Bedrijfsrenovatie en woningverbetering in één complex op Noordereiland (R'dam) Integrale blokverbetering: een haalbare kaart Zij coördineren Stadsvernieuwing Middenen Kleinbedrijf Rotterdam FUNCTIONEEL Op het Noordereiland in de Maasstad wordt nog hard gewerkt om de eerste ingetrale blokverbetering te realiseren. En tijdens de excursie stadsvernieuwing Noordereiland toonde de firma Lugthart uiteraard met enige trots de vernieuwde be huizing en inrichting. Blij met de handreiking, zoals ook de be woners boven de winkel en ambachtelijke bedrijven die „opk nappen" weten te waarderen. DE CO-CO overleg in projectgroepen c.q.' subgroepen winkels en bedrijven over bedrijfsproblemen in de wij ken; overleg met ondernemers in de wijken over de participatie in het inspraakproces; het informeren van ondernemers over de stand van zaken van de ge meentelijke plannen en de gevolgen daarvan; het begeleiden van ondernemers die direct bij de renovatie en sloop betrokken zijn; het functioneren in (ambtelijke) werkgroepen van renovatie; het voeren van overleg met en het coördineren van de werkzaam heden van instellingen ten behoeve van het midden- en kleinbedrijf; het voeren van overleg met der den (banken, project ontwikkelaars etc.); de hulp van individuele onderne mers en de daaraan gekoppelde verwijzing naar andere Hulpverle ningsinstanties. etc. De coördinatoren Stadsvernieu wing Middenen Kleinbedrijf pro beren vanuit hun onafhankelijke positie intermediair te zijn tussen overheid en bedrijfsleven onder het motto stadsvernieuwing moet, maar samen met het middenen kleinbedrijf. De coördinatoren zijn gevestigd op Coolsingel 58. Telefoon 010-145022 toestel 244 en 272. ondernemers die met de gevol gen van stadsvernieuwing gecon fronteerd worden terzijde staan; erop toezien dat de hulpverle ning door de diverse instellingen en instanties goed gecoördineerd wordt; knelpunten in stadsvernieu wingsplannen signaleren, deze on der de aandacht brengen van ge meentelijke instanties, centrale werkgeversorganisaties, projec tontwikkelaars, etc. en bewerkstel ligen dat deze worden ondervan gen. Bij het functioneren in de praktijk strekken werkzaamheden van de twee coördinatoren zich uit van de voorbereiding van de stadsvernieu wing voor het midden- en kleinbe drijf, via de inspraakparticipatie naar de begeleiding en advisering van de individuele ondernemer in het concrete renovatieproces van sloop; In vrij willikeurige volgorde komt het functioneren op de volgende werkzaamheden neer: overleg met de overheid over het ten behoeve van de bedrijven in stadsvernieuwingsgebieden te voe ren beleid; overleg met gemeentelijke dien sten over de uitwerking van het te voeren beleid; nemingen in renovatiecomplexen voorkwamen kregen ze vaak niet de aandacht die ze verdienden, ter wijl winkeliers het financieel niet konden bolwerken tot het einde van de renovatie. Trouwens doorgaans werden de plannen waarin geen bedrijfsruim ten voorkwamen eerder aangepakt; er was en is immers keus volop. Dat verandert nu. De integrale renovatieprojecten in Feijenoord/ Noordereiland hebben een directe relatie met het ont- werpbestemmingsplan waarin voor attractiviteitsverhoging en dus in komensverbetering van de winke lier winkelconcentraties zijn vast gelegd. In twee van de toekomstige winkel concentraties in de Van der Tak- straat e.o. en de Oranjeboomstraat is integrale aanpak van woningen, winkels -en bedrijven in uitvoering en voorbereiding. De aanpak is financieel mogelijk doordat de toekomstige concentra ties ln het Interimsaldogebied lig gen. Dat betekent een wat ruimer financieel regime, maar ook de toe passing van de Beschikking Steun regeling voor Bedrijven in Stads vernieuwingsgebieden, die alleen in I.S.R.