Nog voldoende ruimte voor de watersport in Nederland PojHiiaHl^ sjlankzenéii neemt toe DE DRIE KLEINE MERCURY'S: GROOT IN TECHNIEK Ruime keus in buitenboordmotoren EXCLUSIEF NAUTIK WATERSPORT Rapport Visie op Varen: Al meer dan 10 jaar Mercury-dealer I MARINE! In vervolg op de publicatie in 1978 van „Het ongebro ken water", uitgebracht door de milieucommissie van de HISWA, verschijnt ter gelegenheid van de 25e HISWA-tentoonstelling (14 t/m 23 maart a.s.) het rap port „Visie op Varen", een verkenning naar de moge lijkheden voor de water sport in Nederland. Enige conclusies Tekst Leo de Ruiter De nieuwe Mercury's Voor het komend jaar is er weer een ruime keus in bui tenboordmotoren. De Hiswa brengt vele nieuwtjes op dit gebied op de markt. Men zal echter nu de brandstofprijzen fors zijn gestegen ook wat meer gaan letten op gebruik en niet meer zo naar vermo- §en, kracht en snelheid. VINRUDE Evinrude brengt diverse nieuwe motoren maar legt de nadruk op de draagmodellen Maxitwin 4.5 en de Fisherman 7.5, het zijn vanzelf lichtgewicht motoren. In wat zwaardere motoren kent men de Fastwin, Sportster en Seatwin. Ook de Lark is vernieuwd. Als krachtige motoren van Evinrude zijn er de V4 en de V6 modellen. JOHNSON OOSTHAVENKADE 15 VLAARDINGEN TELEFOON 010-354083 3QOpk—3,6 pk ZOVADERZOZOON Opmerkingen dat de Nederlandse wateren „vol" zijn en dat niet lan ger gedacht moet worden aan uit breiding van de watersport in ons land, raken de HISWA nauw. Op voorstel van haar milieucommissie vroeg de HISWA daarom prof. dr. ir. F. M. Maas (landschapskundige) en ir. Jan Petri (stedebouwkundi- ge) deze opmerkingen eens nader op hun werkelijkheidswaarde te toetsen. Beide auteurs vroegen en kregen daarbij van de Nederlandse Vereniging voor Handel en Indu strie op het gebied van Scheeps bouw en Watersport, HISWA, de vrijheid die aan het rapport zijn waarde geeft. Fysieke ruimte voor uitbreiding van de watersport blijkt vooral te bestaan in het IJsselmeergebied en zijn randmeren en binnen het Del tagebied. Berekeningen tonen aan dat in deze gebieden nog voor res pectievelijk 40.000 tot 50.000 en 25.000 tot 30.000 boten ligplaats en vaarruimte kan worden gevonden nog afgezien van de kleine wa tersport zoals het plankzeilen en kanovaren. Daarvoor zijn zo'n twintig jaar of meer nodig. Als overig Nederland 15.000 tot 20.000 nieuwe plaatsen oplevert en ook daar is de ruimte voor dan kan het aantal vaste ligplaatsen met in totaal 80.000 tot 100.000 olaatsen worden uitgebreid. Voor- waarde daarbij is wel dat de in richting van de watersportgebie den daarop wordt afgestemd en hun onderlinge verbindingen wor den verbeterd. In beide water sportgebieden die pas aan het be gin van hun ontwikkeling staan, het IJsselmeer en de Delta wate ren, zal men zich nog grote in spanningen moeten getroosten om landschappen tot stand te brengen die voldoende draagkracht bezit ten om de genoemde aantallen op te nemen. Uitbouw van de watersport blijkt veel meer in te houden dan alleen een uitbreiding van het aantal lig plaatsen. Het gaat om de uitbouw van de kwaliteit van het totale wa terareaal. Het blijkt bijvoorbeeld dat een plas water pas een optima le gastvrijheid kan verlenen aan de spelevarende mens als er een goede ontsluitings- en inrichtings structuur aanwezig is. De samenstellers van het rapport pleiten voor de aanleg van nieuwe jachthavens zoveel mogelijk dicht bij bestaande of in aanbouw zijnde steden en dorpen. Ontwikkeling van nieuwe water sportmogelijkheden en nieuwe wa tersportgebieden kan tevens ten dienste staan van een sanering en verbetering van andere gebieden, waar