TUINLIEFHEBBERS... HET K L Foto 's nabestellen f S luraerliike S3tand door: Aad van Winsen. HET BEPLANTEN DE CONIFEREN BOMEN HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 10 - WOENSDAG 16 APRIL 1980 We weten het allemaal Maart roert zijn staart en Aprilletje zoet geeft ook nog wel eens een witte hoed. Oer-Hollandse uitdrukkingen, die althans tot nu to ook in het prille begin van 1980, hun spreekwoorde lijke inhoud weer volop eer aan doen. Spijtig natuurlijk voor de vele men sen die na ten toch altijd weer lang durige winter staan te popelen om er in hun vrije wiekend op uit te trekken, teneinde te kunnen genie ten van de mier dan fraaie Hol landse natuur, of zoals zo velen die de drang naar dat eigen vrije cam pingstekkie nauwelijks kunnen weerstaan. Toch zorgt diezelfde kli matologische omstandigheid niet alleen voor negatieve ontwikkelin gen. De bakker van ons dagelijks brood, de leverancier van energie, de slijter of de erwtensoepfabri kant en tal van anderen zullen dan ook met meer optimistische gevoe- lends de schrale koude voorjaars wind accepteren. Maar ook voor U, met dat stukje tuin achter de keukendeur kan de ons tergende kou een voordeel bete kenen. Let wel Kan. want zij die hunke rend door hun tuintje banjeren om de eerste tekenen van floraleven te aanschouwen zullen zich ergerlijk op de proef voelen gesteld. Maar...mocht U nog het een en an der willen planten of verplanten, of zonodig de totale tuin een ander ge zicht willen geven, dan is het anti- groei klimaat duidelijk in Uw voor deel, want zoals de kop boven dit artikel vermeld, het kan nog net met dien verstande dat het niet de meest ideale tijd is. maar toch een periode waarin tal van tuinwensen nog kunnen worden gerealiseerd. Reden voor Randstad Edities U dan toch maar. zij het globaal van enige goedbedoelde tuintips te voorzien Het is zeker niet de bedoeling dat we nu uitgebreid gaan betuttelen over wat U wel of niet moet gaan planten, of over plantdieptes en aanverwante toestanden, dat zou bovendien een veel te uitgebreid verhaal worden terwijl U bij aan koop van bepaalde beplanting dit best even aan Uw leverancier kan vragen, er vanuit gaande dat U zo verstandig bent een en ander via de erkende vakman aan te schaffen. Wat erg belangrijk is in deze pe riode van het jaar. is te voorkomen dat gekochte beplanting tijdens het vervoer de kans krijgt om uit te drogen. U moet weten dat de meeste planten zijn gezegend met duizenden, vaak met het blote oog nauwelijks waarneembare haar wortels. Ragfijne draadjes die bin nen de kortst mogelijke tijd verdro gen. Deze haarwortels zorgen er voor dat na verplanting het nieuwe groeiproces weer op gang wordt ge bracht. Beschouw daarom zeker in het schrale voorjaar Uw planten als vissen op het droge. Om nu uitdroging van de haarwor tels tegen te gaan. doet men er erg verstandig aan de te verplaatsen planten met hun wortelkluit on- middelijk in een plastic zak te doen. nadat deze uit de grond is gehaald, maak de plastic zak eventueel van binnen iets vochtig en bind daarna de bovenkant van de zak weer dicht. Thuis gekomen eerst bepalen waar de desbetreffende plant moet, komen te staan, een plantgat ma ken i-n zonodig wat potgrond of tuinturf (geen turfmolm) in het plantgat toevoegen; dan wat niet te hard en te koud water toevoegen en pas dan de plant uit de plastic zak halen en direkt planten. Nu zijn er natuurlijk tal van ver schillende