ZAKEN VIZIER Foto 's nabestellen Wereldgebedsdag Voorzitter Jan de Lange: ook in Schiedam draait goed" ,,De SG OJC draait films Oude bomen in nieuwe wijk Vergadering van Expogé en NFR Rutten voor gemaksschoenen Onze krant mikt vandaag op: *>- HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 23 WOENSDAG 5 MAART 1980 Jan de Lange: „Ik wil het beleid van mijn voorganger voortzetten." frisse wind door Schiedam waaien als de Culturele Raad er is". „Bij de toekomstige Culturele Raad komt het accent daar wat meer op te liggen. Maar ik zie die Culturele Raad nogal somber in, want het hele idee schijnt weer op loss schroeven te staan doordat een deel van de PvdA zich er tegen verzet". Volgens De Lange is het een be trekkelijk kleine groep in de Partij van de Arbeid die door hun be moeienissen met de cultuurpolitiek van de gemeente alleen maar flink in de belangstelling willen staan. „Ik vind het jammer dat deze men sen zo'n grote invloed hebben", zegt de nieuwe S.G.-voorzitters IJSKAST Jan de Lange (die zelf lid is van de WD): „Als de Culturele Raad er niet komt, of wordt uitgesteld, ver dwijnt de integratie van het Schie- damse cultuurgebied voor onge- baalde tijd in de ijskast". „Bij de S.G. zijn we niet bang voor de komst van de Culturele Raad, nee. Integendeel, we zitten al maan den op een concept te wachten. Bij mijn' benoeming tot voorzitter zei mijn voorganger Hendriks: „Jan, ik hoop dat je dit werk voor korte tijd gaat doen, want straks hebben we gelukkig een Culturele Raad". SCHIEDAM De voortgang van de nieuwbouw in Schiedam-Noord is zo ver gevorderd dat nu de woonomgeving alle aandacht krijgt. Een begin is al gemaakt met de straataanleg. Gelijktijdig worden de tuinen en de openbare groenstroken aange bracht die voor medio april nog worden ingeplant. Dit laatste zal ge beuren met jong plantmateriaal, maar ook zal een 15-tal bomen wor den geplant die van elders worden aangevoerd. De gemeente Schiedam heeft be slag weten te leggen op een aantal circa tien jaar oude populieren die in verband met de aanleg van een nieuw verkeersplein bij Rijswijk- /Voorburg, ter hoogte van Ypen- burg moeten verdwijnen. Terwijl de bomen anders zouden worden gekapt kunnen ze nu een deel van de jongste nieuwbouw in Schiedam voor langere tijd „stoffe ren" en de nodige natuur in de woonwijk brengen. Vooral in een jonge wijk zal deze forse beplanting van groot belang zijn om de nieuwe bewoners zo snel mogelijk een veilige en aantrekke lijke plaats te bieden met een ver zorgd aanzien, aldus de Dienst Ge meentewerken van Schiedam. En dat geldt ook voor het winkel centrum Hof van Spaland in Groe- noord, waar een zestal grote popu lieren zal worden geplant. Die Culturele Raad is bedoeld om het Schiedamse Culturele leven te bundelen. Van die Raad gaan deel uitmaken de bibliotheek, de Teer- stoof, het Passage Theater en het gemeentearchief. Wethouder Post hoorn moet van die Raad het „op perhoofd" worden. Om zich in die functie te bekwamen is de wethou der reeds lid geworden van hét da gelijks bestuur van de S.G. „Tot de culturele raad er is blijft er voor de S.G. nog volop werk. We hebben nu sinds kort een afdeling popmuziek, waarvan ik hoop dat die goed gaat draaien, want er is voor die jongeren zeker plaats in Schiedam. In het verschiet: de oprichting van een foto-afdeling. „Onder de S.G. paraplu moeten soms ook opgedrongen projekten passen. Volgens een besluit krijgen we straks ook de vrouwen-overleg groepen erbij. Voor zover derge lijke emancipatiegroepen bezig zijn met vorming en onderwijs horen ze zeker bij de S.G., maar de rest van hun aktiviteiten is dat moeilijker te bepalen". „Is die Culturele Raad er eenmaal dan kan 't best zijn dat ik van het toneel verdwijn", zegt Jan de Lan ge. Over zijn voorzitterschap: „Ja, waarom wil je dat? Iemand moet 't toch doen'-'. v.. Een foto gezien in dit blad die u best zou willen hebben? Voor 