Duitse vinding op Nederlandse Markt' Plavuizen onmiskenbaar in opmars Drempelvrije vestiging verlaagd tot 260.000,- Koop huis K i 1 HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 44 VRIJDAG 21 MAART 1980 REDAKJIE: P G den Broeder Telefcv. 01820-19742 een sleutel tot uw eigen 1i KA Een nieuw uniek produkt maakt een einde aan de gevaarlijke en moeilijke situaties die vaak ont staan bij het ophangen en verwis selen van hanglampen. Het gaat hier om de „Pakfix" pla- fond-snel-koppeling voor hanglam pen, Kema gekeurd. Deze plafond-snel-koppeling be staat uit twee delen, waarvan het plafonddeel gemakkelijk op de pla-. fond-kontakt-doos kan worden be vestigd met speciale, door de fabri kant meegeleverde schroeven. Ook in ruimten zonder zo'n pla- fond-kontakt-doos is bevestiging heel eenvoudig mogelijk. Het andere deel, het lampdeel, wordt al even gemakkelijk aan de hanglamp gemonteerd. Door de fa brikant is namelijk rekening gehou den met de verschillende soorten van ophangsystemen: ketting- pen del- of snoerlampen, allemaal pas sen ze op dit unieke systeem. Het aansluiten van het aan de hang lamp bevestigde lampdeel op het plafonddeel wordt nog eenvoudiger gemaakt door een forse geleide- pen, die zorgt dat het aankoppelen niet mis kan gaan. Een sierring onttrekt alle oneffen heden aan het gezicht. Het bijzondere van dit unieke sys teem is dat de hanglamp, die mee stal definitief op één bepaalde plaats werd opgehangen, nu ook snel naar andere plaatsen kan wor den overgebracht of kan worden verwisseld voor spotverlichting, partyverlichting of iets dergelijks. Ook zijn binnenkort verkrijgbaar een, op dit unieke systeem aange paste plafondventilator van 25 watt, voor huiskamer- en caravan gebruik en een insektenverdelger die milieu vriendelijk zorgt dat kin derkamer, slaapkamer of caravan vrij blijft van muggen en vliegen. De insektenverdelger heeft een stroomverbruik van 4 watt en be hoort daarmede tot de energie-be sparende apparaten. De unieke „Pakfix" snelkoppeling en de genoemde artikelen worden in Nederland via de vakhandel en doe het zelf zaken in de handel ge bracht' Nog niet zo lang geleden haalde vrijwel niemand het in zijn hoofd om keramische tegélz of ambachts plavuizen toe te passen in woonver trekken. Die tijd lijkt thans voorgoed voor bij; in 1978 is zelfs in Nederland 4.7 miljoen vierkante meter verkocht en de verwachting is, dat in 1980 niet minder dan 6.3 miljoen vier kante meter plavuizen bij de parti culier terecht zullen komen tegen 5.4 miljoen in 1979. Op zichzelf niet zo vreemd, want de trend wordt rustiek en zowel par ket als plavuizen sluiten dan prach tig aan bij het „terug-naar-de-na- tuur" gegeven. Een recent onderzoek heeft verder uitgewezen, dat 41% van de belang stelling uitgaat naar plavuizen in de prijsklasse van 35,— tot 60,— per vierkante meter, terwijl 22% van het totale marktaandeel in dit produkt zich beweegt tussen de 60,— en 80,— per vierkante meter. Hiervan wordt door de consument 51% in de doe-het-zelf-sfeer gelegd in de woonkanTer alsook in de hal en in de keuken. Naar aanleiding van d z cijfers heeft Deja Linofout B.V., een der verkoopdivisies van het Rot- terdamse groothandelsbedrijf Deh- nert Jansen B.V. gemeend ook de woninginrichters in staat te moeten stellen plavuizen te kunnen verko- pen. Daartoe zijn diverse woonkamerte gels van het merk „Mosa" in het as sortiment opgenomen, omdat juist deze tegels, volgens Deja, het best passen bij de reeds in de collecties voorkomende woninginrichtingarti- Gekozen is voor mat-geglazuurde plavuizen in de maten 19.8x9.8 cm 21 1/2x10 1/2 cm. en 20 x 20 cm, met een particuliere prijs welke varieert van 45,— tot 65,— per vierkante meter. De tegels zijn overigens slechts 20 mm dik, zodat deze altijd onder het niveau van dorpels liggen, waardoor de consument die het zelf wil doen, niet voor onverwachte problemen komt te staan. Via de erkende wo ninginrichterszaken worden voorlo pig zes verschillende soorten (eerste keus!) van deze zgn. „splijttegels" geleverd. Het verlijmen kan op een vlakke vloer geechieden en dankzij eer. sinds kort door TNO-Delft ontwik keld bindmiddel op basis van latex cement, is het zelfs mogelijk om pla vuizen direkt op een houten vloer te lijmen. In gemeenten, waar