40 jaar priester Drukwerk morgen klaar. Voorbeelden van lage prijzen!" Onze winkel staat er vol mee n DE Pi DGEK4M 4M€R laqbde Roekatiier Gebeds-aktie Jubileum concert van O.B.K. Al Preston overleden Studio 116 Bang&Olufsen \UAAS WSON BESCHULDIGING WONDERLIJK k BOEIEND BRIEF Geautoriseerd B&Odealer: Drukkerij Mercator periodieken reclamefolders verenigings drukwerk affiches factuursets prijscouranten Nieuwlandplein, Schiedam. (Naast Edah) HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 15 WOENSDAG 23 APRIL 1980 Het wonderlijke leven van pastoor Donkers SCHIEDAM Gezien zijn sobere en bescheiden levensstijl vond het feest comité van de H. Hart parochie in Schiedam-Zuid het niet gemakkelijk een geschenk te verzinnen voor pastoor N. J. Donkers, die op zondag 11 mei zijn 40-jarig jubileum als priester hoopt te gedenken. Uiteindelijk besloot men geld in te zamelen voor de aanleg van een speel terrein achter de kerk. Het lijkt misschien een vreemd cadeau, maar voor pastoor Donkers is het dat allerminst: hij heeft altijd een grote gebon denheid gehad met de jeugd, die pastoors werkkamer beschouwt als een vast honk waar ze vertrouwelijk kunnen praten. In de vijftien jaar dat hij aan het hoofd van de H. Hart parochie staat heeft pastoor Donkers het predikaat „vertrouwensman" verworven en met name de jeugd beschouwt hem als zodanig. In hun vrije uren komen ze een partijtje tafeltennissen (de tafels staan in de kerk)' biljarten of praatje maken. I trouwring ging naar de kerk. Die bewaar ik nu nog in m'n portemon nee". Zulke wonderlijke geschenken vie len de parochie vaker ten deel en telkens op een tijdstip van hoge nood. VERTROUWEN Zo was het bisdom enkele jaren ge leden van plan de kerk in Schie- dam-Zuid te sluiten. De elektrische bedrading moest veranderd en het dak was hard aan reparaties toe. Bij elkaar gingen die werkzaamhe den vele tienduizenden guldens kosten. Het bisdom achtte dat financieel niet verantwoord. „Maar je kunt zo'n mooie kerk toch niet sluiten," riep pastoor Donkers, waarop hij als antwoord kreeg dat die „mooie kerk" veel te duur werd. In het volste vertrouwen zei pastoor Donkers toen: „Er komt wel iets", en „een paar dagen later belde er iemand op die vroeg, „Pastoor, hebt u trek in vijftigduizengulden? Het aanbod kwam uit Oudewater, waar de kerk veel geld in kas had en naar een doel zocht om het te be steden. De bedrading werd omge bouwd, het dak gerepareerd. Even mysterieus is het verhaal van de verwarming in de kerk, die door een aanstaande bruidegom met vakkennis voor een onwaarschijn lijk laag bedrag werd aangebracht De man was voornemens in de kerk te trouwen maar wilde dat wel graag bij een aangename tempera tuur doen. De verwarming werd geïnstalleerd, maar bruid en bruidegom kwamen nooit opdagen: hun verloving was uitgeraakt. „Ik moet er niet aan denken om in een bejaardenhuis te zitten". Zo tot hun 23e, 24e jaar hebben die jongens daar een enorme behoefte aan, zegZt pastoor Donkers. „De ja ren daarvoor verkeren ze in een rotleeftijd, daar moet je ze door heen helpen. Heel dikwijls hebben we hier diepzinnige gesprekken tot en met". Pastoor Donkers kwam op 17 juli 1965 naar Schiedam-Zuid. Hij arri veerde er per schip. In de kerk hangt een cartoon, getekend door een begaafde jongeman uit Zuid, die aan die dag herinnert: pastoors Donkers staat aan de reiling en zwaait als een soort Sint Nicolaas naar de wachtenden op de kade. „Eigenlijk ben ik vóór mijn tijd hier gekomen" vertelt de pastoor. „Ik was kapelaanZ in Delft en nog lang niet aan de beurt. Maar Pater Kre- kelenberg, in zijn tijd heel beroemd omdat hij stenen gooide door de ruit van een sexboetiek, had me aangebracht bij de bisschop. Hij vond mij veel te vrij in wat ik de jeugd vertelde". De beschuldigingenkwamen er op neer dat kapelaan Donkers „de vrije liefde zou propageZren". De pastoor, nog nagrinnikend om die