Wie ruimt de rommel op? DE STADSVERGROENERS Particuliere Organisaties Uitgave Gemeentewerken Schiedam In de week van 21 t/m 26 april gaan meerdere gemeentelijke diensten aktie voere» voor een schone Schiedamse stad. Een heel bijzondere aktie, want de gemeente doet vrijwel niets extra's. De gemeente doet al zeer veel om Schiedam schoon te houden. Doch in deze week wil zij dat benadrukken door alles eens op een rijtje te zetten. Met deze aktie hoopt de gemeente de burgerij niet alleen te informeren maar ook te aktiveren. Tenslotte is iedere burger veel meer betrokken bij het schoonhouden van de stad dan hij of zij denkt. De gemeente hoopt dat u deze betrokkenheid gaat tonen door een milieubewuste houding in de stad aan te nemen. Open dagen kwekerij Schoon water in Schiedam 5ITLJATIE 1 gazon tussen parkeerstroken en beplanting als erf- scheiding. SITUATIE 2 verharding tussen par keerstroken, ruimte gemeenschappelijk. Bloembakken Nieuw groen HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 28 WOENSDAG 16 APRIL 1980 Gemeente voert akti e: Schoon Schiedam Op maandag 21 april wordt er vuil uit de havens en de Schie gehaald; op die plaatsen waar veel drijfvuil aanwezig is. Daarnaast wordt de singel aan de Stadhouderslaan ontdaan van drijfvuil en gaan daar de eerste fonteinen weer spuiten. Ook wordt op deze dag de maande lijkse waterbemonstering uitgevoerd. Op dinsdag 22 april wordt de tuin van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam aan de Van Heekstraat geopend. Bij deze gelegenheid worden een aantal prachtige kistbomen toegevoegd aan deze bijzondere tuin (onder het „hoofdje Nieuw Groen" leest u meer over deze tuin). Deze bomen, welke reeds enige jaren met de wortelkluit in een kist staan, kunnen op elk gewenst moment van het jaar, dus ook buiten het normale plantseizoen, in de grond worden geplant. Op woensdag 23 april is er een grote schoonmaakaktie door heel de stad. Meer dan 100 man zijn dan druk in de weer met het schoonmaken van straten en plantsoenen. Het speelterrein aan de Maasboulevard krijgt een bijzondere beurt. Daarnaast worden alle grote parken en de omgeving van winkelcentra onderhanden genomen. Tezamen met de pleincommissie van bewoners van het Wilhelminaplein (Schiedam-Zuid) hoopt de gemeente ook dit plein schoon te maken. Daarnaast zullen veegwagens de straten in de Gorzen een beurt geven. Ook zullen, zoals ge woonlijk, straatkolken worden schoongezogen. En natuurlijk.... woensdag is ook glas-ophaal- dag. We hopen ook de jeugd erbij te betrekken door rond dezelfde tijd nog twee beplantingen in samenwerking met schoolkinderen uit te voeren. Deze plantaktiviteiten worden uitgevoerd in de Nieuwbouwwijk Woudhoek en in het Volkspark. Om iedere burger wat meer inzicht te geven in de voorbereidingen die nodig zijn voor een goede groenvoorziening in de stad zal de stadskwekerij aan de Fokkerstraat op zaterdag 26 april en zaterdag 17 mei worden opengesteld voor publiek. Bijzondere aandacht zal worden besteed aan de mogelijkheden met geveltuintjes en balkonbakken. Iedereen is op deze open dagen van harte welkom. Dagelijks is het Vervoer-, Reinigings-, Ont- smettings- en Marktbedrijf in de weer om uw huisvuil op te halen. Wekelijks maken tuinlieden plantsoenen en reinigers straten schoon. Er staan meer dan 250 papierbak ken in de stad. Overal kunt u uw glas kwijt. En steeds kunt u containerauto's van mo dern uitgeruste bedrijven allerlei soorten afval zien afvoeren. Natuurlijk denkt u nu al aan al het papier op de straat en in het plantsoen of mogelijk aan het onkruid. (Gooit u wel eens wat op straat of in het plantsoen...?). Maar staat u er wel eens bij stil, dat in de meeste wijken twee maal per week het huis vuil wordt opgehaald? En ziet u niet altijd de vuiliniswagen bij de markt staan om het afval van het marktterrein op te ruimen? Naast het ophalen van uw huisvuil komt het V.R.O.M.