De band tussen Aart Visee en Arusha blijft bestaan haarimport wSm Elf maal terug naar Kenya Inbraak in tuinhuisjes Brand voorkomen Lichtmast omver Onbekende man slaat jongens Gas ontsnapt explosie dreigt Rommelmarkt op twee scholen WÈÊrn i LAVONA VERSTEVIGER Geldig t/m 18 maart SCHIEDAM Elf maal is Aart Visee nu al naar Ke nya gevlogen om „zijn" Arusha terug te zien; de laatste keer was een paar maanden geleden, rond de jaarwisseling. „Die begroeting is soms wel een beetje te onstuimig", lacht de 35-jarige dierenarts van de Schiedamseweg. Hij laat foto's zien. Daarop vallen hij en Arusha elkaar in de armen. De leeuwin staat op haar achterpoten en heeft de voorpoten om Visees schou ders geslagen. „Maar je kunt zien dat ze dat heel te der doet. Ze heeft haar na gels ingetrokken". Autobedrijf ERTAN voor betrouwbare Bovag-occasions met 3 maanden garantie HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 25 WOENSDAG 12 MAART 1980 SCHIEDAM In het afgelopen weekeinde is verscheidene malen ingebroken in tuinhuisjes op het volkstuinencomplex Vijfsluizen. Het tuinhuisje van de 50-jarige W.N.M. werd gekraakt. Een Zaans klokje en twee beeldjes verdwenen. Gezamenlijke waarde: 130 gulden. De 55-jarige mevrouw J.M.v.d.W deed bij de politie aangifte van het feit dat ook haar tuinhuisje was ge kraakt. Men vernielde een ruit en ontfermde zich over een radiootje, een gong en een rekje met koperen miniaturen. Een en ander had een waarde van honderd gulden. De schade be droeg 150 gulden. Ook in het tuinhuisje van de 52-ja- rige H.B. werd ingebroken. Men forceerde de toegang en nam een paar rubberlaarzen en een khaki- broek weg. SCHIEDAM Toeval, en oplet tendheid van een werknemer heb ben voorkomen dat een deurenfa- briek aan de Korte Haven onlangs niet in vlammen is opgegaan. In de nacht van 6 op 7 maart brach ten onbekenden een bezoek aan de fabriek. Zij forceerden een deur en begaven zich naar de eerste verdie ping, waar zij terpentine op de hou ten vloer sprenkelden. Daarna keerden de bezoekers terug naar de begane grond, waar zij enig brandhout vonden. Dit hout legden zij aan de voet van een houten ko lom die van de begane grond tot de hoogste verdieping van het gebouw reikt, en staken het in de brand. Om zeven uur 's ochtends ver scheen een werknemer van het be drijf die terstond ingreep toen hij zag dat de voet van de houten ko lom reeds vlam had gevat. Hij bluste het vuur met een emmer wa ter. De politie, die een onderzoek instel de, heeft het sterke vermoeden dat de nachtelijke bezoekers bij hun bezigheden zijn gestoord. SCHIEDAM Een 22-jarige inwo ner uit Roosendaal is zondagavond laat in botsing gekomen met een lichtmast aan de Nieuwe Damlaan. De jongeman reed met te hoge snel heid en bovendien onder invloed van alkohol tegen deze mast op. Na de aanrijding wilde hij er van door gaan, maar dit kon door kor daat optreden van een getuige wor den voorkomen. Na het nemen van de bloedproef en een verhoor werd de man met een proces-verbaal heengezonden. SCHIEDAM Om onbekende re denen heeft een tot nu toe nog niet geidentificeerde man zaterdagmid dag twee jongens mishandeld. Deze jongens, de 15-jarige J.M.K. en zijn leeftijdgenoot G.V.E., bei den uit Schiedam, stonden in de te lefooncel aan de Koemarkt, toen plotseling de deur van de cel werd geopend. Een donkerkleurige man vroeg de beide jongens of zij misschien be hoorden tot een bepaalde pop groep. Toen de jongens ontkennend antwoordden sloeg de man hen met gebalde vuist in het