beschuldiging: „Ze moeten toen ge dacht hebben, laat-ie maar in Schiedam-Zuid gaan zitten". De H. Hart parochie leek geen èe- makkelijke opgave. In 52 jaar heeft de parochie 9 pastoors gehad, die gemiddeld slechts een paar jaar bleven. De Zeereerwaarde Heer N. J. Donkers zit er inmiddels al 15 jaar. In de eerste twee jaar, die hij voor namelijk aan huisbezoek besteed de, moest hij telkens dingen horen als „O, weer een nieuwe. U viert ze ker binnenkort weer een jubileum even de buit binnen halen, en dan weer wegwezen". „Ik heb toen gezegd: „Ik zal hier nooit een jubileum vieren. Maar ja, daar ben ik vanaf gestapt". Dat laatste zegt hij breed lachend. Uit die begintijd stamt ook dat wonder lijke verhaal van het beeld van St. Nicolaas, dat pastcor Donkers op de kerkkas zette, die op dat mo ment praktisch leeg was. „Er was geloof ik een saldo van tachtig gulden en iedereen had er een hard hoofd in hoe ik 't finan cieel zou redden. Toen ik 't beeld op de kas zette zei ik vol vertrouwen dan komt er vast wel wat". Ieder een dacht natuurlijk dat ik een beetje getikt was. Veertien dagen later overleed me neer de Bruin uit de parochie. Hij liet alles aan de kerk na, bij elkaar zo'n tienduizend gulden. Zelfs zijn „Toen beide er iemand op en vroeg: pastoor, hebt u trek in vijftigduizend guldenT' „Ik heb een boeiend, woelig leven achter de rug," zegt pastoor Don kers peinzend. Een beetje verwon derd laat hij er op volgen: „Als ik er op terugkijk vraag ik me af, waar heb ik het allemaal aan verdiend? Als ik moet omschrijven wat een pastoor is zeg ik, hij dcet zelf eigen lijk niks, 't wordt 'm als 't ware op- gedrongen, of toegeworpen zo je wilt. Ik ben er zelf wel eens verle gen van". Pastoor Donkers heeft als katho liek altijd de lijn van „het eigen vrije inzicht en geweten" bena drukt. Zij die dat begrepen wisten dat altijd ten volle te waarderen. Zo werd hij wel eens de „Don Ca- millo van Schiedam" genoemd en kon hij het met bijvoorbeeld de communistische voormannen in Zuid goed vinden, al verschilden ze natuurlijk dikwijls van mening. Want bij welke geestelijke kan een politieke tegenstander, zoals de communist Detmeier in Zuid deed bij pastoor Donkers, de fiets komen lenen om het dagblad „De Waar heid" te bezorgen? Dezelfde CPN schonk trouwens vier jaar geleden 25 gulden aan de H. Hartparochie als bijdrage voor „Van de gelofte dat ik hier nooit een jubileum zou vieren ben ik afgestapt". het fonds van de verlichting der kerktoren, al schreef men in een be geleidend briefje uitdrukkelijk dat„het geld niet voor de kerk was, maar voor het algemeen welzijn". KANARIE Het leven van pastoor Donkers is vol van dergelijke gebeurtenissen. Misschien omdat hij, zoals hij zelf zegt, afkomstig is uit een gewoon arbeidersgezin met negen kinderen en zich door zijn sobere manier van leven als een bescheiden, hartelijk mens pregenteert. In de veertig jaar dat hij zijn ambt uitoefende zag pastoor Donkers veel veranderen. Hoewel er steeds minder kerkgangers overbleven, gelooft hijtoch „dat het geestelijk leven nooit zo goed is geweest". „Vroeger liepen we achter de men sen aan en als je op huisbezoek ging praatte je over de kanarie en de poes, maar nu heb je het al na vijf minuten over de zin van het le ven". De funktie van de kerk is ongrijp baar, het mysterie blijft eeuwig be staan. En als je God een beetje de kans geeft, dan grijpt Hie die. Ja, ik praat nu wel over mysteries, maar ondertussen sta ik wel met twee voeten in de klei hoor", zegt hij er onmiddelijk achteraan. Vorig jaar werd pastoor Donkers 65. Hoewel de mogelijkheid be stond, ging hij niet met pensioen. Hij accepteerde een herbenoeming voor twee jaar, daarna kan hij nog maals voor één jaar en vervolgens nogmaals voor een periode van twee jaar benoemd worden. Van zijn schrijftafel haalt hij een brief van een collega die wel in ruste is. Pastoor Donkers leest de brief