&LfVlIjhlN J. JE BOVEHAAN HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 41 WOENSDAG 19 MAART 1980 lelweg. Er werden 12 tanks geraakt en men had twee dagen nodig om de zaak te blussen. Het was de be doeling dat de Duitsers geen ge bruik zouden kunnen maken van de daarin aanwezige brandstof, maar daarin is men toch maar ten dele geslaagd, omdat ze zo slim wa ren om de olie onder de brand weg te pompen. Op 11 oktober 1940 vielen er bom men op de Hoogstraat. Men is het er nog steeds niet over eens of dat nu Duitse of Engelse bommen wa ren. De Engelsen lieten zo hier en daar nog wel eens een paar bom men vallen om te laten zien dat ze er nog waren. Er werden grote vernielingen aan gericht waarbij 6 doden vielen en 21 gewonden (onder de doden was een Duitse infanterist). In de hele omgeving sneuvelden ruiten en de bokkingrokerij van Maarleveld aan de Kuiperstraat zakte als een kaar tenhuis in elkaar. Later vielen er. nog bommen op Ambacht en in 1945 (23 maart) werd de fabriek van de Lever's Zeep Mij. door Engelsen gebombardeerd. Dit op aanwijzing van de Vlaardingse ondergrondse omdat daar een startbaan .an Vl's was. VERZET Uit de wandel vereniging „Flar- dinga" ontstond Nederlands eerste verzetsbeweging, „De Geuzen". In het zogenaamde februariproces werden de eerste 18 verzetsmensen gefusilleerd. Hieronder bevonden zich 6 Geuzen. In het najaar van 1940 werden al ongeveer 150 men sen gearresteerd. De verslagenheid in Vlaardingen was groot. Een van de taken van het verzet was het doorknippen van telefoondraden. Dit werd zóveel gedaan, dat er wachtgelopen moest worden bij alle draden. Het Vlaardingse ver zet heeft een van de belangrijkste NSB'ers omgebracht, namelijk Nauwt, de lijfwacht van Mussert. Vreemd genoeg is hier nooit mel ding van gemaakt, zelfs niet in de boeken van Dr. de Jong. Steeds meer ging zich in Vlaardingen de oorlogssituatie aftekenen.Burge- meester Siezen (de grootvader van de huidige nieuwslezer) dook on der en voor hem in de plaats kwam burgemeester Hansen. Belangrijke Vlaardingers, onder wie de direkteur van gemeente werken J. Kolpa en J. Buis van de hoedenzaak werden als gijzelaars gevangengehouden voor als er re presailles genomen moesten wor den. De NVC mocht niet meer ver schijnen. Hiervoor kwam de „Maasmonder" in de plaats. Steeds meer werden Volkstuinen geplun derd om aan eten te komen en Vlaardingse kinderen gingen, via Hollandia, naar Friesland. Som mige boeren verkochten nog melk, maar aan het einde van de oorlog waren toch 21000 Vlaardingers ge noodzaakt om hun eten bij de gaar keuken te halen. Straatnamen die aan joden deden denken of aan het koiningshuis, moesten van naam worden veran derd. Zo werd de Josef Israëls- straat veranderd in Frans Hals straat. Op 30 maart 1943 moesten 97 inwoners een boete van ƒ5,— betalen omdat ze niet voldoende hadden verduisterd. En op 14 juli van dat jaar werden de gasloze uren ingesteld. Toch was niet alles somberheid, want op 30 november 1942 werd de 40.000ste Vlaardinger geboren en die kreeg zowel van de gemeente als van de spaarbank een spaar potje van 40,—. «jff-mmwmm

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 41