plantengroepen, die ei genlijk allemaal hun eigen eisen stellen De rozen bijvoorbeeld zou den het zeer op prijs stellen als hun wortels behoorlijk verticaal in de grond verdwijnen. Zijn de wortels te lang knip er dan liever een stukje af. daar dit veel gunstiger is dan het dubbel duwen van de wortels. Daar waar de wortels beginnen ca 3 cm onder de grondoppcrvlakte plan ten. en zorgen dat de oculatie juist onder de grondoppervlakte ver dwijnt. Zet bij al te droog weer de wortels een korte periode in het wa ter alvorens tot planten over te gaan Met name do Polyantha rozen (meerbloemig) goed kort snoeien. Zet nooit rozen-wortels direkt op ondergespitte stalmest, zorg voor een behoorlijk laagje tuinaarde tus sen mest en wortels Plant nooit Po- lyantharozen en Theehybride rozen in één perk bij elkaar, de onder linge verschillen zijn te groot Wilde takken vaak uit de wortel ontspro ten geven veel doornen en geen bloemen verwijder deze zo diep mo gelijk. Advies: voor perk en rand- beplanting zal de Polyantha roos het beste resultaat geven Het woord conifeer, een samenvoe ging van twee latijnse woorden n.l. Conus (kegel) en Feme (rdragen) kegeldrager dus Dat kegeldrager is duidelijk terug te vinden bij sparren dennen pijnbomen etc. al zijn we vaak ge neigd te spreken van de zgn denap pels. Welnu we hebben het over zgn naaktzadigen en we bedoelen een hele grote groep sierlijke groen- blijvers bijna in elke Hollandse tuin te vinden. De meeste Coniferen laten zich met optimaal resultaat in het voorjaar verplanten, al moeten ook hier de nodige voorzorgen worden getrof fen Het is ondoenlijk alle soorten coniferen afzonderlijk te behande len. de onderlinge verschillen zijn uitermate groot, zowel wat betreft groeiwijze als de grondeisen die worden gesteld Er zijn echte moe rasconiferen. maar ook zandgrond coniferen en zo U wilt alle grond soorten er tussenin. Over het algemeen zal de bij de Ne derlandse kwekers gekweekte boom het in Uw tuin best naar zijn zin hebben, hoewel de meesten zich graag op een kleine grond verho ging bevinden. Welnu de aanschaf van coniferen JSt* N vereist op zijn minst enige informa tie van de leverancier U moet ten slotte weten wat de groeieigen- schappen zijn van de conifeer die U wilt aanschaffen, informeer daar uitdrukkelijk naar. Geef de coni feer de ruimte in Uw tuin die hij la ter nodig zal hebben, zodat hij als solitairplant volledig tot zijn recht kan komen. Zorg voor een behoor lijk plantgat, voldoende opgevuld met potgrond of tuinturf, en laat de jute zak om de wortel zitten. Probeer met name opgaande coni feren een steuntje te geven, zodat ze in het eerste tuinjaar optimale kan sen krijgen hun wortels te ont plooien. zonder dat deze door het schudden van de boom bij herha ling worden losgetrokken. In het eerste jaar voorzichtig met bemesting, en honden en katers zo veel mogelijk uit de buurt houden, (urine). Ceders. Chamaecyparis. Ju ni perus, Pinus. Taxus, etc het zijn blijvende schoonheden in Uw tuin. die relatief weinig onderhoud vra gen. Ook voor dakterrassen en bal kons is er een behoorlijk aanbod zgn. dwergconiferen, informeer er naar bij de vakman. Een uitzonderlijke conifeer is wel de Larix. deze is namelijk naalden- verliezend en geeft in het voorjaar een frisse lentekleur. Ook kunt U door diverse coniferen bij elkaar te planten een fantastische kleur- scharkering creëren. Bedenk dat met name de zon voor een groot ge deelte de kleur