..STOTTERTEAM": „Eerst fouten leren herkennen tijdens spreken... vormen vaak groter probleem als stotteren zè/f Vooral mannen Dichtklappen Psvcholooa frankStournaras: Aankloppen Wachtlijst Averechts Betrokkenheid Tekst: Ravmond Barneveld Foto's Rinie Boon „NIET DRUPPELEN, MAAR DOOR- PIESEN", is soms het „begrijpende" advies van de omgeving wanneer een stotteraar de moeite ervoor neemt om zijn standpunt naar voren te brengen. Iets waartoe hem de moed veelal ontnomen wordt door een dergelijke opmerking, dat in het ergste geval nog op de lachspieren van anderen werkt. Je moet dan wel erg sterk in je schoenen staan om alsnog stotterend aan de conversa tie deel te nemen. Meestal gebeurt dat dan ook niet, en erger, het ontneemt de stotteraar alle lust om zich in een gesprek te mengen. Bang om belachelijk gemaakt te worden door de anderen, te meer daar hij dit zelf ook zo ervaart. HET IS ONTZETTEND MOEILIJK om een stotteraar geheel van zijn spraakstoornis af te brengen. De huidige „stottertherapiën" die toegepast worden op stotte raars zijn voor een belangrijk deel gericht op het aanvaarden van het stotteren als een wijze van spreken, waarmee te leven valt. Dat laatste is belangrijk, want veel stotteraars lijden dusdanig onder hun spraakstoornis, dat de spanningen een groter pro bleem vormen als het stotteren zélf. Mies Bezemer rechtsin gesprek met een jeugdige slottergroep. Vaak wordt gebruik gemaakt van allerlei hulpmiddelen, zoals video-apparatuur en electro-myograaf voor het meten van spierspanningen. Nog te weinig begeleidings mogelijkheden voor stotteraars praktijk, het Medsich Opvoedkundig Bureau of de schoollogopediste. „Stotteraars reageren vaak sterk op allerlei kleine aanwijzingen uit de om geving. Wanneer ze iemand horen la chen dan wordt dit nogal eens geïnter preteerd als „ze lachen me uit", terwijl het best kan zijn dat men ergens an ders om lacht", vertelt Cecilia de Boer, één van de leden van het zg. „stotterteam" van het ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam. Samen met collega-logopediste Mies Bezemer geeft zij stottertherapie aan groepen. Een fraai uniek gebeuren, want er zijn momenteel weinig begeleidingsmoge lijkheden voor stotteraars, vooral in groepstherapievorm. De meeste stot teraars, die doorverwezen worden door bijvoorbeeld huisarts of school hoofd, komen terecht bij een logope diste. staan en het gevolg was een erg lange wachtlijst „Het is jammer dat we een stop heb ben moeten invoeren", aldus Mies Be zemer. „Er zouden veel meer moge lijkheden moeten komen om mensen met stotterproblemen te begeleiden. Hoewel gezegd moet worden dat de stottertherapie de laatste vijf jaar wel in ontwikkeling is. Ook zou er meer specialisatie op dit gebied moeten komen, ondermeer in dc opleiding van logopedisten. Niet iedere logopediste houdt zich bezig met de stotterproblematiek. Het ver eist een aparte aanpak, net als andere onderdelen van de logopedie". Ongeveer 140.000 mensen in Neder land hebben de neiging «m te stotte ren. Van de volwassen bevolking lij den vijf per duizend in ernstige mate aan stotteren. Het manlijke geslacht is duidelijk gepredisponeerd voor stot teren; dc verhouding van het voorko men bij mannen en vrouwen is onge veer 3 1. Over het ontstaan van stotteren circu leren diverse theoriën, maar in het al gemeen vermoeden deskundigen dat het een samengaan van een aantal fac toren is. Bijvoorbeeld een vertraagde spraak en/of taalontwikkeling van het kind, problemen met de motorische coördi natie, de houding van de omgeving op het stotteren van het jonge kind cn de houding van het kind zélf ten opzichte van zijn eigen spreken. Maar dé oor zaak van stotteren is moeilijk aanwijs baar. Cecilia de Boer: „Stotteraars reageren vaak sterk op allerlei kleine aanwijzin gen uit de omgeving". ervaart. Er zijn genoeg stotteraars die al stotterend door het leven gaan en er geen punt van maken. „Onze stottertherapie is vooral gericht- op het leren hanteren van het stotter- probleem", vertelt Cecilia de Boer. „Stotteren wordt pas problematisch wanneer een stotteraar dat als zodanig Het veranderen van stotterverschijnselen moet voortkomen uit de be hoefte het vloeiend spreken te benaderen, niet uit het motief stotteren te willen vermijden, vindt psycholoog Frank Stournaras van ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam. Ouders die zich zorgen maken over het stotteren van hun kind moeten di- rekt bij instanties aankloppen", vindt Mies Bezemer. De afdeling Foniatrie van het zieken huis Dijkzigt ontwikkelde enige jaren geleden een aanpak voor het behande len van de stotterproblematiek, onder leiding van psycholoog Frank Stour naras. Er bleek ontzettend veel belangstel ling voor deze stottertherapie te be- „Dat is ook niet altijd van belang", meent logopediste Mies Bezemer. „Voor de behandeling van stotterpro blematiek is het weten van de