Mevrouw v.d. Stee opende 19NU door bloemenlocomotief te laten rijden het nieuwe STADSBLAD PAGINA 45 VRIJDAG 28 MAART 1980 De charmante echtgenote van mi nister V.d. Stee heeft vrijdagavond om zes uur onder zeer grote belang stelling in een der grote hallen van de CCWS de rijdende bloemen- en groentetentoonstelling Westland 19NU geopend. Zij verrichtte deze handeling door aan een koperen bel te trekken, die aan een locomotiefje was beves tigd. Applaus beloonde deze han deling en de „bloemenexpresse" van zeventig fraaie corsowagens van het binnen-corso Westland 19NU kwam in beweging. De 8-jarige Hilda Vijverberg over handigde mevrouw V.d. Stee een fraai boeketje, dat door bloemsier kunstenares Ali Blonk was ge creëerd. De zwarte miniatuur-locomotief was met fraaie witte anthurium's en gerbera's getooid. Dit gaf een bijzonder effect. Voordat mevrouw v.d. Stee tot de openingshandeling overging wenste zij de organisatoren veel succes toe, zelfs zoveel dat de show uit zou groeien tot een jaarlijkse gebeurte nis in het Westland. Zij noemde daarbij het Westland de tuin van Europa. „Dit zeg ik ook, mede namens mijn man, die nu mi nister van financiën is. De tuinen in het Westland bloeiden het gehele jaar. Dat is iets om trots op te zijn", zei mevrouw v.d. Stee. WELKOM De voorzitter van het tentoonstel lingscomité, de heer Barendse, sprak in zijn welkomstwoord spe ciaal tot mevrouw v.d. Stee. Hij toonde zich verheugd dat er zo'n groot aantal genodigden was geko men om op deze eerste lentedag de manifestatie 19NU bij te wonen. Daarbij waren o.a. de Westlandse burgemeesters van het Proefstation de directies uit Naaldwijk en Aals meer en de besturen van de West landse veilingen en vertegenwoor digers van het Centraal Bureau. Van het Ministerie van Landbouw was ir. W. van Soest aanwezig. De heer Barendse stelde voorts: „waarom wordt Westland 19NU in deze vorm van een binnencorso ge presenteerd? Het antwoord daarop is niet moei lijk. Omdat het Westland zich als belangrijkste glastuinbouwgebied in Nederland en over de grens zich regelmatig manifesteert op allerlei tentoonstellingen". Van de vorige tentoonstelling in 1978 haalde de spreker het mini- corso aan, dat zich daar voortbe woog. Daardoor ging dit jaar de voorkeür uit naar een prestatie in deze vorm van een binnencorso. „Voordeel is dat het veilinggebeu ren toch dagelijks normaal kan functioneren", aldus de heer Ba rendse. -men. Met een bloemenlièd aan U." Na deze inzet werd een volledig programma gepresenteerd van be kende zangwerken, waarbij de so liste Renate van Heemskerk ver scheidene malen excelleerde met haar fraaie stem. Applaus volgde van de velen die zich om het koor schaarden. DE TENTOONSTELLING De gezamenlijke tuinbouwstudie- clubs hadden een zeldzaam mooie stand met vijf hoornen des over- vloeds met alle groentensoorten die in de Westlandse kassen worden ge teeld. Het was een schitterend kleu renpalet. Het agrarisch onderwijs had ook een zeer grote stand, van alle West landse scholen. Ook hét lager be roepsonderwijs was vertegenwoor digd door o.a. het LHNO, LTS en LEAO, en het LAS. De Westlandse kunstenaars lieten zien wat zij konden en in een der grote auto's van Van Spronsen was een bedrijfsfilm te zien. Een achttal muziekkorpsen uit het Westland zorgden ervoor dat er in Je middag en avond uren van mu ziek kon worden genoten. In de hoeken van de hal waren twee restaurants ingericht. IN ZES UUR Dat men in het Westland een goede planning van arbeid heeft, gepaard gaand met veel werklust, bewees de opbouw van 19NU. 's Morgens om 12.00 uur pas was de hal leeg na de bedrijvigheid van de veiling, maar om De presentatie van de studieclubs om de keuring van de Kon. Maat schappij van Tuinbouw- en plant kunde met veel meer inzendingen als ooit te voren, bezorgde in korte tijd extra werk. Dankwoorden uitte de voorzitter voor diegenen die het corso moge lijk maakten. Hij besloot dat het Westland als centrum van de glas tuinbouw door de Manifestatie 19NU zal worden versterkt. WESTLANDSE TUINBOUW De voorzitter van veiling Westland Noord de heer J. H. J. Reincke voerde het woord namens het geza menlijke Westlandse bedrijfsleven. Hij noemde de Westlandse tuin bouw met zijn specifieke eigen schappen een wereldje apart. „Men sluit zich beslist niet af, want de Westlandse tuinbouw heeft in het verleden getoond voor veranderde omstandigheden oog te hebben en geïnteresseerd te zijn in de ontwik kelingen van de Nederlandse tuin bouw", zei hij. „De Westlandse tuinbouw is geba seerd op de ondernemingsgeest van wel drieduizend kwekers. Zij zor gen voor éfEnderde van dje totale