van de conifeer kan beinvloeden. Reden waarom vaak in de wintermaanden bij gebrek aan voldoende zonlicht de conifeer wat donkerder getint zal zijn Houd dus voldoende rekening met het aantal zonuren op de plaats waar de conifeer wordt geplant. Bomen, een erfstuk uit het verle den. maar nog meer het kapitaal van de wereldbevodking voorbe stemd om met rente aan de vol gende generatie over te dragen. Het moet gezegd we hebben met el kaar onze taak verzaakt, we hebben gekapt en opgesoupeerd, het is vijf voor twaalf, het lijkt er op dat we tot het besef zijn gekomen dat dit niet langer kan. Laten we in deze Randstad Editie- Florabijdrage toch maar eens uit gebreid aandacht schenken aan onze houtvoorzieners, waarvan we zo lang hebben onderkend dat deze stamgevallen voor veel meer doe leinden onmiskenbaar zijn geble ken. yJ rj i De waarschijnlijk meest onder schatte funktie van de bomen is het onbegrenst vasthouden van grond water. en het zonodig ook weer af staan in tijden van overvloed. Maar ook het assymileren van de bomen is een bekend gegeven en wel op een zodanige wijze dat vrij wel elke Nederlander weet te ver tellen dat het zo gezond is om in het bos te vertoeven, al is hem vaak niet duidelijk waarom. Het pleit voor de huidige instelling van mensen anno 1980. te beseffen dat bomen nooit genoeg kunnen_ worden aangeplant, wat al evenzeer geldt voor het overheidsbeleid, daar vaak enorme subsidies voor aanplant beschikbaar worden ge steld. Toch leidt een overdosis na- tuursympathiën vaak tot onderling onbegrip, omdat het regelmatig voor-komt dat bepaalde bomen om bepaalde redenen wel moeten wor den gerooid. Vaak worden mensen ten onrechte beschuldigt voor het aanschaffen van een gekapte kerstboom (picea excelsa) We moeten wel bedenken dat onze kerstboom uitsluitend voor dat doel wordt gekweekt, na te zijn gekapt weer opnieuw wordt aangepland. maar vooral dat deze boom in ons klimaat beslist niet oud kan worden. Vaak ook worden bomen gekapt om andere bomen overlevingskan sen te geven, terwij] zieke bomen zeer zeker tijdig dienen te verdwij nen teneinde een catastrofe te voor komen. Welnu de boom in uw eigen tuin. want daar gaat het in deze om. Een moe! 1 ij k onderwerp omdat de meeste bomen voor de meeste tui nen ongeschikt zullen zijn Bomen kunnen vaak gigantische vormen aannemen, terwijl de gemiddelde huis tuin in ons land die ruimte niet bied. Gelukkig hebben met name Neder landse kwekers voor tal van wel ge schikte variaties gezorgd, zodat elke tuinbezitter wel èèn of meer dere bomen in zijn tuin kan plaat sen. zonder direkt zijn naaste omge ving overlast te bezorgen. We zouden over bomen een jaar lang onze krant kunnen vullen, een enorme uitgebreide en fascine rende materie, zodat het verstandig lijkt dit toch maar weer aan de vak man over te laten, en ons te beper ken tot de gegevens hoe die boom in het voorjaar van 1980 in Uw tuin aan het groeien te krijgen. Ook voor onze bomen op stam is de uitdrogingsprocedure van toepas sing, opletten geblazen dus. Verder kan worden gesteld dat de meeste bomen vrij gemakkelijk aan de groei zijn te krijgen' hoewel bij deze vaak topzware windvangers een stevige paal, en een juiste be vestiging aan boom en paal middels in de handel verkrijgbaar boom band geen overdadige luxe is. Let bij de aanschaf op een onbescha digd wortelkruis, en geef de boom na beplanting voldoende water (bij voorkeur geen leidingwater). Bevestig