7,50 kan die foto de uwe wor den. Tenminste, als het gaat om plaatwerk van onze eigen foto- redaktie, wat in 9 van de tien gevallen opgaat.' Voor het nabe stellen van die foto's op formaat 18x24 knipt u de be—uste foto uit dit blad, noteert naam en datum van het blad waarin de foto verscheen en zendt uw be stelling (uiteraard voorzien van uw eigen naam en adres) naar de FOTODIENST RANDSTAD EDITIES, Koornmarkt 34, te Delft. Voor uw en ons gemak ontvangen wij hierby gaarne een betaalcheque of giro-betaalkaart, volledig ingevuld en van uw handtekening voorzien. Telefonische verzoeken voor na bestellingen kunnen niet in be handeling worden genomen, ter- wijl de op deze manier verkre gen foto's niet voor publikatie mogen worden gebruikt. Na ont vangst van de foto (en uw kran teknipsel) kunt u (als u geen cheque heeft bygesioten) het ver schuldigde bedrag, 7,50 per afdruk dus, gireren op nr. 2395347, t.n.v. Randstad Foto dienst, Delft. SCHIEDAM Naar aanleiding van de Wereldgebedsdag worden op vrijdag 7 maart op verschil lende plaatsen in Schiedam samen komsten gehouden. Deze dag was in het begin van de 20e eeuw in de Verenigde Staten een gebedsdag voor de zending; gaandeweg groeide de dag echter uit tot een wereldomvattende bewe ging van christenen die zich met el kaar verbinden in een aangereikt gebedsonderwerp. Op deze eerste vrijdag in maart spreken christenen in 150 landen dezelfde gebeden uit en verdiepen zich in hetzelfde thema. Het thema is „vrijheid en verantwoordelijk heid". Het thema voor de liturgie is dit jaar aangereikt door vrouwen in Thailand, een land dat 15 maal zo groot is als Nederland en dat 40 miljoen inwoners telt, waarvan slechts één procent christen is. In Thailand is een groot probleem de verslaving aan verdovende mid delen. Een groot deel van de kollek- teopbrengst van „vrijheid en ver antwoordelijkheid" op de wereldge bedsdag iS bestemd voor de hulp aan drugsverslaafden. In Schiedam vinden de bijeenkom sten plaats in de Lutherse kerk aan de Oranjestraat (aanvang acht uur, m.m.v. het Goede Haven-koor) en in de Geref. Kerk „De Ark" aan het Hargplein (aanvang 19.20 uur, m.m.v. het Arkkoor). Ook in het dienstencentrum „De Woudhoek" aan het Heijermans- plein wordt vrijdag 7 maart om acht uur een bijeenkomst voor de wereldgebedsdag gehouden. CULTURELE RAAD Verklaringen voor die slechte pu bliciteit zoekt De Lange voor een deel in de (moeizame) totstandko ming van de Culturele Raad, een in stelling die, als hij ooit het leven slicht mag aanschouwen, de S.G. als overkoepelend orgaan van Schiedamse culturele aktiviteiten moet gaan vervangen. De Lange: „Ook de S.G. heeft veel werk in die Culturele Raad gesto ken. Daardoor bleef er uiteraard veel werk liggen. Een paar maan den geleden hebben we dat ten volle beseft en gezegd: we zetten nu gewoon oogkleppen voor en gaan eerst door met het S.G.-werk". Jan de Lange lijkt dan ook niet on tevreden met zijn nieuwe benoe ming. Hij beschouwt zijn voorzitter schap als een een logisch gevolg ,van zijn jarenlange betrokkenheid bij de S.G. Als lid van de Stichtingsraad (ooit „gesolliciteerd" op een advertentie) kwam hij na verloop van tijd auto matisch in het dagelijk bestuur van de S.G. Daarna, werd hij vice-voor- zitter en vervolgens „dat gaat vanzelf" voorzitter. ANIMO Die benoeming moest een maand worden uitgesteld omdat de leden bij de vorige stichtingsraadverga dering niet in de benodigde meer derheid aanwezig waren. Is er zo weinig animo voor het werk van de S.G.? Het afgelasten van die vergadering wijt De Lange aan nie mand in het bijzonder: „We hadden veel zieken en een paar leden zaten op een belangrijke vergadering". Wat het functioneren van de S.G. betreft: „Eigenlijk is de bedoeling dat mensen-van de aangesloten ver enigingen in de Stichtingsraad gaan zitten, maar ik kan me heel goed voorstellen dat sommigen daar door het vele werk niets voor