10 mei molendag Brood bakken in „De Vrijheid" Projectteams in zuid binnenkort van start Kleding inzameling: veel milde giften Nieuwe haiku van Buschman „Csardasfiirstin" 13 mei in Passage Speciale verkoop van koffie en thee Amnesty op welzijnsmarkt in Spaland Peuterklas bij Pr. Marijkeschool PANNEKOEKEN WEDSTRIJD PRIJZEN HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 27 - VRIJDAG 2 ME11980 Zaterdag 10 mei is het wederom nationale molendag. Dit is niet alleen een nationaal gebeuren, maar ook een typisch Schiedams evenement. Schiedam telt immers vier windmolens die gerekend mogen worden tot de grootste in Nederland. Een van deze vier molens „De Vrijheid" maalt sinds enige jaren wind en weder dienende tarwe voor een groep ambachtelijke bakkers, ver enigd in de Stichting Echte Bakkersgilde. Schiedam kan zich dus met recht molens tad noemen. Daarom wil de stichting „Molen de Vrijheid" elk jaar weer iets bijzon ders doen op de molendag. Middel punt is de molen „De Vrijheid" die ook op deze dag vol in bedrijf zal zijn. In de molen De Vrijheid worden die dag de volgende aktiviteiten geor ganiseerd: - Bezichtiging van de molen vanaf 10.30 tot 15.30 uur. - Elke bezoeker van de molen zal worden getrakteerd op een „verse" pannekoek, ter plaatse gebakken uit het echte meel van de molen. - Ook organiseert de stichting „Mo len de Vrijheid" op deze molendag een broodbak-wedstrijd voor ama teur-bakkers. Gegevens over deze wedstrijd zijn opgenomen in bijge voegde circulaire. -,e - - Tevens houdt de Stichting Echte Bakkersgilde een broodshow in de molen, waarbij eveneens aanwezig zullen zijn het specifieke bruin-van- de-molen en wit-van-de-molen. Voorts organiseren de echte bak kers Cees Hollander te Schiedam (Nieuwe Maasstraat-. 104) en Frans Hazenberg te Vlaardingen (Hoog straat 13) op deze molendag een leuke aktie in het teken van de landelijke fietsdag. Iedere fietser die de molen De Vrij heid bezoekt, kan in deze molen een stempel krijgen waarmede hij zich kan vervoegen bij een van beide ge noemde bakkers. Hij ontvangt dan gratis een prach tige gele fietsvlag met daarop een fietsende bakker alsmede twee vol koren broodjes. Dit stempel dient te worden ge plaatst op een speciaal daarvoor bestemde advertentie die een dezer dagen in dag- en advertentiebladen zal verschijnen of op een molendag kaart welke verkrijgbaar is bij deze twee bakkers. Evenals vorig jaar zal in het kader van de viering van de Nationale Molendag op zaterdag 10 mei een broodbak-wedstrijd worden gehou den. Hierbij gaat het om brood, dat thuis is gebakken van meel van onze molen „De Vrijheid". Een gelegenheid waarbij de „ama teur" haar of zelfs zijn bedreven heid kan tonen in het thuis brood bakken. De wedstrijd zal echter niet alleen beperkt zijn tot het echte molen broodje. Dit jaar zal wederom de gelegenheid worden gegeven wit brood ter keuring aan te bieden. De wedstrijd omvat dus twee catego rieën brood. De navolgende drie spelregels die nen in acht te worden genomen. Het wedstrijd-brood moet: - zoals gezegd, gebakken zijn van uitsluitend volkoren tarwemeel of tarwebloem van onze molen „De Vrijheid": - zo vers mogelijk zijn, doch niet warm; - worden ingeleverd op zaterdag 10 mei a.s. tussen 15.00 en 15.30 uur op de molen „De Vrijheid". Het brood zal volgens een bepaald punten-systeem op onder andere geur, smaak, structuur, kleur, vo lume en eventueel vormgeving wor den gekeurd. De jury zal wederom bestaan uit drie personen, te weten molenaar R. Batenburg, een ervaren ama- teurbakker(ster) en een professio nele bakker, lid van het Echte Bak kersgilde, die de jurering van des kundig commentaar zal voorzien. Keuring 16.00 uur. Uitslag keuring plm. 16.30 uur. Na de jurering, die door iedere deelnemer kan worden bijgewoond, volgt de prijsuitreiking. Voor de drie beste resultaten van zowel het molenbroodje als het wit SCHIEDAM Middels een brief zijn bewoners van