„Tram gaat stapvoets rijden" GEBIT STUK? Zo wassen,kijken en koken we in de toekomst Vlag in top bij Radio Modern Matte sfeer op informatieavond SCHIEDAM Eerst hebben ze de BK-laan verpest, nu be ginnen ze hier ook al. Als dat doorgaat kan ik m'n zaak wel sluiten. „Nou, ik heb 't al gezien, ik kan meteen de WW in." Welke koekebakker heeft in Godsnaam zulke plannen opgesteld? Deze en soortgelijke commentaren kon men woensdag avond horen in de recreatiezaal van het stadskantoor, waar een informatieavond werd gehouden over het door trekken van tramlijn één over de Broersvest naar Schie- dam-noord. Reparatie klaar terwijl U wacht. J. VERINGMEIER s> HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 16 VRIJDAG 27 JUNI 1980 De eerste fase van dit tramproject, dat Schiedam een raillimverbin- ding geeft met Rotterdt behelst de aanleg van een trambaan tussen Koemarkt eiv Proveniersbrug. De ongeveer vijftig aanwezigen, voor het merendeel bewoners en winkeliers van Rotterdamsedijk, Koemarkt en Broersvest, maakten zich voor aanvang van de bijeen komst, bij het aanschouwen van een gedetailleerde maquette, be hoorlijk druk, maar toen de bijeen komst eenmaal was begonnen bleek er van die strijdlijst plotse ling nog maar weinig over te zijn. Het panel dat de plannen van de gemeente Schiedam moest verdedi gen ondervond daarbij dan ook geen grote moeilijkheden. De bijeenkomst werd voorgezeten door Hans van der Vlist van de af deling Civiele Werken en leider van het tramproject. Geassisteerd door de heren Bredeveld (chef afdeling verkeersonderzoek) en Van Leeu wen (afdeling stadsontwikkeling) wist hij de vragen afdoende te beantwoorden, er kwam tenminste geen weerwerk van uit de zaal. RUIME BOCHT Tussen Koemarkt en Proveniers- brug is de gemeente het volgende van plan. De trambaan komt te liggen aan de Passage-zijde van de Broersvest, ondermeer omdat een sneltram (die de gewone tram na verloop van tijd zal gaan vervangen) een ruime rail bocht nodig heeft. Als bijkomend voordeel wordt ge noemd'dat de meeste winkels (in clusief die op de Hoogstraat) aan die zijde van de Broersvest liggen. Ook de ruimtewinst bij het aanleg gen van de tramperrons in het voet gangersgebied speelt bij deze be slissing een rol: de in- en uitstap- plaatsen komen zo in het voetgan gersgebied te liggen. De Koemarkt zal anders worden in gedeeld om de tram en het ver keerslichtensysteem op elkaar te kunnen afstemmen. Aan de Passa gezijde ontstaat dan een plein waarvan de bestemming nog niet is ingevuld. Gedacht wordt hierbij aan het plaatsen van terrasjes en dergelijke. De rijbaan op de Broersvest is in het gemeente-ontwerp versmald. Het verkeer op de Broersvest zal in de spitsuren tot ongeveer de helft worden teruggebracht. Hoe het ver keer zal worden omgeleid staat nog niet vast, dat is een kwestie die aan de orde komt in het verkeerscircu latieplan, dat dit najaar verschijnt. PARKEREN De halteplaatsen van de tram zijn gekozen ter hoogte van de Passage en in het verlengde van de Lange Kerkstraat (dus bij de Hema). De bushalten zijn ten behoeve var goede overstap mogelijkheden na bij de tramhalten gesitueerd. Over de hele lengte van de Broers vest zijn circa om de honderd meter en in ieder geval nabij de halte plaatsen voetgangers oversteek plaatsen gepland. Ten behoeve van de winkelbevoor rading zijn bovendien in de plan nen enkele laad- en loszones opge nomen. Door de aanleg van de trambaan gaan ongeveer 30 van de huidige 70 kortparkeerplaatsen verloren, maar dit verlies denkt de gemeente weer te kunnen goedmaken, door parkeerplaatsen op het Emmaplein en de Singel te scheppen, omdat