Besluiten van de gemeenteraad Wijziging van een aantal vorderingen Tentoonstelling „Vanuit Turkije en Marokko" Bridge-instuif Doorberekening van rioolrecht in de huren Openbare commissie vergaderingen Informatie bouwplan 2a Woudhoek-Noord Twee bouwplannen ter inzage Verontreinigings heffing rijkswateren I gemeente informatie Publicatie van de Gemeente Schiedam Wekelijks verschijnend in Het Nieuwe Stadsblad Verzorging: Gemeentelijke Voorlichtingsambtenaar Emmastraat 1 - tel. 26.05.00 De gemeenteraad van Schiedam heeft in de vergadering van 19 mei, na de beëdiging en installatie van de nieuw benoemde raads leden J. Konings (PvdA) en A. Sonneveld (C.D.A.), een aantal vorderingen vastge steld. De nieuwe „Verordening geldelijke steun bewoners bij woningverbetering en krotontruiming" komt in plaats van de ge lijktijdig ingetrokken „Verordening wo ningverbetering, krotontruiming en sane ring" van augustus 1975, hetgeen nodig is geworden omdat de beschikking van de staats-secretaris van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (waarvan de veror dening de gemeentelijke uitwerking regelt) reeds vele malen op verschillende punten is gewijzigd. De nieuwe „Verordening geldelijke steun huisvesting gehandicapten" regelt de uit werking en uitvoering in de gemeente van de beschikking van de staatssecretaris van V.R.O.. In drie omstandigheden is subsidie verlening mogelijk: 1. voor voorzieningen (waaronder worden verstaan technische aanpassingen van de woning aan de handi cap van de betrokkene), 2. voor tijdelijke huisvesting en huurderving en 3. voor ver huis- en herinrichtingskosten. De Legesverordening is op enkele punten gewijzigd. De belangrijkste is dat de leges voor het afgeven van een indentiteitskaart B (toeristenkaart) is gesteld op 7,50 voor een minderjarige, tegen 9,25 voor een meerderjarige. Daar reeds eerder een nieuw tarief van f 2,50 voor minderjarigen was ingevoerd voor het afgeven van de toe ristenkaart (tegen 10,— voor meerderjari gen), betaalt een minderjarige voortaan in totaal 10,— tegen een meerderjarige 19,25. Verder heeft de gemeenteraad het plan vastgesteld om te komen tot een oplossing voor de problematiek rond het woonwagen centrum Schiedam, welk plan als basis ge hanteerd zal worden voor de uitwerking van de deelplannen. Het gaat daarbij om de integratie van de bewoners van het woon wagencentrum met de in woningen gehuis veste Schiedammers, waarvoor reeds de eerste' stappen zijn genomen, maar ook op het treffen van maatregelen om een einde aan de brandgevaarlijke situatie op het cen trum en de verbetering van de woonomge ving daar. De „Verordening voor het onderwijzend personeel voor kleuter-, gewoon lager en elementair onderwijs" is gewijzigd i.v.m. de stichting van de V.B.O.-school „De Wegwij zer". Ook heeft de raad een nieuwe „Veror dening buitenlandse onderwijsassistenten" vastgesteld, aangezien gebleken is dat de in Schiedam werkzame buitenlandse onder- wijs-assistenten niet benoemd kunnen wor den volgens de regelingen van de Lageron- derwijswet 1920. Kredieten Ook heeft de gemeenteraad een aantal kre dieten verleend, f 165.000,is nodig voor de reconstructie van het Marconiplein om dit beter af te stemmen op de behoeften van de omwonenden, waardoor dit wijkplantsoen intensiever kan worden gebruikt door ver schillende leeftijdgroepen. Dit. kan betekenen het aanleggen van voet paden en twee zithoekjes met speelelemen- ten en van een trapveldje in het centrum. Voor het treffen van voorzieningen tot be strijding van de geluidsoverlast naar buiten veroorzaakt door de Bedrijfsgemeenschap Schiemond en meer in het bijzonder door de houtafdeling van dit bedrijf, is een kre diet van 105.000,uitgetrokken. Aange zien er plannen in ontwikkeling zijn voor nieuwe huisvesting van Schiemond, zullen de te nemen maatregelen beperkt blijven tot het noodzakelijke. Een krediet van 50.000,is verleend ter bestrijding van de onderhoudskosten aan het oude woningen- en pandenbezit van de gemeente en aan de dienst Gemeentelijk Woningbeheer in beheer gegeven panden en 233.450,voor de uitvoering van het ver beterplan voor 10 voor-oorlogse woningen aan de Mariastraat 4 t/m 10. 