Zwaardere dieselmotor in Citroën bestel Wij reden de Toyota Corolla 1.3DX Wijzigingen bij Peugeot 104 Randstad-Edities 33 huis-aan-huis bladen met een totaal oplage van 980.000 ex. Toyota heeft een grondige modernisering doorgevoerd voor al haar modellen. Er gens is dat begonnen met de eerste modernisering van de Carina, nadat overigens de 1000 vervangen was door de Starlet. Maar de Carina was toch één der eersten die als reeds bestaand model onder handen genomen werd en op Europese leest werd ge schoeid. Overigens niet voor lang, want een nog meer Eu ropese Carina komt er bin nenkort aan. Na de Carina kwam de Corona aan de, beurt, terwijl en passant we derom een geheel nieuw mo del werd geïntroduceerd, de Tercel. Rij-impressle AUTO- En dan nu, sinds kort is bij ons land leverbaar de nieuwe versie van de Corolla, Toyota's troetel kind, Toyota's meest verkochte model. Wellicht is dat er ook de oorzaak van, dat dit goedlopen de model pas als laatste (op de grote modellen na althans) werd gemoderniseerd. Nodig was het overigens wel, want de Corolla begon aardig ouderwets te worden, niet alléén qua uiter lijk, ook technisch (motorisch, wielophanging, blad veren enz.) en qua rij-eigenschappen. den, noch zijwind hebben vat op de koers. In bochten gedraagt de Corolla zich ook goed, uitbreken is er normaliter niet bij en de carros serie helt nauwelijks over. Kortom een zeer rustige besturing, goede wegligging en prettige vering heb ben de Corolla tot een heel andere wagen gemaakt. Comfort. En dat komt dan zeker tot uiting in het comfort. Al even spraken wij over de nieuwe vering. De stugge bladveren hebben plaatsge maakt voor schroef veren. Deze komen heel wat soepeler en com fortabeler over. De schokdemper- werking is goed. De zit in de wa gen is goed, de voorstoelen zijn royaal en comfortabel, geven goe de steun en zijn in voldoende mate verstelbaar. Hoofdsteunen zijn standaard, maar wel fors uitge voerd, wat o.a. hinderlijk is bij het naar voren klappen van de stoelen voor achterinstap, de hoofdsteunen komen dan tegen de voorruit, waardoor de stoelleuning niet ver der weg kan. De achterbank is eveneens comfortabel en licht ge profileerd. Er zijn armsteunen en handgrepen rondom, de ruimte achter is voldoende, 4 volwassenen zitten dus redelijk goed in de Co rolla. Aan bergruimte ontdekten wij een dashboardkastje, afleg- plank onder en boven het dash- bord, wat consoleruimte, de kof ferruimte is voldoende voor een dergelijke auto. De DX is rijkelijk uitgerust en keurig afgewerkt, er zijn diverse meters en controle lampjes, standaard is o.a. ook de radio en het getinte glas. Aan vei ligheid noteerden wij korte gedeel de stuurkolom, rustige besturing en wegligging, goede remmen, ge scheiden circuit, veiligheidsgordels aut. hoofdsteunen, helaas geen ge laagde voorruit, achterruitverwar ming, achteruitrijlampen, nog steeds geen mistachterlicht, wel knipperlichtinstallatie. Een enkel puntje dus toch even te noemen, een gelaagde voorruit en een mist achterlicht had het geheel zeker vervolmaakt, terwijl ook nog steeds een chokelampje voor de handbediende choke ontbreekt, merkwaardigerwijs is dat lampje bij de coupé wel aanwezig. Voor het overige staat het algeheel com fort op een hoog peil. Het geluid in de wagen is aanzienlijk minder dan bij het oude model, bij 100 km/u wees de decibelmeter 70 decB aan, bij 120 km/u was dat 76 en bij topsnelheid 80 decB. Vele verbeteringen dus t.o.v. de oude Corolla. Peugeot brengt in het automo deljaar 1980 weer heel wat nieuws op de Nederlandse auto markt. Het belangrijkste daar uit is, de komst van de geheel nieuwe 505-serie. Maar ook de bestaande modellen ondergaan in het streven naar compleet heid en comfort tal van wijzi gingen, waarbij ook vooral de vernieuwde 104-modellen opval len. Aan dit type zijn twee nieuwe mo dellen toegevoegd: de GR en SR. De SR beschikt over een motor van 1219 cc die 57 DIN pk levert. Verder in deze serie de GL met een motor van 954 cc, goed voor 45 DIN pk en het sportieve „buiten beentje" de ZS die een nieuwe mo tor heeft gekregen van 1360 cc en 72 DIN pk opbrengt. De 