een geloof in God is van een heel andere orde dan een geloof in de evolutie. Dat laatste is toch geen overgave aan de persoon van Darwin?", aldus prof. Jeuken. Dagelijks van 9-17 uur en na telefonische afspraak Nieuwe Haven 131, telefoon 010-261417 SCHIEDAM Een RET-bus werd dinsdagmorgen op nogal brute wijze van een extra uitgang/ingang voorzien. Dat gebeurde op de Bur gemeester Knappertlaan, waar al weken gewerkt wordt aan herin richting van de rijbanen. De 45-jarige machinist J.M. uit Ba- rendrecht was daar met een laad- graaf combinatie doende tegels te vervoeren. De machine stond tus sen de twee rijbanen in. Een RET-bus met aan het stuur de 58-jarige chauffeur R.H.v.G., pas seerde juist toen de arm van de ma chine uitzwaaide. De laadschop raakte de linkerzijde van de bus met grote kracht, waardoor een groot gat in de bus ontstond. De kracht van de laadschop was zo groot dat de bus in de berm werd geduwd. In het gedeelte waar de arm van de machine de bus raakte bevonden zich op dat ogenblik geen passagiers, zodat zich geen per soonlijke ongelukken voordeden. De schade aan de bus is echter aan zienlijk. geopend dagelijks van 11.00-23.00 uur: zaterdag 10.00-18.00 uur en zondag van 1A.0018.00 uur. WALVISSTRAAT 6, SCHIEDAM TELEFOON 264198 SCHIEDAM Naar aanleiding van het hoofdartikel „Illegaal zen den - je krijgt er een kick van", van vrijdag 8 februari ontvingen wij van een inwoner van Schiedam de volgende brief: „Geachte redaktie, Het hoofdartikel over de illegale zenders is bij mij in het verkeerde keefgat geschoten. Om te beginnen hebben de jaren 1940-1945 het begrip „illegale zen ders" een wat diepere betekenis ge geven, dan taalkundig bedoeld. Mede gezien de overlast, die deze lieden aan anderen berokkenen, is het beter de term piratenzender te gebruiken. Er wordt in Schiedam steen en been geklaagd over de slechte kwa liteit van de kabel-FM. Gemaks halve krijgt de Centrale Antenne Inrichting de schuld van het slechte geluid, dat ontvangen wordt. Een groot deel van de klachten vin den hun oorsprong in het gebruik van veelal onvolmaakte en slechtaf- geregelde piratenzendertjes. Hoeveel mensen hebben vrijdag 8 februari j.l. om 5 uur 's middags verplicht moeten aanhoren hoe pi raat Concorde uit Vlaardingen de zender van Hilversum I volledig uit de ether drukte om zijn vriend RKD in Delft mee te delen, dat hij nu nog uitzond met 9 watt, maar dat zeer binnenkort 18 watt ter be schikking zou komen. De vraag rijst, of deze man wel weet wat hij aan het doen is. Of zou het opzettelijk storen tot de „kick" behoren? Ook zitten we echt niet te wachten op die (wat oudere?) man, die af en toe de AFN wegdrukt met een krakkemikkerig zendertje (veel brom) om een met schuttingtaai ge lardeerd SEXplatenprogramma te brengen, waarin hij kennelijk een zekere bevrediging vindt Vanaf 3 maart a.s. kunnen de heren hun hart ophalen in de 27 MC-band zodat ze hun „zend-kick" niet be hoeven te missen. Een aantal egoistische lieden mag toch niet de kwaliteit bepalen van uw aansluiting op het kabelnet, waar u maandelijks een flink be drag voor neer moet tellen!" Om redenen van persoonlijke aard wenst de briefschrijver zijn naam niet in de krant. Naam en adres van de afzender zijn de redaktie bekend. Een zeer belangwekkende uit gave werd dezer dagen door Phonogram gelanceerd in ver band met het 75-jarige jubi leum van het Residentie Or kest. Het betreft hier een zes platenset in cassette die ons een overzicht biedt van 400 jaar Nederlandse muziek. Een speurtocht via de plaat, ge completeerd met een uitge breide toelichting, in de vaderlandse muziekgeschie denis van de vroegste periode tot en met het heden. Werken van de 22 componisten die in de uitgave zijn verzameld worden vertolkt door het Residentie Or kest onder leiding van diverse dirigenten terwijl een aantal so listen medewerking verleent. Decca vervaardigde een op name van Puccini's „Suor An gelica" die onlangs in distribu tie werd gebracht. Het ver maarde duo Joan Sutherland (sopraan) en Richard Bonynge (dirigent) dragen de opname, waaraan voorts werd medege werkt door Christa Ludwig, Anne Collins, Elisabeth Con- nell, Enid Hartle, Delia Jones, Finchley's Children's Music Group en het National Philhar monic Orchestra. Fontana biedt ons een uitvoe ring van twee missen van Franz Schubert: Mis in G, D.167 en Mis in C, D.452. De uitvoeren den zijn: Erica Folter, Franz Donner, Leopold Spitzer, Elisa beth Kinsky, Adolf Tomaschek en aan het orgel Ingeborg Joa- nelli (in Mis 1) en Maximilian Frischmann. Koor en orkest van St. Augustin (Wenen) wer den geleid door Friedrich Wolf. Het Argo-label presenteert een produktie met trompetconxcer- ten, verklankt door de trompet tist John Wilbraham tesamen met The Academy of St. Martin in the Fields onder leiding van Neville Marriner. Ondermeer worden uitgevoerd concerten van Telemann, Albi- noni, Hertel en Hummel. Jazzliefhebbers kunnen genie ten van een splinternieuwe dru mexplosie van „rithmebarbaar" Art Blakey. Drie welhaast klas sieke composities werden in di gitale registratie vastgelegd, namelijk A Night in Tunesia, Moanin en Blues March. Na tuurlijk geven zijn „Jazz-Mes- sengers" acte de presence. Veertien LP's bevat de nieuwe „8uccess-serie" die verschei dene labels tesamen brengt. Ten eerste een elpeë van de be faamde trombonist Chris Bar ber and his Jazzband, waarop nu eens iets anders te beluiste ren valt dan „Ice-cream". Ruim een dozijn Weense walsen zijn 'te beluisteren op de plaat „Die Schönsten Wiener Walzer" terwijl The New Seekers een ex posé geven van hun grootste hits. De gitaarvirtuozen „Los Indios" laten zoete klanken los op hun plaat met hun best ont vangen interpretaties en de groep „Bachman Turner Over drive" op hun beurt hetzelfde doen. Het destijds wereldvermaarde duo Esther en Abi Ofarim is eveneens vertegenwoordigd in deze reeks met de bekendste me lodieën, terwijl de originele op namen van de onvergetelijke Glenn Millerband zijn te beluis teren op een 20th Century-uit- gave. Met Chess-label lanceert de nog immer vermaarde „King of Swing" Benny Goodman en zijn orkest, een formatie waar uit zeer grote instrumentalisten zijn voortgekomen. De brom mende Barry White en zijn merkwaardige orkest presente ren hun succesvolste repertoire en Mr. Acher Bilk, Bent Fabric en de Leon Young String Cho rale musiceren broederlijk tesa men op de elpee Alley Cat". Een aantrekkelijke verzamelel- pee is ongetwijfeld „Golden Souvenirs from Italy" waarop bekende en onbekende ensem bles en solisten een zonnig en warm geting repertoire verzor gen. Eveneens zonnig klinken de Hawaiianmelodieën die de groep The Kontiki's ten beste geeft. t

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 34