voor, die begint met „Amice pastoor" en waarvan de strekking is dat in een bejaardentehuis zitten ook niet alles is. „Ik moet er niet aan denken" zegt hij. De pastoor blijft liever op zijn flat aan de Havendijk, in de nabij heid van zijn kerk. Zolang hij kan zet hij zijn werk voort. „Wat er daarna gaat gebeuren laat ik hele maal over aan de Hogere Macht" besluit hij. „Ik praat we! over mysteries, maar ondertussen sta ik met twee voeten in de klei". In Schiedam Zuid is hij niets min der dan een instituut, iemand bij wie men altijd kan aankloppen. Dat vooral de jeugd, die ook in De Duk dalf onder de kerk regelmatig bij eenkomt, van die mogelijkheid da gelijks gebruik maakt, is eigenlijk niet verwonderlijk: pastoor Don kers zit al ruim 25 jaar in het jeugd werk en leidde in Zwaag (NH), Delft, Rotterdam en elders jeugd clubs. „Ze noemen me weieens opa, maar dat hoort erbij". Pastoor Donkers werd tot priester gewijd tijdens het bombardement op Rotterdam op 14 mei 1940. Ook aan dat ogenblik herinnert een car toon in de kerk: tijdens de plech tigheid kijkt de nieuwe pastoor angstig uit het raam en ziet de bommen vallen: het woelige begin van een woelig leven. Achter 't Veerplein 116 - Vlaardingen Tel. 010 - 34 27 75 De Deense vormgevefs van beeW en getuid 3 jaar garantie SCHIEDAM De hele maand mei is er elke avond om tien over zeven gelegenheid de rozenkrans te bid den in de kapel aan de Warande 155. Deze gebedsaktie wordtook op de zaterdag- en zondagavonden ge houden. Donderdag 1 mei is er 's avonds na de rozenkrans om half acht lof ter opening van de maand. Preken zal pastoor A. v.d. Voorn. Biechtgele genheid H. Jozef, arbeider. Vrijdag 2 mei is de eerste vrijdag van de maand 's avonds om tien over zeven rozenkransgebed. In de kapel van Huize Frankenland is elke middag om half vier Rozen kransgebed. Hoogstraat 26 Blauwe Steeg 9 tel. 267735 Schiedam SCHIEDAM Op 9 maart bestond de Schiedamse Muziekvereniging „Oefening Baart Kunst" op de dag af 80 jaar. Op het Kethelse St. Rad boud na i O.B.K. de oudste s mu ziekvereniging van de stad. Men zit nog altijd in de huisvestingsproble men na het afbranden van het ei gen gebouw. De festiviteiten rond dit jubileum blijven dan ook beperkt. Voor de le den, verdere aanhang en genodig den was er op 5 april een feest avond met als enig officieel onder deel de benoeming en huldiging van oud-voorzitter J. H. H. van Krochten tot erevoorzitter. Het accent komt echter geheel te liggen op het jubileumconcert. Vrij dagavond in het Passage Theater. Onder leiding van dirigent W. Kruyskamp presenteert het orkest zich in een gevarieerd, niet al te zwaar programma met marsmu ziek, ritmische nummers en o.m. een Klarinet-concert. Ook de originele dixielandmuziek wordt uitgevoerd met als meezin ger: een medley van Hollandse lied jes. Het concert begint om 20.00 uur. SCHIEDAM In de leeftijd van 50 jaar is op 18 april overleden de Schiedamse artiest Arnoldus Noordhoek, die onder de naam Al Preston samen met zijn vrouw het duo Valery en Preston vormde. Arnoldus Noordhoek was zowel in Schiedam als daarbuiten een be kende en graag geziene figuur die vooral onder de kinderen een grote populariteit genoot. In Schiedam trad hij regelmatig op in het poppentheater van De Teer- stoof aan de Nieuwstraat tijdens de speciale zaterdagmiddag voorstel lingen. Arnoldus Noordhoek oefende het artiestenvak al vele jaren uit voor zijn beroep. Behalve kindervoor stellingen gaven hij en zijn vrouw regelmatig voorstellingen voor be drijven. Valery en Preston waren ook een paar maal te gast in een te levisieprogramma. Noordhoek genoot behalve door zijn poppentheater ook grote be kendheid als goochelaar, waarbij zijn vrouw als assistente optrad. De crematie heeft plaatsgehad op dinsdag 22 april in het crematorium Rotterdam-Zuid aan de Maeter- linckweg. L .0 JjiG

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 15