Schiedam Zuid er door het gemeentebestuur van op de hoogte gesteld dat de pro jectteams die zich met de stadsver nieuwing in zuid zullen bezighou den, ingesteld worden. Overigens betreft het slechts een deelgebied van het totale gebied dat voor vernieuwing in aanmerking komt. In ambtelijke taal heet dit ge bied Deelgebied Zuid 1, dat de pla nontwikkeling betreft van het GTB- terrein en de bebouwing van de open gebiedjes tussen de Willems kade en de Hagastraat. Naast een aantal ambtelijke ver tegenwoordigers heeft de gemeente de Bewonersvereniging Schiedam Zuid, de Wijkontspanningsvereni- ging Zuiderkwartier en Midden- standsbedrijven uit Schiedam-Zuid gevraagd, zitting te nemen in het projectteam. Dit team zal zch voorlopig bezig houden met het samenstellen van een informatiekrant en het organi seren van een informatie-avond voor alle bewoners van het betrok- ken gebied en voor de instellingen, organisaties en bedrijven die in dit gebied werkzaam zijn. Dat de werkzaamheden van het projectteam zich voorlopig zullen beperken tot het gebied Zuid 1, heeft de volgende redenen. Het deelgebied Zuid 2 wordt globaal be grensd door het Hoofdplein, de Hoofdstraat, de Lekstraat en de Rijnstraat. Met het ontwikkelen van een uitvoeringsplan voor dit ge bied dient te worden gewacht tot dat definitief bekend zal zijn waar de in het kader van de Deltawet aan te leggen waterkering exact zal worden gesitueerd en welke invloed de door de druk van de dijk ont stane zettingsverschijnselen op fun deringen van woningen zullen heb ben. De woningen in deelgebied 3, met name gelegen tussen de Dwars straat en de Groenelaan verkeren veelal tengevolge van de zelfwerk zaamheid van de eigenaar/bewo ners in een redelijk goede onder- houdstoestand. Ook de bouw- er brood zijn prijzen beschikbaar, die bestaan uit tegoedbonnen voor op de molen gemalen producten die naar believen met gedeelten kun nen worden afgehaald: le prijs: 50 kg op de molen gemalen producten naar keuze; 2e prijs: 30 kg op de molen gemalen producten naar keuze; 3e prijs: 20 kg op de molen gemalen producten naar keuze. woontechnische kwaliteit van deze woningen is doorgaans goed. De gemeente heft reeds eerder te kennen gegeven geen noodzaak te zien om aan de woningen zelf iets te doen. Aan de herinriihting van de woonomgeving zal in het kader van de I.S.R. echter wel aandacht wor den besteed. Dit is de reden waarom deze straten zijn meegeno men binnen de grenzen van het I.S.R.-gebied. De gemeente zal hier- oveh te zijner tijd met de buurtbe woners overleggen. De woningen gelegen tussen de Middelharnissestraat en Zeestraat zijn grotendeels van een slechte bouw- en woontechnische kwaliteit. Met de daar wonende bewoners zal afzonderlijk moeten worden over legd op welke wijze aan vernieu wing van dat gebiedje gestalte kan worden gegeven. SCHIEDAM De Prinses Marijke school (christelijk onderwijs) aan de Dr. de Visserlaan neemt op don derdag 8 mei officieel een peuter klas in gebruik. Voor Schiedam is dit dan de eerste school waaraan een peuterklas ls verbonden met een bevoegde kracht. Binnen één gebouw vinden kinderen in de leeftijd van 2 1/2 tot en met 12 jaar dan een plaats. De peuters zullen twee ochtenden in de week de school bezoeken. Sinds enkele weken komt een eer ste groep van 15 peuters al op de dinsdag- en de donderdagmorgen. Na de opening op donderdag 8 mei zal een tweede groep direkt van start gaan, en wel op de maandag en de woensdag. In deze groep kun nen overigens nog enkele peuters geplaatst worden. De officiële opening van de peuter klas zal worden verricht door de voorzitter van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs in Schiedam, de heer H. Snoep. De klas wordt om half tien in gebruik genomen. Bovendien krijgen de beide eerste prijswinnaars een stijlvolle, blij vende herinnering. Ook zal haar/zijn recept met haar- /zijn instemming met naamsver melding worden vermenigvuldigd