Vrouwen in de samenleving Een VOS cursus doe je met elkaar! Jaarvergadering HSV "Schiedam" en Omstreken HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 25 VRIJDAG 28 MAART 1980 ^DUj'flunuoiMWiinninnrinnBg- -• <>y fS*s£ fryxKyz* geroeste patronen. De meesten van hen zijn dan ook even enthousiast over de V.O.S. als de begeleidsters. EMANCIPATIE N. De laatsten vipden het jammer dat er vaak door dé „buitenwereld" zo negatief gedacht wordt over dit soort vrouwenaktiviteiten. „Daar komen maar echtscheidingen uit voor" is een reaktie die ze wel eens gekregen hebben. „Dat is echter be slist niet waar", aldus Thea de Rui ter. „Een heleboel vrouwen kunnen heel goed met hun man praten over wat ze op de V.O.S. kursussen doen. Zelfs horen we van echtgenoten wel eens de vraag of er voor mannen nu ook niet zo iets kan komen. Een M.O.S. kursus", lacht ze. In het ene gevat dat er ooit eens een kursiste van ons gescheiden is, was de on vrede met haar huwelijk al lang gaande. Onvermijdelijk is dat tijdens dit ge sprek ook het woord emancipatie valt. Aly betreurt het dat veel men sen denken dat emancipatie alleen voor vrouwen noodzakelijk is. En Wil benadrukt: „We zijn beslist niet anti man". Het is niet alléén praten wat er bij de V.O.S. gedaan wordt. Er worden soms sprekers uitgenodigd. Zo heb ben we al eens iemand gehad, die over maatschappijleer sprak. En ie mand die een verhandeling gaf over drugs, en een spreker van de NVSH. Ook komen er iedere week boeken aan te pas die betrekking hebben op het onderwerp. De ervaring is dat V.O.S. kursussen doorwerken bij de kursisten, nog lang nadat zij die periode hebben afgesloten. Thea zegt zelfs dat er werkelijk wonderen gebeuren met mensen die zo'n kursus gevolgd hebben. Sommigen nemen na ver loop van tijd deel aan de wijkgroep, of gaan zelf een VOS-kursus leiden. DOORWERKING Verder zijn er veel vrouwen die een Kursus Algemene Ontwikkeling gaan volgen, voortgekomen uit VOS. Aly, die betrokken is bij de Politieke Vormingscursus; heeft ook veel VOS-kursisten onder de deelneemsters. Zij vindt het opval lend hoe goed die de kunst van het naar-elkaar-luisteren verstaan. Zijn deze drietal enthousiast over alles wat met VOS te maken heeft, ook de kursisten denken er zo over. Het is tenminste nog niet voorgeko men dat iemand het in de loop van de kursus liet afweten omdat ze er niets aan vond. Een hoopvol teken voor de toekomst van VOS die in september weer met twee of drie kursussen hoopt te beginnen. Als we opstappen zegt Aly Ploeg: „Ja, ik moest ook maar gaan, want morgenochtend gaan we met de le den van de Politieke Vormingskur- sus een kijkje nemen bij de gang van zaken in de Tweede Kamer..." W e een voorbeeld hoe men bezig is bij vrouwen belangstelling te wek ken en gaande te houden voor het politieke gebeuren! En Wil besluit met de leus: „De VOS is gewoon fijn". Vrouwen oriënteren zich in de samenleving en dat betekent ook in Vlaar- dingen een veelzijdig pakket. VLAARDINGEN Regelmatig worden in Vlaardingen V.O.S. kursussen gegeven. Aan de vooravond van een nieuw te beginnen kursus verschijnt er meestal een klein persberichtje in de plaatselijke kranten met gege vens over de plaats waar de bijeenkomsten worden gehouden en hoe laat. Maar wat een V.O.S. kursus precies inhoudt, is voor veel mensen een vraag. SCHIEDAM De Hengelsportver eniging „Schiedam Omstreken" houdt