mmm mm Wij lieden de Talbot 1510 SX Vier vernieuwde versies van de Autobianchi txcum? Geen prijsverhoging bij Datsun MMMMI 5 de Ruiter Randstad-Edities 33 huis-aan-huis bladen met een totaal oplage van 980.000 ex. Alle Chrysler-Simca's heten voortaan Talbot. Gelijk met deze naamswijziging in 1979 werden er aan een aantal mo dellen modificaties gepleegd. Het betrof hier hoofdzakelijk de Horizon en de modellen in de reeks 1307-1308-1309. In de Horizonreeks is nieuw de GLS met S-pakket en motor, de 1307-1309-reeks kreeg de grootste wijziging en veran derde daarom niet alléén van Chrysler-Simca in Talbot, maar ook van 1307 enz. in 1510. Rlj-impressle Het automerk Autobianchi, een dochter van Fiat, brengt deze maand de vernieuwde versies van de Al 12 op de Ne derlandse markt. AUTO- 85 pk. Een klein verschil in ver mogen dus, het houdt echter in dat de kleine motor dezelfde prestaties moet leveren wat nu eenmaal ge paard gaat met wat meer geluids- produktie en een wat hoger ben- De Talbot 1510 is dus op tal van punten veranderd ten opzichte van het oude 1307 enz. model, maar toch zijn de wijzigingen niet zo spectaculair dat van een heel nieuw model gesproken kan worden. Er is zelfs een spe cialistisch oog voor nodig om de modellen te onderscheiden. Vooral de front- en achterpartij zijn gewijzigd. Achter komt dal hoofdzakelijk tot uiting in de ach terlichten, voor is de wijziging wat ingrijpender. Bij het oude model liep de voorkant schuin af naar binnen, dus naar de auto toe. Bij het nieuwe model loopt de voorzij de schuin af naar buiten, dus van de auto af. Men heeft hierdoor één lijn getrokken met de Horizon, die ook van voren schuin naar buiten afloopt. Het front van de 1510 lijkt dan ook veel op dat van de Hori zon of de Talbot Sunbeam of zelfs van de Opel en Ford, die op hun nieuwe modellen ook een schuin voorwaarts front hebben. Het is duidelijk gebaseerd op een meer aërodynamische werking, men claimt dan ook een lagere lucht- weerstand. In de verbruikscijfers komt dat ook enigszins tot uiting. Alles bijelkaar is de wagen door gemoderniseerde voor- en achter zijde wat strakker geworden en ziet er dus wat eigentijdser uit. De rij-eigenschappen zijn weinig ver anderd ten opzichte van het voor gaande model. In een eerder stadi um reden wij de 1308 GT, de test was destijds prima en de nieuwe 1510 doet daar niets aan af. Toch vonden wij een nieuwe test wel op zijn plaats, de wijzigingen zijn tal rijk en daarbij konden wij nu een 1510 SX testen, die ook over een nieuwe motor beschikt (geïntrodu ceerd bij de 1309 SX) namelijk een 1.6 liter motor. De 1308 had een 1442 cc motor, de 1510 SX een 1592 cc motor, de laatste motor is soepe ler en stiller. De 1510 is evenals zijn voorgan gers in diverse uitvoeringen lever baar, drie motoren 1294, 1442 en 1592 cc, vier uitvoeringen een LS, GL, GLS en SX, de uitvoeringen zijn in het merendeel wel gebon den aan de keuze van de motor. Prestaties en verbruik De Talbot 1510 SX wordt dus voortbewogen door een dwars voorin geplaatste 4 cilinder in-lijn motor met een inhoud van 1592 cc en een vermogen van 88 pk. De 1510 GL en GLS hebben een 1442 cc motor met een vermogen van zineverbruik, voor zover men al thans dezelfde prestaties wil eve naren. Helemaal gaat de vergelij king ook niet op, omdat de SX tot op heden alléén verkrijgbaar is met automatische versnellingsbak, de winst aan verbruik wordt dan weer teniet gedaan door de auto maat, hetzelfde geldt voor de pres taties. De topsnelheid van de SX was 160 km/u, de acceleratie van 0-100 km/u verliep in 16,9 sec., van 100 naar 120 vergde nog eens 19 sec. Het verbruik bij 100 km/u con stant is 1:12,4, bij 120 km/u 1:9,8, haalbaar is dus zeker 1:10. Overi gens is door de trimcomputer in de SX het verbruik, het aantal kilo meters, de gemiddelde snelheid, het aantal uren in gebruik enz. zeer simpel af te lezen. Een ver rekt handig instrument zo'n com puter. Wegligging In de test destijds met de 1308 kwam al naar voren dat dit model over een goede vaste wegligging beschikt. Het nieuwe model 1510 heeft daar niets aan veranderd zo niet nog iets verbeterd door de meer aërodynamische vormgeving en de grotere wiel/bandenmaat. De besturing is licht, indirect maar precies. Het wegcontact wordt on der normale omstandigheden nooit vaag. Een onderstuurkarakter is duidelijk waarneembaar en bij het /uitkomen van de bocht is een sterk zelfcentrerend effect voel baar. De koersvastheid op de rechte weg is goed, wegoneffenheden en zij wind hebben geen invloed op de koers. In bochten houdt de wagen zich goed, uitbreken-is er normali ter niet bij. De carrosserie helt in bochten iets over. Comfort De 1510 SX is zeer comfortabel vooral door de zeer luxe af werking van de wagen en de zwa re