Beschermd Stadsgezicht Borstonderzoek voor mannen Zuinig zijn op straatwerken Nieuw telefoonnummer V.R.O.M.-bedrijf 622222 Gemeente bezig om dit predikaat te krijgen voor deel van stadscentrum Aanvragen bouwvergunning Grote bomen in nieuw Woudhoek Openbare commissie vergaderingen Schoolvoetbal- en handbaltoernooi Bureau Bevolking open op donderdagavond Rectificatie in lijst bouw vergunningen Controleer uw waterleiding op lekkage! OPENBARE NUTSBEDRIJVEN SCHIEDAM HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 16 - WOENSDAG 19 MAART 1980 gemeente informatie Publicatie van de Gemeente Schiedam Wekelijks verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Emmastraat 1 - tel. 26.05.00 De gemeente Schiedam Is, zoals bekend, sinds enige jaren bezig om voor delen van de stad, die historisch van belang zijn, het predikaat „Jteschermd Stadsgezicht" te verkrijgen. Het ziet er nu naar uit dat de gemeente in 1980 kan gaan werken aan deze plannen. De Rijksdienst voor de Mo numentenzorg heeft aan de gemeente Schiedam gevraagd om, vooruitlopend op een aanwijzing tot beschermd stadsge zicht, aan te geven hoeveel panden in de komende ca. tien jaren binnen het te be schermen gebied zullen worden gerestau reerd. Dit betreft dan woonhuis-panden die als monument staan geregistreerd, of het aan zien van het stadsgezicht gunstig bepalen. Deze zg. „beeldbepalende panden" zijn door de Rijksdienst aangewezen en op kaart gebracht. Voor het restaureren en verbeteren van deze panden, wanneer ze binnen een beschermd of te beschermen stadsgebied liggen, bestaat een gezamen lijke subsidieregeling van de ministeries van C.R.M. en V.R.O., die voor particulie ren en ook voor de gemeente meer moge lijkheden biedt dan de normale restauratie en rehabilitatieregelingen. De gemeente zal nog dit jaar een voorstel met opgave van het aantal panden doen. De vraag van het Rijksdienst voor de Mo numentenzorg om dit voorstel te doen hangt nauw samen met het in augustus 1979 verschenen rapport Herinventerisatie van te beschermen stads- en dorpsgezichten" van de Rijksdienst. Daarin is onder meer aangegeven voor welke gemeenten een „voorstel voor aanwijzing als beschermd stads- en dorpsgezicht" zal worden opge steld. En daar hoort Schiedam ook onder! De verwachting is nu dat de Rijksdienst nog dit jaar een begin zal maken met de offi ciële procedure, die zal uitmonden in een voorstel waarin in eerste instantie de Monu- mentenraad en daarna de ministeries van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en van C.R.M. zal worden verzocht een deel van de Schiedamse binnenstad als „be- schermdstadsgezicht" aan te wijzen. De hele aanwijzingsprocedure kan, na het indienen van zo'n voorstel, nog wel enige ja ren duren en ook staat een beslissing niet op voorhand vast. Toch is het predikaat „beschermd stadsgezicht" een hele duide lijke stap dichterbij gekomen. Het gaat hierbij om het gebied dat begrensd wordt door de oude stadsvesten, teweten de Noordvest, de Vellevest en de Westvest, de Buitenhaven, de achterzijde van de panden aan de Lange Achterweg en Nieuwstraat en tenslotte de Kreupelstraat tot aan de Noordvest. Dit is dan het grootste deel van het stadscentrum. Over dit gebied heeft de dienst Gemeentewerken in samenwerking met het gemeente archief, als eerste aanzet voor een discussie, eind 1977 reeds een „In terim reportage beschermd stadsgezicht Schiedam" uitgebracht, als verantwoording