eventuele steun aan de boom met zorg, zodat de bast niet door kan schuren. Snoei de boom indien nodig, vraag advies bij Uw tuincentrum of vakman, omdat ook dit moeilijk op papier kan worden beschreven. Bedenk dat niet alle bomen worden verkocht als bloeiende bomen, laat U dus des kundig voorlichten. Bedenk dat een goede vakman, een betrouwbaar tuincentrum II beste raadgever kan zijn, schroom niet om te vragen al datgene wat U we ten wilt. Wat Randstad Edities be treft erg veel tuinplezier en sukses. GEBOREN Samira, d.v. Buitendijk-Koolmees. Monique E., d.v. Deuze-Wolf. Silvia, d.v. Post-van Zomeren. Diane, d.v. Feijen-Verwaaijen. Taner, z.v. Yildiz-Gülcü. Priscilla, d.v. Stolk-van Heusden. Johanna C., d.v. Houtbraken- Vester. Christiaan, z.v. de Roo-De Vliegere. Maaike, d.v. Grauwmeijer- Wemelsf elder. iRogier A., z.v. Groeneveld-Ramack. Annemieke K., d.v. Los-Zwering. Nesli, d.v. Yilmaz-Buhur. Annemiek, d.v. Baljon-Verburgh. Merijn W., z.v. van der Tuijn-v. Kinderen. Laurens M., z.v. de Groen-de Jong. Petra, d.v. Sebel-Verschoor. Edwin, z.v. van Bueren-de Regt. Frank, z.v. Heijster-Krabbendam. Lydia, d.v. van der Hart-Gebarska. Gerben, z.v. de Bie-Maters. Robert E. M., z.v. van Nes-de Bruijn. Seth, z.v. Hoogland-Roeters. Angela, d.v. Knook-Tóth. ONDERTROUWD A. C. Bijl, 28 jr. en M. W. J. Bijen, 25 jr.; E. P. Dijkshoorn, 24 jr. en H. M. F. Pieters, 27 jr.; W. A. Feelders, 29 jr. en F. H. Wigmans, 22 jr.; P. G. Mak, 27 jr. en M. den Hartog, 21 jr.; J. Mulder, 35 jr. en I. H. de Geus, 27 jr.; H. W. van der Poel, 26 jr. en M. L. A. Huizer, 27 jr.; J. Soleer, 24 jr. en C. A. Swaerdens, 20 jr.; T. F. L. Steketee, 23 jr. en L. J. K. Risteruw, 22 jr.; M. J. Twigt, 22 jr. en I. Meijer, 19 jr.; A. F. C. M. Verschu ren, 22 jr. en A. C. van Rooijen, 27 jr. OVERLEDEN W. J. van der Eerden, vr., geh. gew. met B. F. M. Stoopman, 79 jr.; J. H. L. Ruts, m., 72 jr.; C. A. A. van Gogh, m., 75 jr.; H. Harreman, m., 74 jr.; J. van den Tempel, m., 72 jr.; P. A. Doff, vr., geh. met J. H. W. Schouten, 78 jr.; A. van der Kooy, m., 77 jr.; G. Schippers, vr., geh. gew. met A. Roza, 86 jr.; M. van Bommel, m., 73 jr.; I. Marinus, vr., geh. gew. met L. van der Kaag, 83 jr.; L. C. Rijkuiter, m., 85 jr.; W. Platteel, m., 42 jr.; P. Vis, m., 80 jr. Rands tadedrties, wekelijks in 700.000brievenbussen GEHUWD J. Scheijbeler, 26 jaar. en Y. Muis, 22 jaar. Een foto gezien In dit blad die u best zou willen hebben? Voor 7,50 kan die foto de uwe wor den. Tenminste, als het gaat om plaatwerk van onze eigen foto- redaktie, wat in 9 van de tien gevallen opgaat. Voor het nabe stellen van die foto's op formaat 18x24 knipt u de bewuste foto uit dit blad, noteert naam en datum van het blad waarin de foto verscheen en zendt uw be stelling (uiteraard voorzien van uw eigen naam en adres) naar de FOTODIENST RANDSTAD EDITIES, Koommarkt 34, te Delft. Voor uw en ons gemak ontvangen wij hierbij gaarne een betaalcheque of giro-betaalkaart, voüedig ingevuld en van uw handtekening voorzien. Telefonische verzoeken voor na bestellingen kunnen niet in be handeling worden genomen, ter- wjjl de op deze manier verkre gen foto's niet voor publikatie mogen worden gebruikt. Na ont vangst van de foto (en uw kran teknipsel) kunt u (als u geen cheque heeft bijgesloten) het ver schuldigde bedrag,./ 7,50 per afdruk dus, gireren op nr. 2395347, t.n.v. Randstad Foto dienst, Delft.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 10