'1 n i*l= MSM=1*1=1*11*11*11*1=1*11*11 Uitgave van de Stichting Nationaal Comité "Thank you Canada" Beschermvrouwe: Hare Majesteit de Koningin. Juni 1944. Maart/april 1945. De bevrijding van heel Nederland nadert... Winter '44-'45. Februari 1945. Oktober/november 1944. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 22 - WOENSDAG 23 APRIL 1980 West-Nederland ten noorden van de Voedsettocht in de hongerwinter 1944-45 JOUMMAL r joummm. Het is 35 jaar geleden dat Nederland door de geallieerde legers werd bevrijd. Aan deze akties namen zowel Engelse, Amerikaanse als Franse, Poolse en Canadese eenheden deel, gesteund door de Nederlandse ondergrondse. De bevrijding kwam op het nippertje. De bevolking in West Nederland was de hongerdood nabij. Het was winter, er was geen verwarming, geen electriciteit en nauwelijks te eten, terwijl grote gedeelten van Nederland onder water stonden. Zonder de inspanningen van het Canadese leger zouden honderdduizenden Nederlanders zijn omgekomen. Ook na de oorlog heeft Nederland veel te danken gehad aan onze Canadese vrienden. Zij zorgden ervoor dat de normale diensten zoals voedseldistributie, openbaar vervoer, etc. weer op gang kwamen en leverden daarbij een reusachtige bijdrage tot snelle wederopbouw van ons land. Het Canadese leger baande zich tijdens de Tweede Wereldoorlog strijdend een weg dwars door Europa. Enkele van zijn zwaarste gevechten heeft het hier in Nederland geleverd; het was in ons land dat dit leger in mei '45 zijn oorlog beëindigde... Ook tijdens de daarop volgende naoorlogse wederopbouw-periode bleven de Canadezen nog hier. Tussen Canada en Nederland waren in de oorlog sterke banden gesmeed, die ook later sterk zijn gebleven, en die door de Nationale Manifestatie "Thank You Canada, Merci" weer eens extra worden benadrukt. Met deze gedachte op de achtergrond is dit korte verslag van de rol van het Canadese leger bij de bevrijding van Nederland geschreven. De geallieerden zijn geland op de kusten van Normandië. Er is dringend behoefte aan een grote haven in de nabijheid, via welke de enorme geallieerde legers tijdens hun opmars dwars door Europa bevoorraad zouden kunnen worden. Die haven zou Antwerpen moeten zyn, maar de monding van de Schelde, de toegangsweg te water naar Antwerpen, is in Duitse Genen*/ Crerar, commandant 1e Canadese leger. ten westen van de Rijn is opgehouden. Dit is de nekslag voor de bezetter in Nederland. Het Canadese erekerkhof bij Groesbeek, dat aan de rand van dit slagveld ligt, vormt een blijvende herinnering aan de prijs die voor deze overwinning moest worden betaald: 5304 Canadese levens... Canadese pantserwagens bevrijden Deventer Terwijl de andere geallieerden de Rijn oversteken, concentreert het Canadese leger zich op de bevrijding van de rest van Nederland. Met het 2e Canadese Legerkorps bevrijdt Generaal Crerar o.a. het noordoosten van Nederland; het le Canadese Legerkorps rekent af met de bezetters die in centraal Maas zijn overgebleven. De lnfanterie-di visies van het 2e Legerkorps stoten snel door naar het noorden en nemen achtereen volgens Zutphen, Deventer, Zwolle en Groningen in. Velen van hen die tijdens deze operaties sneuvelden zijn begraven op het Canadese Oorlogskerkhof te Holten. Het einde van de oorlog nadert nu snel... Het le Canadese legerkorps opent de aanval op Arnhem op 12 april en verovert deze stad 2 dagen later. Apeldoorn wordt op 17 april bevrijd. Na een week strijd ligt de weg via Arnhem naar het noorden Het eerste geallieerde konvooi schepen bereikt Antwerpen op 25 november. De Canadese bataljons worden versterkt met nieuw aangevoerde troepen. Tijdens deze periode wordt het gebied, waarvoor de Canadezen verantwoordelijkheid dragen, uitgebreid met het bruggehoofd Nijmegen. De Nederlandse verzetsbeweging begint nu samen met de Canadezen rechtstreeks deel te nemen aan de verspreid voorkomende gevechten en aan de bewaking van de toegangswegen tot de Maaslinie. De volgende taak is de Duitsers te verdrijven uit de tussen de Maas en de Rijn liggende corridor. De aanval wordt ingezet op 7 februari 1945. Het eerste Canadese leger is versterkt met het 30ste Britse legerkorps en opgevoerd tot een sterkte van ongeveer 400.000 man, onder leiding van de Canadese Generaal Crerar. Na weken van bittere strijd onder barre omstandigheden behalen de geallieerden op 10 maart de overwinning: De Duitse tegenstand /Zeeland, november 1944 handen. Het Canadese leger speelde de voornaamste rol in de strijd om de toegang tot Antwerpen via de Schelde vrij te maken. De Canadezen leveren een geslaagde veldslag, die tussen 1 oktober en 8 november 1944 plaatsvindt en die het leven koet aan 6367 Canadezen. Velen van hen liggen begraven op het erekerkhof in Bergen op Zoom. Toen de Schelde eenmaal in geallieerde handen was gevallen, werd deze spoedig van mijnen gezuiverd.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 22