en formulering van het te voeren beleid. Op grond van deze reportage zijn de be sprekingen geopend tussen de gemeente met de Rijksdienst voor Monumentenzorg en ook met de ministeries van C.R.M. en V.R.O. VERLEDEN Waarom streven B en W naar een aanwij zing tot beschermd stadsgezicht en wat houdt deze maatregel feitelijk in? Dit „aanwijzen" is voornamelijk een juridisch middel, dat er voor kan zorgen dat de schaal, de sfeer en het karakter van dit his torische gebied van Schiedam voor de toe komst bewaard kan blijven. Dit is een goede zaak, want juist de oude binnenstad kan ons nog een blik gunnen op het verle den. Haar structuur laat zien hoe de stad is ontstaan, hoe het leven in het verleden zich moet hebben afgespeeld en hoe er gebouwd is. Het is vooral de binnenstad die Schie dam zijn geheel eigen plaats geeft temid den van de omliggende gemeenten. Het is echter niet juist om te veronderstel len dat de aanwijzing alleen maar een con servering inhoudt van de oude situatie. De wet biedt namelijk de mogelijkheid om bij aanwijzing tot beschermd stadsgezicht een veel uitvoeriger en gedetailleerder stelsel De Stichting Tuberova zal in Schiedam op maandag 21 april a.s. om 14.00 uur begin nen met een röntgenologisch borstonder zoek, ditmaal uitsluitend voor de manne lijke inwoners van 40 jaar en ouder. Dit on derzoek is erop gericht om aandoeningen van de borstholte, waaronder longkanker, op te sporen. Verder biedt dit onderzoek de mogelijkheid om aan de hand van de ge maakte röntgenfoto's bepaalde hart- en vaataandoeningen te ontdekken. Aangezien longaandoeningen minder vaak voorkomen bij personen beneden de 40 jaar, is deze leeftijdsgroep niet meer bij het onderzoek betrokken. Ook komen longaan doeningen minder vaak voor bij vrouwen dan bij mannen, zodat de regeling is dat vrouwen om het andere jaar worden onder zocht (wat in 1979 het geval was). Voor mannen van 40 jaar en ouder is dit onder zoek echter zo belangrijk, dat zij ieder jaar de gelegenheid krijgen er aan deel te ne men. Alleen deze groep personen zal binnenkort een persoonlijke oproep ontvangen, waar- In de aanstaande paasvakantie organiseert de Centrale Schoolsportcommissie wede rom de jaarlijkse terugkerende schoolvoet- bal- en schoolhandbaltournooien op dins dag 8, woensdag 9 en donderdag 10 april in het Sportpark Harga. Nieuw dit jaar is, dat voor het schoolhand- bal van de lagere scholen de wedstrijden zullen plaatsvinden in de Sporthal Mar griet. I Volgens het voorlopig schema beginnen de tournooien op 8 april met voetbal voor het lager onderwijs en het handbal voor jon gens van het voortgezet onderwijs; daarna op 9 april voetbal voor lager onderwijs en voortgezet onderwijs en handbal voor de meisjes van lager- en voortgezet onderwijs. Tot slot op 10 april voetbal voor het voort gezet onderwijs en handbal voor jongens la ger- en meisjes voortgezet onderwijs. van bestemmingsvoorschriften te hanteren dan in een „gewoon" bestemmingsplan mogelijk is. Naast het bewaren van histori sch belangrijke punten, kunnen zo ook ele menten, die de schaal en de sfeer verstoren, worden geweerd, nieuwe elementen met zorg worden ingepast en ook de stedebouw- kundige waardevolle objecten worden ge handhaafd en zo nodig zorgvuldig worden aangepast aan de moderne eisen. Een „plan beschermd stadsgezicht" biedt daarom meer mogelijkheden dan een ge woon bestemmingsplan. Wanneer het rijk het voorgestelde gebied als