Filmen licht en donker Zomerpostzegels '80: toerisme en recreatie Kamperen: Te weinig aandacht voor belangrijke vorm van toerisme Lichtgewicht trommelremmen Nederland Ontwerp Dessin Design Entmrrf R.J. Draijer, Rijswijk Zh 1980 Zomerpostzegels Tim bres-poste d'été Summer stamps Somm erbrtef ma rken Uitgiftedag/Jour d'êmsssion Date of issue/Ausgabetag 45 20 c Duinlandschap Les dunes Dunes Düneniandschaft 50 20 c Buitenplaats Une maison de campagne Lendsitz 60 25 c Merengebied Vue sur Ie lac Lake district Seengebiet 80 35 c Heidelandschap La bruyère Moorland Heidalandscbaft „Filmen bij kaarslicht" juichen dc laatste paar jaar allerlei adverten ties voor super-8 camera's. Dit fil men-bij-kaarslicht is inderdaad mogelijk met de moderne amateur camera's. Het werd mogelijk dankzij twee zaken: de huidige, snelle, lichtge voelige films én camera's geschikt voor deze films aangeduid met de letters XL. De letters XL zijn afgeleid van de Engelse term „Existing Light": be staand licht. Een XL-camera heeft een verbeterde vlinder en een licht- sterke lens. Deze combinatie maakt hef moge lijk om met snelle super-8 film in derdaad bij kaarslicht te filmen zonder de rompslomp van filmzon- nen, lange elektra-snoeren, statie ven, noem maar op. Toch blijft een filmzon een dank bare accessoire, ook voor de doors nee-vakantiefilmer. Men denkt al leen maar aan de diepe schaduwen die de felle zon in zuidelijke landen veroorzaakt, waarbij een filmzon het ergste zwart van de schaduwen wat kan wegnemen zodat de con trasten licht-donker niet te groot worden. Bij gebruik van een filmzon denkt men er steeds aan dat het daglicht filter in de camera wordt uitgescha keld. Sommige filmlampen die geen eigen koeling hebben, kunnen erg heet worden. Zo'n lichtbron houdt men uit de buurt van de camera omdat deze kostbaar te repareren schade kan oplopen door de hitte. Een filmzon geeft een felje bundel wit licht. Dit licht is prima geschikt voor de moderne super-8 kunst lichtfilms, maar de bundel is té ge richt. Heeft men een wit plafond in huis, dan richt men de filmzon op het plafond om het licht te verstrooien. Gelijkmatiger verdeeld licht krijgt men ook door een paraplu van bin nen met witte of zilverkleurige au- tolak te bespuiten en de zon in de paraplu te richten. De filmzon wordt eventueel vastge zet met enkele stevige klemmen. Het licht vanuit de binnenkant van de paraplu geeft een fijne, ver strooide bundel, die bovendien min der hinderlijk is in de ogen van de personen die men wil filmen. Wie op een feestje filmt en daarbij filmzonnen gebruikt, kan beter een taktisch truukje toepassen. Door al het licht is de aandacht van het pu bliek teveel bij de camera en niet bij het feestje zelf. Men doet dan de eerste minuten alsdf men filmt. Pas wanneer de feeststemming de aandacht van de filmer heeft afgeleid, stopt men een ^cassette in de camera om de werke lijke opnamen te beginnen. Scherpstellen wanneer er inder daad alleen maar kaarslicht aanwe zig is, levert soms problemen op. Houd daarom een touwtje bij de hand van 5 meter met op elke 10 centimeter een knoopje. Span het touwtje vanaf de camera (vanaf de basis van de lens, of nog liever vanaf het tekentje op de ca mera) naar de zijkant van de neus van de te verfilmen persoon. Stel aan de hand van de verkregen afstand de lens scherp op de af- standsschaal van de scherpstelring. Men hoeft niet beslist één of meer filmzonnen aan te schaffen. Voor het oplichten van schaduwen kun nen ook gewone lampen of goedko pere fotolampen uitstekend dienst doen. Wie filmzonnen gebruikt en bij het filmen van standpunt wil verande ren (wat voor een aantrekkelijke film erg aan te bevelen is) houdt bij de opstelling van de lampen van te voren rekening met de 'plekken waar men straks wil gaan staan. Met twee of drie filmzonnen kan men, met wat handigheid, bij voor