teneinde aan (toekomstige) klanten van de molen uit te reiken, opdat een ieder er voordeel mee kan doe SCHIEDAM De Schiedamse bevolking leverde zaterdag wede rom een belangrijke bijdrage aan de interkerkelijke inzameling van kledingstukken en schoeisel voor „mensen in nood", gehouden in Rijnmond. Niet alleen in de verzamelposten bij de Grote Kerk in het stadscen trum werd mild gegeven. Ook in zuid en noord werden de bergen plastic zakken met het uur hoger. Voor Gr oenoord en Tuindorp waren posten ingericht bij de St. Martinuskerk en wijkcentrum „De Rank". Hier was een ware berg aan kledingstukken ontstaan zoals blijkt uit bijgaande foto. SCHIEDAM De Schiedamse schrijver Simon Buschman was za terdag aanwezig in boekhandel Roodbol aan het Rubensplein waar hij exemplaren van zijn nieuwste boek signeerde. Het nieuwe boek van Buschman, die eerder „De taal van oesters", „Tussen dag en dauw" en „Stadsverhaal" publiceerde, heet „Laat licht van opzij" en bevat haiku-poëzie, een Japanse dichtvorm die ook door Nederlandse dichters beoefend wordt. Mevrouw van Tooren, bekend van „Haiku een jonge man" zegt in haar inleidend woord tot de b ndel: Telkens treft men sterke, ka raktervolle verzen aan waarin iets van de echte Haiku-sfeer valt te beluisteren". „Is dat daar een bloem die terugkeert naar haar tak? Ach nee een vlinder". Deze tekst las Buschman in een boek dat hij op zijn veertiende jaar ten geschenke kreeg. Sindsdien hebben vorm en inhoud van haiku hem niet meer losge laten. Drie mei, de datum waarop hij zijn boeken signeerde, was een door Buschman heel bewust gekozen datum, omdat hij toen op de kop af 25 jaar met haiku bezig was. Behalve de nieuwe haiku-poëzie van Buschman bevat „Laat licht van opzij" ook een groot aantal tekeningen die vervaardigd zijn door de kunstenaar Ferenc Gögös, die tevens de tekst van iedere haiku calligrafeerde. Op deze manier is een unieke samenwerking ontstaan tussen litera tuur en beeldende kunst. SCHIEDAM Het zal de vele ope rette-liefhebbers (en liefhebsters!) ongetwijfeld een groot plezier doen, te vernemen op dinsdag 13 mei het befaamde gezelschap De Hoofdstadoperette naar Schiedam komt om een uitvoering van „Die Csardasfiirstin" te verzorgen. In het seizoen 1979-1980 viert de Hoofdstad-operette haar 35-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit ju bileum heeft het gezelschap „Die Csardasfiirstin" van Emmerrich Kalman op het repertoire opgeno men. Deze produktie ging in augustus vo rig jaar in de Amsterdamse stads schouwburg in premiere. Er deden niet minder dan 75 personen aan mee. Wie kent niet de muzikale hoogte punten uit deze operette, de Hon gaarse melodieën als „Heila, heila, in den Bergen ist mein Heimat- land", „Ja Mama, Bruderherz, ich kauf nür die Welt", de oerechte Weense walsen als „Tanzen mocht' ich, jauchzen mocht' ich" en „Ma- chen wir's den Schwalben nach" en de wereldberoemde mars „Ganz ohne weiber geht die Chose nicht". Stuk voor stuk melodieën, die nog steeds dagelijks over de hele wereld te horen zijn. De hoofdstad Operette zou de Hoofdstad Operette niet zijn, als zij van deze grandioze operette niet iets bijzonders zou maken. En wie is daar beter toe in staat dan de vaste regisseur Alexander Pichler, een man die in de afgelopen zeven jaar heeft laten zien hoe je met vak manschap en inventiviteit een ope rette aan kunt passen aan de eisen van deze tijd. En wat te denken van de medespe lenden. De titelrol zal worden ver tolkt door de jonge sopraan Marga de Boer, die in haar bliksemcar rière heeft bewezen heel wat in haar mars te hebben. Deze rol is haar dan ook op het lijf geschreven. En hoe vaak komt het voor, dat de overige solisten een rol hebben, die als het ware voor hen persoonlijk is geschreven. Die solisten zijn: Aad Jans, Anita Heins, Jacco van Re- nesse, Jan Handerson, Nora Zoon, Antoni Wink, Lily Loerkens en Jo- han van der Zalm. alleen. Het hongaarse