29.500,— is uitgetrokken voor de vervan ging van 210 leerlingensets en 7 docenten sets voor de gemeentelijke Willem de Zwij- gerschool voor mavo en 13.098,voor de completering van de ophogingswerkzaam heden van het schoolterrein van de Alber- tus Magnusschool aan de Parkweg 193-195. Aan de Ver. voor Christelijk Onderwijs wordt medewerking verleend voor de aan schaf van maximaal 180 leerlingensets en maximaal 7 klassebureaus voor de Dr. J. Th. de Visserschool aan de Westfranke- landsestraat 152, maar de medewerking is geweigerd voor de aanschaf van 3 klasse bureaus voor dezelfde school. Het projektteam woningbouw Schiedam- Noord houdt een informatie-avond op maandag 9 juni, aanvang 20.00 uur, in de recreatiezaal van het Stadskantoor over de verdere planvorming van circa 190 huurwo ningen in het bouwplan 2a in Woudhoek- Noord. Dit als vervolg op de informatie-avonden die op 27 maart en 2 april zijn gehouden. De architekt zal een toelichting geven op de plannen en er is gelegenheid voor het stel len van vragen en voor diskussie. In het Stedelijk Museum Schiedam wordt momenteel en durende tot 21 juli a.s„ de tentoonstelling „Vanuit Turkije en Ma rokko" gehouden. Met deze tentoonstelling wil het Stedelijk Museum de aandacht ves tigen op onze Turkse en Marokkaanse stad genoten. Met behulp van werken uit de toegepaste kunst, foto's en dia's zullen een aantal as- pekten van de Turkse en Marokkaanse sa menleving behandeld worden. Maar het ei genlijke doel van deze tentoonstelling is niet de kulturele of sociale achtergrond van onze stadgenoten. Het gaat^n de eerste plaats om hun leef- De jaarlijks terugkerende vakantie bridge- instuif, onder auspiciën van de Sportraad voor de gemeente Schiedam, gaat van start op donderdag 5 juni a.s. in de bovenzaal van Sporthal Margriet, aanvang 's avonds kwart voor acht. Aan deze bridge-instuif kan worden deel genomen door elk Schiedams bridge-paar. De organisatie van deze bridge-instuif is in handen van de Schiedamse Bridge-vereni- gingen. Een fraai prijzenpakket is weer beschik baar voor hen die aan het einde van de 12 weken durende serie minstens zevenmaal hebben meegedaan en uiteraard ook een goed resultaat hebben behaald. Inschrijving 's avonds aan de zaal, uitslui tend per paar. Inschrijfgeld 2.50 per avond. Verdere inlichtingen aan de zaal of bij de wedstrijdleider de heer W. Seip, telefoon 702784. wijze hier in Nederland, d.w.z. de. proble men die met het werk en verblijf in onze westerse maatschappij verbonden zijn, de genoodzaakte aanpassing, de isolatie vaak veroorzaakt door de ethnische en kulturele verschillen. De tentoonstelling is gedacht als sociokultu- rele manifestatie en is gericht op een zo groot mogelijk publiek. Er zal ook werk te zien zijn van Turkse, Marokkaanse en Ne derlandse kunstenaars. Gedurende de ten toonstelling zijn verschillende manifestaties gepland zoals concerten met Turkse en Ma rokkaanse muziek en een filmprogramma waarin verschillende aspekten van hun leefwijze hier en thuis tot uiting komen. Nog steeds is er veel te doen over de door berekening van het rioolrecht in de huren. Sommige huiseigenaren hebben op grond van uitspraken van de Rotterdamse en Schiedamse kantonrechter de aan hen op gelegde aanslag in het rioolrecht doorbere kend aan de huurders, door het verschul digde huurbedrag extra te verhogen