-gebieden geldig is. Met deze regeling, kan de operatie ook voor ondernemers draaglijker worden. Via inkomenssuppletLe, huurge- wenning tijdelijke onderkomens en herinrichtingskosten krijgen be drijven steun. Onlangs zijn de eer ste woningen, winkels en bedrijven, aan de Prins Hendrikkade en in de Tulpstraat opgeleverd. De renovatie was een operatie van vallen en opstaan, met nog onopge loste knelpunten, maar de betrok kenen zij een ervaring rijker: stads vernieuwing samen met het mid- den- en kleinbedrijf is geen Uluzie. De eerste renovatiefase heeft de bewoners, de ondernemers, het projectbureau, de architekt, de wo ningbouwvereniging en de coördi nator stadsvernieuwing middenen kleinbedrijf (de intermediair tus sen ondernemer en gemeente) ge leerd dat integrale aanpak een haalbare kaart is. Tijdens het bekijken van de eer ste resultaten van het projekt eerste integrale blokverbetering aan de Prins Hendrikkade werd in het gerenoveerde pand van de firma Lugthart een bloem stuk overhandigd. In de stadsvernieuwingswijken zijn legio problemen. De dalende bevolking, de zich wijzigende be volkingssamenstelling en de vaak slechte kwaliteit van de bebov- wing maken, dat ook de onderne mer in het midden- en kleinebe- drijf (de winkelier, de ambachts man e.d.) de stadsvernievwing aan den lijve ondervindt. Teruglopen van de inkomsten, ver minderde bereikbaarheid door ver betering van het straatmilieu en de gevolgen van bouwkundige ingre pen in de bedrijfspanden zijn voor de ondernemer een moeilijke zaak al voordat hij direct bij de renova tie of sloop betrokken is. Als de ondernemer direct belang hebbende wordt rijzen weer andere problemen zoals de hoogte en de soort van de schade- en steunver- goedingen bij vertrek uit het pand en/of uit de wijk, tijdelijke huisves ting, inspraak en beroepsmoeilijk heden. In Rotterdam functioneert de Ge mengde Coördinatie-Commissie Stadsvernieuwing Midden- en Kleinbedrijf (Co-Co) die het Ge meentebestuur gevraagd en onge vraagd adviseert omtrent de belan gen van het hedrijfsleven in het bij zonder het Midden- en Kleinbedrijf. Bij de Coco zijn twee coördinatoren stadsvernieuwing in dienst als ex tern en onafhankelijk deskundige, t.w. de heren A. Tampelaar en Lie. F. J. M. Colsen. De belangrijkste taken van de coör dinatoren kunnen als volgt om schreven worden: De twee coördinatoren stadsver nieuwing van de „Coco" de heren A. Tempelaar en F. Colsen, de laat ste met baard. In de Rotterdamse wijk Felje- noord/Noordereiland is een aantal opmerkelijke renovatieprojecten in volle gang. Het gaat om blokken met woningen, winkels en kleine bedrijven. De blokken worden in een keer op hoog niveau gereno veerd. Zo'n integrale blokverbete ring is nieuw. Onlangs zijn de eer ste woningen, winkele en bedrij ven opgeleverd. De wijk Feijenoord/Noordereiland had en heeft legio problemen: de ontstellende verpaupering, de toe nemende druk van industrialisatie en de ontwikkeling van het verkeer, de geisoleerde ligging van de woon buurten, de saneringsdreiging, de dreiging van het Eroscentrum in het Poortgebouw, ondertussen overigens wel weer geweken. De gemeente probeert, samen met de bewoners en andere betrokke nen deze negatieve ontwikkeling om te buigen en de wijk een ander gezicht te geven: nieuwbouw en re novatie van woningen is in volle gang. Een belangrijk aandachtsge bied vormt verder de integrale ver betering van woonblokken met de daarin gevestigde winkels en an dere ondernemingen. Wat blokverbetering op het Noordereiland, in dit geval aan de Prins Hendrikkade vermag voor winkels, en woningen, toont deze foto. Het komt nog nauwelijks voor, dat blokken of straten integraal wor den verbeterd. De nadruk lag op woningverbetering en als er onder-

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 43