de bushalten daar vrijwel allemaal ko men te vervallen. Van der Vlist verzekerde zijn toe hoorders ook dat men het verlies aan parkeerplaatsen denkt op te lossen door voorafgaande aan de aanleg van de tram, parkeerplaat sen te scheppen op het voormalige Vromterrein. Tijdens de aanleg van de tram zou daardoor de bereik baarheid van de winkels gegaran deerd moeten worden, v Doordat de gemeente zich nog niet heeft uitgesproken over de ver- keerscirculatie in de binnenstad moest woensdagavond een groot deel van de vragen onbeantwoord blijven. LADEN EN LOSSEN Wel staat vast dat men wil proberen de Broersvest open te houden tij dens de aanleg van de trambaan. Het verkeer komt dan een tijdje op één rijbaan te rijden; is de recon structie van de rijbanen (tweemaal één rijstrook) gereed, dan gaat men beginnen aan de trambaan. De Verenigde Schiedamse onderne mers drongen er op aan dat dit werk niet zal geschieden in de drukke St. Nicolaas- en Kersttijd, omdat dat een grote financiële strop voor de winkeliers zou bete kenen. Veel winkeliers vreesden ook dat de herinrichting van de Broersvest hen voor problemen zou stellen voor wat betreft het laden en los sen. Van der Vlist kon echter mel den dat individuele" winkeliers ont heffingen kunnen aanvragen, waar door hun bevoorradingsauto's in het voetgangersgebied mogen ko men. MEENEMEN Verschillende bewoners kwamen woensdagavond met uiteenlopende voorstellen. Gevraagd werd, zoveel mogelijk bushaltes op de Koemarkt te concentreren, zodat daar een soort overstapstation zou ontstaan. „We zullen zien in hoeverre we deze suggestie kunnen meenemen in het verdere overleg", zei Van der Vlist; een antwoord trouwens dat woens dagavond herhaaldelijk vanachter de panel-tafel weerklonk. Onduidelijkheid bestaat er ook over de zebra's op de Broersvest; moeten die nu wel of niet door ver keerslichten beveiligd worden? De gemeente vindt van niet, omdat aan begin en einde van de Koemarkt al stoplichten komen: de voetgangers kunnen dan tijdens „verkeer- sluwte" ogenblikken oversteken. Een Broersvest-bewoner pleitte echter toch voor extra-beveiliging. „Ik woon tegenover de zebra bij de Passage en ik heb me altijd al ver baasd dat daar nog geen doden zijn gévallen". „We zullen de suggestie meenemen", beloofde Van der Vlist LAWAAI Geluidsoverlast was een ander punt waarover veel omwonenden zich zorgen maken. Trams maken in de regel nogal wat lawaai, is het niet door de hoge snelheid waarmee ze bochten nemen, dan wel door hun getingel dat op den duur gaat irrite ren. „Hoge snelheden komen er straks waarschijnlijk niet aan te pas, al thans niet in de binnenstad," ant woordde het panel. Op de Broers vest mag de tram maximaal 15 kilo meter per uur gaan rijden. In het voetgangersgebied heeft de wande laar voorrang. Veel bewoners zeiden, niet alleen v3» de (huidige) tram, maar ook van het zware vrachtverkeer ge luidshinder te ondervinden. Gepleit werd voor een verbod op zwaar verkeer in de nachtelijke uren, zoals ook Vlaardingen dat kent. „We zullen de suggestie meenemen" klonk het weer; hetzelfde antwoord kwam op het voorstel, de vuilnis- dienst zijn werk 's ochtend vroeg of 's avonds laat te laten verrichten, ook al gezien de geluidshinder. Over de geluidsoverlast kon het pa nel woensdag nog geen zinnig woord zeggen; men verwachtte eer der een afname van het lawaai dan Dagelijks van 9-17 uur en na telefonische afspraak. Nieuwe Haven 131, telefoon 010-261417. een toename. De gemeente gaat binnenkort een onderzoek instellen naar dit aspect van de nieuwe tram verbinding. SCHADEVERGOEDING? Voor enig vuurwerk in de nogal saaie bijeenkomst