Mevr. van der Most (85): „Alles met de wastobbe" De Hargahof" bestaat 80 jaar Bladeren in het verleden van een Drie oudleerlingen: „Een leuke tijd!" Dc A. BOT meubelen Festiviteiten OVERTREKKEN SCHIEDAM De leerlin gen van de School voor Huishoud- en Nijverheids onderwijs „De Hargahof" kunnen zich waarschijnlijk niet voorstellen dat zij de lessen zouden bijwonen ge huld in lange witte schor ten. En dat zij zouden moeten le ren hoe te „wasschen" in grote ijzeren teilen, om ver volgens het linnengoed door een wringer te halen, en la ter te mangelen. Toch ging het op hun eigen school, tachtig jaar geleden toe op bovenomschreven manier. Foto's uit het ar chief van de Huishoud- en Industrieschool, tegenwoor dig kortweg „Hargahof" ge heten, getuigen daarvan. van uw bankstel, eethoek, enz. Vraag vrijblijvend prijsopgave HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 50 WOENSDAG 2 APRIL 1980 Chri Harg nieu1 bouv Er is waai zoals Als aula niet Er z deze (esse Er i certe En wees Er v weel Onz« De 8 v.d. kolenl daar warm Kort frouw Zij w< In die gerha nieuw Heel ten ui van d< ring v en uit De hu Vis, v vertre rektrii wel ze jaren kige k NIEU1 Het sc straat, Corine Quist ondervroeg 3 dames die in de periode 1948 tot '52 op de Huishoudschool de lessen gevolgd hebben. „Deze drie dames, mevrouw van Tilborg, mevrouw van Wierden en mevrouw Ooms", schrijft Corien, „hebben alle drie een an dere mening daarover (zie het eind van dit gesprek). Ook de indeling was verschillend. De eerste 2 klassen was de primaire opleiding, de derde en vierde klas was een opleiding voor de huishouding met stage lopen op de zaterdagochtend. Bij het koken droegen ze een wit gesteven mutsje. De docenten kregen de gerechten, zelf kregen ze niks. Ook moesten ze voor de docenten wassen en strijken. De omgang met de docenten was vol respect, bijvoorbeeld in de gangen rechts lopen als er een leerkracht aankwam. De meisjes moe ten op school beslist geen lange broek aan. Ook warem er geen gemengde klassen, zoals tegenwoordig soms het geval is. Over jongens mocht niet gesproken worden en uiteraard geen jongens in of rond de school. Als je te laat was en je had geen briefje bij je, dan mocht je er niet in. Maar de concierge was een goede man en liet je er soms stiekem in. De direktrice heeft een kookboek geschreven wat nu nog thuis gebruikt wordt. Eén van de dames is na haar schoolopleiding gezinsverzorgster geweest, één heeft voor een kleuterklasje gestaan en de derde werkt nu nog bij een bemiddelingsbureau. Aan het eind van het gesprek vragen we de drie dames wat zij aan de opleiding hebben overgehouden: Mevrouw Ooms: „Ontzettend veel. Nog steeds vouw ik de lakens op dezelfde manier". Mevrouw van Tilborg: „Een leuke tijd, die me altijd bij zal blij ven. Ik heb dingen geleerd die ik nog dagelijks gebruik". Mevrouw van Wierden: „Nee, ik heb wel een leuke tijd gehad, maar volgens mij had ik deze beter kunnen besteden". Wij hebben gezellig gepraat met de dames en vonden het leuk om is over onze school in de jaren 50 aan de weet te komen. CORINE Het grootste feest was ieder jaar de verjaardag van juffrouw van der Ven. Die werd altijd gevierd op de eerste zaterdag in december, in ge bouw Musis Sacrum. Op de foto: mejuffrouw van der Ven die tot 1940 di rektrice is geweest. Enkele leerlingen van de Hargahof intervieuwden een paar van de oudste leerlingen van de nu 80-jarige huishoudschool: me vrouw van der Most (85) ging sinds 1912 naar de Huishoud- en In dustrie school. Ze heeft een opleiding van 3 jaar gehad. Ze was 17 toen ze van school ging. De direktrice was toendertijd mevrouw van der Ven die het vak naaimachine-naaien gaf. Mevrouw van der Most zegt: „Ja, daar haalde je niet in je hoofd om kattekwaad uit te halen". Mevrouw van der Most kreeg veel