-bedrijf ook graag bij u langs voor het ophalen van grof huisvuil (elke woens dag na telefonische afspraak, telefoon 622222), of voor het bestrijden van onge dierte. Er is echter nog een manier, waarop u een gedeelte van uw huisvuil kwijt kunt; de glascontainer. Het V.R.O.M.-bedrijf is al ze ven jaar in de weer om uw glasafval ge scheiden te verzamelen. Momenteel staan er 20 moderne glasbakken verspreid over de hele stad. De gemeente hoopt, dat u het V.R.O.M.-bedrijf met deze positieve aktie blijft ondersteunen, door al uw glas naar de glascontainer te brengen. Om al dit en nog veel meer vuil zo snel mogelijk af te voeren, zijn er overlaadsta- tions, vanwaar al het Schiedamse vuil per trein of grote container vrachtauto naar el ders wordt getransporteerd. Een groot gedeelte van dit vuil wordt omge vormd tot zeer goede meststof of andere re- cycling-produkten. Elk jaar worden alle stadswateren schoon gemaakt. Fonteinen geplaatst en bagger- werkzaamheden uitgevoerd. Daarnaast wordt het water maandelijks op samenstel ling gecontroleerd. Als we spreken over een schone stad, dan hebben we het zoveel mogelijk ook over schoon en liefst visrijk water. Let wel... zoveel mogelijk. Stadssin gels zijn er in de eerste plaats voor de af voer van water uit de stad. Elk jaar worden de singels schoongemaakt. Helaas wordt er veel afval in de singel ge gooid. Bij elke schoonmaakbeurt staat de gemeente weer voor verrassende hoeveel heden oude fietsen, plastic, hout enz. U her innert zich, dat het V.R.O.M.-bedrijf na een telefoontje het grove vuil komt ophalen? Kleine moeite. Ook de bevaarbare wateren, zoals de havens en de Schie worden regel matig geschoond. Ook wordt de samenstelling van het water voortdurend gekontroleerd. Naast het Hoogheemraadschap Delfland neemt de hoofdafdeling Plantsoenen van de dienst Gemeentewerken monsters van het water elke maand op 23 verschillende plaatsen in de stad. Daarbij blijkt vaak, dat er te weinig zuurstof in het water zit. Dit wordt veroorzaakt door allerlei vormen van watervervuiling en het gevolg is soms vissterfte. Naast het tegengaan van vervui ling, tracht de gemeente hier iets aan te doen, door het plaatsen van fonteinen. Deze fonteinen zorgen ervoor, dat er weer zuur stof in het water komt. Daarnaast dragen zij ook bij aan de ver fraaiing van de stad. Ook hier kunt u de ge meente helpen; voorkom vernielingen, werp geen voorwerpen naar de fonteinen en be schadig de bijbehorende schakelkastjes niet. op het gebied van de waterbeheersing is er een goed overleg met de hengelsportvereni ging „Schiedam en omstreken". Ook de hengelsportvereniging neemt maandelijks watermonsters en draagt bij aan een goed visbeheer. Daarnaast wordt overleg gepleegd over het baggeren en over het uitzetten van water planten. Tenslotte is er een goede bewaking van het zuurstofgehalte. Als de vissen het moeilijk krijgen, helpt de brandweer om het zuurstofgehalte weer te verhogen d.m.v waterstralen. Voor een goed milieu in de stad is het van belang, om zoveel mogelijk alles in overleg met de burgerij te doen. Er is dan ook veel overleg met allerlei organisaties. Het over leg met de hengelsportvereniging is al ge noemd. Doch er zijn nog veel meer voor beelden te geven. Er is ook overleg met de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde (K.M.T.P.). De gemeente probeert acties van deze vereniging, zoals