De kleurenanalysen de ideale hulp in de doka Hartstichting collecteert "Gezond gewicht" Aktiviteiten voor de jeugd Vreemd rijgedrag Twee tassen met inhoud weg Inbraken en vernielingen Slapen in beim burgerlijke P?itand HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 52 WOENSDAG 19 MAART 1980 Eigenlijk zijn alle mensen een beetje kleurenblind. Als we bij helder weer de sneeuw bekijken, dan is die sneeuw zuiver wit. Maar dan blijkt op een foto, dat die sneeuw een blauwe tint heeft. En als we in de avond, wanneer de zon ondergaat, een krant inkijken, dan zien we alles zwart op wit. Dat denken we, maar de overdosis rood in het licht maakt, dat die krant in werkelijkheid een roze tint heeft. DE KLEURBALANS Het verschijnsel, dat ons oog ons onjuiste signalen doorgeeft, is het gevolg van een ingewikkeld proces, dat zich afspeelt in onze hersenen. Daar wordt het beeld, dat ons oog ziet, zo aangepast, dat we die blauwachtige sneeuw en die licht-roze krant allebei als zuiver wit zien. We brengen dus automatisch de kleuren om ons heen in balans. En daarbij is het merkwaardige, dat we dat niet doen als een foto ons diezelfde werkelijk heid toont. Sterker nog: we vinden die blauwgetinte sneeuw en die roze krant lelijk en onwerkelijk. En het ergste vinden we het als op zo'n foto de huidskleur van een mens bijvoorbeeld te blauw of te rood is weergege ven. NOG MEER OORZAKEN Wie enige ervaring heeft met het maken van kleu renfoto's weet, dat het vimden van de goede kleur- balans niet gemakkelijk is. Er zijn namelijk nog meer oorzaken voor deze verstoring van het even wicht. Dat kunnen o.a. zijn de samenstelling van de emul sie, die gebruikt is om het papier lichtgevoelig te ma ken, de lichtsterkte van de vergrotingslamp en de sa menstelling plus de temperatuur van de ontwikkei- baden. Vergroten in kleur is eigenlijk gemakkelijk; het enige probleem is: hoe bereik je het juiste evenwicht in de kleuren? HELPER IN DE DOKA Voor dat probleem hebben de specialisten een appa raat ontwikkeld, dat beter dan het menselijk oog in staat is om kleuren te beoordelen. Een apparaat, dat zich niet laat bedotten door die blauwige sneeuw of het roze krantenpapier. Dat is de kleuranalyser, de kleurontleder, die exakt aangeeft hoeveel het licht moet worden bijgemengd met één of twee kleuren om straks een honderd pro cent goede kleurbalans te krijgen. HOE GEBEURT DAT? Heel eenvoudig: er wordt in de doka eerst een proef strook gemaakt, een soort proeffoto, die aangeeft hoelang de definitieve foto belicht moet worden. Daarna wordt de kleuranalyser ingeschakeld: hij meet elektronisch precies de samenstelling van het licht van dat negatief en geeft in enkele cijfers de korrekties: êên of maximaal twee kleuren moeten worden gekorrigeerd en dan zal het ideale kleurene- venwicht ontstaan. Op het vergrotingsapparaat worden de betreffende kleurfilters in de juiste stand gezet. De analyser re kent zelfs uit welke korrektie er moet worden aange bracht in de belichtingstijd om een goed resultaat te verkrijgen. IDEALE HULP Zo'n kleuranalyser is dus een ideale hulp in de doka. Want in het verleden was juist dat vinden van de goede kleurbalans een veel tijd en materialen kos tend werkje; zelfs met een behoorlijke ervaring wa ren er meestal vier, zes of soms wel tien proeven no dig voor men de goede kleurvergroting in handen had. De kleuranalyser werkt zo zuiver, dat gewoonlijk al na één proefbelichting de definitieve vergroting wordt verkregen. FIJNE HOBBY Wie al gestart is met de nieuwe hobby kleurvergro- ten