met bedragen liggende tussen ƒ6,— en ƒ9,— per maand. In het verleden heeft de rioolbelasting nimmer aanleiding gegeven tot moeilijkhe den met betrekking tot de doorberekening. Deze ontstonden door de omzetting van de rioolbelasting in het rioolrecht per 1 ja nuari 1975. De rioolbelasting was een alge mene heffing, het rioolrecht is een retribu tie (is betaling voor een bewezen dienst), gericht op het gebruik van het riool. Ten aanzien van de belastingplicht is in het advies aan de gemeenteraad bij de invoe ring van het rioolrecht vermeld, dat de rioolbelasting werd geheven van de eigena ren van de onroerende goederen en dat ten aanzien van het rioolrecht daarin geen ver andering werd aan gebracht. De verhoging van de gebruikerswaarde werd doorslagge vend geacht om de eigenaren als belasting plichtigen aan te wijzen. Op deze algemene regel werd een uitzondering gemaakt. De verhouding tot de gebruikerswaarde werd nl. doorbroken door de grootafvoer van af valwater en/of faecale stoffen. In dat geval werd er de voorkeur aan gegeven de ge bruikers van de eigendommen te belasten. Naast de hierboven aangegeven mening ten aanzièn van de belastingplicht bepaalt arti kel 1620 van het Burgerlijk Wetboek, dat het schoonhouden van putten, regenbakken en sekreten ten laste komt van de verhuur, indien het tegendeel niet is bedongen. Op grond van deze bepaling is de verhuur der dus de eerst aangewezene om het riool recht is betalen. Op privaatrechtelijke basis kan anders worden bepaald. Voor de privaatrechtelijke overeenkomst zijn evenwel twee partijen nodig, die tot wilsovereentemming dienen te komen. Eenzijdige oplegging van bedingen is niet mogelijk. De verhuurders kunnen de huur ders dan ook geen rioolrecht doorbereke nen als dat niet in de huurovereenkomst is vermeld. Evenmin kunnen de verhuurders de huurders dwingen tot wijziging van de huurovereenkomst of op deze grond drei gen met uitzetting. De verwarring omtrent de doorberekening van het rioolrecht is in feite ontstaan door een uitspraak van de Rotterdamse kanton rechter. Deze moest uitspraak doen in een geschil tussen een huurder en een verhuur der omtrent de doorberekening van het rioolrecht. Daar echter de partijen tijdens de zitting tot wilsovereenstemming kwamen kon de rechter geen principiële uitspraak doen over de doorberekening van het riool recht en bleef dit proces een zaak uitslui tend tussen de betrokken partijen. De uit komst van dit proces is dus geen vrijbrief voor de eigenaren om het rioolrecht door te berekenen. Tegen de uitspraak van de kantonrechter heeft het gemeentebestuur van Rotterdam aktie ondernomen door cassatie in het be lang der wet bij de Hoge Raad aanhangig te maken. Bovendien heeft de Huuradviescommissie uitgesproken, dat in de „kale huur" wel de rioolbelasting dat in doch niet het rioolrecht is begrepen. Niet één eigenaar heeft de huur verlaagd in verband met het vervallen van de rioolbelasting per 1 januari 1975.. Zij kunnen zich dan ook niet veroorloven het rioolrecht nog eens door te berekenen. Im mers, dan zouden de huurders dubbel moe ten betalen voor het gebruik van het riool. Er is, aldus de Huurcommissie, ook geen sprake van een nieuw dienstbetoon van de zijde van de verhuurder ten opzicht van de huurder, zodat de artikelen 9 en 29 ten deze niet van toepassing zijn. Het vorenstaande leidt tót de conclusie, dat het meeste houvast is gelegen in het be paalde in artikel 1620 van het Burgerlijk Wetboek. Nu de zaak onder 'de rechter is kunnen nog geen delinitive maatregelen worden ge troffen. De gemeente kan de eigenaren niet verbieden het rioolrecht in de huur door de berekenen. In afwachting van de uitspraak van de Hoge Raad wordt de huurders ech ter wel geadviseerd het rioolrecht niet aan de