danstemperament is een kolfje naar de hand van de Weense choreograaf Gerhard Senft en wie zou het muzikale gedeelte beter beheersen dan dirigent John Kapper? SCHIEDAM De werkgroep voor Ontwikkelingssamenwerking zal op de zaterdagen 10 en 31 mei a.s. op de jaar- en welzijnsmarkt in Schiedam en Kethel met haar wereldwinkel van de partij zijn en een speciale aktie houden voor de verkoop van koffie en thee uit de ontwikkelingslanden. De thee die u daar kunt kopen komt uit Tanzania (Oost Afrika); 21 maal de oppervlakte van Neder land en 15 miljoen inwoners). Tanzania is één van de weinige ont wikkelingslanden waar de regering streeft naar een ontwikkeling die werkelijk ten goede komt aan de gehele bevolking. Verschillende re geringsinstanties stimuleren de oprichting van coöperaties. Eén van die instanties is de Tanza nia Tea Authority (TTA). De boeren die thee verbouwen leve ren hun thee aan de coöperatie waarbij zij zijn aangesloten. Deze leveren het door aan de TTA, die weer zorgt voor de export. S.O.S. wereldhandel koopt rechtstreeks van TTA. Dit is een stap op de weg naar een rechtvaardiger handel. Binnen Tanzania zien wij ook dat de ver bouw van thee steeds meer een zaak wordt van kleine boeren en steeds minder van grote plantages die in buitenlandse handen zijn. De koffie komt van koffieproduc ten uit Nicaraqua en van strijdbare koffie-coöperaties uit Guatemalea en is onder de naam „Indo-Latijns Amerika koffie" in de handel. Jaar- en welzijnsmarkt op zaterdag 10 mei winkelcentrum Spaland. Zaterdag 31 mei Centrum Schie dam. Voor beide evenementen kan men nog enthousiaste medewer kers gebruiken. Men kan zich opge ven bij: tel.num. 713586. SCHIEDAM Op zaterdag 10 mei zal Amnesty International met een stand aanwezig zijn op de welzijns markt bij winkelcentrum Hof van Spaland. De aktiviteiten bij deze stand staan in het kader van de interna tionale kampagne tegen de dood straf. Aan bezoekers van de stand zal gevraagd worden een petitie te tekenen, waarin gepleit wordt voor afschaffing van de doodstraf. Deze petitie zal worden aangebo den aan het zesde Congres van de Verenigde Naties over Misdaadpre ventie en de behandeling van Wets overtreders. Dit congres wordt eind augustus 1980 in Caracas, Vene zuela gehouden. Naast deze petitielijst is op de stand informatie aanwezig over de cam pagne tegen de doodstraf. Onder andere is hier het Amnesty rapport „De lange lijst" verkrijgbaar, dat van land tot land een overzicht geeft overhet opleggen en ten uit- voerbrengen van de doodstraf. Vanaf 1975 is Amnesty zich steeds intensiever gaan inzetten voor de afschaffing van de doodstraf. In de cember 1977 werd een internatio nals konferentie over dit onder werp in Stockholm gehouden. Tij dens deze konferentie werd de „verklaring van Stockholm opge steld waarin o.a. de volgende argu menten tegen de doodstraf zijn op genomen: -executie is onherroepelijk: on- schuldigen kunnen erdoor worden getroffen. -nog nooit is aangetoond, dat de doodstraf een afschrikwekkende working heeft. -de doodstraf wordt veelvuldig ge bruikt als werktuig van onderdruk king en racisme. -het opleggen en ten uitvoerbren- gen van de doodstraf is mensonte rend voor al diegene die erbij be trokken zijn. Tegelijk met deze kampagne tegen de doodstraf vestigt Amnesty de aandacht op de vele onopgehel derde verdwijningen, buitenrech- terlijke executies en politieke moor den. Landen als Argentinië, Oe ganda tijdens het bewind van Amin, en Cambodja vormen daar van een voorbeeld. Dat de goede reputatie van déco rontwerper Jan van Hemert en de prachtige kostuums van Lambert Hofer uit Wenen onaangetast zullen blijven, spreekt voor zich. Kaartverkoop aan de kassa van het theater vanaf 6 mei. Telefoni- sch onder nummer 269563; geopend van 12.30-16.00 en 18.00-22.00 uur. Prijzen: ƒ20,—, ƒ17.50 en ƒ15,— CJP en 65-plus pasgeldig.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 27