baat al tien verschillende geschikte filmstandpunten „organiseren". De zomerpostzegels verschijnen dit jaar op 15 april en zullen ver krijgbaar zijn t.e.m. -30 mei 1980. De serie staat dit jaar in het teken van Toerisme en Recreatie. De bij slag is bestemd voor instellingen werkzaam op het terrein van de so ciale en culturele zorg. Waarde en voorstelling: 45 en 20 cent, duinlandschap; 50 en 20 cent, buitenplaats; 60 en 25 cent, meren gebied; 80 en 35 cent, heideland schap. Prijs per serie: 3,35. Kleuren: alle zegels zijn uitgevoerd in geel, rood, blauw, groen en zwart. Ontwerper: R. J. Draijer, Rijswijk (z.h.) Geldigheidstermijn: onbepaald. ,Nadere emissiegegevens: beeldfor maat 33x22 mm. (45 en 20, 60 en 20, 80 en 35 cent). Zegelformaat 36x25 mm. (45 en 20, 60 en 25, 80 en 35 cent) 25x36 mm. (50 en 20 cent). Tanding: 14:12 3/4 (45 en 20, 60 en 25, 80 en 35 cent) 12 3/4:14 (50 en 20 cent). Papier: fosforescerend, zon der watermerk. Gomming: synthe tische gom. Vellen van: 10x10= 100 zegels. Druktechniek: offset. Drukkerij: Joh. Enschedé en Zo nen, Grafische Inrichting B.V., Haarlem, v>' De belangstelling voor trommel- remmen neemt de laatste jaren weer sterk toe. Bij een aantal fiet- sen-fabrieken is de vraag sinds 1975 vertienvoudigd. Inhakend op deze belangstelling heeft Tl-Sturmey- Archer nu lichtgewicht trommel- remmen in de handel gebracht, daarbij inspelend op de explosieve vraag naar lichtere fietsen. Deze nieuwe trommelremmen zijn ongeveer 440 gram lichter dan het voorheen gangbare type en dit kon worden bereikt zonder afbreuk te doen aan het remvermogen. Hier door is het nu zelfs mogelijk gewor den om ook fietsen met tien ver snellingen met trommelremmen uit te rusten. ft Samenvatting t.b.v. filatelistische rubrieken: Nederland, 15 april 1980. Vier zomerpostzegels, gewijd aan toerisme en recreatie. Waarden en voorstellingen: 45 en 20 cent, duin landschap; 50 en 20 cent, buiten plaats; 60 en 25 cent? merengebied; 80 en 35 cent, heidelandschap. Se- rieprijs ƒ3,35. Verkrijgbaar t.e.m. 30 mei 1980. Geldigheidstermijn on bepaald. Ontwerp: R. J. Draijer, Rijswijk (zh). Fosforescerend pa pier, zonder watermerk. Vellen van 10x10= 100 zegels. Gedrukt in vijf- kleuren-offset door Joh. Enschedé en Zonen, Haarlem. Binnen het thema toerisme en re creatie is voor de Zomerpostzegels 1980 gekozen voor één bepaald as pect, namelijk het natuurvriende lijk recreatief en toeristisch ge bruik van het zo rijk geschakeerde Nederlandse landschap. Bovendien is het de bedoeling om de aandacht te vestigen op de nood zaak de natuur en het landschap in Nederland betrekkelijk schaars ongeschonden te bewaren. Recrea tief en toeristisch gebruik van onze bossen, duinen, meren, heiden enz. is ondenkbaar zonder besef van na tuurbehoud. 'Deze aanbeveling om de natuur en het landschap positief te gebruiken, geaccentueerd door de zomerpost zegels 1980, valt samen met het 75- jarig bestaan van de nationale ver eniging tot behoud van natuurmo numenten in Nederland. Natuurbe houd is voor deze vereniging slechts één van de vele taakvelden. Dankzij haar werk èn dat van vele andere natuurbeschermingsorganisaties bestaan er in Nederland totaal ca. 3,7 miljoen ha. groot nog vele duizenden hectares uiterst belang rijke recreatieve gebieden. Tevens wordt op allerlei wijzen de recreatieve en toeristische gebrui ker van de natuurgebieden a.h.w. om een tegenprestatie gevraagd. Niet in de eerste plaats in de vorm van geldelijke steun, maar vooral in mentaliteit, om de natuur te ontzien en te sparen. In menig Nederlands huisgezin is men al weer druk bezig met het voorbereiden van de vakantie. Ook de nieuwsmedia staan bol van ver halen over vliegreizen, busreizen, treinreizen en vooral duurder wor dende reizen. Wat hierbij opvalt is dat het kam peren nauwelijks in deze bericht geving aan de orde komt. Toch