1940—1945 bewogen jaren! Vlaardingse geuzen werden 39 jaar geleden gefusilleerd Vlaardings verzet schoot lijfwacht Mussert neer HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 40 WOENSDAG 19 MAART 1980 Deze verzetstrijders worden nog ie der jaar herdacht op het Geuzen- graf van de Vlaardingse begraafplaats Emaus. Afge lopen donderdag was het weer zo ver. Op die dag was het namelijk precies 39 jaar geleden dat 's a- vonds rond vijf uur de Geuzen wer den gefusilleerd. Over deze herden king elders meer. Nu deze Geuzen zijn herdacht en Nederland aan de vooravond staat van de 35e herdenking van de ge vallenen in de tweede wereldoorlog en de 35e herdenking van de bevrij ding op 5 mei 19^5 leek het ons een goede gedachte om op deze dubbel- pagina in te gaan op Vlaardingen in die jaren, een dubbelpagina die nooit tot stand had kunnen komen zonder de hulp van Jan Anderson van het gelijknamige streekmu seum en Sietze Idzinga die betrok ken ïS bij de Historische Vereniging Vlaardingen. Jan Anderson zorgde voor de foto's en Sietze Idzinga voor de gegevens rond Vlaardingen in de jaren 1940- 1945. NSB IN VLAARDINGEN In augustus 1932 zou er voor de eer ste keer in Vlaardingen een fascisti sche groepering bijeen komen, namelijk de Algemene Nederland- sche Fascisten Bond. Voor 0,20 (werklozen ƒ0,10) kon men een le zing bijwonen, dit aldus een adver tentie in de Nieuwe Vlaardingse Courant. Een paar dagen na plaatsing ver scheen er nog een advertentie waarmee deze vergadering werd af gezegd. De lezing zou in een zaal van Excelsior gehouden worden, maar daar weigerde men op het laatste moment de toegang en er kon geen andere ruimte gevonden worden. Op 28 februari 1933 kwam de NSB. Nu kon men wel terecht bij Excelsior waar een toespraak werd gehouden door o.a. een ka merlid uit Schiedam, ene C. v.d. Voort. Er was veel politie op de been en bij de ingang werden mensen gecon troleerd door NSB'ers in uniform. De vergadering, die overigens maafr matig werd bezocht, verliep rustig. Kennelijk was dit vermeldens waard, want de NVC meldde dit in de kop van het bericht. Wel werden er wat ruiten van een autobus ingegooid, maar tot echte onlusten kwam het, niet. Op 19 mei van dat jaar er een oprichtingsver gadering /vond/ plaats van de afde ling Vlaardingen en in september was er nog een propaganda-avond. Na 1934 is er niet veel meer gesch reven over de NSB, met uitzonde ring van wat verkiezingsuitslagen. In Vlaardingen werd nooit meer dan 2% van de stemmen gehaald. Dat is bepaald weinig als we het vergelijken met het landelijke per centage dat op 11% lag. MOBILISATIE In augustus 1939 moesten ongeveer 800 Vlaardingers zich melden voor de mobilisatie. Dat loste weliswaar de werkloosheid op, maar het was wel een eerste voorteken voor wat er te wachten stond. Op 12 april 1940 roept burgemeester Siezen op tot saamhorigheid en offervaardig heid. Hij liet ook weten dat het zie kenhuis in tijd van oorlog niet als gewoon ziekenhuis zou blijven fun geren en bovendien verzocht hij om bedden, matrassen en zelfs verple gend personeel. Op het land van boer Moerman was de derde batterij van de luchtdoe lartillerie gelegerd. Dat was naast het landstuk van zijn broer de dok ter. Dat de Duitsers goed geïnfor meerd waren blijkt wel uit het feit dat de eerste bommem al op 10 mei, de eerste oorlogsdag, 's morgens om 04.00 uur vielen op de boerderij van Hoogendam, ongeveer 200 me ter naast die van Moerman. Het was dus de verkeerde boerderij, maar het was de Duitsers duidelijk te doen om het luchtdoelgeschut. BOMMEN Er werd diezelfde tiende mei ook behoorlijk schade aangericht bij de Nieuwe Matex, waar een neerge- stortte G1 van Fokker op een tank terécht kwam. Gelukkig zat er vet in die tank en geen brandbare vloeistof, anders zou er een brand uitgebroken zijn waar nu nog over gesproken zou worden. Ook op 10 mei werd op de Waterweg, vlak voor HVO de torpedoboot jager „Van Galen" gebombardeerd. Het sehip zag nog kans om naar de Merwehaven te varen en is daar ge zonken. Op 21 mei 1940 voerden En gelsen een precisiebombardement uit op de Oude Matex aan de Paral- VLAARDINGEN De stad Vlaardingen is altijd nauw betrokken ge weest bij de geschiedenis van de tweede wereldoorlog. In de jaren 1940- 1945 lag Vlaardingen, net als overigens alle Waterweggemeenten, als het ware in de frontlinie, dit omdat de geallieerden het uiteraard hadden voorzien op dezelfde Waterweg dat toch min of meer van vitaal belang was voor het derde rijk van Adolf Hitler. Daarnaast is het ook een feit dat, welllicht de allereerste verzetsstrijders van Nederland uit Vlaardingen kwamen, maar wat heette verzet in de meidagen van 1940.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 40