of er serieus over denkt om er mee te beginnen: oriënteer u eens over de voordelen van een kleura nalyser. Natuurlijk is de aanschaf ervan een investering, maar de praktijk leert, dat voor wie regelmatig kleurvergrotingen maakt, de besparing aan materia len en tijd zo belangrijk is, dat de aanschaf verant woord is. Vooral ook, omdat het werken in de kleurendoka zich dan volledig kan konsentreren op dat waar het om gaat: het zelf maken van vergrotingen in kleur van alle hoogtepunten in ons leven, die we op foto's hebben vastgelegd. Zelf een goede kleurvergroting maken: niet moeilijk meer vooral dankzij de kleuranalyser, die zuiver aangeeft hoe de goede klerbalans kan worden ver kregen. i SCHIEDAM Van 14 tlm 20 april wordt in Nederland de jaarlijkse collecte gehouden voor de Neder landse Hartstichting. Ook de Stich ting van de Vrienden van de Hart stichting Schiedam zal dit jaar weer aktief zijn met de bekende huis-aan-huis lijsten en de straat collecte op zaterdag 19 april. De collecte van de hartstichting wordt ditmaal gehouden in het ka der van de campagne „Gezond ge wicht". „Ieder pondje gaat door het mond je", zeiden sommige moeders vroe ger. En iedereen wist wat ermee werd bedoeld, ook al vertelden mensen elkaar dat zij dik werden van water en dat zij al alles hadden gedaan aan hun gewichtsverminde ring. Het is doorgaans geen ziekte, kwaal of afwijking als men dik is. Maar toch wordt het té dik zijn vaak als een pijnlijk probleem ervaren, om dat anderen daarover praten en minder vleiende opmerkingen ma ken. Er is een slankheidsideaal, een fitheidsideaal, een schoonheidsi deaal dat mensen nastreven en de mollige en zwaargebouwde mensen voelen zich soms de dupe. Er zijn ook mensen die bepaald lij den onder hun overgewicht, soms ook wel aangeduid als vetzucht, hetgeen weer leidt tot allerlei ver mageringskuren, kortstondige ont houding van voedsel en zelfs schuldgevoelens. Slankheids- en vermageringsclubs leveren werkge legenheid aan mensen die zich de problematiek van de dikkerds aan trekken. Maar tot nu toe was er te weinig wetenschappelijk onderzoek naar een betere en verantwoorde aanpak van de vetzucht. Er moeten meer gegevens komen over de voedselbe- hoeften van mensen met een bewe- gingsarm leefpatroon. Er moet meer onderzoek komen naar de in vloed van lichaamsbeweging op de stofwisseling. Ook over het bewegingspatroon van dikke mensen zelf zou meer be kend moeten worden. Artsen zou den veel meer moeten weten over de problemen rond het dik zijn. On derzoek is ook nodig naar de moge lijke schadelijke gevolgen van vet zucht bij jonge kinderen. Kortom, er ligt nog een groot terrein braak voor de Nederlandse Hartstichting om „Gezond Gewicht" te bevorde ren. De voorjaarscampagne 1980 gaat zich bewegen rond dit gezondheids vraagstuk. Want bekend is, dat overgewicht ook betekent overbe lasting, vroegere slijtage van het hart- en vaatstelsel. Jaarlijks doen de plaatselijke comi tés een beroep op vaste collectanten van de Hartstichting. Maar er is ook voortdurend jong talent nodig. Wie mee wil doen aan de collecte kan zich melden bij de volgende te lefoonnummers dhr. Th. A. de Veth, 706303 - dhr. J. van Dongen, 701205 - dhr. J. Lefel. 