Staatssecretaris van CRM: een man om mee uit fietsen te gaan Hoogste prioriteit voor bufferzones in recreatief Rijnmond. W I Een dagje recreatieve pers-excur sie in Rijnmond per fiets. We trok ken er al eerder bij u over aan de bel. Ter navloging. Omdat het zo eindeloos boeiend is, als je de weg weet. En waar onbe kend onbemind kan maken haastte recreatieplanners van Rijnmond zich om dit voor het grote publiek nog vrij onbekende gebied wat meer bekendheid te geven. Toch, als je je bijv. bepaalt tot het op zich unieke Recreatieschap Oude Maas, waarvan een man als de heer Sterkman weer alles af weet, dan valt het met die onbe kendheid nog wel mee. „Recreatie is meetbaar" zo stelt hij. En weekenden met zo'n 6-7000 men sen die zich hier al recreërend kun nen uitleven vormen echt geen uit zondering. Maar er is ruimte voor meer recreanten, weet de man die het „Pak de fiets" hoog in het vaan del heeft geschreven. Zonder daarmee overigens andere vormen van verplaatsing (waters port bijvoorbeeld en liefhebbers van de wandelsport) in de wielen te willen rijden. Integendeel, het cliché „voor elk wat wils" moet maar weer even uit de kast. EEN OPENBARING Trouwens, een paar kilometer op fietsen met CRM's staatssecretaris Wallis de Vries, nog net bij te hou den, snelle vogel als hij is, leert hij daarin niet alleen staat. Ook voor hem is het, zegt-ie ronduit en' met een bijna jongensachtig bra- vour: „een openbaring". Wat dan wel? „Nou kijk, dat je nu eens met eigen ogen ziet wat al die plannen die je op je bureau krijgt werkeüjkheid ziet worden. Dat je ook merkt wat er met het geld uit de recreatiepot in de praktijk gedaan wordt". Wat nog meer? „Dat zo'n recreatieschap Oude Maas met zo'n inrichtingsplan Nieuwe Polder zichtbaar maakt dat die 75 procent subsidie van het CRM niet in het water gooit". „Maar ook dat Rijnmond zelf, sa men met de betrokken gemeenten en provincie, zoveel energie, inven tiviteit en creativiteit in al die re creatieve activiteiten stopt. Als tegenwicht tegen de urbanisatie en industriële activiteiten die het wel zijn van de mensen wel eens in de weg staan". „Voor ik weer even op kop ga rij den, want we zakken wat af zie ik, nog dit: je ziet Rijnmond zo pedde lend echt eens van een andere kant. En dat mag ook wel eens. Je krijgt te zien waarom ze niet ophouden om ook bij CRM aan te kloppen om geld, zoals ze natuurlijk ook bij de provincie en de omliggende ge meenten hier doen". Maar dan is de staatssecretaris, dit alles gezegd zijnde vanaf het fiets zadel ook weer weg. Als u het ons vraagt, echt een staatssecretaris om mee uit fietsen te gaan, wat hij dan ook zonder een centje pijn de hele dag vol hield. Kersvers tot Rijnmondgecommit teerde gekozen, dan wil je je best op zo'n dag voor laten lichten. Ten slotte heeft mevrouw L. van Rijn- Vellekoop ook voorlichting" in haar portefeuille. Op de fiets en in het recreatiebad weerde ze zich dapper. Hier dook ze net op na het heerlijke badderen in het bad on der Rhoon. Blij van zin weer de bus uit om je opnieuw in het zadel te hijsen om weer een stuk Rijnmonddiale re creatie Vanaf de fiets af gezien tot je te nemen. Staatssecretaris Wal lis de Vries was niet kapot te krij gen, deze dag. En Rijnmondvoor- lichter Jan Willem de Boer (links) behoefde hem dan ook nauwelijks sterkte toe te wensen. ZIJ OOK Waar fietsen-door-de-regen (Rijn mondvoorzitter Oele: „goed voor het land, sneu voor ons") die re creatiedag in het kader van Voor lichting-Rijnmond een verplicht nummer was, nog even aansluiting gezocht met de vrouw die politiek recentelijk een beetje in het nauw zat, Rijnmonds gloednieuwe ge committeerde, mevrouw L. van Rijn-Vellekoop uit Krimpen a/d IJs- sel. „Ja, voorlichter Jan Willem de Boer heeft me meteen voor deze dag gestrikt", zegt ze, overigens heel monter, als ik haar langs de Oude Maas en tussen de Rhoonse Grienden, op het eindeloze, maar zich' ook door eindeloos mooie re creatieschap slingende fietspad langszij krijg. Verplicht