beschermd stadsgezicht heeft aangewe zen, zal het aangewezen gebied uiteindelijk worden opgenomen in meerdere bescher mende bestemmingsplannen. Dit zal leiden tot de aanpassing van de bestaande bestem mingsplannen. Bij dit alles moet men beseffen dat het „his torisch belang" niet op iedere plaats binnen het stadsgezicht eenzelfde gewicht in de schaal kan leggen. Dit is een afwegen van waarden en mogelijkheden. In de eerder ge noemde interim-reportage is dan ook beoordeeld en omschreven welke betekenis de aanwezige stedebouwkundige elementen hebben voor het gehele gebied, de ruimte waarin zij zich bevinden of de gevelwand waarvan zij deel uitmaken. Het verschil in waardering zal t.z.t. in de op te stellen be stemmingsplannen tot uitdrukking worden gebracht. bij staat aangegeven op welke plaats het onderzoek zal plaatsvinden, op welke dag en op welk (gewenst) uur. Is men op dat tijdstip verhinderd, dan kan men later nog deelnemen, eventueel op een andere plaats. Zoals gebruikelijk zal het onderzoek op vier plaatsen in Schiedam worden gehouden en wel: 21 april 1 mei in het Medisch Centrum, Bachplein 588 2 mei 9 mei gebouw G.G.& G.D., Tuin- laan 82 12 mei 22 mei Dienstencentrum De 4 Mo lens, Nieuwe Damlaan 766 23 mei 29 mei zaal in de Bethelkerk aan de Oude Maasstraat. Ter bestrijding van de kosten van het on derzoek wordt een geheel vrijwillige bij drage van 3,50 per persoon gevraagd. Deze bijdrage mag echter geen beletsel zijn om aan het onderzoek deel te nemen. Bij de dienst Gemeentewerken zijn de on derstaande aanvragen voor een bouwver gunning binnengekomen. De aanvragen zijn nog in behandeling; er zijn nog geen be slissingen over genomen. Belanghebbenden kunnen nadere informa tie krijgen bij het Bouw- en Woningtoezicht in het Stadskantoor, elke morgen van 8.30 tot 10.00 uur bij de heer M. van der Loo, te lefoon 260500, toestel 18(k' Suring S.A. voor Calandstraat/ Koolho- venstraat: oprichten bedrijfsruimte; J. v.d. Werf voor Beierlandsestraat 5: woning iri- en uitwendig verbouwen, alsmede samenvoegen; H. W. Winterswijk-Liefhebber voor Thomas 5 Kempisstraat 22 a/b: voorge vel wijzigen door het vervangen van twee deuren tot één deur. Van de openbare commissievergaderingen liggen de agenda's en de bijbehorende toe lichtende stukken voor belangstellenden ter inzage bij het bureau Voorlichting in het Stadskantoor. De Welstandscommissie komt bijeen op vrijdagmiddag 21 maart in de vergaderka mer op de 1 le etage van het Stadskantoor, waarvan het openbare gedeelte begint om streeks 15.30 uur. Van de Streekmuziekschool Nieuwe Water weg Noord houdt het Algemeen Bestuur een openbare vergadering op vrijdag 21 maart om 16.00 uur in het gebouw van de school aan de Da Costastraat 26 in Vlaar- dingen. In de komende periode van 3 april tot en met 31 juli zal het bureau Bevolking van de secretarieafdeling Burgerzaken, gevestigd in het gebouw Overschiesestraat 2 hoek Broersvest, voor het publiek geopend zijn op alle donderdagavonden (met uitzonde ring van 1 mei en 15 mei) dus op koopavon den, van 19.00 tot 21.00 uur, doch uitsluitend voor aanvraag en/of afgifte van reisdocu menten. In de lijst „Afgegeven bouwvergunningen" geplaatst in de Gemeente Informatie-pa gina van 12 maart j.l. is een hinderlijke fout geslopen. Een onrecht is vermeld dat aan de heer C. L. Zantboer een bouwvergunning zou zijn verleend voor het plaatsen van een duiven hok achter een bedrijfspand. Deze vergun