Wij reden de Citroen GS A Mazda Legato vernieuwd Randstad-Edities 33 huis-aan-huis bladen met een totaal oplage van 980.000 ex. Rij-lmpressle HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 45 WOENSDAG 19 MAART 1980 De GSA is dus behalve luxueuzer- moderner, ook sneller dan de GS. De 1129 cc motor levert namelijk 56 PK, de 1299 cc motor 65 PK, dit komt hoofdzakelijk tot uiting in topsnelheid 150 km/u tegenover 160 km/u en ook wel iets in acce leratie en trekkracht onderin. Ook is de grotere motor iets geruislozer, althans zeker op de grote weg bij constante snelheid en in de vijfde versnelling, die standaard zit op de GSA x3, maar als meerprijs geldt op de overige GSA-en. Onze test wagen de GSA Pallas was even eens uitgevoerd met een 5e ver snelling. Behalve het motorgeruis, brengt deze ook het brandstofver bruik een stuk terug. Echt geruis loos mag de GSA niet genoemd worden, nog steeds blijft duidelijk hoorbaar dat het een luchtgekoel- de motor is en wil men werkelijk de 1300 motor benutten, dan moet schieten zal echter veel moeten schakelen en ver moeten door trekken om het pittige karakter eruit te halen, dit kost uiteraard wel brandstof. Toch is bij rustig - rijden 1:12 absoluut haalbaar, bij fors berijden is het trouwens nog moeilijk om onder de 1:10 te ko men. Wegligging De GS had een zeer goede weglig- ging, de GSA doet daar niet voor onder. De besturing is direct en nauwkeurig. De bediening is licht, maar enig gevoel van vaagheid komt niet voor. Het wegcontact blijft dan ook altijd goed bewaard. Er is een vrijwel neutraal stuurka- rakter, een tikje onderstuur is waarneembaar. Óp de rechte weg houdt de GSA zich bijzonder goed, wegoneffenheden noch zijwind hebben invloed op de koers. In bochten is het gedrag al niet an ders, vaste wegligging, niet uitbre ken, niet dribbelen. De carrosserie helt wel iets over, maar hinderlijk is dat niet. Verder zijn er wat uiterlijke wijzi gingen, moderniseringen, andere gril, andere bumpers, spoilers enz. en innerlijke wijzigingen, ver nieuwd interieur, ander dashbord en onder de motorkap een 1.3 L motor. Deze laatste motor zat voorheen alléén in de GS x3 serie. Nu zitten in alle vernieuwde GS- en 1300 motoren, de 1220 is ver dwenen. Om duidelijk de wijzigin gen te laten afsteken tegenover de oude GS, heeft de nieuwe GS de letter A erbij gekregen. Eenzelfde iets zien wij bij de LN, die ver- niewd/verbeterd als LNA door gaat. De GSA is dus de nieuwe se rie van Citroën GS, men moet GSA dus niet verwarren met af kortingen uit de politie-wereld waar GSA grote surveillance auto betekent. Tevens is de oude GS nog gehandhaafd gebleven voor de GS Special, dat is dus het oude model GS met wel de nieuwe 1129 cc motor. De krachtbron in de vernieuwde Mazda Legato is de 2.0 liter motor die al sinds jaar en dag bekend staat om zijn kwaliteiten. De prij zen van de nieuwe Mazda Legato zijn 20.895.- terwijl de Station wagon is geprijsd voor 19.595.-. Citroën heeft het grootste ge deelte van haar GS serie ge moderniseerd. Er is niet di rect sprake van een face-lift, de modelatie is nagenoeg de zelfde gebleven, maar toch zijn er een aantal kenmer kende wijzigingen doorge voerd. De belangrijkste is wel het in de normale sedan in brengen van een vijfde deur in combinatie met een neer- klapbare achterbank. De Citroën GS kende wel een station/combi-wagen, deze bezit uiteraard een 5e deur en neer- klapbare achterbank, maar heeft dan ook het model van een combi. De vernieuwde GS heeft het model van de sedan behou den, maar de kleine lage kof ferklep is weg, er is een grote openslaande klep voor in de plaats gekomen, met daarbij de consequentie dat er ook een op staande rand bij is gekomen. deze ook op z'n falie gegeven wor den, wat inhoudt veel schakelen, hoog in de versnelling doortrek ken, kortom toeren maken, wat ook niét zonder geluidsoverlast ge paard gaat. Prestaties en verbruik Overigens mag een dergelijke op merking niet gezien worden als dat de GSA nu oncomfortabel zou zijn. Integendeel bij rustig rijden en bovenal op de grote weg is de GSA redelijk stil. Daarnaast is het natuurlijk een echte Citroën met de bekende comfortabele vering, luxe stoelen, goede wegligging, rustige besturing, complete uitrus ting, wat allemaal bijdraagt tot een hoog algeheel comfort, maar daar over later meer. Eerst bekijken we prestaties, waarvoor de 1299 cc, luchtgekoelde 4 cilinder boxermo tor zorgt. Deze motor drijft de voorwielen aan. Het vermogen is 65 PK, goed voor een top van 160 km/u, een acceleratie