fietsen en ingehuurd voor een hele dag? Heb, als nieuweling, nogal wat werk op mijn bureau liggen, dus haak ik vanmiddag af. Maar De Boer had wel gelijk, want als je ook voorlichting op je bordje hebt ge kregen kun je niet thuisblijven en van wat ik nu ervaar hier is geluk kig geen verloren tijd. Ik geniet en steek er wat van op". En weg was ook zij weer, om bij een collega—gecommitteerde wat bij te praten en, zo te horen, ook nog wat wijzer te worden. Alle be gin is ook voor haar moeilijk. Eén ding is al zeker: fietsen kan ze als de beste. Van haar man afgekeken blijkbaar, die dagelijks van Krimpen naar zijn werk in Rotterdam rijdt en daarvoor graag de auto laat staan. Voor wie de vërkeersfuik in Krim pen kent overigens geen ongewoon beeld, helaas. Maar ddt is meer noodzaak. En re creëren op de fiets doe je voor je plezier, zeker in het gebied van „Oude Maas", waarvan de Rhoonse Grienden deel uitmaken. Een van de gebieden die reeds in de vijftiger jaren al werden aangewe zen om in het'tekort aan recreatie ruimte voor de Rotterdamse (en Dordtse) agglomeratie te voorzien. Centraal op dit kaartje, gelicht uit de grote Rijnmond-recrea- tiekaart, is het recreatiegebied Oude Maas aangegeven, dat zich aan beide zijden van de ri vier afspeelt en uitstrekt, zoals u ziet. Binnen de ingetekende recht hoek treft men de „cirkel" aan waarvoor Heerjansdam staat, rechtsonder Puttershoek, in het midden Heinenoord, links on der Oud-Beierland en dan links boven de „cirkels" die staan voor Rhoon en Poortugaal. Weet u tenminste waar u het recreatiegebied Oude Maas moet zoeken. Het plan „Oude Maas" maakt deel uit van het zgn. Groene Ster-gebied Maas- en Develland, zoals het in de nota van het provinciaal bestuur „Vrije uren in de vrije natuur" des tijds werd omschreven. En het recreatieschap maakte er meer werk van dan je elders wel eens ziet. Het doet allemaal zeer ei gen en in de dubbele betekenis „na tuurlijk" aan. Gewoon door daartoe geëigende plaatsen voor recreatie smaakvol en zinvol in te richten, om die dan met elkaar te verbin den door een groene strook langs de rivier, waar doorheen fiets-, wandel- en waarmogelijk ruiterpa den te projecteren. En terreinen, interessant uit een oogpunt van flora en fauna worden zodanig beheerd, dat deze zich zo ongestoord mogelijk kunnen ont wikkelen. Maar daarbij deze hier zozeer florende „groene longen" als tegenwicht voor de grote-steden- erosie toegankelijk te houden of te maken voor de recreërende mens. Nu maar met een snelle tussens- print opgesomd wat er aan voorzie ningen hier voor u zijn aange bracht: onmisbare zaken als speel- en ligweiden, beplantingen, paden en banken, parkeer- en consumptie gelegenheden. Maar ook: twee jachthavens, een caravanterrein, een unieke trim baan, golfbanen-voor-het-grote publiek, een riant recreatiebad. En bij dit alles krijgt u de Rhoonse Grienden, eigenlijk een recreatie- natuurverhaal apart, cadeau. We bedoelen maar, de heer Sterkman maakte zich niet aan overdrijving schuldig als hij zijn gasten op deze toer-de force op de fiets, allerminst een tour de frats, „zijn" 600 ha beslaand recreatie schap Oude Maas (waarvan inmid dels al 450 ha ingericht en ontslo ten) meer dan van harte in uw, dus aller aandacht aanbeveelt. Hoe onbeschrijfelijk dit recreatie schap plus inrichtingsplan Nieuwe Polder ook mag üjken. Kind aan huis in het fraaie zwembad „Albrandsw- aard" onder Rhoon voelde Rijnmondvoorzitter Oele zich. Hier gooit hij een balletje op richting staatsse cretaris. En mr. Wallis de Vries, als de beste wetend van „ge ven en ontvangen" heeft weinig moeite met die bal van Oele. Hij bewoog zich de hele dag al als een vis in het water. •e Rijnmondrecreatiebadmeester demonstreert (van het kantje af) wat je allemaal met die ballen in zo'p bad kunt doen. De staatssecretaris van CRM, ook hier in het voorste gelid, wilde voorlopig de b^L nog niet afspelen. „Alles nadoen wat de badmeester je voordoet": het Rijnmondfietsclubje toonde