Heffing geluidshinder wegverkeer onaanvaardbaar MANTELPAKKEN: TRICOTS JURKEN EN DEUX- PIECES: POTLOOD-EN BALLONLIJN Randstadedities, wekelijks in 700.000brievenbussen 'O'.- Mode in wol voor winter 1980*1981 De pakjes zullen in de herfst en winter een groot succes worden. De jasjes veelal met dubbele slui ting, vallend over de heup en met grote kragen. Broekpakken hebben pantalons met rechte pijpen die tot boven de enkel vallen. Een smal silhouet, veel driedelige sets, bestaande uit rok, trui en cardigan. Lange wollen truien of erg korte jurkjes, waarbij wollen kousen worden gedra gen. Sportieve truien tot op de heup. Ook hier weer de hoge kragen of polo-kragen en veel in jacquard. Veel van de deux-pieces hebben het effect van een japon. Hierbij veelal lengten tot boven de knie, waarbij wollen kousen worden gedragen. Veel asymmetrische effecten. En voor die vrouwen die graag de mode een stapje voor willen zijn, willen we hierbij een klein tipje van de sluier lichten. In de komende winter zal de stijl erg vrouwelijk zijn met soepelval- lende kleding. Het mantelpak in allerlei variaties belooft een absolute winner te wor den. De lengte van de rok is zeer geva rieerd. Bij de klassieke kleding ech ter zal de lengte onder de knie blij ven. Geen extreem brede schouders meer, de kragen worden groter en hoger en de jasjes vallen over de heup. Bij de jassen is opvallend de terug keer van de 3/4 jas, terwijl de 7/8 jas volop in de mode blijft. Terwijl de Parijs*' modekoningen nog maar net de zomermode 1980 in hun shows hebben laten zien, is men toch al weer volop bezig met wat herfst/winter 1980/1981 ons zal brengen. Er zijn twee nieuwe lijnen: „de pot- fl lood lijn", recht silhouet, schouders op zijn plaats, jasjes tot over de heup en soepele stoffen, terwijl de DE JASSEN: „ballon lijn" ronde schouders heeft, de rokken erg kort en vooral be- Comfortabel in 3/4 en 7/8 lengte, strak om de heu- doeld voor de jongeren. pep vierkante of raglan schouders, grote kar gen. Aldus een bericht van het Interna- asymmetrische sluitingen, veel double-face en tiondal Wolsecretariaat. ruimte in de rug. Het totale wegverkeer in Neder land wordt per 1 april a_s. onder worpen aan een nieuwe belasting heffing. Ingevoerd wordt dan de heffing op geluidhinder. Minister Ginjaar heeft recent het ontwerp-besluit daarvoor gepubli ceerd in de Nederlandse Staatscou rant De EVO acht invoering van deze heffing op dit moment onaanvaard baar. In het Parlement moet im mers nog een grondige discussie plaatsvinden over de totale finan ciering van de ambitieuze milieu plannen van mjjyster -Ginjaar. Het blijft namelijk niet bij de geluidhin- derheffing. Zonder die discussie kunnen geen heffingen worden opgelegd aan het wegverkeer, aldus stelt de EVO, Al gemene Verladers- en Eigen Ver voer Organisatie in een brief aan minister Ginjaar. Ter toelichting heeft de EVO het volgende commentaar: Het lijkt erop, dat de uitvoering van de Wet Geluidhinder evenwichtig tot stand kan komen. Er liggen im mers twee belangrijke nota's op ta fel. De Nota. Milieuheffinge'n met voorstellen over de financiering van het milieubeleid. En ook is pas het uitvoeringsprogrartima van de Wet Geluidhinder verschenen. Het Parlement moet zich nog over deze twee zaken uitspreken. Daarbij gaat het dan om punten als: welke bijdragen kunnen van de weggebruikers worden gevraagd om ongewenste situaties te saneren. Maar ook: moet de uitvoering van allerlei maatregelen door heffin gen, opgelegd aan weggebruikers, worden betaald of komen deze gel den uit de algemene middelen. Juist omdat bij de vaststelling van de Wet Geluidhinder deze vragen nau welijks aan de orde zijn geweest, heeft het Parlement om deze funda mentele discussie met de minister gevraagd. Dèt deze nodig is blijkt alleen al uit het nu voortijdig gepu bliceerde Ontwerp-Heffingenbe- sluit. Daarin wordt een heffing van 0,47 cent per liter brandstof voorgesteld per 1 april a.s. Het blijkt dat daar uit uitgaven moeten worden gaan betaald, die helemaal niet aan de weggebruikers zijn toe te rekenen. Daarom zal eerst het Parlement zich over een en ander moeten uits preken. Dit geldt in versterkte mate voor de gedachten over de fondsvorming in het milieubeleid. De Wet Geluidhin der stelt, dat de heffingen-opbreng sten uit het wegverkeer moeten worden besteed aan het tegengaan van de door het verkeer veroor zaakte hinder. Hiermee wordt dan wel een soort geluidhinderfonds in gevoerd. Aan de betekenis hiervan moet echter ernstig worden getwij feld, aldus de EVO. Omdat er in de toekomst nog meer heffingen worden ingesteld, dringt de EVO er bij de minister op aan, de eventuele heffingen pas in te voeren, nadat het Parlement zich fundamenteel heeft uitgesproken over het heffingenvraagstuk in het algemeen en over het Meerjaren plan Geluid.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 50