van 0-100 km/u in 15,3 sec., versnellen van 100 naar 120 km/u kost 14 sec. Het brandstofverbruik is alleszins re delijk, maar daar stond de GS al bekend om. De GSA verbruikt bij 1Q0 km/u constant 1:14,1 en bij 120 km/u 1:11,7. Wie in de stad wil op- Comfort En zo komen wij bij het al even aangetipte comfort. Citroën heeft een naam in comfort, voornameljk door de uitmuntende vering, de zgn. hydro-pneumatische vering. Deze vering is wel bijzonder soepel en comfortabel zonder de indruk week te zijn. Het is wel even wen nen aan die vering, maar dat is al léén maar een positief punt. De schokdemperwerking is eveneens prima. Wegoneffenheden worden dan ook nauwelijks waargenomen De Stoelen en bank dragen al evenzeer bij tot een goed comfort. Het zijn ware fauteuils, wel volle dig geprofileerd en goede steun biedend in alle richtingen. De stoelen hebben standaard zachte hoofdsteunen. De stoelen zijn in voldoende mate verstelbaar, voor in is ruimte genoeg. De band ach ter is geprofileerd, bezit bij de Pal- las een middenarmstand en er zijn tevens armsteunen en handgrepen rondom. Ook achterin is de ruimte voldoende. Hetzelfde geldt voor de bagageruimte, die vergroot kan worden door de bank naar voren De eerste, direct opvallende ver andering van de Mazda Legato betreft het front, dat nu van eert „onvervalste" Europese (Merce des) styling is. Een lage, brede grill wordt aan weerszijden be grensd door fors uitgevoerde ko plampunits, waardoor de Mazda Legato een imposante neus heeft gekregen. Imposant aan de Mazda Legato Hardtop is ook het interieur. De afwerking is zonder meer uitste- bijv. een electronisch controle pa neel voor vele vitale functies. Daarnaast beschikt de Mazda Le gato Hardtop over o.a. centrale deurvergrendeling, elektrische ontgrendeling van benzinetankdop en kofferdeksel, stuurbekrachti ging en talloze andere functioneel luxe accessoires. De Mazda Legato Stationwagon, tevens leverbaar met automatische versnellingsbak, is uitgevoerd met een achterbank die in twee a-symmetrische delen neerklapbaar is. Daardoor wordt de laadruimte van zo'n 1.000 liter praktisch verdubbeld tot 1.900 li ter. (lxbxh 1730 x 1370 x 805 mm.) te klappen. Andere bergmogelijk- heden zijn het dashbordkastje, een aflegplank, consoleruimte en tas sen in de voorstoelen. De GSA Pallas is bijzonder fraai afgewerkt, netjes bekleed en zeer compleet uitgerust. Aan veiligheid noteerden wij bijv. 3 punts aut. veiligheidsgordels, hoofdsteunen, goede remmen met gescheiden cir cuit, korte gedeelde stuurkolom, rustige besturing, goede weglig ging, kindersloten op achterportie ren, achterruitverwarming, ach- teruitrijlampen, mistachterlichten, knipperlichtinstallatie, halogeen koplampen, maar helaas geen ge laagde voorruit. Enigszins bij die veiligheid beho ren ook de beide zgn. satellieten. Daarop bevinden zich alle schake laars voor diverse functies zodat men de handen niet van het stuur hoeft te halen. De satellieten zijn wel w^t fors uitgevoerd, vooral de rechtse, deze bezit in feite maar 3 werkzame schakelaars, de rest is loos. Het dashbord is zeer compleet uit gevoerd met diverse meters en controlelampjes. Als groot contro lepaneel is een verlicht beeld scherm met een doorsneetekening van de auto uitgevoerd. Daarop is dan te zien wat er hapert als een controlelampje gaat branden. Het lampje zelf heeft echter al reeds een afbeelding bijv. benzinetan ken, het heeft dan weinig zin te weten waar die tank precies zit, als men bij het tankstation de vulope ning nu maar weet te vinden is dat meer dan genoeg. Enigszins over bodig om niet te zeggen kitsch die doorsneetekening. Al met al staat het algeheel com fort op een bijzonder hoog peil en de geruisloosheid in de wagen draagt daartoe bij, althans bij rus tig rijden en op de lange afstand. Bij 100 km/u wijst de decibelmeter 72 decB aan, bij 120 78 decB en bij topsnelheid 453 decB, dat is dus te vens bij het hoogste aantal toeren en dat aantal bereikt u ook als u ver in de versnellingen doortrekt m.a.w. het geluid gaat parten spe len bij een dergelijke rijstijl. Het reeds lang bekende top model van de Mazda perso nenwagen serie, de Mazda Legato, heeft een aantal be langrijke wijzigingen onder gaan en is er nu in twee uit voeringen: de Hardtop en de Stationwagon. kend te noemen, waarbij de kleu ren zeer harmonieus op elkaar zijn afgestemd en' de materiaalkeuze getuigt van goede smaak. Het dashboard is van een verrassende compleetheid er bevindt zich

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 45