104 S blijft leverbaar. De voornaamste interieurwijzigin gen in de 104-serie zijn: bij alle ty pen, behalve de 104 S en 104 ZS, werd de kleur van het dashboard, tweespakig stuur, armsteunen, as bakjes, raamslingers en hoede- plank uitgevoerd in de interieurk- leuren. De knoppen zijn nu druk- toetsen zoals in de 305. De GR kreeg bovendien een nieuw dash board en voorstoelen met verstel bare rugleuning. Zowel de GR als de SR kunnen worden voorzien van een schuifdak. luxe en minder luxe te maken hebben. Er is nl. een standaard, de zgn. Economie, dan een special in zowel 2- als 4-deurs (de enige 4- deurs overigens in de Corolla) en een luxe uitvoering de DX, alléén in twee-deurs. De Economie kost 12.595.-, de Special 2-drs 13.495.-, de Special 4-drs 13.995.- en de DX 14.255.-. Prestaties en verbruik. Voor onze test hadden wij de be schikking over de 1.3 DX, in feite verschilt deze Corolla dus alléén in uitvoering van de rest, ze hebben namelijk allemaal een 1.3 liter mo tor, de DX staat alléén voor wat meer luxe, nettere afwerking, completere uitrusting enz. Nadeel is dat de DX er alléén met twee deuren is, zodat net instappen voor achterpassagiers wat moeilijker is, ondanks dat de rechtervoorstoel geheel naar voren schuift, wat de achterinstap groter maakt. De chauffeursstoel doet dit niet auto matisch en instappen aan die kant is voor achterpassagiers in het ge heel niet aan te bevelen. Persoon lijk gaf ik dan de voorkeur aan de vier-deursversie, waardoor men in de special-uitvoering komt, die nog voordeliger is ook, maar dan wat minder luxe kent. De special- uitvoering is overigens nog vol doende compleet en naar Europese (lees Duitse) begrippen nog be hoorlijk luxe. En dan heb je toch al een leuke gezinsauto voor 13.495.- (2-drs) of 13.995.- (4- drs), dus zeker ook voor mensen met een kleine beurs en voor allen die vinden dat zeker na alle belas tingverhogingen en prijsverhogin gen het autorijden toch al duur ge noeg is. Welke Corolla men ook kiest, technisch maakt het niet uit, dus ook motorisch niet. Het is een watergekoelde 4-cilinder-in-lijn motor met een inhoud van 1290 cc en een vermogen van 60 PK. Dat alles is dan goed voor een top van 149 km/u en een acceleratie van 0- 100 in 15,7 sec., versnellen van 100 naar 120 km/u kost nog eens 13 sec. Beslist geen gekke waarden voor deze ruime auto met 1300 cc motor. Het verbruik valt ook alles zins mee, bij 100 km/u 1:13,5; bij 120 km/u 1:11, zodat een verbruik van 1:11 makkelijk haalbaar is. Wegligging. Zoals al gezegd is de Corolla er ook qua wegligging op vooruit ge gaan. De besturing is nu vrij direct en zeer nauwkeurig geworden. De bediening is licht, zonder dat deze vaag wordt, ook bij hoge snelhe den blijft het wegcontact nog alles zins redelijk bewaard. Een licht onderstuurkarakter is waarneem baar. Op de rechte weg houdt de Corolla zich goed, wegoneffenhe- Deze maand is de 4.000.000ste FIAT 127 van de band gelopen sinds de produktie van dit type in 1971 aanving. Het_ bereiken van deze mijlpaal is een bijzon dere gebeurtenis, omdat slechts een handvol andere automobie len dit enorme aantal ooit gerea liseerd heeft. In de analen van de FIAT-pro- duktie is de 127 zelfs de meest ge produceerde auto aller tijden, méér nog dan andere grote succes nummers, de 500, de 600 en de 128. Na zijn introduktie in het voorjaar van 1971 werd de 127 al snel ge prezen vanwege zijn ruime inte rieur, zijn rijcomfort, zijn pittige prestaties en zijn lage gebruikskos ten. Dat waren ook de redenen voor zijn verkiezing tot „auto van het jaar", terwijl het daarna niet lang duurde voor zijn waarschijn lijk grootste kwaliteit meer be kendheid kreeg: betrouwbaarheid. De 100.000 eenheden die het eerste levensjaar werden geproduceerd, waren nog een rustige start. Het tweede jaar werd het viervoudige genoteerd, terwijl in 1974 het re cord-aantal van 520.000 exempla ren van de band liep. De daarop volgende produktièjaren waren dat er steeds zo n half miljoen! De verkoopcijfers hielden gelijke tred, want vanaf 1973 geldt de 127 als de meest gekochte auto in Europa. De belangrijkste reden van