ont- staansoorzaak niet altijd noodzake lijk. Met die wetenschap kun je mis schien wel het ontstaan van stotteren bij andere kinderen voorkomen. Wat we erg belangrijk vinden is dat ouders, die zich zorgen maken over het stotte ren van hun kind, direkt bij instanties aankloppen en zich niet weg laten stu ren met het advies „het gaat vanzelf wel over"". Men kan hiervoor terecht bij de huis arts, een logopediste met een eigen Daarom past Stournaras eerst een zg. „discriminatietraining" (leren herkennen van je manier van stotteren) toe, inet als on derdeel het vrijwillig stotteren. „De cliënt moet eerst Ieren wat hij fout doet tijdens het spreken (en daarbij wordt hij geholpen door de reeds geleerde differen tiële ontspanningsoefeningen), wil hij dit kunnen nalaten. Ge voelens „van binnenuit", bij voorbeeld: „welke spieren span ik als ik op de K stotter" en „wat doe ik met mijn ademhaling als ik op de K stotter" worden gecom bineerd met aanwijzingen cn het voordoen van de therapeut en door de techniek van het vrijwil lig stotteren. Door de patiënt zijn eigen stotters overdreven te laten nabootsen kan hij direct ervaren wat hij doet als hij onvrijwillig stottert, bijvoorbeeld welke spie ren hij spant. Met verbazing maar niet onv.erwacht hebben we telkens ontdekt dat door deze tijdrovende discriminatietraining de cliënten in staat zijn hun eigen stotters van tevoren te voelen aankomen. Vanaf dat moment konden zij ook daadwerkelijk stop- en ontspanoefeningen toe passen", aldus Stournaras. Onze therapie is ondermeer bedoeld voor mensen die door het stotteren ernstige sociale problemen krijgen. Die voortdurend onder hoogspanning leven omdat ze bang zijn dat anderen afwijzend zullen reageren op hun stot teren. Je hebt mensen die helemaal dicht klappen en zo weinig mogelijk zeggen om niet te hoeven stotteren, maar je hebt ook stotteraars die voortdurend proberen om „vloeiend" te spreken en constant bezig zijn om hun zinnen aan te passen zodat het voor de buiten staander inderdaad vloeiend klinkt. Maar het resultaat is dat ze erg ondui delijk overkomen en nooit precies hun gedachten ónder woorden brengen. Men moet er zoveel omheen draaien met allerlei vervangende zinnen en woorden om niet te „blokkeren in een zin, dat het vaak onbegrijpelijk wordt wat men bedoeld. Dit kan bijvoor beeld in een school- of werksituatie enorme spanningen oproepen". Ook belangrijk is het begeleiden van de „omgeving" van de stotteraar, zoals ouders, echtgenoten, school hoofden. Goedbedoelde hulp van de achterban werkt soms juist averechts. Stotteraars zijn vaak bang voor reak- ties van anderen, waardoor vele situa ties in het dagelijks leven omzeild worden. Tijdens de stottertherapie worden die situaties opgezocht, om ondermeer aan te tonen dat een afwij zende reaktie echt niet zo vaak voor komt als een stotteraar wel denkt. Belangrijk is hoe een stotteraar de an der tegemoet treedt en hoe hij met de ander in dat contact omgaat. En dat kan best stotterend, als hij maar duide lijk is. In de praktijk blijkt dat het merendeel van de mensen bereid is om te luisteren en met een stotteraar te praten. Vooral de angst dat de ander hem niet als gelijkwaardig zal accepteren door het stotteren, doet het stotteren en te vens de onzekerheid van de stotteraar toenemen. Hoe rustiger en duidelijker een stotte raar zijn gedachten onder woorden kan brengen - ook al worden die zin nen geblokkeerd door stotters - hoe plezieriger verloopt het contact met de ander. Dit is wat tijdens de therapie,onder meer duidelijk wordt gemaakt aan de stotteraar. Het is echter maar een on derdeel van een zeer uitvoerige en complexe therapie - zoals die bijvoor beeld door het ziekenhuis Dijkzigt ge geven wordt - waarbij beroep wordt gedaan om de betrokkenheid van de deelnemers aan de stottertherapie. Na deze fase van de therapie wordt uiteraard ook het vloeiend(er) spre ken bevorderd door, middel van vele oefeningen. De behandeling van een stotteraar kan een nogal kostbare en langdurige zaak zijn, maar hangt in feite af hoe ernstig men stottert. De kosten worden volledig vergoed, wanneer men bij het Ziekenfonds is aangesloten en het een externe be handeling betreft. Particuliere ziekte kostenverzekeringen vergoeden de kosten geheel of gedeeltelijk. Het deelnemen aan een stottertherapie geldt overigens als erkend ziektever zuim. Zoals reeds gezegd is er zeer veel be langstelling voor stottertherapie en zijn de mogelijkheden om deel te ne men aan therapie voor stotteraars be perkt. Er wordt met grote wachtlijsten gewerkt. Op dit gebied zijn twee belangenver enigingen werkzaam, die uiteraard de nodige informatie kunnen geven over dit onderwerp. Dat zijn Demosthenes, Postbus 119, 3500 AC Utrecht en Charles van Riper Vereniging, secre tariaat Vudijk 53, 3079 TL Rotter dam, telefoon 010-826403.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 16