gezicht. Hij deelde ook schoppen en slagen uit die op andere plaatsen terecht kwamen. Omstanders die dit zagen gebeuren grepen in, maar konden niet verhinderen dat de man er van door ging. SCHIEDAM Woensdagmiddag hebben bewoners van de Calland- straat en tientallen toegestroomde belangstellenden enkele spannende uren beleefd toen tijdens opho gingswerkzaamheden een gaslei ding zodanig werd beschadigd dat het gas vrijelijk wegstroomde. De leiding was door het GEB al ho-, ger gelegd. Bij de ophogingswerk zaamheden stootte men per onge luk het piketpaaltje uit de leiding, zodat het gas ontsnappen kon Binnen korte tijd ontstond hierdoor een ernstig ontploffingsgevaar, zo dat het publiek de toegang tot de straat moest worden ontzegd. Het lek in de gasleiding werd echter tij dig en vakkundig door werknemers van het GEB gedicht, waardoor het ontploffingsgevaar was geweken. LM m 125 ml. voor alle haartypen. Normaalprijs 5,10 H.l. prijs 3,95 Arusha in 1974, bij haar aankomst in het Kora Nationale Reservaat in Kenya. Links Aart Visee, rechts George Adamson. Schiedam Lange Kerkstraat 17-19 Tel. 010-268289 Vlaardingen Hoogstraat 159 Tel. 010-343181 TussenN de Schiedamse dierenarts en die leeuwin in Kenya bestaat een heel speciale band. Arusha be schouwt Visee als haar „moeder", wat hij in feite ook een beetje is. 4 1/2 maand bracht hij dit door de eigen moeder verstoten leeuwin netje groot in zijn flat (toen nog aan het Chopinplein). Eens in de drie uur gaf hij Arusha de fles („Ze dronk een liter melk per dag"), knuffelde haar en speelde met haar. UNIEKE KANS Dat is allemaal al weer jaren gele den, maar de herinnering aan Arusha blijft levend. In Visees woonkamer hangt over één stoel een levensecht tijgervel, op de sofa prijkt de huid van een volwassen leeuw („Die is dus eigenlijk van Arusha's vader", zegt Visee). Aan de schoorsteenmantel hangt een uitvergrote foto van Arsuha in haar eerste maanden, en op het schoorsteenblad staat een hele reeks kleinere foto's van het leeu winnetje. Aart Visees uitspraak: „Ik zit al van jongsafaan in de leeuwen" lijkt dan ook niet overdreven. In zijn jeugd werkte hij tijdens de vakantie al in een diergaarde. Als dierenarts is hij verbonden aan de Rotterdamse diergaarde Blij- dorp, waar hij Arusha ook „op deed". Ze was door de moeder ver stoten en moest derhalve door men sen worden opgevoed. Visee bood zich aan: „Zo'n kans krijg je maar één keer in je leven". ROTZOOI De buren hadden er geen flauw be nul van dat er boven hun hoofd een leeuwin (zij het een kleine) huisde. Visee: „Jonge leeuwen zijn gewend zich koest te houden als de moeder het nest verlaat. Arusha gedroeg zich in mijn flat precies eender. Ze bleef erg rustig als ik niet thuis was". „In het begin heb je er weinig om kijken naar. Ze moest eens in de drie uur gevoed worden, net als een baby. Maar op een gegeven mo ment gaan ze lopen en spelen, en dan is het grote knelpunt het meu bilair". Arusha is inmiddels zelf moeder geworden. Al tweemaal kreeg zij een nest jongen. „Ik heb toen en hele hoop rotzooi op de vloer uitgespreid, zodat ze ie der moment iets tegenkwam dat haar nieuwsgierigheid ^gaande hield. Toen ik op een keer bezoek zou krijgen ruimde ik alles keurig op. Arusha vond dat niet zo'n suc ces, want zodra het bezoek weg was zat ze in de gordijnen". Na 4 1/2 maand kwam er echter een einde aan Arsuha's verblijf op de flat. De benedenburen klaagden over het lawaai. Visee: „Tja, Arusha hield er van 's avonds laat nog een paar