huishoudelijke vakken. Ze somt op: „koken, wassen, strijken, naaien, mazen en mangelen". Ze kreeg 1 uur Nederlands in de week. De theorievakken waren een vervolg op het lager onderwijs. Nu de andere dame (82 jaar). Ze heeft liever niet dat we haar naam noemen. Zij is van 1910 tot 1912 op school gegaan. Zij leerde voor dienstmeisje en is dat ook geweest. Net als me vrouw van der Most heeft zij praktische en theoretische vakken gehad en zij vond het een fijne tijd. In de kookles moest je eerst water leren koken, dan melk enzo voorts. Dus heel anders dan nu. Ze hadden toen nog geen elektrische- of gasstellen, maar kook- stellen die op kolen brandden. Als de kolen niet goed brandden kon er niet gekookt worden. Ze kregen ook gezondheidsleer en warenkennis, van Dr. Sauer en apotheker Bakker. Het wassen ging met blokken Sunlight zeep, en speciale kleding met hout zeer. Alles met de wastobbe natuurlijk! Zo zie je maar, er is een hoop afgegaan en bijgekomen op de Huishoud- en Industrieschool. SILVIA Deze foto's zijn opgediept ter gele genheid van het 80 jarig bestaan van de school in dit jaar. Voor het opnieuw Oosthavenkade 56, Vlaardingen telefoon 345163. Al bladerend in de annalen die de tand des tijds doorstaan hebben, komen we allerlei aardige wetens waardigheden tegen over het rei len en zeilen van deze voormalige „kookschool". Opgericht in 1900 door een twintig- teil Schiedamse ingezetenen, ging deze kookschool in een lokaal aan de Lange Achterweg moeilijke ja ren tegemoet. TEGENSTAND De keuze van „moderne" voedings middelen namelijk, wekte spot, tegenstand en wantrouwen bij allen die minder vooruitstrevend waren. Gelukkig ontfermde de Maatschap pij tot Nut van het Algemeen zich na verloop van tijd over de school. Deze breidde de lessen uit met was sen, strijken en verstellen. Tot dan toe werd de school bekos tigd door partikulieren. Maar in 1905 werd rijkssubsidie verleend en kon de school gaan draaien onder de naam „Huishoud- en Industrie school voor Schiedam en Omstre ken". Van het begin af aan was mejuf frouw M. J. H. van der Ven direk trice van de school, en zij zou dat nog heel lange tijd blijven, namelijk tot aan haar pensionering in 1940. Maar intussen werd een eigen ge bouw betrokken aan de Prins Mau- ritsstraat. Tot 1973 heeft dat ge bouw onderdak verleend aan opeenvolgende generaties huis houdschoolleerlingen. Vooral omstreeks 1958, toen de ge boortegolf van na de oorlog aan voortgezet onderwijs toe was, heeft de huishoudschool zeer met ruimte gebrek gekampt! De school heeft erg veel geluk ge had met de keuze van direktrices. Degenen die de school geleid heb ben waren kapabel, en dienden de school over het algemeen lang tot zeer lang. OORLOGSJAREN Aan mejuffrouw Westerdijk viel de moeilijke taak ten deel de school door de oorlogsjaren heen te lood sen. En hoewel er heel wat voorraad was op school, bleek toch een huis houdschool kwetsbaarder te zijn dan andere takken van onderwijs. Men kampte met voedseldistributie, rantsoenering van gas en elektrici teit, stof die alleen nog op punten verkrijgbaar was, enzovoorts enzo voorts. Gelukkig bezat het strijklokaal een Tot de zomervakantie zijn er in de Hargahof allerlei festivitei ten om het jubileum luister bij te zetten. In dat kader is er al een song festival geweest, en een fancy fair (om met de opbrengst een documentatiecentrum in de school te kunnen inrichten). In april wordt er een speur tocht gehouden, en in mei een sportdag. Tot besluit zal er op 19 juni een groot feest zijn in zaal Irene. Op deze avond zal de diploma uitreiking plaatsvinden, waarna er een disco-avond is. Achterop deze oude foto staat: „Waschbehandeling 1915". Deze dames volgden in 1913 de opleiding tot leerares huishoudkunde.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 50