de bloemschikwed strijd op 26 april, de bloemenmarkt op 17 mei en de geveltuintjesactie zoveel mogelijk te ondersteunen. De gemeente hoopt met de K.M.T.P., dat de Schiedammer hierdoor meer „groenbewust" wordt. De K.M.T.P. in formeert u wel verder over de acties. Ook met de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging bestaat een goed contact. Dit blijkt alleen al uit de sa- De „stadsvergroeners" hebben niet stilgeze ten. Op diverse plaatsen zijn bomen ver plant (zoals de Platanen op de 's -Grave- landseweg) en de parken hebben een onder houdsbeurt gehad. Daarnaast is er veel nieuw groen in de stad. Ook zijn de bloem bakken weer geplaatst. Kortom de afgelopen maanden is er hard gewerkt om dit plantseizoen weer zoveel mogelijk te benutten; de tuinlieden hebben er alles aan gedaan om er voor te zorgen, dat u dit jaar weer volop kunt genieten van het groen in de stad. In de week voor Pasen heeft de hoofdafde ling Plantsoenen van de dienst Gemeente werken opnieuw de bloembakken in de stad geplaatst. Tesamen met de bloembakken, die gedurende de winter in de stad blijven staan, is Schiedan nu met ca. 675 bloembak ken opgesierd. In het totaal zijn er zo'n kleine 100.000 plan ten gekweekt. In de tweede helft van mei worden deze plantjes vervangen door o.a. geraniums, petunia's dahlia's, afrikanen e.d. menwerking bij het opzetten van een vo gelasiel in de Babbersmolen door de K.N.N.V. Veel van het hierdoor benodigde hout wordt door de dienst Gemeente Werken geleverd. Over de heemtuin en de kruidentuintjes, de schooltuintjes en ander groen is veel con tact nodig. Sommige lezers, die wat meer op de hoogte zijn van de activiteiten van de ge meente, zullen ook nog denken aan het voe deren van de vogels in de winter in samen werking-met de Dierenbescherming of het uitzetten van de zwanen, niet te vergeten de volkstuinen en natuurlijk de pleincommis sies en wijkverenigingen. Dit waren zo maar een paar voorbeelden, om weer eens een indruk te geven van de vele vormen van overleg en samenwerking. Het is triest te moeten constateren, dat deze verfraaiing vaak zo snel vernield wordt. Op plaatsen, waar herhaaldelijk bloembakken worden vernield, zal ernstig moeten worden overwogen de bakken te verwijderen. He,t is te hopen, dat deze maatregel niet nodig zal zijn en dat u veel plezier van de bloembak ken zult beleven. Bomen en struiken zijn er niet alleen voor verfraaiing. Ze zuiveren de lucht en men kan dan ook gerust stellen, dat het de stof- filters van de stad zijn. Bij elke nieuwbouw hoort dan ook groen. En natuurlijk zorgen de ontwerpers ervoor, dat het niet alleen praktisch maar ook mooi is. Centraal in deelplan Ia van Woudhoek is een groenterreintje in aanleg, waarin di verse speelvoorzieningen worden aange bracht. Er zijn enkele grasheuveltjes ge maakt, om te zorgen voor afwisseling en om beschutte plekjes te krijgen. Ook is er ruimte voor beplantingen gereserveerd op erfjes en tegen de schuurtjes van de wonin gen. Deze beplantingen zijn een eerste aan zet en kan door de bewoners zelf worden aangevuld en verzorgd. Bijgaande schetsjes geven een indruk van de mogelijkheden. Ook in de tuin van Openbare Nutsbedrijven Schiedam aan de Van Heekstraat zijn wat heuveltjes en putten aangebracht. Omdat er daarnaast ook ververschillende soorten grond zijn gebruikt, zullen veel planten soorten zich thuis voelen in deze tuin. Er worden dan ook in totaal ca. 1700 hees ters, 7700 vaste planten, bol- en knolgewas sen, 50 bomen en 75 waterplanten geplant, verdeeld over ongeveer 250 soorten uit voornamelijk de inheemse flora.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 28