Tweewieler RAI voor 11 miljoen tweewielers Batavus brengt verborgen kabelslot Brom-mobiüsten zijn heel pientere lui Wijzigingen bij BMW Union introduceert kinderzitje/wandelwagen Randstad-Edities Exclusief 33 edities. 980.000 ex. Het Batavus kabelslot 25 februari t|m2maart door Leo de Ruiter Fietszitje Wandelwagentje De Course van Batavus/Fongers HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 19 VRIJDAG 22 FEBRUARI 1980 O Nog altijd is het kabelslot één van de meest doelmatige sloten om een fiets tegen diefstal te verzekeren. Het probleem hier bij is echter dat zo'n kabelslot indien het niet wordt gebruikt een hinderlijk onderdeel is, dat niet gemakkelijk tijdelijk er gens kan worden bevestigd of opgehangen aan de fiets. De konstrukteurs van Batavus In tercycle hebben zich dit probleem aangetrokken en een oplossing ge vonden, waarbij de kabel van het slot in één van de framebuizen verdwijnt als het slot niet wordt gebruikt. Wil men de fiets op slot zetten dan trekt men eenvoudig de kabel die net onder het zadel naar buiten komt omhoog en men beschikt dan over een één meter lange kabel waarmee de fiets bijvoorbeeld aan een hek of paal kan worden verankerd. Het slot zelf is en cylinderslot met zeer veel sleutelvariaties, terwijl de ka bel bestaat uit zogenaamd vlieg tuigkabel die zeer grote weerstand Van maandag 25 februari t/m zondag 2 maart wordt er in de RAI tentoonstellingshallen weer de tweewieler RAI ge houden. Deze tweewieler RAI'80 wordt de grootste tweewieler-tentoonstelling sinds de start in 1895. In to taal doen er 135 exposanten mee uit 16 verschillende lan den. De totale expositieruimte bedraagt 20.000 m2, de Euro pahal, de Zuid- en Westhal zjjn er bij ingeschakeld. De expositie bevat fietsen, bromfietsen, motorrijwielen, scooters en zijspanwagens. Een belangrijk onderdeel vormt ook de speciale kleding voor de tweewieler-gebrui kers en verder zijn er ook driewielers (bijna auto's dus, o.a. Reliant enz.) in validewagens te zien alsmede allerhande onderdelen en acces soires op tweewieler cq driewie- lergebied. De landen waar de producten vandaan komen zijn België, Canada, West- en Oost- Duitsland, Engeland, Finland, Hongkong, Italië, Japan, Neder land, Oostenrijk, Spanje, Tai wan, Tjecho-Slowakije, Verenig de Staten en Zweden. Voor de tweewieler, het oudste rij dende vervoermiddel is al die ja ren 'n grote belangstelling geble ven. In feite heeft er eigenlijk een geweldige groei plaatsgevonden. In het totaal zijn er in ons land 10 miljoen fietsen, 800.000 bromfiet sen en ruim 100.000 motorfietsen. De fietsen zijn dus verre in de meerderheid en dan moet nog ge zegd worden dat die 10 miljoen be trekking heeft om zgn volwassen fietsen voor 6-jarigen en ouder, want daarnaast zijn er nog zo'n 400.000 kinderfietsjes in omloop. Gesteld kan worden dat zo'n 75 procent van alle Nederlanders in het bezit is van een fiets. Bij de bromfiets ligt dit percentage op 10 procent. De verkoop van fietsen vertoont ook geen dalende lijn, men verwacht een stabilisatie, wat echter nog altijd inhoudt dat er per jaar één en een kwart miljoen fiet sen worden verkocht. Voor de bromfietsen verwacht men nog een lichte daling. Van 1970-1980 is men van 20 procent naar 10 pro cent gedaald, een stabilisatie wordt rond de 8 procent verwacht. De motorfietsen zijn sterk in opkomst. In 1960 waren er 100.000 motor fietsen, in 1970 nog maar 45.000, maar in 1980 worden er een 115.000 verwacht, een opleving dus van de motorfiets. Als belangrijke factor wordt de hobby gezien, een motorfiets wordt als