ning is echter niet verleend. Onze excuses. Wanneer er werkzaamheden aan de bestra tingen worden uitgevoerd en daarbij, zoals gebruikelijk, gelijktijdig ook verbeterin gen aan woonomgeving worden aange bracht, gaat de dienst Gemeentewerken voortaan borden bij het in uitvoering zijnde werk plaatsen. Daarop zal dan ver meld staan hoeveel het werk wel kost. De bedoeling is om het publiek duidelijk te maken dat de gemeenschap het geld dat de uitvoering kost moet opbrengen. Voor het leggen van de nieuwe bestrating; voor het planten van bomen, het aanbrengen van plantebakken en speelwerktuigen, het ma ken van drempels om het verkeer in toom te houden, enzovoort. Het is dus een gemeen schappelijk belang dat men zuinig om springt met alles wat er in de straat is ge realiseerd. De tekst op de borden luidt: Werk in uitvoering Dienst Gemeentewerken, afdeling bestrating Dit werk kost de gemeenschap Wees er zuinig op. De nieuwe telefooncentrale van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam aan de Van Heekstraat in het industriegebied 's -Graveland is deze week in gebruik ge nomen. Het gevolg hiervan is dat het V.R.O.M.-bedrijf (Vervoers-, Reinigings-, Ontsmet- tings- en Marktbedrijf) een nieuw telefoonnummer heeft gekregen en voortaan bereikbaar is onder nummer Indien u informatie wenst of klachten heeft over de V.R.O.M.-activiteiten, of in dien u grofvuil aan te bieden hebt, dan wordt u verzocht dit nieuwe nummer te draaien. Het telefoonnummer van de Gas-, Water-, Elektriciteit- en C.A.I.-bedrijven, ge vestigd aan de Dwarsstraat 42, blijft tot nader bericht 264980. Voor uitvoerige informatie over onze telefoonnummers verwijzen wij u even eens naar de nieuwe telefoongids van de P.T.T. In Schiedam-Noord vindt de bouw van nieuwe woningen gestaag voortgang. Maar ook de woonomgeving krijgt alle aandacht. Gelijktijdig met het aanbrengen van het straatwerk worden ook de tuinen en de openbare groenstroken aangelegd. Daarbij wordt jong plantmateriaal gebruikt, dat nog voor medio april ingeplant zal worden. Daarnaast zijn echter ook een 15-tal grote bomen ingeplant, die van elders zijn aange voerd. De gemeente heeft namelijk beslag weten te leggen op een aantal populieren van circa tien jaar oud, die moesten 'ver dwijnen in verband met de aanleg van het nieuwe verkeersplein nabij Rijswijk/Voor burg, ter hoogte van Iepenburg. Anders zouden ze zijn gekapt: nu kunnen ze voor lange tijd zorgen voor de „groenaan- kleding" van de jongste nieuwbouw in Schiedam. De bomen brengen de nodige „natuur" in de woonwijk. Vooral in zo'n jonge wijk is deze forse beplanting van be lang 'voor het verkrijgen van Sen verzorgd aanzien. Overigens zijn ook in het winkelcentrum „Hof van Spaland" zes grote populieren ge plant. Wanneer alle kranen in Uw woning dicht zijn en ook de stortbak van de W C. niet aan het vollopen is, moet de watermeter stilstaan. Geeft de water meter toch gebruik aan (het tolletje draait of de wijzers draaien) dan moet er een lekkage zijn. Draai dan direct de hoofdkraan dicht en laat de lood gieter komen, of waarschuw de huis baas. Het water is kostbaar en ook het weg gelopen water, dat door de meter is gegaan, moet U betalen! Bent U met buren op een gezamen lijke meter aangesloten neem dan sa men die controlemaatregelen. CONTROLEER REGELMATIG UW WATERLEIDING OP LEKKAGE EN VOORKOM DAARMEE EEN HOGE REKENING!

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 16