het betrekken van een koop woning gebonden is aan een woonvergunning, is de grens van de koop som verlaagd van 270.000,- tot 260.000,- Deze grens moet als bo vengrens worden be schouwd. Als een ge meentebestuur deze grens te hoog vindt mag het een lager bedrag aanhouden. Vooral voor koopflats zou b.v. een lagere grens aangehou den kunnen worden. Koopt iemand een huis in een gemeente, waar de Woonruimtewet 1947 niet van toepassing is of koopt iemand een huis duurder dan 260.000,— dan heeft hij geen woon vergunning nodig. De Woonruimtewet is van kracht in de provin cie Noord-Holland uitge zonderd de gemeente Wervershof. Zuid-Hol land uitgezonderd de ge meenten Dirksland en Middelharnis. In veel van deze gemeenten moet de woonvergun ning automatisch wor den afgegeven bij koop prijzen van 260.000,- of minder voor nieuwe wo ningen, waar de eige naar als eerste intrekt. Voor bestaande koopwo ningen, die door de vo rige eigenaar het laatst gedurende een termijn van tenminste zes maan den onafgebroken wer den bewoond, bij lokale of interlokale ruil. Ook moet een woonver gunning automatisch worden verleend aan de nieuwe eigenaar-bewo ner van een woning als de vorige eigenaar-be woner het huis heeft moeten verkopen omdat hij elders een werkkring heeft aanvaard. ECONOMISCH GEBONDEN In 86 van de deze ge meenten wordt de woon vergunning niet automa tisch afgegeven. Hier wordt de eis van econo mische gebondenheid voor het betrekken van een eigen woning met een kale koopprijs van niet meer dan 260.000,— gesteld. Eco nomisch gebonden zijn aan een gemeente wil in het algemeen zeggen dat de aanvrager van de woonvergunning in de desbetreffende ge meente moet werken. De gemeenten kunnen in deze gevallen overigens ook nog beoordelen of de woning, waarvoor de vergunning wordt aan gevraagd, passend is, ge let op de grootte van het gezin van de aanvrager. De eis van economische gebondenheid mag nooit worden gesteld aan de genen, die hun werk niet meer kunnen verrichten. Hiertoe worden in elk geval gerekend gepen sioneerden, ernstig inva liden en langdurig werk lozen en deze eis mag evenmin worden gesteld aan gescheiden perso nen, remigranten en uit het buitenland terugke rende militairen. AGGLOMERATIE Dan zijn er nog de ge meenten in agglomera ties, die mogen eisen dat de aanvrager van een woonvergunning econo misch aan die agglome ratie is gebonden. INSCHRIJVING ALS WONINGZOEKENDE Tussen de erkenning van woningzoekende en het verlenen van een woonvergunning bestaat een samenhang. Het in- schrijvingsbeleid is ech ter in alle gemeenten lang niet even soepel. Door b.v. het begrip kostwinnerschap uitslui tend te hanteren t.o.v. één van de partners in een samenlevingsver- band kan een niet ge rechtigde ongelijkheid in behandeling ontstaan. Het komt nogal eens voor dat van de woning zoekenden, die gehuwd zijn of samenleven dan wel een huwelijk of sa menlevingsverband wil len aangaan, beide part ners in verschillende ge meenten werkzaam zijn zodat voor élk van hen sprake is van een econo mische binding aan ver schillende gemeenten. In dergelijke gevallen wordt de mannelijke partner in de gemeente, waarin hij werkzaam is," wél als woningzoekende erkend terwijl de vrouwelijke partner in de gemeente, waar zij werkt, die mogelijkhe den niet heeft. Of dat de man omdat hij in een andere gemeente werkt, niet mede wordt ingeschreven in de ge meente, waar de vrouw werkt. In de Woningruimtewet 1947 en in de Woonruim tebeschikking 1974 wor den geen voorschriften gegeven voor het al of niet erkennen van een woningzoekende. Toch dringt de staatssecreta ris van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening bij de gemeentebesturen op een soepeler inschrij- vingsbeleid aan. In bovenstaande geval len verdient volgens hem ook de vrouwelijke partner in haar werkge- meente dezelfde erken ning. Daarnaast dienen de gemeentebesturen volgens de staatssecreta ris hoewel een der partners geacht kan worden niet economisch aan de gemeente gebon den te zijn voor bei den niettemin de keuze open te laten om zich beiden, hetzij in de ene gemeente. DISCRIMINEREND Een aantdl gemeente lijke verordeningen kent voorschriften, die door bepaalde groepen als discriminerend kunnen worden aangemerkt. B.v. bepalingen, die