Familiereünie in de geboorteplaats Viaardingen Dirk Verboon heeft het gemaakt in Australië De vakantie komt het meest op de foto „De Lange Haven" Zangdienst in Dorpskerk Weekmenu HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 37 WOENSDAG 18 JUNI 1980 den naar het hoe en wat van het bedrijf van hem en zijn broer in Australië. BEDRIJFSFILMS VLAARDIN GEN Dezer dagen was op bezoek in Nederland de heer D. P. Verboon. Deze Vlaardinger van ge boorte is ai jaren woonachtig in Au stralië, waar h(| een bloeiende scheeps werf bezit. Hij was bereid aan Groot Viaardingen iets van zijn levensloop te vertellen. Hoewel het moeilijk was om tot een af spraak met hem te komen, aangezien hjj als een echte „vliegende Hollander" steeds onderweg was, is hij tijdens het gesprek de rust zelve. Gekleed in een lichtblauw shirt met korte mouwen, doet hij in goed Nederlands, slechts een enkele keer zoekend naar een woord, verslag van de 26 jaren die achter hem liggen. Zijn broer, die ik vanwege zijn exoti sche overhemd eerder voor emigrant had aangezien, geeft aanvulling op in formatie waar hij vindt dat Dirk al te bescheiden is. Tijdens zijn verblijf in Nederland is Dirk te gast bij zijn oud ste broer Jaap, die aan de Insulindesin- gel woont. Dirk Verboon stamt uit een bekende Vlaardingse familie van botenbouwers. Zijn vader heeft ooit nog een bedrijfje gehad aan de Vaartweg. Zelf werkte Dirk na zijn schooltijd op de scheeps werf van Wilton Feijenoord. Maar de winter van 1953-'54 was ver schrikkelijk streng. Meerdere malen had de jonge Dirk, toen 24 jaar, bevro ren handen, en daar kreeg hij genoeg van. In Nederland was het de tijd van de emigratie. Er heerste in die tijd een beetje crisis, zegt Dirk en het was hard werken voor weinig geld. Zo kon het gebeuren dat het besluit viel om te emigreren, ook voor Dirks broer Nico. Samen gingen zij naar Au stralië. Die eerste jaren hebben zij wer kelijk van alles gedaan. Zij zijn er broodbezorger en vrachtwagenchauf feur geweest, hebben in een triplexfa- briek gewerkt, kortom er werd stevig aangepakt. In Nederland zou je dat nooit gedaan hebben, is Dirk van mening. Je had tenslotte je vakopleiding. Na verloop van een paar jaren kwam ook vader Verboon een kijkje nemen. Hij was ge- SPECIALITEITEN RESTAURANT LANGE HAVEN 101SCHIEDAM Menu de cette semaine a 37,50 per persoon Anguille fumee sur toast Gerookte paling op toast Pot au feu Heldere Franse groentesoep Escalope de veau jurasienne Kalfsschnitzel met verse paprika, champignons en een paprikasaus gegratineerd met kaas Coupe thalia Vanille ijs bedekt met perzik, slagroom en chocolade. Voor recepties en diners aparte zalen. Reserveringen telefoon 732033- 732369. ^^^^XZondagjjesloter^^^^^r SCHIEDAM De Open Deur- en Zendingscommissie hebben voor 22 juni een tweede zaügdienst georga niseerd. In samenwerking met Ds. Flink, die deze dienst zal leiden, is er een gevarieerd programma opge steld. Aan de keuze van liederen voor de samenzang is veel aandacht be steed. Ds. Flink houdt twee heel korte meditatiën. Medewerking wordt verleend door „Happy Generation" en het Inter kerkelijk Combo uit Viaardingen. Deze zangdienst wordt gehouden op 22 juni des avonds om 7 uur in de Dorpskerk Kethel. Een koud buffet bij het Novotel betekende een hernieuwde kennismaking met het Australische familielid Dirk Verboon. pensioneerd en had niets te doen. Deze had zich al voorgenomen om niet thuis te gaan zitten, om de aardappels te schillen, en dat heeft hij dan ook niet gedaan. Hoewel hij geen woord Engels sprak, is Verboon senior er dagelijks op uit ge gaan om materiaal te kopen voor een boot, die hij van plan was te gaan bou wen. „En reken maar dat hij kreeg wat hij nodig had", zegt Dirk lachend. „In de voortuin is pa toen die boot gaan bouwen, en wij hebben hem geholpen. En zo is het eigenlijk begonnen". De gebroeders Verboon hadden, en heb ben nog hun domicilie in de plaats Perth aan de Westkust van Australië. Qua ligging, aan de Oceaan, en met een grote rivier