rondjes te lopen. En dan viel er wel eens een fauteuil om". REHABILITEREN „Naarmate ze groter werd had ze ook meer ruimte nodig, ze moest tenslotte haar energie kwijt. Ze be gon ook rauwer met mij om te springen". Arusha ging tirdelijk terug naar Blijdorp, en vandaar, als één van de eerste leeuwen, naar Kenya, naar het Kora Nationale Reservaat onder leiding van George en Joy Adamson. De Adamsons, die indertijd wereldberoemd werden toen zij de leeuwin Elsa in hun park opna men, probeerden in het Kora reser vaat leeuwen die in gevangen schap waren geboren te „rehabili teren", dat wil zeggen, in hun na tuurlijke omgeving terug brengen. Visee, die dit experiment van harte onderschreef, mocht zijn Arusha persoonlijk komen afleveren. In het Kora Reservaat verbleef op dat ogenblik een tweede leeuw, Fred, die van ongeveer gelijke leeftijd was als Arusha. Zij werden eikaars speelkameraadje. Naar dat Park is Visee nu al elf maal teruggekeerd. In augustus of september van dit jaar gaat hij op nieuw. „Ja, uiteraard om Arusha te zien. En omdat ik Kenya een prach tig land vind, ik beschouw het on derhand als mijn tweede vader land. En verder natuurlijk om George Adamson te zien". De Adamsons zijn overigens nader hand een paar maal op negatieve manier in het nieuws geweest. Eerst kwamen er berichten dat George en Joy gescheiden leefden en vervol gens dat Joy vermoord was. Aanvankelijk meende men dat zij door een leeuw om het leven was gebracht, maar onderzoek wees uit dat de messteken die haar hadden gedood opzettelijk zodanig waren aangebracht dat zij op leeuwebeten leken. Het mysterie rond de moord op deze 69-jarige Oostenrijkse lijkt met de arrestatie van een lid vari het-, kamppersoneel opgelost, en mogelijk is roof het motief geweest. NIET WETENSCHAPPELIJK Ondertussen zet George Adamson zijn werk voort in het Kora Natio nal Reservaat, ook al beschouwen Wereldnatuurorganisaties hem als een buitenbeentje. Adamson krijgt van officiële instanties geen geld voor zijn park omdat men meent dat zijn werk geen enkele weten schappelijke basis heeft. Adamson moet het dus hebben van giften om zijn rehabilitatie van leeuwen te kunnen voortzetten (In Nederland kan men dit initiatief steunen door een gift over te maken t.n v. het Kora Wild Life, bij de bank Pierson, Heldring en Pierson. Korte Vijverweg 2. Den Haag. reke- ningnr. 245537279). In het Kora Reservaat verblijven momenteel een twintigtal leeuwen. Vier daarvan zijn „gerehabili teerd", de overige dieren zijn nako melingen van die vier. Ook Arusha is inmiddels al lang niet meer het speelse leeuwinnetje dat op Visees flat de stoelen omgooide. Ze is nu volwassen en heeft al tweemaal een nest jongen ter wereld ge bracht. Bettoweg 27, Schiedam Deventerstraat 17, tel. 731144. Koopavond geopend SCHIEDAM Op 22 maart organi seren de openbare kleuterschool „De Zevensprong" en de openbare lagere school „Prof. Dr. Ph. A. Kohnstamm", beide gevestigd aan de Fahrenheitstraat te Schiedam, een rommel/kledingmarkt. Deze markt zal worden gehouden in de aula van de Kohnstamm- school van 10.00 - 14.00 uur. Voor de kinderen zal er een grabbelton zijn, knikkers raden en er zal pop corn worden verkocht. Spullen voor deze rommelmarkt kunnen vanaf 17 maart op beide scholen worden ingeleverd. Voor hele zware spullen wordt een afhaaldienst ingesteld. U dient dan in de week van 17 maart te telefone ren naar Greet de Vries, tel. 261142 tussen 18.00 en 20.00 uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 25