erop neerkomen dat alleen staande vrouwen geen woonvergunning krijgen of waardoor geen ver gunning wordt verstrekt aan degenen, die de voorkeur geven .aan een alternatieve vorm van duurzaam samenleven. De bijzondere positie, die de verordening dan toekent aan de manne lijke woningzoekende of aan degenen, die aan het huwelijk de voorkeur geven, wordt niet ge rechtvaardigd. Zulke voorschriften zijn niet te rijmen met het rege ringsbeleid, dat discri minatie in het alege- meen en discriminatie tussen beide sexen in het bijzonder uitsluit. SAMENVATTING - Koopt iemand een huis in een gemeente, waar de Woonruimte wet 1947 van toepassing is of koopt iemand een huis, duurder dan 260.000,dan heeft hij geen woonvergunning nodig. - Koopt iemand een huis goedkoper dan 260.000,— in één van de 86 gemeenten dan wordt economische ge bondenheid aan die ge meente als voorwaarde gesteld voor het verkrij gen van de woonvergun ning. - Koopt iemand een huis goedkoper dan 260.000,in één van de agglomeraties dan wordt economische ge bondenheid aan die agg lomeratie als voor waarde gesteld voor het verkrijgen van de woon vergunning. - Koopt iemand een huis goedkoper dan 260.000,in één van de overige gemeenten, waar de Woonruimte wet van toepassing is, -dan wordt de woonver gunning automatisch af gegeven voor nieuwe woningen, waar de eige naar als eerste intrekt. Voor bestaande koop woningen, die door de vorige eigenaar het laatst ten minste zes maanden onafgebroken werden bewoond en bij lokale of interlokale ruil. Ook moet een vergun ning automatisch wor den verleend aan de nieuwe eigenaar-bewo ner van een woning als de vorige eigenaar-be woner het huis heeft moeten verkopen omdat hij elders een werkkring heeft aanvaard. Steeds meer gemeenten toetsen de aanvragen voor gemeentegaranties van hypothecaire geld leningen aan vrij wille keurige normen die zij op eigen houtje hebben opgesteld. In vrijwel alle gevallen houden deze eigen normen van de gemeenten in, dat het moeilijker wordt een ge meentegarantie te ver krijgen. Het gevolg hier van is, dat het kopen van een huis ernstig wordt bemoeilijkt, om dat de financiering van het te kopen huis zonder gemeentegarantie nu eenmaal moeilijker is rond te krijgen. Dit schrijft De Woon consument, het maand blad van de Vereniging Eigen Huis te Amers foort. De Bemiddelende Orga nen zijn* door de Minis ter van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening belast met de beoorde ling van de aanvragen voor gemeentegarantie en het uitbrengen van advies daarover aan de gemeenten. Zij hanteren bij deze beoordeling normen die zij gezamenlijk hebben vastgesteld en nemen de ministeriële beschikkin gen in acht die voor de garantieverlening gel den. Steeds meer ge meenten leggen de ad viezen van de Bemidde lende organen naast zich neer, zo wijst het onder zoek van de Vereniging Eigen Huis uit. In 36 gemeenten bijvoor beeld mogen de werk ende vrouwen zich flink gediscrimineerd voelen, omdat bij de beoorde ling van de verhouding tussen het inkomen van de aanvrager en de woonlast geen of in mindere mate in verge lijking met de Bemidde lende Organen reke ning worden gehouden met het inkomen van de vrouw. In 13 gemeenten wordt de kinderbijslag niet beschouwd als een vast inkomensbestand deel. Er is volgens de Vereni ging Eigen Huis geen aanleiding voor de ge meenten om de normen te verzwaren. Het finan ciële risico dat de ge meenten lopen bij het af gaven van gemeentega ranties, is namelijk mini maal (een tientje per af gegeven garantie). Nu blijkt dat steeds meer kopers van een wo- ping gedupeerd worden door de willekeur van de gemeenten, is er voor de garantieverlening vol gens de Vereniging Ei gen Huis dringend be hoefte aan een centrale regeling. De Vereniging Eigen Huis heeft hierbij bij de ^Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening aangedrongen. KOOPHUIS De manifestatie Koop- Huis, het jaarlijks tref punt op het gebied van onroerend goed zal dit jaar plaats vinden van 12 tot en met 16 septem ber in de Irenehal van de Jaarbeurs te Utrecht. KoopHuis '80 wordt georganiseerd door de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs in nauwe samenWerking met een adviescommis sie

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 44