Belangwekkend initiatief kwam goed van de grond Stichting „Energie Anders" vond onderdak in Hoek van Holland I rr^r"-^£- ■EHMNHI - - k:k i:^M:^i - t-r^*r*fV-^--- -**« - - Randstad-Edities, wekelijks in bijna één miljoen brievenbussen J ~t Het schip, waarmee Jip en Fred „Energie Anders" wijd en zijd bekend maakten. De voorgeschiedenis van d~ „oii^ing Energie Anders", die in Hoek van Holland, voorlopig voor 5 jaar, onderdak heeft gevonden, is uitermate boeiend. Het is het verhaal van 2 jeugdige doorzetters, die middelen en wegen wis ten te vinden om een ideaal te verwezenlijken. Fred Schellenberg en Jip Lenstra, medewerkers van „De Kleine Aarde", een organisatie, die zich bezig hield met alternatieve en betere voedsel productie, hadden een open oog voor de ontwikkelingen op energiegebied en stelden vast dat er, wat de voorlichting daaromtrent betrof, een duide lijk gat in de Markt was. Fred en Jip werkten, om in hun le vensonderhoud te voorzien, in de Rotterdamse haven en op een gege ven moment was daar een klein binnenschip voor een prikje te koop. Het idee om op dit schip een ten toonstelling in te richten, bleek uit voerbaar. Er werd contact gelegd met het Ministerie voor Weten schapsbeleid en daar zag men wel wat in de plannen van Fred en Jip. Ze kregen een subsidie van 8000,—. DE ANKERS LOS De gunstige reactie van het Ministe rie maakte het mogelijk in 1978 de ankers te lichten en een rondvaart door Nederland te beginnen. Op het dek van het schip werden zonnecollectoren en windmolens opgesteld en enorme tekstborden. Deze blikvangers bleken uitstekend te werken en overal in den lande bleek volop belangstelling voor „E- nergie Anders". In ongeveer een jaar tijds werden alle grote steden in Nederland aan gedaan en men mocht 35000 bezoe kers verwelkomen. Een enorm aan tal voor een tentoonstelling als de ze. De voordelen van een schip als ex positieruimte was de mogelijkheid om de mensen „vlak voor de deur" te informeren; een nadeel bleek de beperkte ruimte. Al in het prille be gin van „Energie Anders" werd ge dacht aan een ruimer energie-voor lichtingscentrum. Zo'n centrum zou op een goed be reikbare plaats, waar veel mensen komen, moeten liggen. Het zou, om dat men o.a. de energiewinning door middel van windmolens wilde demonstreren, in een windrijke streek.gevestigd moeten worden. HOEK VAN HOLLAND ZEER GESCHIKT In Hoek van Holland werd een ideale mogelijkheid gevonden. Daar zou begin 1979 een terrein van Rijkswaterstaat, ongeveer een hec tare groot, vrijkomen. Op het ter rein staan 5 semi-permanente ge bouwen. De deelgemeente Hoek van Holland toonde zich blij met de belangstel ling van „Energie Anders" en zegde volledige medewerking toe. Grond en opstallen konden van Rijkswa terstaat gehuurd worden maar de De varende tentoonstelling trok veel belangstelling. gebouwen kwamen pas op 1 april van dit jaar vrij. Jip Lenstra en Fred Schellenberg staakten hun bootreis door Neder land en het schip ging naar België. Daar was de belangstelling voor de varende, expositie nog groter. Hoek van Holland ligt daarom zo gunstig voor „Energie Anders" om dat het een goede spoorwegverbin ding met de Randstad heeft. Het terrein van Rijkswaterstaat ligt bo vendien langs de spoorbaan. Verder komen bijna het hele jaar mensen naar de Hoek om naar het scheepvaartverkeer te kijken. Waaien doet het er gewoonlijk flink en ook dat was dus gunstig. Tenslotte was het feit dat Hoek van Holland een deelgemeente van Rot terdam is belangrijk omdat een subsidie op gemeentelijk niveau haalbaar bleek. BERGEN WERK Om op 1 april van dit jaar te kun nen starten moesten bergen werk worden verzet. Voor het nieuwe project werd een stichting in het le ven geroepen, waarin personeelsle den, vertegenwoordigers van de subsidieverlenende instanties en deskundigen zitting namen. Men kan zich indenken dat hier voor een groot aantal besprekingen nodig waren. Jip en Fred legden contacten met de Gezamenlijke Zuid-Hollandse Electriciteitsbedrlj- ven, met de gemeente Rotterdam en de Provincie. De eerstgenoemden hadden zoveel vertrouwen in het project dat ze voor een periode van 5 jaar een subsidie van f 100000,— per jaar toezegden. De gemeente Rotterdam volgde met 5x ƒ50000,—. Van de provincie werd een eenmalige bij drage ontvangen. Financieel was de zaak nu haalbaar maar wat de werknemers betreft moest het aantal betaalde krachten dan