Welzijnsplan geen bla-bla SGP herdenkt 35e verjaardag van bevrijding Groepshuis 't Raadhuis in het brons VAN MILL Bus in brand Afscheid van raadsleden Bijeenkomst van slechthorenden SCHIEDAM De gemeenteraad is maandagavond ak koord gegaan met het procedurevoorstel voor het sociaal- cultureel plan. Het voorstel werd zonder enige noemens waardige kritiek aangenomen. Het voorstel geeft de lijnen aan waarlangs overheid en burger het komende jaar moeten werken aan de totstand koming van een welzijnsplan voor de gemeente Schiedam. Medio 1981 móet het plan klaar zijn. VERDELEN ONBEGRIJPELIJK Randstadedities, wekelijks in 700.000brievenbussen J WERKGROEPEN WITTE PLEKKEN HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 35 WOENSDAG 23 APRIL 1980 ZONNESCHERMEN MARKIEZEN VERTIKALE JALOEZIEËN HORREN ROLLUIKEN VOUWWANDEN EXCLUSIEVE LUIFELS ZONNEBANKEN ST. LIDUINASTR. 25 SCHIEDAM 010-73 01 33 Zeilmakerij VAN LEEUWEN B.V. Molenstraat 2, Hellevoetsluis (achter de Westkade) Telefoon 01883-18211 SCHIEDAM Donderdagmorgen omstreeks kwart over zeven raakte een bus van de Rotterdamse ver voermaatschappij RET op Rijks weg 20 in moeilijkheden. Nabij het Kethelplein ontstond brand in de bus, die veroorzaakt werd door de glaswol isolatie nabij de motor. Deze isolatie was ver moedelijk door oververhitting in de brand geraakt. De 36-jarige chauffeur B. J. S. pro beerde in eerste instantie zelf de brand te blussen. Toen dit mislukte moest de Schiedamse brandweer assistentie verlenen. De schade aan de autobus is onbe- kend. SCHIEDAM De Nederlandse Vereniging voor slechthorenden or ganiseert voor de leden van de af deling Rotterdam die woonachtig zijn in Schiedam een contactmid dag in het dienstencentrum „De Vier Molens" aan de Nieuwe Dam- laan. Op deze bijeenkomst, die gehouden wordt op donderdag 24 april, spreekt Mevrouw Th. Zuur-Wolter, informatrice van de afdeling Rot terdam. De bijeenkomst vindt plaats in ka mer vijf van het dienstencentrum en begint om half drie 's middags. De middag duurt tot ongeveer half vijf. Het sociaal-cultureeijrlan, bondiger gezegd: het welzijnsplan, moet in de toekomst de plaatselijke uitgaven voor het welzijnswerk gaan rege len. Dat betekent dat iedêre Schie dammer die bij een culturele instel ling, het zij een zangvereniging, het zij een VOS-cursus, hetzij een buurthuis of noem maar op is aan gesloten, er direct mee te maken krijgt. Tot voor enkele jaren kon elke cul turele instelling zijn begroting in dienen bij het ministerie van CRM, dat vervolgens besliste of er, en zo ja hoeveel, subsidie werd uitge keerd. Vanwege de ontzaglijke hoeveel heid werk die dit met zich mee bracht heeft het ministerie deze subsidietoekenning naar de betrok ken gemeenten uitbesteed (decen tralisatie, heet dat). Dat betekent dat iedere stad, dus ook Schiedam, in samenwerking met de betrokken instellingen, een plan moet maken om de subsidie eerlijk te verdelen. Schiedam.heeft al geruime tijd aan de totstandkoming van dit plan ge werkt. In de eerste plaats moest daarvoor overleg worden gepleegd met tientallen instellingen en parti culieren. De afgelopen maanden werden daartoe verscheidene infor matie bijeenkomsten belegd. De belangstelling voor deze bijeen komsten is na een grote toeloop in het begin wat tegengevallen, omdat velen werden afgeschrikt door de dikwijls hoogdravende of onbe grijpelijke vaktaal waarin de plan nen werden ontvouwd. Wethouder Posthoorn gaf tijdens VLAARDINGEN De plaatse lijke SGP-kies vereniging Pro Pa- tria heeft voor zaterdag 3 mei, in de Sionkerk aan het Westnieuw- land, een herdenkingsavond geor ganiseerd ter gelegenheid van 35 jaar bevrijding. Medewerking hieraan verlenen het plm. 100 man tellende koor Ethan" uit Yerseke, de organist Dirk-Jansz Zwart en ds. M. Golverdingen, die een herdenkingsrede zal houden met als thema Leven in vrijheid. De plaatselijke predikanten B. de Romph en D. Rietdijk zullen de opening en sluiting van deze avond verzorgen. De organist Dirk-Jansz. Zwart zal naast de begeleiding van koor en samenzang diverse solo's op het Leeflang-orgel ten gehore brengen. Te noemen zijn: drie oud-Hollandse liederen, bewerkt door zijn vader Jan Zwart, eens de leermeester van Feike Asma: orgelhymne „Wilt heden nu tre den". bede „O'heer, die daar des he mels tenten spreidt". aria „Gelukkig is het land". Verder zal worden gespeeld de Toc cata Ps. 146, -eveneens van Jan Zwart en Variaties en Fuga over „Waer dat men sich al keert of Posthoorn: vakjargon soms onver mijdelijk. een persoonferentie vorige week toe dat de moeilijke vaktaal voor velen vaak een belemmering is om tot de kern van het welzijnsplan door te dringen. Hij herhaalde deze woorden maandagavond in de ge meenteraad, maar zei er bij dat vakjargon soms onvermijdelijk is. Het PvdA-raadslid Van der Lugt sprak bij deze gelegenheid van een „ingewikkelde materie" en laakte de „onbegrijpelijke taal" die naar zijn mening had gezorgd dat de be langstelling voor de plannen bij de bevolking „beneden alle peil" was gebleven. „Niettemin", benadrukte Van der Lugt, „is het welzijnsplan bepaald geen bla-bla". wendt", een Valerius loflied op den Hollander en den Zeeuw, bewerkt door Willem Mudde. Het mannenkoor „Ethan" zingt drie liederen bewerkt door de bekende organist-dirigent Klaas Jan Mulder nml. Ps.21. God enkel Licht. O Herder Trouw. Verder zullen zij zingen: 4 Loof nu de Heer (bew. Markes Jenny). Ps. 89 (bew. Henny Slettenaar). Ps. 68 (bew. Meindert Krajner). Neerland en Oranje (bew. Her man en Wolff). Aanvang van deze herdenkings avond 19.30 uur. Deuren open 19.00 uur. Toegang vrij. <*wvvw.v.v.- y/'. -<*V Overigens schijnt men zich op het stadskantoor wel degelijk bewust van deze handicap. In het procedu revoorstel dat maandag im de raad op tafel lag wordt dan ook gewezen op de noodzaak, een werkgroep pu bliciteit in het leven te roepen die als taak krijgt de leesbaarheid van de paperassen rond het welzijns plan zo goed mogelijk te bewaken. Met andere woorden: de stukken moeten in duidelijk, helder Neder lands geschreven worden. De planvorming moet door middel van werkgroepen tot stand komen. Deze werkgroepen zullen worden ingedeeld naar de aard van bet so ciaal-culturele werk dat zij ver tegenwoordigen. Zo zullen er werkgroepen komen voor de instellingen met een educa tieve taak (b.v. VOS-cursus), met een recreatieve taak, met een taak die zich richt op het jeugdwerk of op het bejaarden werk. Daarnaast kunnen, indien daar be hoefte aan bestaat, ook werkgroe pen in het leven worden geroepen die zich gaan bezighouden met al het sociaal-culturele werk dat zich in één bepaalde wijk afspeelt. Deze werkgroepen gaan met hun resultaten uiteindelijk naar een centrale werkgroep, die op zijn beurt verslag uitbrengt aan het ge meentebestuur, dat de uiteindelijke politieke verantwoordelijkheid draagt. Deze werkwijze is zodanig vastge steld dat er regelmatig met de be langhebbenden overleg wordt ge pleegd en dat er tussentijds veran deringen in kunnen worden aange bracht. Wethouder Posthoorn: „Het is ten slotte geen heilige koe". Zijn alle gedeelten van de planvor ming doorlopen dan moet de ge meenteraad in juni 1981 een oor deel uitspreken over het ontwerp. Wethouder Posthoorn wil ondertus sen trachten zoveel mogelijk witte plekken" in het welzijnswerk op te sporten en in te vullen. Bestaat er bijvoorbeeld geen zang koor voor ouderen tussen de veer tig en vijftig, of een koor voor jon geren tussen tien en twaal jaar, dan kan de bevolking, als zij daar ten minste behoefte aan heeft, met een plan komen een dergelijke vereni ging op te richten. Voldoet men aan de voorwaarden die de overheid vaststelt, dan kan men in aanmerking komen voor subsidie. Het voorstel biedt dus de mogelijkheid dat de burger zelf met Ideeën aankomt. Uiteraard hoopt de gemeente zo veel mogelijk Schiedammers bij de opstelling van de plannen te betrek ken, want tenslotte gaat het wel zijnsplan iedereen aan. Om een indruk te geven: vorig jaar verstrekte Schiedam ruim drie mil joen gulden aan Schiedamse instel lingen op sociaal-cultureel terrein. Het is overigens de vraag of dit be drag, gezien de bezuinigingspolitiek van de overheid, in de toekomst groter zal worden. Instellingen die in aanmerking wil len komen voor subsidie zullen dit echter hoe dan ook via het sociaal- cultureel plan moeten doen. Wethouder Posthoorn is het niet eens met de jongste kritiek op zijn voorstel, dat de betrokken instellin gen