Programma feestdagen: hoogtepunt op 5e mei Literatuur in De Teerstoof Schiedam toen... SCHIEDAM Koninginne dag: zal dit jaar in Schie dam, evenals in bijna alle Nederlandse steden, een so ber karakter hebben. Als gevolg van de marat- hontelevisieuitzending over de inhuldigingsplechtigheid van Prinses/Koningin Bea trix ai er op de 30e april an ders dan andere jaren vrij weinig te beleven zijn. Het overgrote deel van de aktiviteiten is verschoven naar maandag 5 mei, als Ne derland voor de 35e maal de bevrijding viert. BRADERIE VLAM HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 27 WOENSDAG 23 APRIL 1980 Op deze pagina treft u enkele foto's aan die laten zien hoe Schiedam in het verleden Ko ninginnedag en Bevrijdingsdag vierde. De foto's werden ons door de heer Bosman van het Co mité Nationale Gedenkdagen, indertijd „Het Oranjecomité" genoemd, ter beschikking ge steld. Op de foto's ziet u onder andere de stoet die op 5 mei 1947 een vrijheidsboom ging planten in het Julianapark, een opname van de Rotterdamse bereden politie die op 26 januari 1948 voor het stadhuis paradeerde (dus buiten de eigenlijke feest dagen om en bedoeld om het Oranjecomité wat extra geld te verschaffen). Een andere foto toont dat er toen we zijn nog steeds in de veertiger jaren nog wel eens een vrolijk dansje werd ge pleegd, in het openbaar en op het Emmaplein. Op de vierde foto is oud-burge meester Peek vereeuwigd, (links van de man met de re genjas over de arm), met naast zich de heer Rosman van het Oranjecomité. De heren plachten een rond gang door de stad te maken om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de afwikkeling van het feestprogramma. Hier kij ken zij op het Broersveld toe bij een indertijd geliefd bui tenspel, dat er kennelijk uit be stond vaardig door een bodem loze ton te kruipen. Wel vindt op de verjaardag van ko ningin Juliana in Kethel de aubade door scholieren plaats. Na dit ge beuren om negen uur is om tien uur in het wijkontmoetingscentrum Zuiderkwartier in de Dwarsstraat een jeugdoptocht met muzikale be geleiding. Om negen 's avonds vind- top dezelfde plaats een jeugdtaptoe plaats. Traditiegetrouw worden ook op deze 30e april de schietwedstrijden in de Korenbeurs gehouden, be staande uit jeugdwedstrijden, vrije baanwedstrijd, „gelukskaart" en het kampioenschap van Schiedam. Op 5 mei, de Nationale Feestdag worden om acht uur alle vlaggen uitgestoken en de kerkklokken ge luid. Om tien uur ontsteekt burge meester Te Loo een bevrijdings- vlam op de Koemarkt. Het vuur voor deze vlam zal door een twintigtal Vlaardingse en Schiedamse atleten van Wagenin- gen naar Schiedam en Vlaardingen worden gebracht. (In Wageningen ondertekenden de Duitse generaals indertijd de capitulatie). Om half elf gaan op het plein voor de Hema grote aantallen vredesdui ven de lucht in- en een half uur la ter opent wederom burgemeester te Loo in het Stedelijk museum aan de Hoogstraat de tentoonstelling Schiedam „40-45". Ook de foto ten toonstelling van de Anne-Frank stichting is hier opgesteld. Van tien tot vier kan men een kijkje nemen op de braderie op de Lange Kerkstraat, waar plussers in De Vier Molens aan de Nieuwe Darrüaan met veel muziek. De vijfde mei wordt besloten met een culturele manifestatie die even eens in de sporthal Margriet plaats vindt. Hieraan werken diverse showbands en muziekkorpsen en zangkoren mee. Muziek zal uiteraard ook ten ge hore worden gebracht tijdens de verschillende evenementen die overdag in de stad plaatsvinden. Het volledige programma voor de feestdagen, kompleet met alle tijd stippen en nadere bijzonderheden, zal worden afgedrukt in Het Nieuwe Stadsblad van aanstaande vrijdag. in circa 40 kramen beoefenaren van oude ambachten aanwezig zijn. Ook de Schiedamse dahliavereni ging werkt aan deze braderie mee. Van 28 april tot en met 7 mei is de „Spica" gepavoiseerd en zal, te be zichtigen in de Voorhaven. Op 5 mei worden door de zeekadetten van dit schip en 200 deelnemers van korpsen uit andere nederlandse ste den roeiwedstrijden gehouden in de Nieuwe Haven. Voor de kinderen is er op 5 mei een jeugdvarieté in de sporthal Mar griet, waar vele bekende artiesten zoals Shirley Miranda, Gina Manel- li, de goochelaar Magini, Noppy en Nicol zullen optreden. Toegangsbewijzen zullen via de scholen worden verdeeld. D De kinderen zullen per bus naar de sporthal worden vervoerd Andere evenementen op 5 mei: de finalewedstrijden van schoolvoet- bal en handbal op de velden van UVG (start negen uur), een popfes tival in de sporthal van drie tot vijf uur en een voorstelling voor 65- SCHIEDAM Op het programma voor vrijdag- en zaterdagavond heeft theater De Teerstoof ditmaal twee literair getinte programma's. Theatergroep Splien uit Zoeter- meer speelt vrijdag een programma over de Nederlandse dichter Slauerhoff en zaterdag een soortge lijk stuk over Multatuli. De pro gramma's heten respectievelijk „Slau" en „Sjaalman", dit laatste naar een persoon uit Multatuli's boek „Max Havelaar". Splien tracht met haar voorstellin gen met name een jong publiek in contact te brengen met de Neder landse literatuur, en dat door mid del van theater en muziek. Theater groep Splien heeft met deze voor stellingen al in tal van Nederlandse plaatsen veel succes geoogst. PROGRAMMA vrijdag 25 april 21.00 uur Theatergroep Splien met „Slau" 10,- Pas 65/CJP 7.50 Zaterdag 26 april 21.00 uur Theatergroep Splien met „Multa tuli" 10,- Pas 65/CJP 7.50 Vrijdag 2 en zaterdag 3 mei geen voorstelling Vrijdag 9 en zaterdag 10 mei 21.00 j uur Kabaret Lurelei (Jasperina de Jong en Eric Herfst) met „Jasperina; tus sen zomer en winter" (voorstelling) vrijdag: 17.50 Pas 65/CJP 15, zaterdag: slotvoorstelling met ban na 20, Reserveringen maandag tot en met vrijdag via de VVV Schiedam (266000), vrijdagavond en zaterdag vanaf 13.00 uur via het theater (269455). Reserveringen voor .Jas perina" aan de VVV vanaf dinsdag 6 mei. Gereserveerde kaarten dienen ui terlijk een kwartier voor de voor stelling te worden afgehaald. De Teerstoof is gevestigd Nieuwstraat 12. De dodenherdenking op 4 mei wordt om kwart voor acht ingeluid door alle kerkklokken. Om acht uur zal' bij het monument in de Plantage een korte plechtigheid plaatsvinden, waarbij bloemen en kransen kunnen worden gelegd. Na de kranslegging houdt de ge bundelde oud-illegaliteit van Schie dam, ExpogCE en Nat. Fed. Raad van het Voormalig Verzet een her denkingsbijeenkomst in de Grote Kerk, aanvang half negen. Onder de sprekers is ook burgemeester Te Loo.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 27