de problemen te groot drei gen te worden. Er moet worden gestreefd naar een vermindering van het aantal knelpunten (bij voorbeeld te lage bruggen en te korte openingstijden) en het oplos sen van conflictsituaties (tussen watersporters onderling en met wegverkeer en beroepsvaart). Het rapport omvat meer dan 100 pagina's en is geïllustreerd met meer dan 120 foto's, tabellen en te keningen. Het wordt aangeboden aan centrale, provinciale, geweste lijke en gemeentelijke overheden, verenigingen, organisaties en an dere relaties van de HISWA. Extra exemplaren kunnen worden besteld door overmaking van 25,- naar postgiro 4840 t.n.v. HISW A-vereniging, onder vermel ding van „Visie op Varen". Nieuw op de Hiswa nieuw in Nedrland, ja zelfs nieuw op het continent is de Panamaran. Deze kleine catamaran is ontworpen door Jack Holt, Engelands top-ontwerper van- kleine open zeilboten als bv. Mirror, Solo, Streaker (meer dan 70.000 verkocht), speciaal voor het World Wildlife Fund Engeland. De rechten behoren ook toe aan het Wereld Natuur Fonds, en zij krijgen van iedere verkochte boot een royalty. Het bijzon dere aan de Panamaran is dat het een bouwpakket is, dat door iedere doe-het-zelver in elkaar gezet kan worden. Daardoor blijft de prjjs van de boot bijzonder laag. Een andere kostenbesparende faktor is, dat de Panamaran zonder probleem op het autodak kan worden vervoerd, waardoor een dure trailer niet nodig is. Mercury 4 ptc^ vanaf 1199,— h r, m f-, -V -V - Johnson heeft in het totaal 21 ver schillende modellen. Geheel nieuw is de Johnson 4.5, een 2 cilinder motor, en de 6 en 7.5. De mogelijk heid deze nieuwe motoren op af stand te bedienen is eveneens aan wezig. HONDA Honda toont naast de buitenboord motoren ook de bekende generato ren en waterpompen en kracht- sproeiers. In de buitenboordmoto ren zijn er twee typen, de BF 75 en jde BF 100, het zijn 2-cilinder, 4 takt benzinemotoren, met vermo gens resp. 7.5 en 9.9 PK. Bij de ge neratoren zijn nieuw de ED 300, de EX 500 en de EM 500. YAMAHA - Yamaha heeft vele motoren od dp Hiswa te laten zien. Nieuw zijn de 2B, de kleine van slechts 43 cc en 1.1 KW, de 20B daartegenover meet 392 cc en levert 3.5 KW. In de A klasse zitten de grote moto ren, met nieuw de 75A tussende 55 en 85A. SUZUKI Importeur Nimag, ook van de Su zuki auto's, laat de Suzuki DT8 en DT40 zien, de 8 is de kleine de 40 de grote, de één levert 6 KW, de ander 30 KW, resp. 8 en 40 PK, de cijfers bij de buitenboordmotoren geven meestal de PK's aan. MERCURY Marine Power Nederland uit Al phen aan de Rijn brengt de Mer cury reeks. Er zijn 5 nieuwe typen, de 18,25, de 225 V6, de 300 V6 en de Mere. 3.6. Ook brengt Marine Power een nieuwe serie afstand sbedieningshuizen, de Commander Serie. MARINER Uit België komt de Mariner, een motor gelijkend op Yamaha Mercury. Nieuw 25.30 en 200. zijn de typen TOHATSU Kemper en van Twist uit Dord recht brengt de Tohatsu buiten boordmotor. Er zijn 9 typen van 3.5 tot 35 PK. Verder brengt men natuurlijk de bekende binnen boord dieselmotoren, de Perkins SELVA Importeur Ruboot brengt de Selva motoren weer terug. Benzinemoto ren zijn er van 2.8 tot 57 KW. Zelfs is er een Selva diesel met Fary- mann K 56 ééncilinder motor. De genoegens en waarden van de plankzeilsport zijn al vele malen in lyrische woorden ge prezen. Menigeen vraagt zich echter af of het lichaam - vooral van oudere mensen - wel be stand is tegen de belastingen en spanningen die bij deze sport optreden. Uit medisch onder zoek is echter gebleken dat er moeilijk een sport te vinden zal zijn die voor iedereen - van tie ners tot 65-plussers - zo