704134. SCHIEDAM De Werkgroep Jeugdwerk in Schiedam-Noord heeft voor de jeugd van 6-12 jaar en van 12-16 jaar weer meedere ak tiviteiten in petto. Voor kinderen van 6-12 jaar: Zaterdag 22 maart: Zeskamp, zaal: Boerderij Land- vreugd, Sweelincksingel 7. Entree 0,75; aanvang: 10.00 uur. Woensdag 26 maart: Handenarbeid, zaal: Boerderij Landvreugd, Sweelincksingel 7. En tree 0,75; aanvang: 2.00 uur. Zaterdag 29 maart: Zijn de Woudlopertjes er weer met een gezellige instuif. Deze instuif wordt gehouden in het dienstencen trum „De Woudhoek"; aanvang 14.00 uur. Woensdag 2 april: Speurtocht, verzamelen bij het kan toor van de S8SN, Jac. Urlusplein (naast de bibliotheek); aanvang: 13.30 uur; entree 0,75. Film voor de jeugd van 12-16 jaar: Vrijdag 21 maart: Zaal: „De Ark", Hargplein 101. En tree 2,—; aanvang: 19.00 uur. Zaal open: 18.30 uur. Titel: „The Outlaw Josey Wales". Korte inhoud: The outlaw Josey Wales, is een realas van een man die door soldaten en premiejagers wordt achtervolgd, terwijl hij zelf de bloedige moord op zijn gezin wil wreken. Het spannende avontuur vindt plaats in het grensgebied tus sen kansa en Missouri; de tijdsitue- ring is vlak na de burgeroorlog toen ex-soldaten, revolverhelden, pre miejagers en volgelvrijen tesamen' op het moordpad gingen. Inlichtingen: Werkgroep Jeugd werk, Jac. Urlusplein, tel. 702207. SCHIEDAM De 40-jarige Schie dammer N.W.C.V.R. die dinsdag middag met zijn personenauto op de Groenelaan reed, werd daar door een andere personenauto met 2 inzittenden achterop gereden en daarna voor geruime tijd gevolgd. Aanvankelijk werd v.R. slechts ge hinderd door kleine pesterijtjes, zoals het knipperen met de koplam pen van de achter hem rijdende au to. Na verloop van tijd haalde de auto hem in en ging voor v.R. rijden, om vanuit die positie het gesar voort te zetten, ditmaal door herhaaldelijk op de rem te trappen, waardoor v.R. op zijn beurt telkens snel moest bijremmen. Op het Plein 40-45 kwamen beide auto's tenslotte tot stilstand. v.R. stapte uit om de bestuurder van de andere auto om opheldering te vragen over zijn merkwaardige gedrag. Hij kreeg op zijn vragen slechts een aantal verwensingen naar het hoofd geslingerd. Daarop ontstond een handgemeen, waarbij de andere bestuurder uit zijn auto stapte en een vuurwapen trok. v.R. maakte daarop dat hij wegk wam en lichtte de politie in. Deze heeft een onderzoek ingesteld. SCHIEDAM Een 67-jarige me vrouw M.v.d.K. uit Spijkenisse heeft bij de Schiedamse politie aangifte gedaan van het feit dat zij afgelopen donderdag in de bus tus sen Schiedam en haar woonplaats bestolen is. Tijdens dit busritje raakte de dame haar tas met inhoud kwijt. In de tas zat een bedrag van 200 gulden, als mede wat persoonlijke bescheiden en een aantal sleutels. Mogelijk is de dame tussen het Sta tionsplein en de Burgemeester Van Haarenlaan bestolen. Zij merkte op dat traject een ongeveer 30-jarige vrouw op die zich wat vreemd ge droeg. Pas nadat deze vrouw was uitgestapt bemerkte het slachtoffer dat zij bestolen was. Slachtoffer van een soortgelijke diefstal werd de 44-jarige Schie dammer G.K. die zijn bruinieren boodschappenwagentje een ogen blik onbeheerd liet staan voor een supermarkt aan de 's Gravenland- seweg. Het karretje werd weggeno men. In de tas zaten twee flessen whisky, een hoeveelheid levensmiddelen en een mantel. De goederen vertegen woordigen een waarde van 250 gul den. SCHIEDAM Dit weekeinde be trapte de Schiedamse politie een drietal mannen die bezig waren met een inbraak in het pand van Radio Modern aan de Nieuwpoort- weg. De 24-jarige A.v.B., de 17-jarige A.K. en de 16-jarige P.v.B. allen uit Rotterdam, werden door de politie voor verhoor meegenomen. Een tweetal jongelui heeft dit week einde vernielingen aangericht in zoldertheater De Teerstoof aan de Nieuwstraat. In het pand verniel den zij een lichtbak, een deurdran ger en een