KRUISVERENIGING SCHIEDAM Dit doen we voor zieken thuis KRUISWERK: 1 OPGAVE LIDMAATSCHAP Kruisvereniging Schiedam samen zorgen voor uw gezondheid. Ik wens lid te worden Verpleging en hulp Adviezen en begeleiding Hulp om zelfstandig te kunnen blijven. EVEN MEEREKENEN van de Kruisvereniging Schiedam tegen contributie van 35.— 1980 I I MAANDELIJKS INFORMATIEBULLETIN Redaktie-adres: Vlaardingseweg 18a, telefoon 701936 revalidatie-oefeningen, het zorgen voor een aanpas sing in de woning. Het is de mensen van het Kruis werk wel toevertrouwd. Zolang een mens gezond is, doet het Kruiswerk er van alles aan om het zo te houden. Maar niemand heeft een „abonnement op gezondheid". Iedereen kan ziek worden, kan wat krijgen. Op wat voor hulp en begeleiding kunt U van de kant van het Kruis werk dan rekenen? De wijkverpleegster of wijkziekenverzorgster kan zo nodig dagelijks aan huis komen om de verple ging te geven die nodig is. Ze verbedt patiënten, geeft een injectie, vernieuwt een verband, helpt bij revalidatie-oefeningen. De wijkziekenverzorgster verzorgt nodig ook de wasbeurten, het aan- en uit kleden, enz. V erpleegartikelen Zijn er verpleegartikelen nodig voor de ziekenzorg thuis, dan kan een beroep gedaan worden op het Kruiswerk-uitleen-magazijn. Is het Kruiswerk er alleen voor kleuters? (visualisatie: bejaarde) Het Kruiswerk is er voor iedereen. Babies, peuters, kleuters zijn er kind aan huis. Omgekeerd is het zo dat het Kruiswerk aan huis komt bij o.a. thuisver- blijvende zieken. En bepaald niet in de laatste plaats bij mensen die een dagje ouder worden. Wie de zestig is gepasseerd kan een beroep doen op o.a. de volgende hulp en begeleiding. Medicijngebruik, leefregels dat zijn zaken waar de wijkverpleegster met haar 5 1/2 jarige beroepsoplei ding en haar grote ervaring alles van weet. Zij is ook een vertrouwensfiguur waarmee men echt over problemen kan praten. Zijn er medische vragen, waarop zij niet meteen een antwoord weet, dan kan zij advies inwinnen bij andere Kruiswerkdeskundi gen. Instructie aan huisgenoten. Aan wie in de huiselijke kring bij een ziekte betrok ken is, geeft de wijkverpleegster informatie over de aard van de ziekte en de bijverschijnselen. Ook wordt verteld hoe de verzorging het best kan plaats vinden. Nazorg aan ontslagen ziekenhuis-patiënten. Wordt een patiënt uit een ziekenhuis ontslagen, dan is nazorg in één of andere vorm vaak nodig. Deze kan gericht zijn op het leren verwerken van een am putatie, het volgen van een leefregel, het doen van Aktiviteiten voor beter bewegen. Goed in beweging blijven...dat is, zeker als je wat ouder wordt, erg belangrijk. Het Kruiswerk organi seert daarom op vele plaatsen „bejaardengymnas- tiek" en „zwemmen voor ouderen". Bezoek van de wijkverpleegster. „En, hoe gaat het ermee?" met die vraag op de lip pen bezoekt de wijkverpleegster regelmatig de ou deren. in haar wijk. Blijkt bij zo'n visite dat er hulp nodig is, dan wordt een en ander snel geregeld. Is alles goed, dan is het bezoek toch niet voor niets ge weest. Gewoon een praatje is toch zeker ook heel wat waard?! Hoe gaat dat, een mens wil zelfstandig blijven wo nen en leven. Is men nog gezond en kan men rede lijk uit de voeten, dan is daar ook veel voor te zeg gen. Maar als er nu kleine dingen zijn waarmee men moeite heeft? Dan kan men vragen of de wijkziekenverzorgster of de wijkverpleegster langs komt om te helpen. Moe ten er anderen ingeschakeld worden bijvoor beeld gezinszorg dan helpt het Kruiswerk daar ook bij. Begeleiding bij leefregel en medicijngebruik. Zou een verandering van leefwijze de gezondheid misschien ten goede komen? Best mogelijk. De wijkverpleegster kan op dit punt prima adviezen geven. Zoals zij ouderen ook kan begeleiden bij het juiste gebruik van medicijnen. Voedingsvoorlichting. Moet men een dieet volgen en. heeft men er moeite mee om de voedingsmiddelen tot smakelijke maal tijden te verwerken? De diëtisten van het Kruis werk