te weinig tijd hebben gehad om er een oordeel over te vellen. Met name de bewonersvereniging Schiedam Oost vond dat zij tijd te kort kwam en vroeg om uitstel met twee maanden. Posthoorn: „Ja sor ry, maar dan hadden ze maar eer der moeten beginnen. Er is meer dan genoeg aan in spraak gedaan via de bijeenkom sten en nader overleg". Over de vrees dat de verdere af wikkeling van de plannen zal ver zanden in theoretisch gepraat op hoog niveau, waarvoor PPR-raads- lid Herman Noordegraaf maandag avond ook waarschuwde („We moeten voorkomen dat er een nieuwe elite ontstaat van vergade raars en papierspecialisten") zei Posthoorn tenslotte: „Ik denk dat alles veel duidelijker wordt als de werkgroepen in me^ SCHIEDAM Volgens burgemees ter Te Loo is het „een teken aan de wand" dat overal in het land in toe nemende mate bestuurders hun funktie neerleggen omdat zij hun dagelijks werk niet meer met het 1 bestuurswerk kunnen combineren. De burgemeester zei dit maandag avond in de raadszaal naar aanlei ding van het vertrek van raadslid T. H. de Vos (PvdA), die als reden voor zijn terugtreden had opgege ven „te drukke werkzaamheden". De burgemeester zei, het te betreu ren dat De Vos niet meer in de raadszaal zou terugkeren en aan de slag gaan". noemde het vertrek ook schertsend „een gevoelig verlies voor het voet balelftal dat bij sommige gelegen heden uit gemeenteraadsleden wordt samengesteld". De Vos speelde daarin een belangrijke rol. In een korte rede sprak burgemees ter Te Loo ook enkele woorden over het scheidende raadslid P. Poot (CDA), die evenals De Vos de zitting niet bijwoonde. Burgemeester Te Loo roemde het CDA-raadslid om diens niet afla tende aktiviteiten als raadslid en noemde zijn vertrek" een verar ming van de gemeenteraad. Poot zal in de gemeenteraad wor den opgevolgd door A. Sonneveld, die evenals zijn voorganger afkom stig is uit de CHU. De Vos krijgt als opvolger de PvdA'er J. Konings. Het uit ongeveer 100 man bestaande koor Erthan uit het Zeeuwse Yer seke in eenwei zeer passende omgeving SCHIEDAM De Scoutinggroep „Burgemeester van Haaren" her dacht 14 april een koperen jubi leum, n.l. het 12 1Z2 jarig bestaan van het groepshuis ,,'t Raadhuis", gevestigd aan de Schiedamseweg 200. Het had heel wat voeten in de aarde alvorens men toe was aan een eigen onderkomen na jaren achtereen op een schopstoel te hebben gezeten. In januari 1960 ging de huisvesting in het toenmalige „Sursum Corda" verloren. Men vond daarna tijdelijk onderdak in de Sint Joris Doelen om later het groepswerk voort te zetten in een kleine (gekregen) bouwkeet. De welpen vonden onderdak in het gebouw van de CJV en bij de r.k. Franciscus/Lodewijk-groep. Het opgerichte stichtingsbestuur trachtte bij de gemeente en diverse instanties een basis te vinden om te geraken tot de bouw van een defini tief eigen home. Alles tevergeefs. Het enige alternatief was zelf te gaan bouwen. Men kreeg grond van de gemeente die tevens een lening verschafte. Ook G.S. vïtn Zuid-Hol land tastte stevig in de beurs met een subsidie. De rest van de totale bouwkosten 70.000,kwam bijeen met het voeren van acties schenkingen en het door de jongens uitvoeren van karweien. Veel zelfwerkzA]«CE°ce waaron der ook door ouders van groepsle den was nodig om het gebouw te realiseren; in totaal ruim 8000 werkuren. In oktober 1967 vond de officiële opening plaats door toen malig burgemeester Harm Roel- sema met tal van festiviteiten ge- ridht op het verkennersspel. De groep, destijds opgegaan in Scouting „Schiedam", startte op 1 november 1935 onder de naam, „Het Schotse Vendel" om later ver der te gaan als „Burgemeester van Haaren", genoemd naar de eerste burger die in de oorlogsjaren door de bezetters werd weggevoerd. Diens hoogbejaarde echtgenote is nog altijd de beschermvrouwe van de scoutinggroep welke momenteel tussen de 110 en 120 leden telt. Ze zijn onderverdeeld in zeven hordes waaronder zeeverkenners en lood sen. Deze laatste twee zijn overgeko men toen de groep „Schiedamse Waterscouts" toetrad tot de „Bur gemeester van Haarengroep" in 1974. Ze brachten het groepsschip „Alewijn de Groot" mee dat als ligplaats de Buitenhavenweg, heeft.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 35