speelt bij p/ankzei/en geen raÊÊÊÊÈfè Nederland \Windsurf\ Maêdt JÈr -4 HET KLEINSTE ZEILBOOTJE TER WERELD, de windsurf of zeilplank heeft sinds 1970, toen de eerste „Windsurfer" door ten Cate in Nederland geintroduceerd werd, een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. Momenteel zijn er niet minder dan 110 verschillende zeilplanken op de Nederlandse markt te vinden en als straks de Hiswa haar poorten opent (van 14 tot en met 23 maart in de Amsterdamse RAI) dan komen daar nog zo'n 20 „nieuwe" planken bij. Onnodig te zeggen dat veel be ginnende windsurfers door de planken het water niet meer zien Veel teleurstellingen en mis lukkingen zijn in het verleden dan ook niet uitgebleven en zul len in de toekomst alleen nog maar toenemen, tenzij men vooral vanaf het begin- met beide benen op de grond blijft staan en zich aan een paar een voudige richtlijnen houdt bij de aanschaf van zo'n avontuurlijk stukje vrijetijdsbesteding. Hiswa Houding Tekst en foto's: Philip Elzerman J&sm gezeur-plank*' NEDERLAND IS BIJ UIT STEK geschikt voor het beoe fenen van de windsurfsport. Er is water en wind in overvloed. Nadeel: de kou? Daar kan men zich tegenwoor dig uitstekend tegen wapenen met soepele z.g. „neopreen" kleding. Deze „wet-suits' er meestal ook nog blitz uitzien, stammen oorspronkelijk uit de duikwereld, maar zijn helemaal aangepast aan het windsurfen, waarbij nu eenmaal meer be wegingsvrijheid vereist is, als bij de duiksport. Deze jacks en long-johns wor den overigens niet alleen in koude landen, zoals Nederland gebruikt, maar ook aan de zon nige stranden van Hawaï, Aus tralië of Zuid-Europa. Want vooral bij zomers tempe raturen moet men waken voor te snelle verdamping van het transpiratievocht dat voor be paalde delen van het lichaam onaangename gevolgen kan hebben. -&K.' ;v4,vUI! Om de grote horde aspirant windsurfers, die ook dit jaar weer on getwijfeld de vele stands zullen be stormen, al vantevoren enigszins wegwijs te maken bij hun eerste wan kele stappen in de richting van het Ne derlandse windsurf-legioen, is onze krant een dag lang opgetrokken met Anky, Dick en John van der Starre. Niet de eersten de besten als het om windsurfen gaat. Om al hun behaalde wereldsuccessen op de zeilplank te beschrijven zou al leen al een halve pagina vergen. Van daar dat wij ons noodgedwongen be perken tot hun meeste recente over winningen. Zo werd Dick (30) tweede bij de Wereldkampioenschappen, no vember vorig jaar in Quadeloupe (Ca- raïbisch gebied). Anky (de vrouw van Dick, 29 jaar) werd in augustus nog „even" Euro pees kampioene in de open klasse in La Manga (Spanje), terwijl zij tweede werd in Griekenland (oktober 1979) bij de Wereldkampioenschappen „windsurfer". John, de 19-jarige broer van Dick, mag zich -zamen met zijn schoonzus Anky- Nederlands wind surfer van het jaar noemen. Tevens werd hij vijfde bij de Wereldkam pioenschappen „freestyle" in Quade loupe. Anky van der Starre: „Veel mensen, Op een z.g. „wiel-surf' worden de eerste droge lessen gegeven. die al kunnen zeilen denken dat ze ook meteen al kunnen windsurfen. Dat is een veel voorkomende vergissing. Het is wel een extraatje dat zeilers vóór hebben op mensen die helemaal niet kunnen zeilen dat zij de zeiltermen kennen die wij ook gebruiken en dat ze weten wat ze met een zeil kunnen doen. Maar daar houdt dan ook alles mee op. Je moet op een windsurf, net als bij het waterskieën, konstant je balans weten te bepalen tussen je lichaam en de kracht die er via het zeil (windsurfen) of de treklijn (waterskieën) op wordt uitgeoefend. Die balans (en niet de kracht, zoals bij het zeilen) komt dus helemaal uit de stand van je lichaam. Met een ver keerde houding bereik je letterlijk he lemaal niets bij het windsurfen". De ellende kan al beginnen met een verkeerde aankoop van een zeilplank en/of een verkeerd zeil. Om een voor beeld te noemen brengt Anky de ko mende Hiswa naar voren. „Daar worden maar liefst 20 „nieu we" planken gepresenteerd. Zeker de helft daarvan is helemaal niet nieuw of bijzonder! Omdat veel fabrikanten onze bekende naam willen gebruiken bij de verkoop van hun nieuwe plank krijgen wij veel materiaal toegezon den om uit te testen. Veel planken die wij als „slecht" heb- ben teruggezonden komen even- zo vrolijk later terug onder een anaere naam met andere kleuren. Dat vinden wij oplichterij. Daar is de surfsport niet bij gebaat". „Zo hebben wij eens een plank gehad in de prijsklasse van 1750 gulden. Ik heb 'm geprobeerd en wat dacht je? Het zwaard ging al snel finaal door tweeën. In de bijbehorende folder stond