gaat de helft van de Nederlandse vakantiegangers er met de tent of de caravan op uit. Vandaar dat deze belangrijke categorie wel eens wat meer aandacht mag krij gen. WAAR STAAN WE VANNACHT Denk niet dat het leven van de kampeerder of de caravanner over rozen gaat. Kent u die tonelen in de schoolvakanties? Rijen auto's in de file? En als je dan eindelijk in het zuiden bent aangekomen, komt het probleem: Waar gaan we staan. Nog zo'n bekend tafereeltje. Het is avond geworden, vader is sjaggerijnig van vermoeidheid, moeder ziet het ook niet meer zitten en de kinderen jammeren op de achterbank over plasjes die gedaan moeten worden en of ze er nou nog niet zijn. Dan begint het eigenlijk pas. Want waar is nog een camping te vinden? Ze zijn er wel, maar een plaatsje erop kun je vergeten. Overal wan hopige kampeerders, die allemaal met hetzelfde probleem te kampen hebben en allemaal menen dat het eigen recht sterker is dan dat van de ander. Kortom, kommervolle omstandigheden in overigens mooie oorden, waar het recht van de sterkste of van de eerste geldt en iedereen de schuld krijgt van het grote ongenoegen, behalve de kam peerder in kwestie zelf. ANWB KANTOREN Hans Mes, een jonge Amsterdam mer, kent dit probleem uit de prak tijk. Maar hij besloot er wat aan te doen. Twee jaar geleden richtte hij de Camping Reservering Centrale op. Tegen een geringe vergoeding zorgde hij ervoor dat men via zijn bureau een gegarandeerde stand plaats op de camping naaf keuze kreeg. Het aanvankelijk kleinschalig opge zette systeem sloeg aan en zelfs de ANWB liep er warm voor. Zodanig zelfs, dat momenteel alle ANWB kantoren in Nederland bemiddelen bij het reserveren van een camping plaats Voor hun leden. ACHT LANDEN Wat doet die Camping Reservering Centrale nu precies? De CRC heeft relaties met in totaal 463 campings in acht verschillende Europese lan den. waaronder Nederland. Wie wil reserveren, gaat naar een van de kantoren van de ANWB en haalt daar een camping catalogus. Daarin vindt men de ligging van de verschillende terreinen en de al daar aanwezige faciliteiten. Op het ingesloten boekingsformulier vult men de naam van de camping van keuze met enkele alternatieven in. Dit formulier komt bij de Centrale, waar wordt bekeken in hoeverre er nog boekingsmogelijkheden zijn en welke alternatieven geboden kun nen worden. Vervolgens wordt de boeking ge maakt en de vakantieganger kan er zeker van zijn dat een stuk ergernis bij het vinden van een plaatsje voor hem weggenomen is. HAAST Direkteur Hans Mes wijst er wel op dat er haast geboden is bij het ma ken van een boeking. „Nu al zijn er bepaalde campings in het hoogsei zoen volgeboekt, daarom moet men niet te lang meer wachten, want straks kan ik geen plaats meer ga randeren". SERVICE CAMPINGS Voor degenen die spéciale wensen hebben, zoals een* plaatsje in de schaduw, of twee families naast el kaar, heeft Mes „Service Cam pings" in het leven geroepen. Dit zijn campings of gedeelten daarvan waarop alleen maar mensen mogen staan die via de CRC een reserve ring hebben gedaan en waar de in williging van de wensen kan wor den gegarandeerd. Bovendien zijn het de meest ge wilde terreinen, die moeten voldoen aan enkele zware eisen. Ook zijn er op de Service Campings mensen aanwezig die in dienst staan van de CRC en zorgen voor een goede be geleiding ter plaatse. KOSTEN De catalogus kost f T,—. Bit bedrag wordt bij het maken van de boe king in mindering gebracht. De overnachtingskosten variëren, af-, hankelijk van land van keuze en ge boden faciliteiten, van 15,tot 60,— per nacht, gebaseerd op vier personen, een auto en een stand plaats. De Service Campings zijn uiteraard hoger in prijs. De jeserveringskos- ten zelf bedragen in totaal plm. 50,—, inclusief annuleringsverze kering. 1&-IV-198Ö

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 15