eigenaren te betalen. Van de openbare commissie-vergaderingen liggen de agenda's en de bijbehorende stukken voor belangstellenden ter inzage bij het bureau Voorlichting in "het Stads kantoor. De Sportraad houdt een openbare vergade ring op woensdag 4 juni om 20.00 uur in het Stadhuis aan de Grote Markt. In behande ling komen: verslagen werkzaamheden da gelijks bestuur; aanvraag toerclub Rijn mond voor erkenning als vereniging bij de Sportraad; circulaire van Federatie van Bureaus voor Medische Sportkeuring in zake samenwerking SMA's en bureaus Me dische Sportkeuring; concept-verordening bijdragen stichtingskosten van kleed-was- akkommodaties; concept-prioriteitschema; "discussie rond organisatie huldiging kam pioenen. Tot slot een vragenhalfuur voor de toehoorders. De Raadscommissie Vorming en Recreatie, sectie onderwijszaken, houdt de openbare vergadering op donderdag 5 juni om 20.00 uur in het Stadhuis aan de Grote Markt. Aan de orde komen o.m. een aantal voor stellen aan de gemeenteraad: het verlenen van eervol ontslag aan het hoofd van de openbare lagere school De Woudhoek; een krediet om de kwaliteit van een aantal ge meentelijke gymnastieklokalen te verho gen; de vergoeding per lokaal en per kleu ter van de bijzondere kleuterscholen over 1976; de vergoeding in de exploitatiekosten van bijzondere scholen voor GLO én bui tengewoon onderwijs over 1979; het verle nen van medewerking aan besturen van bij zondere scholen voor kleuteronderwijs en voor gewoon lager onderwijs; het weigeren van medewerking aan de Ver. voor Christe lijk Onderwijs voor het creëren van een speelplaats van de Pr. Julianaschool aan de Oostsingel. Verder de regeling van de schooltijden. Tenslotte spreekrecht voor de toehoorders. De commissie voor Financiën en Economi sche Zaken vergadert op dinsdag 10 juni in het Stadhuis aan de Grote Markt, waarvan het openbare gedeelte begint om 20.00 uur. Behandeld zal dan worden de agenda voor de vergadering van de gemeenteraad op maandag 16 juni, voor wat betreft de finan ciële aspecten van de voorstellen, alsmede eventuele punten betrekking hebbende op de O.N.S. De commissie voor de Ruimtelijke Orde ning houdt de openbare vergadering op woensdag 11 juni om 20.00 uur in het Stad huis aan de Grote Markt. De directeur van Gemeentewerken heeft bij B en W twee aanvragen voor het verkrijgen van een bouwvergunning ingediend voor een jachthaven respectievelijk een duiker- brug op een terrein gelegen ten noorden van de de Algerastraat, nabij de Schie. De bouwplannen zijn in strijd met het be- stembestemmingsplan „Uitbreidingsplan in hoofdzaak bewesten de Schie", doch in overeenstemming met de in voorbereiding zijnde gedeeltelijke herziening van dit plan. B en W overwegen om, met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening en van artikel 50, lid 8 van de Wo ningwet, alsmede met gebruikmaking van het ter plaatse geldende voorbereidingsbe- sluit, voor beide bouwplannen vrijstelling te verlenen van het geldende bestemmings plan. Op de gemeentesecretarie afd. Openbare Werken in het Stadskantoor 5e etage liggen tot 18 juni a.s. beide bouwplannen ter inza ge. Tot dat tijdstip kan een ieder schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren tegen bouwplannen indienen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft bij besluit van 16 mei 1980 bepaald dat degenen die afvalstoffen, verontreini gende of schadelijke stoffen afkomstig uit bedrijven lozen op het daartoe bestemde rioleringswerk van de gemeente Schiedam, onderworpen worden aan de verontreini gingsheffing rijkswateren (een rijkshef fing), zolang en voorzover de gemeente deze stoffen zonder voorafgaande zuivering in rijkswateren brengt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 16