dat het exemplaar een „super plank" was, die tijdens verschillende wedstrijden uitputtend was uitge test „Zwendel dus", meent Anky keihard. Dick van der Starre: „Er zijn planken van 1000 tot 3000 gulden. De prijs doet er even niet toe. want een dure plank kan wel eens stukken slechter zijn dan een goedkoop exemplaar. Het gaat erom wat je precies wilt met zo'n plank. Stel je éérst eens goed voor waar je aan begint! Zo zijn er globaal vier categorieën planken: voor wed strijden, voor recreatie, voor zee- surfen (in de branding dus) en z.g. ,.geen-gezeurplanken"waar je van al les mee kan doen. Dus niet alleen re creatie, maar ook een beetje wedstrij den en freestvlen enz. Het beste wat je eigenlijk kunt dóen, vóór je zo'n plank koopt is eens een dagje meedoen op een windsurf- school. Daar komen dan allerlei aspec ten aan het licht en kun je met de daar opgedane wetenschap en ervaringen veel makkelijker een keuze maken. Je hebt dan gewoon een streepje voor". Anky, Dick en John zijn zelf pasgele den overgestapt op de nieuwe Alpha- planken, staaltjes Oostenrijks preci siewerk. John: „Deze plank heeft eigenlijk al les in zich wat een allround-surfer zich maar kan wensen. Hij wordt boven dien in twee verschillende materialen geleverd: het supersterke geblazen po lyethyleen en het gladde,snelle (en ook heel sterke) ABS". Anky: „Het gekke is dat die Alpha- plank veel lijkt op de „oerplank" die het eerst, nu tien jaar geleden, op de Nederlandse markt kwam. Natuurlijk is hij sterk verbeterd. Hij is groter en stabieler en er zitten nog een aantal extra's op die toen uiteraard niet be kend waren". Als je nou niet naar een bepaaid merk kijkt, wat is dan de beste plank? Dick: „Dat is zo gezegd. De beste plank is die plank waar je als beginne ling net zo veel plezier mee hebt, als wanneer je de top probeert te_berei ken. Voor mij is dat ook echt geen probleem hoor". Wie eens een objectief advies wil hebben over allerlei zaken die het windsurfen betreffen, kan bij de fami lie Van der Starre altijd terecht voor inlichtingen. Hun telefoonnummer is: 04186-1836 (na 3 uur 's-middags). IWS-diploma, maar ik heb er veel din gen geleerd die ik nu beslist anders ga doen, bijvoorbeeld: geen grotere groepen dan zeven personen. Dan krijgt iedereen de aandacht die hem of haar toekomt. Juist bij de windsurf sport heb je die voortdurende aan dacht heel hard nodig" aldus Anky. De drie meervoudige kampioenen zit ten overigens nog boordevol plannen. Een er van is het openen van een wind- surfschool. Anky: „Ik wil het duidelijk stellen dat het openen van zo'n school voor ons beslist geen „must" is. Dick en ik heb ben allebei een goede baan en John zit nog op het Atheneum in Dordrecht. Hij wil later door gaan studeren voor tandarts. Maar wij blijven alledrie „wild" van onze hobby -het windsurfen- en dat 'willen we nu eens graag via zo'n school uit gaan dragen. We gaan dan ook les geven op een totaal afwijkende manier als tot nu toe het geval is bij de meeste windsurfscholen die aangesloten zijn bij de IWS (International Windsurfing Schools) en de NEVEP. Al onze eigen kennis en al onze privé- trucjes gaat wij in de lessen verwer ken. En geloof me: ook ik èn John èn Dick leren er nog steeds nieuwe din gen bij!" „Wij zitten niet in een strak systeem, zoals bij de IWS. Ik heb zelf wel een juist voor het opzetten van die schooi hebben Dick en Anky een 250 jaar oude molen in de Bommelerwaard ge kocht, vlakbij het schilderachtige dorpje Delwijnen. In de buurt van een zandafgraving van Rijkswaterstaat met een mooi weiland en prachtige witte zandstranden. John: „Wij hebben met proeflessen bewezen dat wij mensen die nog nooit op een zeilplank hadden gestaan in één dag op een windsurf wegwijs kun nen maken, zodat zij er wat mee kun nen gaan doen. Dick: „Het blijft onze hobby. We zijn er zelf helemaal gek van. Het beheerst ons hele leven, van dag tot dag. Als je op zo'n plank staat speelt leeftijd geen rol meer. Dan zijn we allemaal weer 16 Het bewijs dat leeftijd inderdaad geen rol speelt bij deze sport heeft „pa" van der Starre (de vader van John en Dick dus) bewezen. Hij surft als de beste en doet zelfs gewaagde freestyle-stunts. Eerst durfde hij niet op de plank, want al jaren plaagde hem een hardnekkige hernia. John en Dick haalden hem tenslotte over en nu surft hij zelfs re gelmatig. Z'n hernia is er helemaal door verdwenen. Pa van der Starre is 62 jaar Dick, Anky en John (v.l.n.r.) voor hun windsurfcentrum in de verbouwde molen bij Delwijnen in de Bommelerwaard.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 49