Het tijdperk van de'blo-chip' staat voor de deur ©Anno IC '80 'IP tt Droom Molecuul Defensie MÊ^mm Overgenomen uit: De Automatiseringsgids DE CHIP, die met zijn verzameling van duizenden transistoren op een oppervlak niet groter dan een vingernagel beschouwd wordt als een voorbode van een nieuw tijd perk, staat op het punt te verdwijnen. Door het voortdurend beter worden van de technologie, zal de chip in de toekomst zó klein worden, dat hij met het blote oog niet meer te zien zal zijn. Dit is de voorspelling van een Engelse na tuurkundige, dr. John Barker. de Barker gelooft, dat seience-fictiondromen werkelijkheid gaan wor den, waarin de chips on gelooflijk klein zijn, meer dan een miljoen onderde len bevatten en boven dien nog 'intelligent' zijn ook. Mü 5 „Recalled to Life", van de Engelse science fiction-kunstenaar Chris Foss. De 'man van zes milloen' wordt werkelijkheid Op het moment voert dr. Barker besprekingen over dit onder werp met ingenieurs en weten schappers in Engeland en de VS. In Engeland leidt hij een onder zoeksteam van drie man aan de universiteit van Warwick. Dit team houdt zich bezig met on derzoek op lange termijn naar wat wordt genoemd de komende chip-revolutie. De onderzoeken worden gesteund door de Britse Onderzoeksraad voor Wetenschappen. In de VS werkt dr. Barker samen met een groep van 15 onderzoeker^ aan de universiteit van Colorado. Het on derzoeksproject in de States wordt mede gefinancierd door de NAVO. Teneinde de toekomstige super processors, met verwerkingssnel heden die een factor 100 hoger lig gen dan nu, te kunnen beschrijven en begrijpen, heeft Barker een theoretisch model ontworpen. Hieruit bleek, dat wanneer de di mensies van de verschillende on derdelen worden teruggebracht totdat zij iets groter zijn dan een molecuul, er drastische natuur kundige veranderingen optreden. In zo'n geval zijn de onderdelen geen losstaande elektronische componenten meer, maar zijn zij in sterke mate afhankelijk van hun direkte omgeving. De onder delen worden beïnvloed door de buurcomponenten en de koppelin gen tussen beiden. Het zou wel eens zover kunnen komen, dat dergelijke onderdelen zichzelf gaan groeperen op een manier die sterk doet denken aan een levend organisme. Dit zou kunnen betekenen, dat een beschadigd gedeelte van een chip automatisch wordt gerege nereerd, ongeveer op een manier als bij een levend wezen. Als chips inderdaad een vorm van Teven' zouden gaan vertonen, moeten zij in staat geacht wor den om te leren, en zichzelf te programmeren. Barker gelooft, dat het in de toe komst mogelijk moet zijn, een in telligente computer op te bouwen. De intelligentie wordt dan op de zelfde manier gevormd als het in de hersens van een baby gebeurt. Deze gezichtspunten leiden naar een geheel nieuwe wetenschap, die zou kunnen worden omschreven met 'microstructuur-wetenschap'. Het succes van deze nieuwe bena deringswijze is afhankelijk van de veranderingen, die men gaat aan brengen in de architectuur van elektronische schakelingen. Op het moment streeft men ernaar, iedere component in een schake ling compleet te isoleren van zijn omgeving. Indien men het 'groeiprincipe' wil gebruiken, moet contact tussen de componenten onderling juist wor den bevorderd. De meest recent ontwikkelde chips bevatten al ruim 64.000 tran sistoren. Sinds 1960 is het aantal transistors per chip ieder jaar ver dubbeld, en Barker verwacht, dat de intelligente superchip niet lang meer op zich zal laten wachten. Alhoewel een chip met daarop een miljoen transistors nog niet is gefa briceerd, hebben we wel de kennis om het te kunnen doen. Barker verwacht, dat het in 1982 al zover zal zijn. Binnen vijf jaar zal vervolgens de eerste 'zelf-organiserende' chip zijn gemaakt. Eenvoudige experi mentele circuits van moleculaire afmetingen zijn al in laboratoria gemaakt. Behalve dat de superchip een groot effect zal hebben op het le ven van alledag, zijn er ook zeer veel voordelen bij gebruik voor defensiedoeleinden. Het machtse venwicht in de wereld kan aan zienlijk gewijzigd worden door het inzetten van nieuwe wapens zoals robot-bommen en robot-tanks. Een onbemande robot-tank kan omtrekkende bewegingen uitvoe ren, heeft niets te lijden van een neutronenbom en kan niet door gas worden uitgeschakeld. Een nog verdergaande ontwikke ling, is het koppelen van een su perchip met levende materie: de zogeheten bio-chip. Mocht dit ge beuren, dan zijn de toepassingsmo gelijkheden welhaast onbegrensd. Met gebruik van bio-chips moet het op een dag mogelijk zijn, zo'n chip met een menselijk li chaam te verbinden, om zodoen de een uitgevallen lichaams functie te herstellen. Een bio- chip kan worden verbonden met de gezichtszenuw, om zodoende blindheid te genezen. Barker vatte zijn gedachtengang in het kort als volgt samen: „Deze nieuwe wetenschap beslaat een zeer groot terrein en het is onmo- gojijk een totaalbeeld te krijgen, zonder alle facetten eerst in ogen schouw te nemen. Het belang van dit onderzoek is, dat een groot aantal zaken nu in een ander dag licht komen te staan. Ik denk dat het klimaat op het moment gunstig is, en ons onderzoek voortgang kan blijven vinden."

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 13