lamp. De politie, die het tweetal aanhield (de 19-jarige W.H.V. uit Vlaardin- gen en de 17-jarige M.E. uit Schi pluiden), kreeg voor dit verniel zuchtige gedrag geen verklaring. Bij een inbraak in de Willem de Zwijgermavo aan de Van der Leeuwlaan werden in de nacht van 14op 15 maart alle vertrekken doorzocht, inclusief de docentenka mer en de kamer van de direkteur. Een koffieautomaat werd openge broken. Uit de school verdween een geldbe drag van 55 gulden. Voorts werd voor ongeveer 25 gulden aan post zegels weggenomen, terwijl ook een cassetterecorder met een waarde van 400 gulden verdween. De schade bedraagt 500 gulden. SCHIEDAM Oververmoeidheid was de vermoedelijke reden van het nogal opvallende gedrag van de 19-jarige jongeman R. F. E. uit Schiedam die dinsdagmiddag zijn personenauto op de vluchtstrook van rijksweg 20 tot stilstand bracht en in de berm in slaap viel. E. werd door passerende automobi listen opgemerkt. Zij waarschuw- GG en GD te hulp riep. Per ambu lance werd E. naar het Noletzieken- huis gereden, waar men overver moeidheid konstateerde. Wat de re den van deze zware vermoeidheid geweest kan zijn is niet bekend. GEBOREN Sushanti, d.v. Supardi-Tugiman Taruna. Eduward E., z.v. Petit-de Vette. Wouter, z.v. Koorevaar-van Hattem. Marc A., z.v. Van Wijk-Mahler. Laura m., d.v. Jansen-Boelens. Paul, z.v. Ten Hout-Dingenouts. Manule, z.v. Van Velzen-Knikman. Nina, d.v. Figee-van 't Hoen. Deniz, z.v. Kocak-Killinc. Lisette, d.v. Jonas-Sonneveld. Diënne D., d.v. Verkade-Anholts. Johan C., z.v. Leenderts-Saas. Amber, d.v. Walraven-Mast. Sara J., d.v. Pretorius-van Tilborg. Miriam E., d.v. Kap-Opschoor. Ramon, z.v. Heins-de Bruin. Rudi, z.v. Van Rijswijk-Olsthoorn. Royd, z.v. Hendriks-Brocks. Ronald, z.v. Sloof-Overgoor. Linda M., d.v. Van Herk. ONDERTROUWD A. M. Beumer, 25 jr. en M. A. Groe- newout, 30 jr. W. Fockens, 27 jr. en M. J. H. Sut- torp, 20 jaar. C. J. M. van der Hoek, 25 jr. en J. M. Sabel, 22 jr. A. J. Huijgen, 38 jr. en A. Edel- schaap, 39 jr. A. Juijn, 21 jr. en S. M' Breddels, 19 jr. H. Korpel, 21 jr. en J. Ouwens, 20 jr. H. M. Lalmohamed, 28 jr. en Z. Ja- hangier, 26 jr. P. Migchelsen, 26 jr. en A. van Oud- heusden, 23 jr. A. R. Mulder, 32 jr. en C. M. Sla, 24 jr. J. M. Overtoom, 24 jr. en J. P. M. Dekkers, 21 jr. M. Pranger, 24 jr. en H. Goudszwaard, 25 jr. R. L. Reijsmeijer, 23 jr. en K. Vroon, 20 jr. J. A. H. Schenkeveld, 21 jr. en H. M. Pennewaard, 18 jr. J. Scheijbeler, 26 jr. en Y. Muis, 22 jr. H. Steenbergen, 35 jr. en G. van Katwijk, 32 jr. Kim, d.v. Viergever-Steenbergen. GETROUWD W. van der Stelt, 29 jr. en M. Maas land, 27 jr. M. W. H. Bleiksloot, 25 jr. en C. W. G. Bozuwa, 22 jr. P. P. A. Lansbergen, 25 jr. en M. Th. van IJperen, 24 jr. A. van der Linden, 19 jr. en M. Schop, 19 jr. P. W. Egge, 29 jr. en L. M. A. Lutz, 20 jr. S. A. Hoogewoning, 25 jr. en L. C. Lastdrager, 21 jr. L. van Meeteren, 22 jr. en L. J. Maagdenberg, 23 jr. H. J. G. Zondag, 20 jr. en M. J. H. van der Hulst, 19 jr. F. van Klaveren, 27 jr. en S. M. Tet- tero, 21 jr. J. A. van Asten, 28 jr. en C. van den Berg, 24 jr. OVERLEDEN M. C. Mattijssen, vr., 71 jr. G. M. Mulder, man, 87 jr. J. P. Jansen, vr., geh. gew. met W. Janse, 88 jr. K. Loekemeijer, vr., geh. met G. J. Padmos, 72 jr. E. Sips, vr., geh. met A. Rijlaars dam, 77 jr. M. J. J. Schippers, man, 80 jr. Korpershoek, 81 jr. A. J. Vredenbregt, man, 54 jr. P. de Pater, man, 81 jr. J. Snijders, man, 74 jr. M. Koster, vr., 83 jr. W. Th. Braams, man, 81 jr.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 52