het langdurig succes van de 127 is het feit dat tegelijk met het afnemen van de nieuwigheid van het model op zichzelf, er een duidelijke toe name te zien was t a v. zijn be kendheid wat betreft betrouw baarheid, benzine-verbruik en on derhoudskosten. (De 127 van nu heeft slechts om de 20.000 km een grote onderhoudsbeurt nodig). Eerder dit jaar lanceerde FIAT al ter gelegenheid van het feit dat de 127 voor de zesde achtereenvol gende keer meest gekochte auto in Europa was geworden: de 127 Top. Daarbij komen dan nog de intro- dukties van de nieuwe 1050-motor, de luxere uitvoeringen en de nieu we 127 Sport, die een duidelijke bijdrage hebben geleverd aan het bereiken van het produktie-aantal van de vier miljoen FIAT's 127. Een aantal, dat door „anderen" niet eenvoudig zal zijn te evena ren over 11,5%) ten opzichte van het model C 35 met 2175 cm3 motor. (Vermogen C 35 LD 50 kW, kop pel 151 Nm). Deze nieuwe versies hebben wijzi gingen aan de carrosserie: grotere bumpers, brede beschermstrips on der op de flanken in zwart, nieu we grille, veranderde voorscher- men wegens de nieuwe knipper lichten, nieuwe gecombineerde lichtunit op het linker achterpor tier waarin kentekenplaatverlich ting, achteruitrijlamp en mistach terlicht, nieuwe buitenspiegels rechts en links. De inrichting van het interieur be vat een bergruimte aan passagiers zijde, een kleerhaakje, een sigare- aansteker die tevens als contactste ker voor een looplamp kan wor den gebruikt, een schakelaar voor de plafonnier bediend door het linker voorportier, drie nieuwe zonnekleppen inplaats van twee, beige dashboard inplaats van zwart, bestuurdersstoel met ver stelbare rugleuning als extra. Sedert zijn lancering in oktober 1973, zijn er tot eind september 1979 59.934 C 35 geproduceerd waarvan 75% diesel, de huidige produktie is 54 auto's per dag. De eerste leveringen van de C 35 LD en C 35 LE zullen in het begin van februari 1980 plaatsvinden. In Nederland zal er ook een C 32 LD (diesel) worden gevoerd; deze heeft een laadvermogen dat 300 kg lager ligt en dat derhalve 1500 kg bedraagt. Voorts zijn een aantal van bovengenoemde wijzigingen van de carrosserie voor de C 32 LD niet van toepassing. De nieuwe Toyota Corolla heeft hier radicaal mee afgerekend. Ui terlijk is hij veel moderner en Eu- ropeser, de wagen lijnt strak, is aë rodynamisch gebouwd enz. Tech nisch is er heel wat verbeterd, de achterwielophanging is verbeterd, er zijn nu schroefveren in combi natie met een Panhard stang, de stuurinrichting is van kogelkring loop naar tandheugel gegaan. De motor is gewijzigd, de slag is lan ger geworden van 66 naar 73 mm, er zijn vele modificaties toegepast, de achterasoverbrenging is langer. De prestaties zijn wat toegenomen, het aantal toeren is echter bij ge lijkblijvende prestaties t.o.v. de oude motor verminderd, met als gevolg een zuiniger verbruik en minder geluidsoverlast. Door alle moderniseringen, vooral door be- sturing en vering zijn de rij-eigen- I schappen enorm verbeterd, alsme- de ook het comfort, waarbij nog gevoegd mag worden dat de nieu- we Corolla wat ruimer is, dus com- I fortabeler voor passagiers. De tota- le lengte van de auto is met 5 cm vergroot naar 405 en de breedte met 4 cm naar 161 cm. De Toyota Corolla heeft tevens meer uitvoeringen gekregen, voor- al de Liftback- en Coupé-uitvoe- I ring van de Corolla zijn uniek. In I de Sedan zijn er ook diverse uit- voerinp die hoofdzakelijk met De Citroën C 35 Diesel 2175 cm3 bestelwagen is voortaan uitge rust met een dieselmotor van 2500 cm3 onder de benaming C 35 LD. De benzineversie 1985 cm3 blijft in produktie als C 35 LE. De 2500 cm3 dieselmotor geeft een verhoging van het koppel van 23% (15,7 mkg bij 2000 tpm inplaats van 12,8 mkg bij 2250 tpm) en van het vermogen van 13% (69,5 pk bij 4000 tpm tegen 61,5 pk bij 4500 tpm), wat voor de C 35 LD een duidelijk betere kruissnelheid op levert (114 inplaats van 108 km/h) en een hoger hellingspercentage waar vandaan uit stilstand kan worden weggetrokken (15% tegen- I I t tl 4 I ft t 4 i I I 1 I 1 1 4

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 18