zorgde aan het einde drukker Cock van der Zou- wen, die op de Koemarkt een be drijf heeft. Hij liet zich cynisch uit over de plannen. Hij vroeg zich af waarom Schiedam eigenlijk een tram nodig heeft en sprak de vrees uit de functie daar van wel eens omgekeerd kan zijn; dat Schiedammers de tram nemen naar buurstad Rotterdam om al daar hun inkopen te gaan doen, in plaats van Rotterdammers naaf Schiedam te lokken. Van der Zouwen vond 15 kilometer voor een sneltram wel erg lang zaam: „Als de tram stapvoets rijdt kun je net zo goed gaan lopen". Op de vraag of de gemeente van plan is, winkeliers schadeloos te stellen die door de werkzaamheden rond de aanleg van de trambaan worden gedupeerd, kon Van der Vlist geen hard antwoord geven: „Het gemeentebestuur heeft daar over nog geen beslissing gendmen. De Kamer van Koophandel heeft daar ook vragen over gesteld, maar die brief is nog niet beantwoord. Ik denk dat het gemeentebestuur er op zal wijzen dat de bereikbaar heid van de winkels gegarandeerd blijft, en ook dat er in zulke geval len sprake is van het gewone risico voor de ondernemer". Na de informatieavond van woens dag wordt het overleg verder ge voerd met de verschillende belan genorganisaties. Schriftelijk reage ren op de plannen kan tot 15 augus tus van dit jaar. een gerecht klaar, dat je prima oevait. iSSSP^Pl Wie 34 zaken moet bevoorraden en elke morgen 22 bestelauto's doen be laden, dient snel en efficiënt te werken. Tijdens de receptie werd qetoond hoe dat om. kan in het nieuwe distributie- en servicecentrum in Schie dam. Wie de vlag uitsteekt heeft iets te vieren. Het rood wit blauw, niet alleen een puur Hollandse komblnatie maar ook de huiskleuren van Radio Modem, wapperde woensdag 25 juni dan ook dubbel op aan de Nieuwpoortweg te Schiedam. Hier nam dit concern met een winkelketen van 34 zaken in Zuid Holland zijn nieuwe hart feestelijk in gebruik. Een gigant van een bedrijfsgebouw is het waarin Radio Modern nu alles onder het meer dan royale dak heeft gebracht. Ook de technische dienst, die tot nu toe nog op de oude stek aan de Sluisjesdtjk te Rotter dam was gevestigd. Drs. R. Scheeres, wethouder te Schie dam, opende de elfduizend vierkante meters bedrijfsen kantoorruimte met z'n efficiënte magazijn en, voor het pu bliek, de klaar terwijl u wacht reparatie afdeling. Over enige tijd zal in het nieuwe pand ook nog een auto audios- hop worden ingericht. Op de groei gebouwd is het een bedrijf met toekomst, Radio Modern, waarbij ik niet primair op groei of bedrijfsre sultaten doel maar vooral aan de tech nische en elektronische ontwikkelingen denk in deze branche. Als ergens de chip dat elektronische snippertje knap vernuft rollen gaat spelen is het wel bij veel van de artikelen, die Radio Mo dern brengt. „Er zal een wasmachine komen met zelfdenkprogramma's. Gecomputiri- seerde apparatuur dus. Was je in een machine die op vier of vijf kilo goed is berekend een tussendoorwasje van pa kweg een kilo, dan zal die machine slechts de hoeveelheid water en was middelen gebruiken, die voor die ene kilo nodig zijn. Dat bespaart energie, dat is een stuk zuiniger over de hele waslinie" zo kijken we met de alge meen directeur van het bedrijf, de heer Th. A. Macrander, die toekomst in. Nog zoiets, afgestemd op iets, waarmee we steeds zuiniger moeten omspringen: energie. De koelkast van straks heeft per lade of vak een eigen temperatuur afgestemd op de produkten die zich bij die verschillende graden onder nul het beste laten bewaren. Alles wat flink koud moet, stop je bij elkaar, kan 't minder koel, dan heb je daar weer'een aparte afdeling voor. „Nog meer futuristisch?" .Ja zeker, kook-en bakapparatuur met een elektronisch geheugen. Maak je een gerecht klaar, dat je prima oevait. wil je dat na een jaar precies zo uit die oven laten komen, dan kan dat zonder meer. Alles wat je gebruikte en je bak- of braadtijd zijn onthouden, 't kan niet missen." Zo hoor ik tussen het feeste lijke openingsglas door. 