voelen". „Of er door mijn benoeming een frisse wind door het culturele leven in Schiedam gaat waaien? Zo kun je het niet stellen. Er komt pas een kostbaar dan de aankoop van aan gemeten schoenwerk. Na enige maanden praktijk heeft de clien tele van de zaak zulks op grote schaal ervaren. SCHIEDAM „De Schiedamse Gemeenschap is zeker geen dood ding", zegt Jan de Lange (51), die vorige week tot nieuwe voorzitter van de S.G. werd gekozen. Hij nam toen de hamer op die zijn voorgan ger Charles Henderiks enige tijd eerder had neergelegd. „Ik wil het beleid van mijn voor ganger voortzetten", zegt Jan de Lange. „De Schiedamse Gemeen schap draait naar mijn gevoel goed, en ik wil proberen dat zo te houden". Dat laatste zegt De Lange met een overtuiging die in tegenspraak lijkt met de negatieve berichten die Schiedam de laatste maanden over de S.G. te horen kreeg: ruzie in de afdeling toneel, onenigheid met het comité Schiedam Zingt. Dat de S.G. zo vaak negatief werd afgeschilderd vindt j£)e Lange onte recht. „De S.G. verdient dat niet". SCHIEDAM Het OJC (open jon geren centrum Schiedam Noord) beschikt weliswaar nog niet over een eigen ruimte, maar organiseert in afwachting daarvan reeds ver schillende aktiviteiten. Daartoe behoort het regelmatig vertonen van films, die gedraaid zullen worden in Boerderij Land- vreugd. Op 13 maart organiseert het OJC daar een filmavond met de films „New Wave" en „Stones in the Park". Deze filmavond is het begin van een serie avonden. Voor het organi seren van toekomstige, soortgelijke avonden zoekt het OJC trouwens nog vrijwilligers; belangstellenden kunnen zich op de dertiende maart meteen aanmelden of anders schrij ven naar Postbus 4070 in Schiedam. De film „Stones in the Park" gaat over het gratis optreden van de wereldvermaarde rock en rollgroep The Rolling Stones in het Londense Hyde Park voor 500.000 mensen. De 'film „New Wave" wordt bege leid met muziek van de punk en new-wave groepen The Sex Pistols en The Stranglers. De toegangsprijs voor d^ze film avond is tweevijftig. De Voorstel ling begint om half negen. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal, of in de voorverkoop bij de SSSN-cara- van aan het Jac. Urlusplein in Noord (naast de bibliotheek). SCHIEDAM Het afdelingsbe stuur van de gebundelde oud-illega liteit Schiedam houdt de jaarlijkse algemene vergadering op dinsdag 18 maart in zaal Chr. Sociale Belan gen, Lange Haven 73 Schiedam. Aanvang: acht uur. Het Samenwerkend Verzet Neder land organiseert 5, 6 en 7 juni een Internationaal Verzetscongres tè Eindhoven. Zondag 4 mei 1980: herdenking van de gevallenen om 20 uur bij het mo nument in de Plantage. Daarop aansluitend om half 9 heeft in de Grote Kerk een herdenkingsbijeen komst plaats. Medewerking hieraan verlenen het Muziekkorps van het Leger des Heils, de Schiedamse. jongerenkoren „The Young Joy Singers", „Happy Generations" en „The Young Voices" met ongeveer 120 leden. Burgemeester mr. G. J. te Loo van Schiedam zal de bijeenkomst ope nen. De herdenkingsrede wordt uitgesproken door dokter J. F. Th. Hers uit Oegstgeest. Zaterdag 10 mei a.s.: herdenking op het Eregraf te Bloemendaal, gezamenlijk per bus met de afdelingen Rotterdam, Vlaardingen en Maassluis. Lichte voetafwijkingen die niet di rect in aanmerking komen voor een behandeling middels de ortho pedie, kunnen hier op een eenvou dige manier worden verholpen. Als een bevoegd therapeut kan Henk Bosveld speciale zoolvlakken op elke schoen aanbrengen die het loopgenot verhogen en daarnaast de drager(ster) van de voetafwij king af helpen. De hiervoor toe te passen methodiek is ook minder In de sinds 1966 gevestigde schoe nenzaak Rutten, 's-Gravenzande- straat 56 in Schiedam-Oost zijn Netty en Henk Bosveld tegenwoor dig gespecialiseerd in de verkoop van gemaksschoenen voor jong en oud met loopproblemen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 23