Nederlandse produktiewaarde van snijbloemen, potplanten en groente en fruit. Ze durven zonder veel problemen ever de schakelen van de ene op de andere teelt. Belangrijk is ook de inzet van de werknemers in de tuin bouw, vooral bij de middelgrote en grotere bedrijven. Het samen opwerken wordt als po sitief ervaren. Het konfliktmodel waaraan door sommige groépen in de maatschappij soms de voorkeur wordt gegeven, pas te tuinbouw ze ker niet. De kleine ondernemer heeft het in deze tijd niet gemakkelijk". Daarbij haalde de heer Reincke ook het verleden naar voren. „De Westlandse tuinders hebben zich in moeilijke tijden gerealiseerd dat een samenbundeling van krachten in belangenorganisaties en in coöperatief systeem de beste oplos sing bleek", zei hij. „Individueel ondernemerschap en coöperatief denken werden de pij lers van de tuinbouw. De kleine on dernemers zijn in de coöperatie goed ondergebracht. Zij kiezen hun eigen bestuur en hebben inspraak op wat hun coöperatie bestrijkt. Vakbekwaamheid staat op hoog peil in het Westland. Men is als kweker sterk betrokken bij het di recte resultaat. Bij grote onderne mingen treft men voor elke afde ling een specialist maar een tuinder is specialist voor elk produkt wat hij kweekt", zei de heer Reincke. „Steun van het gezin is onmisbaar in het tuindersvak. De opleiding neemt een grotere en belangrijkere plaats in als vroeger. Toekomstige tuinders worden meer voorbereid op het ondernemerschap. Vandaag kunt u in de vorm van een fantastische corso van produkten zien wat de Westlandse tuinbouw te bieden heeft. Het corso symboliseert de dyna miek van de voortgang in de tuin bouw. Voor de jonge mensen willen we bewaren een 19NU en zelfs een 20Straks". BINNENCORSO Van de bijna zeventig wagens wa ren er enkele die wel bijzonder op vielen door hun fraaie vormgeving, zoals bijv. die van de Bos Brothers, die met anjers en fruit waren opge maakt. Rembrandt stond erbij met een schilderspalet. De 's-Gravenzandse molen in mi niatuur zagen we op de wagen van Van Nieuwkerk, we zagen minia tuur landbouwwerktuigen. Een wagen van verpakkingen za gen we en deze was schitterend. Voskamp en Vrijland liet een ver sierde kas zien en de freesia wagen van Wiilfinghoff was opgebouwd met verschillende kwaliteiten soor ten en kleuren. De wegenbouw wagen van Valstar was met gele anthuriums en in het midden een antieke miniatuur loko- motief. Zaadhandel v.d. Berg liet op de wagen zien de resultaten van wat de zaden die zij over de gehele wereld exporteren, presenteren. Een grote klapdeur zagen we staan op de wagen van Van Giesen BV, versierd met prachtige bloemen. Van de Bruyn BV was een wagen met tulpen en lelies. Een der fraaiste wagens was wel die van Vogels, met witte vleugels. Noemen we nog Brinkman en na tuurlijk het Centraal Bureau en de CCWS zelf die met wagens rond reed van het 10Ó P+plan. Op alle wagens waren de meest exotische bloemen verwerkt in prachtige composities. We zouden ze allemaal wel willen noemen, maar dat zou te ver voeren. Vrijdagavond waren er al 3500 be- zoekers, zaterdag kwamen er 15.000 en zondag werd een. hoogtepunt be reikt met 19.000 bezoekers. Bij de zeer velen die zaterdag naar het Binnen corso kwamen kijken was ook de nieuwe minister van Landbouw. De gastvrouwen van 19NU hebben drukke dagen achter de rug. Zij leidden o.a. de bezoekers rond en verstrekten alle gewenste informatie. Deze derde Westland 19NU is ook nu weer een succes geworden en de organisatoren kunnen, wat ons be treft, al weer gaan werken aan een Westland 19NU 1981. M. E. Bot-v.d. Doel De heer Reincke besloot met de woorden van P. Bot uit het lied „Dat is het Westland, Glazen Stad, Europa's Tuin en Neerlands schat". Mevr. v.d. Stee zette daarna de rij dende show in beweging. De geno digden begaven zich vanaf het re staurant waar de openingsbijeen komst plaats vond, naar de tentoon stelling. Verrukt was men over de bloeme- narrangementen en de verwerking door de bloemsierkunstenaars. Mevr. v.d. Stee was vergezeld van de voorzitter van de bloemenveiling de heer P. Enthoven en de heren H. Barendse en J. Reincke. Ook zij wist van al die bloemen pracht en produkten maar één ding te zeggen op deze Tentedag: Het is een waar lentenbloemenfeest". BLOEMENLIED Bij al die bloemen zette het West- lands dameskoor o.l.v. Piet Struijk een door hem geschreven Westland 19NU bloemenlied in, dat meester lijk klonk tussen al die bloemen. De eerste regels luidden: ,,'t Zijn weer bloemen, allemaal bloemen, 't Is weer Westland negen NU. En wij willen 't Westland roe-

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 45