zich ook in het zwem bad „Albrandswaard" zeer gedisciplineerd en wist wat het aan z'n gastheren verplicht was. Een normaal mens raakt zelfs als recreatiefietser weieens moe. Maar nauwelijks uitgeschreven over de aandacht die Rijnmond schenkt aan de landschappelijke ontwikke ling voor al die duizenden nog „braakliggende" recreanten. En toch moeten we er nu een punt aan draaien, opdat er ook voor u en de uwen nog wat te ontdekken valt. Wie zoals ik, moe en stoffig van het fietsen en toevallig tot de draad en naad toe nat, aanspoelt voor een sa nitaire stop rond het unieke zwem bad „Albrandswaard" in Rhoon, laat zich daar uiteraard te water. Mens, mens, wat een recreatiebad was dat. Met de hele fietsclub bad deren in lekker lauw zwemwater met aan de kant een beul van een Rijnmond-badmeester, die even wilde demonstreren dat we in deze tijd niet eens meer baas in eigen badbroek mogen zijn. Dus schotelde hij het al afgetobde team een reeks onder mildere om standigheden geslaagde varianten ten van balspelen in het water voor, waarvan niemand terughad. Iedereen deed of-ie het leuk vond. Rijnmond voorzitter Oele voorop. Maar die is hier dan ook kind in huis en zwemt, ngt als hij in zijn Delftse burgemeesters jaren ge woon was te doen, elke ochtend rond de klok van zeven er zijn baantjes. IJSSELMONDE WEST Na deze opfrissers werden we weer op de fiets gehesen om de lokatie IJsselmonde-West te verkennen, want ook daar ligt Rijnmondre creatie. Misschien schrijven we even een bus te ver of een fiets vooruit, maar die lokatie kennen we nu. Omdat daar een verse fiets klaarstond voor een traptocht in het zuidelijk randpark. Weer werd gewezen en verwezen naar een bufferzone, de problema tiek van het verkrijgen van grond, waaraan men de hoogste prioriteit toekent, het voorkomen van (ver dere) verpaupering in het her en der aangevreten gebit van de lint bebouwing van dijkwoningen, boe- ren- en andere bedrijfjes langs de vaak bochtige dijken. Nu kunnen smaken verschillen, maar wie met lede ogen ziet hoe ook in het open polderlandschap schoonheid snel kan vergaan, brengt toch wat meer begrip op voor degenen die graag ook wat meer landschappelijke orde willen aanbrengen. Aan het zuidelijk randpark kun je Softerdom derfcerk oetrendrechf reaheguhMsd OvdeMoo Zwfjndrecm v Nieuw. Beièrtend ;4 Gnavertdee! %M je dan weer zacht spiegelen en een maal door Barendrecht heenge- fietst, eindig je dan met alle deelne mers met algemene bespiegelingen in de Weevers Hof. Om er het glas te heffen met de Rijnmond-recreatie planners, die vanuit hun streven voor ons leven en welzijn in Rijnmond-Recreatie- land van geen wijken of aflaten wil len weten. En de staatssecretaris van CRM zag het ook nog steeds breed zitten, evenals de beminnelijke burge meester van Hendrik Ido Ambacht, die even met zijn secretaris langs was komen wippen. Al klonk bij de toast van de burgemeester mis schien iets meer door van de hoop, dat de recreatieplannenrs niet par does het kind met het badwater (van de „Albrandtswaard"?) zou den weggooien. De wensdronk die voorzitter Oele na deze, ondanks alles, welge slaagde persexcursie uitbracht, was in elk geval in een realistisch kader gevat zo in de geest van: dat het met vereende kracht én eikaars re creatiepotjes waarachtig allemaal wel zal regkom. Maar op dat moment was, zagen we het goed, niet iedereen meer bek waam om de terugtocht nog per fiets te maken zodat de aftocht per bus een ware uitkomst was. Hartelijk dank, mede namens mijn fiets meneer Jan Willem de Boer, enne, fietst u volgend jaar zelf ook eens mee. Ik help u daarbij graag zelf even in het zadel. Want heerlijk en nat was het en hard ging-ie. P.H. Rijnmondvoorlichter Jan Willem de Boer (rechts) beloofde volgend jaar zelf ook eens in het zadel te gaan zitten. In de heer Sterkman van het recreatieschap „Oude Maas" leerde hij uit de eerste hand hoe fijn het daar fietsen is. Kop op Jan Willem!

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 43