heil zaam is. Plankzeilen verbetert de algemene lichamelijke conditie. De halfhan- gende houding is zodanig, dat de schouders op een correcte manier worden belast en de rug zijn na tuurlijke S-bocht kan aannemen. Die rug, die in ons comfortabele leven steeds verder degenereert, krijgt zijn normale spankracht te rug en een beginnende hernia krijgt geen kans meer. Overver moeidheid is praktisch uitgesloten: want als er ergens in het lichaan een spier te zwaar wordt belast, verliest men de volkomen concen tratie die nodig is om het subtiele evenwicht tussen wind en water in stand te houden. Het gevolg is een plons in het water, die ontspan nend werkt. Diezelfde concentra tie maakt dat men onder het zeilen alle zorgen vergeet - en zo raakt men ook geestelijk verkwikt. Is het dan een wonder dat er binnen een jaar of drie in Nederland zo'n vijftigduizend zeilplanken werden verkocht - en dat men verwacht dat dit aantal in anderhalf a twee jaar zal zijn verdubbeld? De zeil plank blijkt zelfs een zuigkracht uit te oefenen op de kleine, open boten, vooral de éénmansboten. Velen vinden het plankzeilen puurder, subtieler en uitdagender dan het varen in een boot, die je perfect kunt hanteren en bijna al tijd overeid kunt houden. Het aan tal merken en typen loopt in de vele tientallen; sommige verdwe nen net zo snel als zij kwamen. Ook hier worden steeds betere materialen gebruikt, waarbij o.a. het bijzonder stootbestendige poly ethyleen. De prijzen van een zeil plank voor een volwassene liggen ongeveer tussen f 1000,- en 2500,-. Wie dat wil kan een veel voud van dat belang uitgeven aan extra uitrusting en accessoires; storm-, wedstrijd- en kinderzeil tjes; natte rubberpakken; een im- 0,75 m breed. Er is geen maximum lengte voorgeschreven. Bij rijden in het donker moet de verlichting van een aanhangwagen worden gevoerd; men kan dus maar beter voor donker thuis zijn. Per trein. Als regel kunnen in Nederland in een trein, die fietsen meeneemt, ook kano's, zeilplanken e.d. worden vervoerd. In de auto. De sterke kant van de opblaasboot: hij kan opgevouwen in de koffer. Deelbare roeiriemen en eventueel een deelbare mast kunnen ook binnenin, zodat er geen imperiaal nodig is. Er is ook een deelbare zeilplank, die gede monteerd in de auto kan. Op het autodak. Er zijn tal van speciale imperialen, voor auto's, zeilplanken enz. Besteed grote zorg aan de bevestiging op de impe riaal, want bij 100 km snelheid is de windkracht enorm. Dus geen oude endjes touw gebruiken, maar stevig vastsjorren met sterke rie men op zuiver passende steunen. De Dufour Wing surfplank van Tabur International uit Eijsden Deze plank is voor 1980 op vele punten verbeterd. De prijs is nog steeds uniek voor deze kwaliteitsplank namelijk f 1375,-. periaal en een wagentje; en dan nog een heleboel bijkomstige za ken als tassen, handdoeken, tot zelfs plankzeilreizen naar zonnige kampboomstranden aan toe. Vindingrijke fabrikanten komen dan ook nog met een zeilplank waarmee je bovendien kunt roeien of waar een buitenboordmotor aangehangen kan worden. Zo is de grote watersportfamilie binnen en kele jaren uitgebreid met vele tienduizenden sportievelingen. Mercury 3,6 pk, vanaf 925,— Mercury 4,5 pk, vanaf 1469, Komt u eens kennis ma ken met de drie kleinste Mercury buitenboordmoto ren. Dan vertellen wij u al les over de superieure tech niek, die bij elke Mercury motor is toegepast. Daarom heeft de Mer cury 3,6 pk dezelfde eigen schappen als de Mercury 300 pk, de krachtigste mo tor ter wereld. Kwaliteit zit nu eenmaal in de Mercury-familie.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 39