stoffering (onze testwagen was voorzien van leren bekleding, maar standaard is een zware stof fering). De vering is soepel en comfortabel, de schokdemperwer king is goed. De zit in de wagen is prima, vóór zijn er comfortabele en royale stoelen met goede steun ook zijdelings eif goede verstelling. Hoofdsteunen zijn standaard. Ach ter is de bank goed geprofileerd en geeft goede steun en voldoende ruimte. Armsteunen zijn er rond om, alsmede achter een midde- narmsteun en handgrepen. Be rgruimte is eveneens voldoende aanwezig, een dashboardkastje, af- legplank, consoleruimte, tassen in voorstoelen en een ruime koffer bak. De bagageruimte kan uiter aard nog worden vergroot door de neerklapbare achterbank, de grote achterklep zorgt voor een ruime toegang tot het compartiment. Aan veiligheid noteerden wij: gelaagde voorruit, driepunts automatische veiligheidsgordels, hoofdsteunen, korte gedeelde stuurkolom, goede remmen, gescheiden circuit, rem- bekrachtiger, rustige besturing, goede wegligging, kindersloten op achterportieren, achterruitverwar ming, achterruitewisser, achteruit- rijlampen, mistachterlicht, knip perlichtinstallatie, van binnenuit verstelbare buitenspiegel, Hallo geen koplampen. De wagen is ver der zeer compleet uitgerust, een rijkelijk dashboard met km/dag- teller, snelheidsmeter, toerenteller, oliedruk-, ampèremeter, benzine en koelwatertemperatuurmeter en natuurlijk de tripcomputer inclu sief digitaal klokje. Tevens heeft de SX een speedcontrol en dus standaard automatische versnel ling. Ook zijn er elektrisch bedien de ruiten en getint glas. Mede door deze veelomvattende en fraai verzorgde uitrusting staat het algeheel comfort op een hoog peil. Naast de comfortabele zit, de rustige besturing, de goede vering en wegligging spreekt ook de ge ruisloosheid nog tot de verbeel ding. De 1510 SX komt wel even boven de 80 dB uit, maar dat is al léén bij topsnelheid. Bij de meest voorkomende rijsnelheid van 100 km/u geeft de decibelmeter 74 OOOOOOOOÖOOOOOOO Datsun Nederland B.V. 'heeft, ondanks de inflatie en de belas tingverhoging op auto's, beslo ten om voorlopig de prijzen voor 1980 niet te verhogen en voor enige modellen zelfs te ver lagen. Dit geldt ook voor de mo dellen waarvan de belastingver hoging per 1 januari jl. op onge veer 5 pet. neerkomt. Deze prijshandhaving en -veria ging is mede mogelijk gemaakt door de omzetstijging van Datsun zowel wereldwijd als in Neder land. Daarnaast is tevens de daling van de Japanse Yen-koers van in vloed geweest. De Datsun-organisatie in Neder land realiseerde in 1979 een om zetstijging van ca. 30 pet. ten op zichte van 1978. In 1978 werden ca. 20.500 Datsuns verkocht, in 1979 wapen het er ca. 26.500. Te uwer informatie geven wij u een overzicht van de modellen waarvoor de prijzen verlaagd zijn: 1. Datsun Silvia automaat (180SX) werd per 1 januari 1980 Hfl 21.750.- (was: Hfl. 22.300.-). 2. Datsun 280ZX 2 2 werd per 1 januari 1980 Hfl. 43.900.- (was: Hfl. 45.900.-). 3. Datsun 280ZX 2+2 automaat werd per 1 januari 1980 Hfl. 44.500.- (was: Hfl. 46.500.-). Bestond de vorige modellen- reeks nog uit 3 modellen, de hui dige 1980-reeks telt 4 verschil lende uitvoeringen: de A112 Ju nior, de A112 Elegant, de A112 Elite en de A112 Abarth. Vier nieuwe versies die ieder hun eigen specifieke kenmerken heb ben, maar alle dezelfde Italiaanse styling. De Autobianchi A112 werd nog mooier, nog zuiniger Van buiten veranderden de grille, de achterlichtunit met bescherm- plaat, de beschermstrips op de flanken die nu zelfs doorlopen over de spatborden en de kunst stofbumpers voor en achter. Binnenin werd met name de stan daard uitrusting veel-omvattender, werden de interieurkleuren beter op elkaar afgestemd en werd de totale afwerking verder geperfec tioneerd. Alle modellen hebben nu standaard: een van binnenuit ver stelbare buitenspiegel, mistlampen achter, achteruitrijlampen, ruite- wisser met interval, tapijtvloerbe dekking, elektrische ruitesproeier, achterruitverwarming, een siga rettenaansteker, een waterthermo meter, een dagteller, een anti-ver- blindingsspiegel, uitzetbare venti- latieraampjes voor en achter, auto matische driepuntsveiligheidsgor- dels vóór en driepunts-veiligheids- gordel achter, een afsluitbare tankdop en kunststofbumpers. De belangrijkste technische wijzi gingen bestaan uit de toepassing van de electronische ontsteking en de 5-versnellingsbak in de Elite en Abarth. Deze leveren een duidelij ke bijdrage voor een nog gunstiger brandstofverbruik. De prijzen De prijzen van deze zeer luxe Au- tobianchi's zijn als volgt: A112 Junior 12.799.- incl. BTW, A112 Elegant 13.354.- incl. BTW, Al 12 Elite 14.572.- incl. BTW, Al 12 Abarth 15.895.- incl. BTW.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 40