op maandag 31 maart haar jaarlijkse ledenvergadering in het Wijkcentrum „Nieuwland", aan vang 19.45 uur. Belangrijk punt op de agenda is de bespreking van te verwachten split sing van het visrecht Poldervaart. Het is een gevolg van het gemeente lijke voornemen ook het visrecht van de stadssingels en vijvers in handen te geven van de H.S.V. „Schiedam Omstreken". Mits er uit de leden geen tegenkan didaten naar voren komen blijft een bestuursmutatie achterwege. Aftredende zijn de heren P. C. van Hartingsveldt, J. Koenederman en secretaris J. van Tilburg. Alle drie stellen zij zich herkiesbaar. De zittingsavonden van het bestuur voor het inschrijven van nieuwe le den en de uitgifte van visdocumen- ten enz. worden dit jaar gehouden in het Dienstencentrum „De 4 Mo lens", Nieuwe Damlaan 766, alhier. Data hiervan zijn de donderdagen 29 mei, 5 en 12 jiini van 19.00 tot 21.00 uur. Hierna kunnen de leden alsnog terecht aan het secretariaat, in de kelder, De Meesterstraat 36 van 18.30 tot 19.00 uur. We spraken hierover met een drie tal bij organisatie en leiding betrok ken vrouwen, te weten Thea de Rui ter, Wil v.d. Berg en Aly Ploeg. En hoewel de lopende kursussen volge boekt zijn, willen de V.O.S. vrou wen graag wat erover vertellen, omdat dit werk hun hart heeft. V.O.S. is een afkorting van Vrou wen oriënteren zich in de samenle ving. „Speciaal die vrouwen", ver telt Thea de Ruiter, „die weinig kansen hebben gehad om door te leren of zichzelf te ontplooien. Die zijn er erg veel. Je hebt er geen idee van hoeveel eenzame vrouwen er zijn, en vrouwen met een minder waardigheidsgevoel. En Wil vult aan:vrouwen die als naar hun beroep gevraagd wordt, antwoorden: geen beroep. Die men sen willen we bijbrengen dat huis vrouw wel degelijk een beroep is". GEEN SCHOOL Eigenlijk is het ook geen kursus in de schoolse betekenis van het woord. Een V.O.S. kursus doe je met elkaar. Er is weliswaar een be geleidster, meestal zelf een oud- kursiste, maar de onderwerpen worden door de deelneemsters zelf gekozen. Ruim gezien omvatten die de we reld om ons (de vrouwen in dit ge val) heen en onze plaats als vrouw daarin. Nader uitgewerkt, en door de kursisten hoog op de lijst ge plaatste onderwerpen zijn dan: de rolverdeling tussen mdn en vrouw, opvoeding en omgang met kinde ren, huisvrouw zijn, hoe zeg ik wat ik denk enzovoorts. Gedurende twaalf avonden, eens per week, komen de kursisten bij elkaar, meestal in „De Heipaal" en in het gebouw van de Stichting Wel zijn. Per kursus zijn er zo'n stuk of 18 deelneemsters. „Meer moet niet", vinden de begeleidsters, „dan komt niet iedereen meer aan bod. Ieder een moet de kans krijgen om te ver tellen, en ervaringen uit te wisselen. Binnen een kleine groep kun je ook een veilige sfeer scheppen, waar iedereen zichzelf kan zijn. Niemand hoeft bij ons bang te zijn dat zij uitgelachen wordt om wat dan ook". We leren op deze manier enorm veel van elkaar. Er zijn mo menteel deelnemers van 23 tot 60 jaar. Dat is ook zo zinvol, die leef tijdsverschillen. De jongeren met name gaan heel wat anders tegen „leeftijd" aankijken. Van iedere bij eenkomst wordt een verslag ge maakt. Uit die verslagen blijkt dat men gaandeweg beter naar elkaar leert luisteren, meer gaat open staan voor de wereld. De kursisten voelen zelf ook dat zij loskomen van vast-

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 25