Bij al die her en geden kingen en de inhuldi ging op 30 april zou je bijna vergeten dat Rot terdam nog iets te ge denken heeft. Zaterdag 10 mei is het namelijk precies 40 jaar geleden dat Rotterdam werd gebombardeerd, een dag die iedere recht geaarde Rotterdammer die op die dag in zijn stad was nooit meer zal vergeten. Het bombardement van Rotterdam was onver hoeds en Nederland leef-0 de nog met de gedachte van Colijn in het achter hoofd van gaat u nu maar rustig slapen.... Ongetwijfeld zal er za terdag in de stad Rotter dam aandacht aan deze dag worden geschonken. Het gedenken van dé 10e mei in Rotterdam vindt voornamelijk plaats via enkele fototentoonstel lingen. De foto's die exclusief voor de bladen van de Randstad Edities voor het eerst worden gepu bliceerd zijn afkomstig uit het familiearchief Van Hou welingen. Ze zijn gemaakt door de nu ruim 80-jarige Cornelis van Houwelingen die ten tijde van het bom bardement van Rotter dam in Schiedam woon de. Hij is elf jaar gele den verhuisd naar Naar- den. Toen het eerste signaal van het Rotterdamse bombardement werd ge geven en de kust daarna weer even veilig was ging hij op zoek naar zijn ouders die woonden in de Kralingse Lamber- tusstraat. Aangezien de afstand Schiedam-Kra- lingen vooral in de eer ste dagen 'na het bom bardement niet gemak- o kelijk was te overbrug gen ging dat te voet: een niet geringe opgave. Wel nam de heer van Houwelingen zijn foto- toestel,, mee en wist via de Math.brug in het wes telijk stadsdeel en Blij- dorp de Lambertus- straat te bereiken. Dagen na het bombarde ment zwierf de heer Van Houwelingen door het vernielde Rotterdamse stadscentrum en maakte her en der opnamen van een verwoeste stad. Bij zijn collectie behoort ook een serie door hem verzamelde prentbrief kaarten van gebombar deerde plaatsen in Rot terdam net na de 10e mei. Een deel van deze prent briefkaarten geven een uitstekend beeld van Rotterdam even voor de 10e mei en even daarna. Zowel de eigen opnamen en de prentbriefkaarten collectie kunnen gerust uniek worden genoemd. Ze kwamen overigeiis bij toeval te voorschijn, uit een doos die was op geslagen op de zolder van de zoon van de ma ker Ruud van Houwe lingen in Schiedam. Hij had na het vertrelk van zijn vader de doos laten staan en niemand wist wat er nu feitèlijk meer inzat, totdat enkele weken geleden op de zol der de schoonmaakwoe de losbartstte en tot gro te verbazing kwamen de twee albums met de Rot terdamse foto's te voor schijn. Eerst wilde men de hele zaak maar weggooien, maar dat vond iedereen toch wel doodzonde. Ver volgens werd aan het ge meente archief van Rot terdam gedacht, totdat zoon Ruud van Houwe lingen ze eerst maar eens ter publicatie aan zijn eigen Randstad Edi ties, waar hij als Rijn mond redakteur aan verbonden is, aanbood. Uiteraard liet men zich deze kans niet ontgaan en het fotoresultaat ziet u hier afgebeeld...Rotter- dam 10 mei 1940. Na publicatie worden de albums meto inhoud ter beschikking gesteld aan het streekmuseum Jan Anderson in Vlaardin- gen, waarmee Ruud van Houwelingen uitsteken de journalistieke con necties ouderhoudt. Daar zullen ze deel uit gaan maken van de col lectie uit de tweede we reldoorlog waarmee dit museum landelijke be kendheid heeft gekre gen. Van het Coolsingel ziekenhuis stond nog slechts een enkele muur. Van de Korte Hoogstraat en Hoogstraat waren slechts puin hopen over. ROTTERDAM 10 ME11940 a O O O o

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 32