weten raad. Men kan op hun spreekuren te recht met een verwijsbriefje van de huisarts. Wie regelmatig bezoek krijgt van de wijkverpleegster, kan ook van haar de nodige voedingsadviezen krij gen. Je zou bijna denken dat het Kruiswerk er alleen is voor ouderen. Maar aanstaande ouders, ouders met jonge kinderen, vele gezonden en thuisverblijvende zieken weten wel beter. Het lidmaatschap van de kruisvereniging...daar kun je als verstandig mens niet omheen. Stuur deze bon in een enveloppe zonder postzegel aan: Naam en voorletters:. Adres: Telefoon: Korrespondentie over lidmaatschap: De La Marplein 2, Schiedam HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 12 VRIJDAG 29 FEBRUARM980 i Vanaf 1 januari 1980 wordt het werk van de kruisvereni ging voor een belangrijk gedeelte betaald door de A.W.B.Z. (de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten). De A.W.B. Z. is een volksverzekering. Dit betekent dat iedere burger recht heeft op verstrekkingen uit deze wet, en dus ook op kruishulp. Het klinkt allemaal heel simpel: iedereen heeft recht op kruishulp. Toch zullen er bij u een groot aantal vragen rijzen: kan ik die wijkverpleegkundige zomaar bel len? Is het nu voortaan allemaal gratis? Moet ik gewoon lid blijven van de kruisvereniging? Ik ben geen lid van een kruisvereniging. Wat betekent dat voor mij? Dan kunt u voortaan ook gebruik maken van de dienstver lening uit het basis-pakket van de kruisvereniging. Maar het kost u wel geld! Iedereen die in de loop van het jaar 1980 kruishulp nodig heeft, betaaldt 81,25 U kan dan wel voor de rest van dat jaar gratis gebruik maken van de dienstver lening uit het basis-pakket. Dat risico van 81,25 kunt u ver mijden door meteen lid te worden van een kruisvereniging, ook al hebt u op dat moment helemaal geen kruishulp no dig. Dat kost u dan slechts 35,—. U kunt ook zeggen: ik wacht rustig af tot ik kruishulp nodig heb en word dan pas lid. Dat kost u in dat geval het contributie-bedrag van 35,— plus 48,75 Dus samen 83,75. Die 48,75 is een soort entreegeld, waarmee u met uw hele gezin in dat jaar gebruik kunt ma ken van kruishulp. De kruisvereniging moet dat entreegeld afdragen aan de A.W.B.Z. Is het eigenlijk wel van belang om lid te zijn van een kruisvereniging? Voor iedereen is er nu toch kruishulp! Ja, het is inderdaad van belang om lid te zijn van een kruisvereniging. Maar voor alles moet één ding duidelijk zijn. Of u nu wel of niet lid bent voor de kruisvereniging maakt dat geen enkel verschil. Zij geeft iedereen dezelfde goede hulp. Het eerste voordeel van een lidmaatschap voelt u in uw portemonnaie. De jaarlijkse contributie is aanzien lijk lager dan de ƒ81,25, die u anders per gezinslid voor kruishulp kwijt bent. Daarnaast kunt u als lid profiteren van een aantal andere activiteiten van de kruisvereniging. En tenslotte hebt u nog het recht mee te denken en te praten over de kruisvereni ging in uw woonplaats. Het is uw vereniging. Uw wensen en ideeën zijn er welkom. Dit bedrag zal jaarlijks worden aangepast. IN DIENST Per 1 februari 1980: als verpleegkundige in de wijk Oost mevrouw P. A. M. Vollebregt. Per 4 februari 1980: als wijkziekenverzorgende in West mevrouw M. J. Vlaardingerbroek. „Het basispakket" Welke hulp biedt iedere kruisvereniging? De hulp, waarop men krachtens de A.W.B.Z. recht heeft, wordt sa mengevat onder de naam „basis-pakket". Dit basis-pakket omvat de volgende voorzieningen: - de verzorging en verpleging van zieken thuis, het verbinden van wonden, het geven van wasbeurten en injecties; - het geven van voorlichting over b.v. medicijngebruik, gezonde voeding, dieet, het voorkomen van ziekten; - het houden van consultatiebureaus voor zuigelingen en kleu ters; - de inentingen; - het doen van onderzoek naar mogelijke gehoor- en gezichts stoornissen bij kinderen; - het uitlenen van verpleegartikelen. antwoordnummer 17, 3100 WB Schiedam

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 12