hobby-object gekocht, zo heeft maar liefst 55 procent van de motorfietsbezitters ook een auto. de overigen hebben zeker nog een fiets of bromfiets De bromfiets is voor vele honderdduizenden Neder landse mannen en vrouwen een belangrijk bezit. Dat tweewielige vervoermiddel geeft ze bewegingsvrijheid. Voor hen is die bromfiets even belangrijk als de auto voor de automobilist: zij zijn brommobilisten. De bromfietsrijdende Nederlan der kiest in veel gevallen niet zelf voor de bromfiets. Vaak is hij of zij te jong om auto te mo gen rijden, in andere gevallen is er een financiële reden waar door iemand zijn keus laat val len op de goedkoopste van de ge motoriseerde vervoermiddelen. Met dat laatste noemen we direkt één van de grote voordelen van de bromfiets: het rijwiel met hulpmo tor is goedkoop qua aanschaf Maar de bromfiets heeft meer goe de eigenschappen, die weieens wat al te gemakkelijk vergeten wor den. Zoveel goede eigenschappen, dat iedereen (ook de overheid) ei genlijk heel blij mag zijn met het feit dat zoveel mensen de brom fiets gebruiken. De bromfiets is zuinig in het ge bruik. Minimaal twee en meestal vijf keer zo zuinig wat het ben zineverbruik per kilometer betreft als de gemiddelde auto. Dat is in een tijd waarin het zuinig om springen met energie centraal staat, niet bepaald een kléin voor deel De bromfiets neemt weinig plaats in. Bromfietsen veroorza ken geen files en geen parkeerpro blemen. Zeker gezien de toene mende congestie van de verstede lijkte gebieden, weegt de beschei den plaats die de bromfiets én rij dend én in stilstand inneemt, zwaar. De bromfiets is een sociaal ver voermiddel. Per slot van reke ning is bij een bromfiets minimaal 50 procent van de beschikbare zi truimte in gebruik! De bromfiets is een stil vervoer middel. De in Nederland verkoch te bromfietsen moeten voldoen aan strenge eisen met betrekking tot het geproduceerde geluid. Na tuurlijk zijn er altijd mensen die lawaaimaken kennelijk plezierig vinden, maar over het algemeen is de bijdrage van de bromfiets aan de geluidshinder miniem. Bij BMW geen nieuwe model len, doch wel enkele interes sante nieuwtjes en technische wijzigingen: Stroomlijnkuip voor kleine BMW-modellen De 2 kleine BMW modellen R 45 en R 65 zijn nu af fabriek ook le verbaar met een stroomlijnkuip. Het betreft hier de kuip van het grote BMW model R 100 RT, die zonder dat de motor gewijzigd be hoefde te worden passend werd gemaalc, voor de kleine B\- W mo dehen In eerste instantie is de combinatie ai een in po: .e-uitvoe- ring leverbaar., van welke zijde ook de grootste belangstelling be stond. De bromfiets is relatief een vei lig vervoermiddel. Op dit gebied bestaan nogal wat misverstanden, maar het is een feit dat, gemeten naar het aantal gebruikers, de bromfiets jaarlijks niet meer slachtoffers (hetzij gewond, hetzij gedood) eist dan de andere gemo toriseerde vervoermiddelen. De valhelm heeft daar in belangrijke mate toe bijgedragen. Bovendien worden veel ongelukken waarbij bromfietsers betrokken zijn ver oorzaakt door de menging van de verschillende verkeersmethoden. Gescheiden bromfietspaden zou den de bromfiets nog aanmerkelijk veiliger kunnen maken en ook een betere verkeersopvoeding van alle verkeersdeelnemers kan hiertoe bijdragen. BMW's come-back in de terrein- sport met de GS 80 Tijdens de laatste zesdaagse, het belangrijkste evenement ter we reld op het gebied van de terrein- sport, maakte BMW na vele jaren haar come-back in deze tak van de motorsport. En direct met succes door het behalen van een le en 2e plaats in de