die midden door de stad loopt, is dat voor een scheepswerf ideaal. Toch ging de eerste tien jaar niet alles voor de wind. Dirk Verboon vertelt dat er een op- en neergang was. In 1962 stierf de heer Verboon senior. SUCCES Maar in 1970 kwam er een kentering. Er was een grote vraag naar vissers schepen. En toen kreeg het bedrijf de wind in de zeilen. Want de firma Ver boon was in het uitgestrekte Australië de enige die zich gespecialiseerd had den in trawlers. Op den duur leverden de gebroeders Verboon 70 tot 80 procent van alle vis sersschepen. Momenteel gaat er iedere week een de deur uit, of liever, de werf af. Dat was in een notedop het verhaal van het suc ces van de A.S.I. (Australian Shipbuil ding Company). Een succes waar Dirks oudste broer bij wie thuis dit gesprek plaatsvindt, ook trots op is. In zijn huis aan de Insulidesingel bewaart hij di verse albums en brochures over de A.S.I., en het is dan ook zeer node dat hij een informatiemapje aan mij af staat. Maar zijn broer deelt mee dat hij daarvan nog een koffer vol heeft. Op mijn vraag of de heer Verboon zijn familiebezoek kombineert met zaken doen krijg ik weer een uitvoerig antw oord. De A.S.I. richt zich met de ver koop van schepen, voornamelijk op Zuid-Oost Azië. Hij somt op: „Indone sië, Phillippijnen..." Maar in Kopenha gen vond de „World Fishing Exhi bition" plaats, alwaar de A.S.I. ook vertegenwoordigd was met een stand. Daarom is Dirk naar Europa gekomen, en dan is het, zeker voor hem, maar een tripje naar Holland, naar de familie. 'Het is bij lange na niet de eerste keer dat Dirk terug is in Holland. Maar steevast vragen familieleden en vrien- Vlak voor het echte vakantie-sei zoen start, zijn de resultaten be kend geworden van een onlangs ge houden marktonderzoek over „fo tograferen in Nederland". Dat onderzoek toont aan, dat de foto-kamera vooral de laatste tien jaar een doorbraak heeft beleefd. In 1970 waren er per 100 gezinnen ongeveer HO fotokamera's; nu is er bijna op elk gezin gemiddeld (EXEn kamera, want per 100 gezinnen zijn er nu 98 fototoestellen. KLEINBEELD WERD GROOT Opvallend in deze ontwikkeling is vooral de opkomst van de z.g. klein- Langzaam groeide het idee om de fa milie in Nederland de 2 filmpjes eens te tonen die gemaakt zijn van de scheepsbouw en de visserij, en die die nen als ondersteuning van de verkoop. Zijn broer nam de organisatie op zich en nu is de bijeenkomst al uitgegroeid tot een komplete reünie. Als het goed is, zijn er afgelopen don derdag in Novotel zo'n tachtig mensen bijeen geweest, die verwant zijn aan de familie Verboon. En hebben ze de films gezien die van de Australische bedrijven zijn gemaakt. Bedrijven, want behalve een scheepswerf bezitten de Verboons in Australië ook de helft van een vloot van 21 trawlers. Als ge heel is dit de grootste visserijcompany van Australië wat vangst en export be treft, deelt Dirk mee. Behalve succesvol zakenman is Dirk in Australië ook een algemeen geacht burger geworden. Hij is in Australië getrouwd en kreeg twee zoons. Toen vond hij het vanzelf sprekend om ook de Australische na tionaliteit aan te vragen. ,Je moet re kenen dat ik, nu ik vijftig ben, het grootste deel van mijn leven in Austra lië doorgebracht heb". Als Australisch burger werd hem ge vraagd of hij de funktie van vrederech ter wilde aanvaarden. De .Justice of the peace" is een zeer oude instelling waarbij de burger beschermd wordt te gen de eventuele willekeur van de poli tie. Nu is het min of meer een eretitel, maar in kleinere plaatsen loopt nog steeds veel via deze vrederechters die bemiddelen bij verstrekken van pas poorten en toestemming moeten verle nen als de politie ergens huiszoeking wil doen. Volledig ingeburgerd in zijn tweede vaderland, zou Dirk Verboon in Holland niet meer kunnen wonen. Het klimaat in Australië, de vlottere ma nier van leven en nog vele andere rede nen hebben er toe geleid dat hij zich daar volledig thuis voelt. „Maar", zegt hij, „dat neemt niet weg dat ik Holland nog steeds