't Zal minder lang duren eer we steeds meer vide video apparatuur gaan ge bruiken is (daarnaast) de mening van de heer Macrander. Juist in deze fleu rige openihgperiode van Radio Mo derns Centrale-bedrijfsgebouw, heeft Philips een videorecorder uitgebracht met een volkomen nieuw systeem (de V.S. 2000). dit type, de V.S. 20/20 heeft een omdraaibare tape, zoals bijvoor beeld bij een cassetterecorder. Groot voordeel: die band is aan twee kanten te gebruiken. Ook de verscheidenheid aan video-apparatuur wordt groter. Het zal, dacht de heer Macrander, niet •eens zo lang meer duren of je kunt spreken over vergaande ontwikke lingen op dit gebied, waartoe nu al aanzetten zijn gegeven. ONGEKEND „En die oude trouw beeldbuis", zo wilt je dan tenslotte ook nog wel iets over televisie-apparatuur horen. „Die heeft een enorme toekomst ongekende mo gelijkheden, dat speelt nu al stelt de heer Macrander, refererend aan recen te uitspraken op dit gebied. „Dat wordt gewoon een stuk van je huis en je huis houding. Je kunt er je woning mee gaan beveiligen, er een soort huisbi bliotheek van maken, je apparaat dat groter van omvang wordt zal de babyfoon vervangen, want je krijgt er baby-visie mee", om maar een paar voorbeelden te noemen uit de reeksen en reeksen mogelijkheden. Spelen en spelletjes, encyclopedische kennis, je telefoonboek... het scala van mogelijkheden is meer dan groot" zo weten insiders, dus ook Radio Modern, nu al. Open je dan zo'n nieuw centraal pand, waarbij je weet praktisch all-round te zijn op je eigen terrein, dan blijf je per spectieven zien. SLAGVAARDIG „Toch willen we bij al die ontwikke lingen blijven wie we zijn. Een oot be drijf, zeker, maar met voor al onze ves tigingen toch een eigen gezicht. On danks uniformiteit als we bijvoorbeeld aan gezamenlijke reklame en huis kleuren denken. Maar élk van onze vestigingen is slagvaardig, er is een flinke dosis eigen verantwoordelijkheid en de lijn naar de direktie is kort. Via plaatselijk bedrijfsleider en rayonleider naar ons toe", zo stelt de heer Mactan- der, mede namens zijn collega, direk- tpur P. J. Nederlof. «"es***** De regionale school voor Voortgezet Buitengewoon Onderwijs te Schie dam heeft vanaf 25 juni een komplete hi-fi-installatie voor het betere dis- De Wo^tershof, het dagverblijf voor geestelijk gehandicapten in Schie dam, kreeg op die datum een kleurentêvê en een videorecorder. Radio Modern had wat te vieren en het was Schiedams wethouder drs. Scheeres, die genoemde school en dagverblijf op deze wijze namens Radio Modern bedacht. Op de foto een indruk van de feestelijke uitreiking, met de heer Macran der, algemeen direkteur van Radio Modern in de bloemen, geflankeerd door wethouder Scheeres en rechts de heer Nederlof, direkteur van dit be drijf. GEEN MASSA „Wie bij ons binnenkomt, iets koopt, willen we het gevoel geven, dat bij ons hoort, waardoor we in feite zo zijn gegroeid", onderstreept de heer Neder- loof. „En dat is een persoonlijke bena dering, persoonlijk kontakt, geen zich verloren voelen in de massa. Dat zijn we ook niet". Bewuste kleinschaligheid om zo de grootste te zjjn. De ideale sfeer tijdens de openingsreceptie was er ojn. het be wijs van. met Ank Hovingh-Krayo Postbus 167 - Delft

Het Nieuwe Stadsblad | 1980 | | pagina 16