wel gering blijven. Men werkt dus met veel vrijwilligers en men heeft 5 voorlichters, die in het een- trum hun vervangende dienstplicht vervullen. In dit stadium van opbouw wordt erg hard gewerkt; een week van 7 dagen van 14 uur is geen uitzonde ring. GEZELLIGE AANBLIK Biedt het centrum door zijn 1 igging al een gezellige aanblik, de entourage doet ook prettig aan. Vo rige maand werd een 18 m. hoge windmolen opgesteld, die als eerste in Nederland electriciteit levert aan het openbare net. De productie van deze molen is voldoende om 15 wo ningen van energie te voorzien. Momenteel wordt op het terrein een zonnewoning gebouwd door een groep Rotterdamse vrijwilligers. In de ene helft van de woning wordt een zonneverwarmingsinstallatie aangebracht en in de andere helft een zonneboiler. Voor de bezoekers is een gezellig terras ingericht waar men een kop koffie met appelpunt kan nuttigen. Ook binnen vindt men een restau ratie-gedeelte. DE TENTOONSTELLING Tëkstborden nemen een belang rijke plaats in op de tentoonstelling. In het geheel staat de energiebespa ring centraal; daarnaast wordt aan dacht besteed aan alternatieve energiebronnen. Over energiebesparing kunnen de voorlichters interessante verhalen vertellen, vooral als het om isolatie gaat. Jip Lenstra wees ons op de Zweedse O-energiehuizen, waar ook gebruik gemaakt wordt van de warmte die lampen, kookvuren en mensen uitstralen. Niet alleen 's zo mers maar ook 's winters kan de zonnewarmte worden benut. Men bouwt huizen met veel ramen op het zuiden en dikke muren. De muren houden de zonnewarmte vast en stralen die, als de huistem- peratuur daalt, weer uit. De ven sters zijn voorzien van luiken, die 's avonds worden gesloten. Op die manier weet men tot diep in de avond een redelijke warmte vast te iii®» De tentoonstelling wordt uitgebreid met warmtepompen, een stukje stadsverwarming en een grote vi deo- en diapresentatie. Er is een gespecialiseerde boekhan del en er komt een adviesbureau, dat voorlichting geeft over techni sche problemen op het gebied van energiebesparing en -opwekking. Andere uitbreidingen zijn in studie. Aan de derde wereldproblematiek zal niet worden voorbijgegaan maar de benadering zal een neu traal karakter dragen. Naast de windmolen, die in werk ing is, worden op het terrein nog de Darrieus-rotor, die nu op Schiphol staat, en een tip-vane-windmolen van de TH-Delft opgesteld. BEREIKBAARHEID De expositie is door de ligging vlak bij het station goed bereikbaar. Voor auto's en bussen is er een redelijk parkeerterrein en ook in de straat voor het terrein kan gepar keerd worden. De toegangsprijs is 2,50 voor vol wassenen en 1,25 voor kinderen van 12 jaar en jonger. Schoolklas sen en gezelschappen worden op afspraak ontvangen en zij genieten een korting van 20%. Het gehele centrum zal goed toe gankelijk gemaakt worden voor in validen. Het wordt woensdag, 25 ju ni, officieel geopend maar is nu al toegankelijk. Het telefoonnummer is 01747-5242. De gezellige kantine is klaar en het personeel en de vrijwilligers staan te popelen om een stroom bezoe kers een paar fijne en leerzame uren te bezorgen. DROOM GEEN BEDROG De droom van Fred en Jip bleek- geen bedrog. „Energie Anders" bleek levensvatbaar en blijkt enorm aan te slaan. De grote kwali teiten van de 2 ondernemers zijn daar natuurlijk niet vreemd aan; de initiatiefnemers zouden op ander gebied ook succesrijk zijn, daar zijn wij zeker van. Voor de medewerkers is het cen trum een heerlijke plaats om zich te ontplooien, ze hebben ieder hun ei gen taak en verrichten die niet on der strenge controle maar uit eigen verantwoordelijkheidsgevoel. Deze formule werkt zo goed dat een knaap, die aan 12 ambachten en 13 ongelukken lang niet voldoende had, in Hoek van Holland zijn draai gevonden heeft. „Ik moet een uur reizen om hier te komen", zegt de jongen als hij, na dat hij ons een kop goede koffie heeft geserveerd, nog even blijft praten: „maar ik werk hier graag". Wij kunnen een bezoek aan de Stichting Energie Anders van harte aanbevelen, niet alleen van wege de interessante expositie maar ook vanwege de energie, die de daar werkzame mensen uitstra len. Die alleen doet al weldadig aan. AD. De 18 m. hoge windmolen is een goede blikvanger. Deze foto geeft ook een goed beeld van de fraaie ligging van het voorlichtingscentrum.

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 38