een vreseiyk mooi landje vind, en dat ik er trots op ben dat ik hier geboren ben". beeld-camera. Nog in 1974 behaal den de z.g. kassette-kamera's met 42% verreweg het grootste mark taandeel. Nu staan de kleinbeeldka- mera's met 4H% op de eerste plaats. En in deze groep kamera's wint de z.g. spiegelreflex-kamera, die is uit gerust met een verwisselbaar len- zensysteem, snel terrein. Van elk 100 kamera's, die er in het afgelo pen jaar werden gekocht, werd 27 maal gekozen voor dit veelzijdige kamera-type. AANTALLEN OPNAMEN Ook het aantal foto's en dia's dat wordt gemaakt, is sinds 1974 sterk gestegen. Toen werden er 270 mil joen opnamen gemaakt (zwart/wit, kleurenfoto's en dia's gezamenlijk). In 1979 steeg dit aantal tot 374 mil joen. Ook het aantal aktieve fotografen is in die tijd gestegen van ruim 3 miljoen naar 3.8 miljoen. Toch zorgt de grote stijging van het aan tal opnamen er voor, dat dat er per fotograaf meer opnamen per jaar worden gemaakt (in 1974 waren dit er 89; in 1979 was dit aantal geste gen tot 99 opnamen). In deze aantal len zijn ook de dia's begrepen. WAT WORDT ER GEFOTOGRAFEERD? Ook daarop geeft dit marktonder zoek antwoord. Het blijkt, dat de vakantie het meest populaire on derwerp is, want 73% van de men sen, die fotograferen maakt in de vakantietijd foto's. Kinderen vor men ook een dankbaar onderwerp; ze worden dooi- 51% van de ka mera-bezitters gefotografeerd. De natuur (met 48%), familie-onder werpen (43%) en de sneeuw en ijs- pret (35%) zijn ook veelgekozen mo tieven. 84% IS TEVREDEN Is men in het algemeen tevreden over de kwaliteit van de kleurenfo to's, die men na ontwikkeling ont- VERNIELINGEN KERKEN SCHIEDAM Twee Schiedamse kerken zijn in het afgelopen week einde het slachtoffer geworden van een inbraak en vernielingen. Bij een inbraak in de Opstandings- kerk aan de Burgemeester Honner- lage Gretelaan. werden vier micro foons met een waarde van twaalf honderd gulden gestolen. Voorts werd een schade van driehonderd gulden aangericht. Men betrad de kerk door een ruit te forceren. Onbekenden vernielden dit week einde ook een glas-in-lood ruit van een kerkgebouw van de Neder landse Protestanten Bond aan de Westvest. De schade bedroeg twee duizend gulden. vangt? Het antwoord op die vraag werd door 84% van de mensen posi tief heantwoord met een „tevreden" (48%) of een „erg tevreden" (36%). Bijna 40% van de ondervraagden zegt belangstelling te hebben voor informatie over de fotografie. VAKANTIE-FOTO'S MAKEN Die behoefte aan informatie is, nu de vakanties beginnen, vanzelfspre kend extra groot. Daarom als af sluiting van dit artikel over -.foto grafie in Nederland" enkele tips voor het maken van goede vakan tie-foto's: 1. Kijk voor u vertrekt, tijdig even uw kamera en flister na. Uw foto handelaar wil het ook voor u doen, want eventuele batterijen moeten regelmatig vernieuwd worden. 2. Koop, als u naar 't buitenland gaat, hier de filmpjes, die u nodig hebt. Dan weet u zeker, dat ze „vers" zijn. 3. Bewaar kleurenfilms, ook de film, die in de kamera zit, zo koel mogelijk. Te warm kan kleurafwij king veroorzaken. 4. Als een kostbare kamera h bt, zorg dan wel voor een goede verze kering tegen diefstal en bewaar de aankoopnota om eventuele invoer problemen te voorkomen. 5. Sommige luchthavens gebruiken röntgen-apparatuur om wapenbezit te signaleren. Zorg, dat (belichte) films niet bestraald worden (voor Schiphol geldt deze waarschuwing niet). 6. Gebruik voor landschapfoto's als 't kan een UV-filter. Goed voor de kleurweergave; het filter beschermt bovendien de lens. 7. Zet uw onderwerp niet te krap in het beeld, maar neem rondom enige reserve. Bij het afdrukken kan er iets van de rand weggevallen en het zou jammer zijn als dat net een be langrijk stukjes is. 8. Als u een direkt klaar kamera hebt: 'n leuk idee om een plakboek mee te nemen en daar dagelijks wat foto's in te plakken met een tekstje. Dan neemt u zo uw vakantie mee naar huis!

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 37