klasse boven 750 cc met de geheel nieuwe GS 80. In een voorbereidingstijd van slechts 6 maanden werd deze terreinmo tor (Enauro) ontwikkeld en ge bouwd. Hij is te zien op stand 103. N-vomat (automatische niveau-re- geiaar) Als eerste ter wereld introduceert BMW een automatische niveau-re geling voor de achtervering van motorfietsen. Bijstellen met de hand van de achtervering is niet meer nodig; het niveau van de mo tor blijft onder alle omstandighe den gelijk. Rijden met één persoon of met twee personen en zware (vakantie)bagage maakt niets uit. Een ideale oplossing voor de groot toerist, die met duo-passagiere en bagage er op uit trekt. Technische wijzigingen, type wijzigingen Alle BMW modellen zijn nu voor zien van een torsiedemper in de cardan-as, die geruisloos schakelen mogelijk maakt. Verder hebben alle modellen nu een enkele nok- kenasketting (i.p.v. een dubbele), nieuwe stuurschakelaars, nieuwe achterlichten met 2 kamers, zijre flectoren en een nieuwe ontste- king. Tot slot kregen buddyseat en voorvork een andere stylering. Het type R 100/7 werd vervangen door de R 100 T, die een 5 pk ster kere motor heeft. Verder is dit model nu standaard voorzien van een kwartsklokje, voltmeter, kof- ferrek, hoog of laag stuur naar keuze, dubbele claxon, 12-V stop contact, valbeugel en spatlap. Het type R 100 S kreeg eveneens een 5 pk sterkere motor, alsmede een schijfrem in het achterwiel en een dubbele claxon. Prijzen Dt prijzen van de BMW motoren werden per 1-1-1980 met gemid deld 5% verhoogd en zijn alsvolgt' de R 45 7.998,-; de R 65 8.998 -• de R 80/7 10.498,-; de R 100 T 11.998,-; de R 100 S 13.850,-; de R 100 RT 14.498,-; de R 100 RS 14.998,-. JAWA De Jawa motoren werden op di verse punten ingrijpend gemoder niseerd. Een korte opsomming van de wijzigingen volgt hieronder: introductie van nieuwe metallic kleuren (rood en goud) gewijzigd instrumentenpaneel met extra controlelampjes zijdelings geplaatste reflektoren verstelbare achtervering gewijzigde voorvork, met o.a. manchetten ander voorspatbord. De prijzen blijven ongewijzigd op 2.689,- en 2.779,-, resp. voor de uitvoering met mengsmering en oliepomp. Union introduceert op de twee wieler RAI als nieuw voor het concern de volgende produkten: Een uitbreiding van de bekende Polly kinderfietsen serie met de Polly 12, jongens en meisjes model, en een Polly 12 Race model voor de wielrenners in den dop. Een nieuwe serie jeugdfietsen onder de naam Rio Sportivo en Rio Grande. Een general purpose sportfiets on der de naam „Union Antilope". Een kombinatie van kinderzitje en wandelwagentje. Diverse nieuwe komfort- en veiligheidsaspekten. Eén jaar verzekering tegen diefstal en total-loss op alle Union model len uitgerust met het TBBS goed gekeurde Basta veiligheidsslot. De combinatie kinderzitje/wandelwa gen is door een simpele handeling muurvast te bevestigen op de ba gagedrager van elk type fiets, waardoor het als komfortabel en veilig kinderzitje gebruikt kan worden. Door een even simpele handeling is het van de fiets af te halen om daarna, na het uitklap pen van de handgreep, als even komfortabel en veilig wandelwa gentje dienst te kunnen doen. Een uitvinding van de Hoornse rijwiel handelaar van Vliet, die in de Union fabriek verder werd ver fijnd en voor serieproduktie ge schikt gemaakt. biedt bij pogingen om hem door te knippen. Batavus brengt verder als nieuwe loot aan de race-fietsenstam de Course fiets, in framehoogte 56, 59 en 62 cm. Hij weegt nog geen 12 kg en kost slechts 665.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 19